A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DC 2550 A - Milyen hangvaltot ?
Az MD40 elég halk. A magas meg ki tudja milyen.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Lehet, hogy a magas is "elég halk" és ezért is sok a mély. Ezeket a kondikat nem kell idővel kicserélni? Azt tudom, hogy az elektrolit ki tud száradni, de az itt használtaknál nem tudom.

Shalafi, megtudnád mondani mi az eredeti fx-ei ennek a doboznak? Arra gondoltam egy azonos fx-ü háromutas hangszínszabályzóval az erősítő elött talán egyszerűbb lenne javítani a hangján mint ellenállásokkal.
Válaszol
Ha ennyire kevesled a magasat és a közepet, először elhelyezéssel próbálkozz, ha már a magas fülmagasságba kerül az rengeteg változást okozhat!
Válaszol
Nem tudom konkrétan a keresztezéseket, de nem is elég csak a frekvenciákat ismerni. Azt viszont tudom, hogy a 25-ös mélyből ilyen 85dB@1W körüli érzékenység szokott maradni mire a dobozba, meg egy átlag, kb. 20m^2-es szobába bekerül. Ehhez képest, ha jó állapotú, minden közép és magashangszóró hangosabb, 90dB fölötti hangnyomást hoznak 1W-on.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
A magas és a közép is őskori darab, bár a magas pilléi cserélve vannak, de hogy a mágnesük mennyit romlott azt nem tudom. A sok mélyhez még hozzá jön az elhelyezés is ami földön falra tolva eredményezi a mély kiemelést. Ki is próbáltam milyen lenne ha nem ott lenne ahol van. Elhúztam a faltól kb. egy méterre és feltettem egy kisszékre. Teljesen más hangja volt, de ez (számomra) nem egy elfogadható elhelyezés.
Illetve nem tudom még, hogy hogyan fog változni a hangkép, ha a közepeket kicserélem újra. Esetleg vegyek bele másfajta közepet a HB10-427 helyett? Vagy egy teljesen új hangszórókészletet, új hangváltóval? Smile
Válaszol
Te Laci64...
én.. tényleg nem azért mondom hogy bunkó legyek, meg.. ki is fejtetted miért jó neked evvel vesződni.
de ..
emberileg, nehéz megállni hogy ne kérdezek rá:
biztosan kell ez neked ?
csak egyszerűbb volna valamelyik 17-es mélyközép meg vifa magasos kész hangfalat utánépíteni..

más.
nem lehet hogy a hangváltón van valami összekuszálódva?
le kőn rajzolni mi hogyan van kötve.
hátha valaki aki ismeri is ezeket a hangfalakat lát valami szarvas hibát ami miatt kevés a közép és magas a mélyhez képpest.
Válaszol
Te DMG!
Lehet, hogy mazochista vagyok. Smile Á nem, csak gondoltam megjavítani egyszerűbb és olcsóbb lesz, de látom ez így nem igazán lesz jó.
A hangváltóról már dobtam egy képet, itt van ismét:
http://kepfeltoltes.hu/131228/176174722images_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Nem tudom, hogy a tekercsek nem lettek e összekeverve, a közép bekötését pedig megfordítottam. Ha már hangváltó, érdekelne a tekercsek induktivitása. Jelölésük: 124, 125, és ha igaz a közép előtt 113, bár az enyémen nincs szám.
Még egy ötlet. Mivel a mély jó, mi lenne egy széles-sávúval kiegészíteni és így kétutasnak. Na jó, már megint spórolni akarok. Smile

Közben találtam egy bűnöst az erősítőben:
http://kepfeltoltes.hu/140117/HC12_5-643_6_www.kepfeltoltes.hu_.gif
Válaszol
értem.

hát, megkéne nézni más hangfallal, hogy azzal is túlsok mélyet ad e, mivan ha erősítő a gond? (passz, látod)

azt is meglehet próbálni hogyha van valami kisebb szélessávúnak mondható hangszóród (valami autós hangszóró vagy ilyesmi) hogy a hangváltó részei biztosan funcionálnak e.
de, avval vigyázni kell, nem szabad úgy hogy nem kötsz be hangszórót csak középnek pl.
tehát szét kell szedni a hangváltót.

igazából még mindíg járhatóbb lenne másolni kész tervet,
szélessávúakat ha esetleg vennél nemigen kell nekik mélyben kiegészítés ha falhoz tolva vannak kicsi szobában és sokallod eleve a mélyet, cserében azoknak aziránykaraktere közelsem olyan jó mint egy kétutasé, val.szeg ott is keveselnéd a magasat.

talán még olyat lehetne hogy lemásolsz egy kétutast, ezeket a mélyeket meg megtartod, de sub-nak. ami nem extra mélnyomó lenne, hanem valóban szub. vágni kellene őket alul áteresztővel valahol 40hz körül elsőrendűvel, mondjuk. (hasraütéses, nem feltétlen jó ötlet, de ha mindenképpen használni akarod őket akkor akár működhet így).

Hangváltó rajz ránézésre stimmelhet is, de valóban jó lenne ha lehetne tudni hogy az eredeti váltóban is ezek az alkatrészek, és ugyanígy kötve voltak e.
Válaszol
Már nem először említed az utánaépíthető kétutas dobozokat, de hol találok ilyeneket? Itt a fórumban kerestem, de csak olyat találtam, hogy két hangszórót beleraktak egy 25literes breflexbe és nagyon jó lett, de pontos méreteket (doboz, hangszórók és reflexcső elhelyezkedése) nem találok.
Ami a 2550-et illeti számomra a potira csatlakozó RC elemek leforrasztása gyorsabb és egyszerűbb megoldás és rögtön kiderül az eredmény, bár lehet, hogy a hétvégén erre nem lesz időm.
Válaszol
http://forum.hangszoro.net/showthread.php?tid=331

eztetet kellene végignyálazni.
Válaszol
Végre eljutottam odáig, hogy lekötöttem a Loudness nevű izét a hangerőszabályzóról. Kezd hasonlítani a doboz hangja az eredetire. Smile Először csak a magasra raknék ellenállásokat mert shalafi66 azt mondja, hogy az MD40 elég halk. Talán ellenállás nélkül jó lesz amíg nem tudok HB10-427-est venni.

A mélyre érdemes a zobel-tagot betenni? A hanghatás szempontjából van hallható különbség? Eszközöm nincs a méréshez így marad a botfülem. Smile

DMG! Köszi a doboztervet, hát ez nem a legegyszerűbb. Képeznem kell magam bútorasztalos ügyben.
Válaszol
(2014. 01. 22., 7:51)Laci64 Írta:  DMG! Köszi a doboztervet, hát ez nem a legegyszerűbb. Képeznem kell magam bútorasztalos ügyben.

Szerintem nem kell képezned magad, bárhol bármelyik lapszabászatban levágják neked milliméterre pontosan, neked csak ragasztani/csavarozni kell. Ha nem MDF-ből vágatod, hanem fából az ugyan drágább, viszont utána csak lakkozni kell - és szebb is. Nem reklámot akarok csinálni, ezt googlin találtam, árlista:
http://www.woodexpress.hu/
- VR
Válaszol
Relax Laci, kárpitozni sem drága vagy neház mutatvány.

http://www.youtube.com/watch?v=qi_6u0mMJQM

én is így csináltam, hibátlanul működik az eljárás.

http://www.youtube.com/watch?v=yEhHwCVL4jk

eztet is érdemes megnézni.
Válaszol
Köszönöm a tippeke! Ez a kárpitozás valóban nem tűnik túl nehéz dolognak, de ha nem MDF-ből vagy bútorlapból van hanem rétegelt lemezből akkor a lazúr vagy a lakk bevonat is jó lehet.

DMG! Egy válasszal adós maradtam. Azt írtad, hogy a mélyekből csinálhatnék szubládát. Azt hiszem ezek a hangszórók arra nem alkalmasak. Az adatlap alapján 30-2000Hz-ig működik. Az uniboxban próbálgattam a jelenlegi dobozzal aminek belvilága 38 liter (még ki kellet volna vonnom a hangszórók, a hangváltó és a nemtommilyezaszösz levegőkiszorítását) és ez az eredmény született.
http://kepfeltoltes.hu/140123/CB_Excursion_HA_25-1038_www.kepfeltoltes.hu_.gif
F3=38,37Hz Fb=49,44Hz és akár 12,5W-al is terhelhetem. Legalábbis amennyire én tudom, ha a görbe a piros vonal fölé kúszik ott már indul a torzítás.
Válaszol
a hangszóró adatait add meg nekem.
Mármint a T/S paramétereket.
aztán megvizsgálom mit lehet belőlük csinálni.

a kárpitozás sima ügy amúgy, könyebb mnt lakkozni szerintem.
legalábbis nekem könyebb volt sokkal.
Válaszol
A HA 25/1038 adatlapja:
http://kepfeltoltes.hu/140123/HA_25-1038_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Válaszol
majd este megnézem jobban, így fél szemmel tekintve ebből egy nagyobb bandpass láda leszen.
remélem van helyed Big Grin
Válaszol
Szerintem olyat nem tud az unibox, de már lassan indulok dolgozni így most nem nézem meg. Akkor a hétvégén kezdem építeni az új, nagyobb házamat, hogy beleférjen a hangláda. Smile

Szerk:
Nem találtam mit mivel (vagy hasonló) topikot ezért most egy kis OFF. Tudnátok segíteni olyan progival, letöltési linkel amivel pl. bandpass, TL, Onken és esetleg más "érdekes" dobozokat lehet méretezni, kísérletezni?

Tovább szerkesztem, hogy ne legyen annyira OFF. Smile
Ma ráforrasztottam a magasra az L-Pad-ot. (Most nem sikít annyira.) A hangszóróval párhuzamosan 12ohm, sorsosan 2,7ohm. Így hallgatom egy darabig aztán majd-meglátom. Első hallásra kevés a magas, de idáig ellenállások nélkül szólt és ahhoz szokott hozzá a fülem. Meg kell várni amíg kimegy a fülemből az előző hang.
Válaszol
WinIsd elboldogul bandpass ládával is.
nem túl pontos, de igazából hobby célra megfelel.

amúgy negyed rendű bandpass, 35 liter mindkét kamra, 53 hz re hangolva az egyik.
abban elmegy mélyládának a 25 ös mostani mélyhangszóród.
csakhát az kb. brutto 75 litert tesz ki.
nembiztos hogy van elég helyed hozzá Smile
van benne egy dBL hullám nagyjából, de lemegy 30 hz köré így.
30-100 hz közt életképes, 100 dBL @ 1m /25 watt .
akkor még biztosan határon belül marad.
Válaszol
Köszi DMG! Ilyen két kamrásat az UniBox is számol, csak én arra gondoltam, ha már van két ilyen hangszóró akkor egy háromkamrás két oldalán a zárt dobozban a két HA 25 ami a középsőbe dolgozik. Adjunk a litereknek!!! (Vagy esetleg egy zártba a kettőt?)

Visszatérve a Dc 2550 A-hoz most hogy a magasra rátettem a fentebb említett ellenállásokat kissé kevésnek tűnik a magas. Bár a középsugárzókon még nincs ellenállás és a mély zobel-tagjához is csak a jövőhéten kapok kondit, de ebből már leszűrhető, hogy kisebb ellenállás fog kelleni a magashoz, vagy majd csak ha minden megvan akkor érdemes hozzáfogni a további módosításhoz? Ehhez a hanghoz hozzáadódik még az is, hogy a doboz földön áll falhoz tolva.
Válaszol
na várjál, igyál valamit , ülj le.
mert már megint kapkodsz, aztán sírás leszen a vége.

ne így szaladj még neki.
az ikres dolog, az még ugyanúgy bandpass láda.
Akkor azt kellene tenni hogy a két zárt rész darabja 35 liter.
a középső, amibe bele dolgoznak, az meg 70 liter, hangolás ugyanannyi marad.
De az már végkép nagy, meg külön projekt.

aztán 2550 esnek a hangváltója.
Ha beütöd programba, zárt dobozba a 2550 est, akkorába amiben van, akkor látni fogod hogy cefettül púpos ha jól emlékszem 60 hz körül az átvitele.
Falhoz tolva ez méginkább jelentkezik.
Ne így akarj nekifogni.
Nincsen elfogadott módszer rá, mert a józan ész is elég.
Elsőnek legyen zobel a mélyen.
Aztán vagy leszimulálod mekkora impedanciát at, vagy leméred.
édesmindegy, mert pár tized ohm eltérés nem érdekes.
Utána a középsugárzót kell megnézni, hogy milyen az impedancia menete, hol lehet érdemes váltani a mélyről. Ha kell, akkor arra is tehetsz kompenzálótagokat.
Aztán a magasat is ugyanígy.
Utánna fogod magad, mögnézed hogy a mélyhez , a váltóban milyen tekercs/kondi kell ahhoz hogy ott váltson ahol neked jó.
Ugyanígy külön-külön a közép és magas.
Aztán fogod magad, kiszámolod hogy végülis melyik hangszóróval mivan sorba kötve, mekkora azoknak az egyenáramú ellenállása. Ez azért kell, mert abból tudod visszaszámolni melyiket mennyivel csillapítja a sok cucc.
Ha ez megvan, akkor kell csak L-padokat számolni.

Na , most jönne hogy akkor lesz jó.
de ez még nem igaz, mert a fázisokat is kell nézni közben az adatlapokról, a váltókörök fázisát is kell figyelni, olyan váltáspontokat kell kiszemelni ahol váltóval együtt lehetőleg minnél közelebb járnak egymáshoz fázisban, és az átvitel is elbírja.
Másodrendű szűrőnél ez azt jeletni hogy 1 oktávval legyen minimum szélesebb az adott hangszóró sávja mint a váltás -3 dBL nél levő frekvenciája.
Borzalmasan fogalmaztam meg, azt jelenti hogy teszem azt 3 Khz nél akarnál középről magasra váltani, akkor a középnek illik 6 K ig viszonlyag egyenletesnek lenni, a magasnak meg 1500 tól kell jól viselkednie.

Ezért nem ugrunk neki 3 utasnak csakúgy.
Nem véltelen mondtam, másolj le egy bevállt kétutast, ha nagyon akarod valamire használni a 2550 et, akkor a mélyhangszóróiból tudsz hozá szubot csinálni.
Mert egyszerűbb az élet úgy.
Ha végig gondolod mi munka lenne egy jobb hangváltó ehhez, máris rájössz, hogy kell hozzá bőven idő is, meg pénz is.
Aztán még kérdéses (mert nem ismerem) hogyha sok kompenzáló kör kell a középhangaszóróra, meg ugye arra 2 másodrendű szűrő is kellhet akár, hogy ennek a sok szarnak a soros ellenállása nem csillapítja e majd túl, mert ha az egész cucc érzékenységben kevesebbere jön ki mint a mély, akkor van szarban a haza.
Ugyanez igaz a magasra, bár azok általában elég érzékenyek szoktak lenni.
Van hogy alternatíva 4 ohmos nak mondott közepet használni 8 ohmos mélyhez, mert a kompenzálás miatt a kombinált egyenáramú ellenállása felmegy annyira hogy rá lehessen fogni hogy 8 ohm, és érzékenységben is passzentos legyen.

De ehhez ismerni kell a hansgzórókat.
Létezik hangszórónak elektromos helyettesítő képje, ami közel ugyanazt az impedancia menetet adja mint a hangszóró. Arra jó, hogy az ilyesmit modellezni lehessen még mielőtt nekiül az ember kivitelezni.

Azt érts mg, hogy ahogy mostan csináld, az csak lövöldözés vaktában.
Vagyis nem vaktában mert tudod mi kellene, de inkább arra hasonlít mintha a holdra lődöznél vizipisztollyal.
Válaszol
Nem tudom, hogy ez a púp túl nagynak számít e,
http://kepfeltoltes.hu/140126/HA_25-1038_1_www.kepfeltoltes.hu_.gif
de ha a doboz jelenlegi kitöltését ami a mélynyomó körüli, teljes kitöltésre változtatom akkor még ez is csökken.
http://kepfeltoltes.hu/140126/HA_25-1038_2_www.kepfeltoltes.hu_.gif
Mindenesetre akkor előbb összegyűjtöm a szükséges alkatrészeket és a mélynél kezdem ahogy írtad. Én csak azért kezdtem a magasnál mert elsősorban az tűnt soknak a hallgatás során.
Válaszol
sokat ne bízz benne,
a doboz csillapítási és egyébb faktorai ugyan modellezhetőek lehetnének, de nagyjából "több mint 9000" dolgot kéne hozzá tudni.

Van neki egy olyan cirka 3 dBL es púpja 60-70 hz közt ami biztosan bántja a füled.
tipikusan falusi parasztdiszkós hangzásképet ad.
autóba mondjuk piacképes lenne Big Grin
eztet szeretik "boombox" néven is emlegetni.
Mindegy mi szól, ha bassus jön akkor hangosan "BOOOOM" og.
Válaszol
Szegény VIDI-dobozt nem szép ennyire lehúzni. Smile Nem beszélve arról, hogy én számoltam el valamit. Tehát a magas L-Padjának ellenállásai a hangszóróval soros 1,3ohm párhuzamos 24,33ohm a számított értéke (én meg 2,7 és 12ohm-ot raktam), úgyhogy a jövőhéten ezt is cserélem majd, ha a zobel is megvan. Lehet, hogy a plusz vatelint is beszerzem addig. Amíg ilyen "szép" időnk van nem fogok hozzá új kétutast csinálni mert azt odakint kellene fúrni-faragni én meg utálom a hideget és a telet.
Shalafi is csinált egy után épített 2550-et, (http://forum.hangszoro.net/showthread.php?tid=120&pid=29231#pid29231 ) kár, hogy nem osztotta meg a hangszórókészletet és a hangváltó tervet, bár azt hiszem, tulajdonképp mindent kicserélt benne. Smile
Válaszol
(2014. 01. 26., 19:00)Laci64 Írta:  Szegény VIDI-dobozt nem szép ennyire lehúzni. Smile Nem beszélve arról, hogy én számoltam el valamit. Tehát a magas L-Padjának ellenállásai a hangszóróval soros 1,3ohm párhuzamos 24,33ohm a számított értéke (én meg 2,7 és 12ohm-ot raktam), úgyhogy a jövőhéten ezt is cserélem majd, ha a zobel is megvan. Lehet, hogy a plusz vatelint is beszerzem addig. Amíg ilyen "szép" időnk van nem fogok hozzá új kétutast csinálni mert azt odakint kellene fúrni-faragni én meg utálom a hideget és a telet.
Shalafi is csinált egy után épített 2550-et, (http://forum.hangszoro.net/showthread.php?tid=120&pid=29231#pid29231 ) kár, hogy nem osztotta meg a hangszórókészletet és a hangváltó tervet, bár azt hiszem, tulajdonképp mindent kicserélt benne. Smile

Szia!
Két dolog összekeverdett.
A 755-ös hozzászólásban egy második szériás "gyári" pár feljavítása történik. Mély és közép eredeti, csak a magas kapott H2000-es majd "shalafi" féle pillét, valamint a váltó módosítása történt meg.
A váltó leírása elkérhető (én elkértem), de csak ennél a hangszórókészletnél alkalmazható. (Átépítés még folyamatban.)
A teljes átépítés egy másik, régebbi történet, ott valóban csak a dobozok, a takaró műanyagok (feketére festve), meg a hangfalcsatlakozó maradt meg gyárinak.
Minden hangszóró cserélve és a váltó is átépítve. Ennek a részleteit Ő tudja elmondani, én csak hallgatni szoktam ezeket a dobozokat, de bele még nem néztem azóta se. .cool.
Üdv.
Válaszol
Szia GARFIELD!
Köszi a kiigazítást, csak sokat olvasgatok mostanában itt a fórumon és néha összekeveredik ez+az. Az enyém nem tudom mikori szériás. Most az egyik magas van épp kivéve ezen ez olvasható: HG 2,5/1628 8Ohm 0-0918-227. Bár a közép azt hiszem már nem lesz eredeti, legfeljebb csak az újabb típus. Most én is épp "feljavítom", magas pille csere, ellenállások, talán egy kis + vatelin bele. Ha a teljesen átépített jól szól azt nem is szabad megbontani nehogy utána esetleg rosszabb legyen. Smile

Szerk.:
Bár már a magasban cseréltem pillét ezért kicsit későn, de megkérdezem mivel érnék el jobb hangot. Ha a régi magasra új pillét rakok vagy ha az egész magasat kicserélem újra (HG2,5-464). És ugyan ez a kérdés a középpel kapcsolatban is. Jobb ha szerzek eredeti közepet amit peremeztetni kell vagy a ma kaphatóval (HB10-427) jobb lesz a hangja?

Közben visszaolvasva darthdenes már írta, hogy középnek az újak jobbak mint a régiek, így nem keresgélek felújítható régit.
Válaszol
Még egy kérdésem lenne ezzel a dobozzal kapcsolatban. Az eredeti magasnak HG2,5/1628 mennyi az érzékenysége, illetve ha a pillét kicseréltem a most kaphatóra akkor ez megváltoztatja az érzékenységet? És ha igen akkor így mennyi?
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég