A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Van képed hozzá.... :-?
[attachment=39]

Ha egyszer kép, ide teszem. Elkészült, holnap talán be is ültetem. Csak ki ne virágozzon :-D

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
[attachment=40]

Válaszol
Gyorsan megy.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
És a lényeg: összeraktam, és simán működött, nem kellett semmit utólagosan gányolni vele, se gerjedés, se érthetetlen melegedés. Utoljára ilyen akkor fordult elő, amikor a Videoton végfokait építettem újra. Ja, és annak idején a TDA7294-gyel. Bár azt nehéz rosszul megépíteni. Mondjuk nekem még a TDA2822-vel is sikerült egyszer gerjedést produkálni :-D
Válaszol
Smile 7294-et még nyák nélkül is össze lehet dobni.

Válaszol
(2011. 06. 08., 11:32)zupp87 Írta:  Ja, és annak idején a TDA7294-gyel. Bár azt nehéz rosszul megépíteni.

Nekem nincsenek jó tapasztalataim a 7294-el. 4 darabból 1 gyárilag hibás volt (vagy a kereskedő átvert egy elcsattintott ICvel). A megépített erősítő pedig akkora torzítást produkált, hogy még a fűrészjelből is szinusz lett Tongue
A Quad 405-öm viszont sosem éledt fel és azóta sem tudom miért :-D

Valószínűleg jobb, hogy erről nincs képem...
- VR
Válaszol
Nekem kettő van, sose volt vele rossz tapasztalatom. Az egyiket véletlenül kipurcantottam (letesteltem a hűtőfület... ), viszont a másik még megvan. Legutóbbi kísérletem vele kb. 320V effektív 50Hz-es szinusz előállítására volt.. mert nem volt olyan generátorunk épp, amelyik szép szinuszt csinált volna ekkora feszültségszinten. A kimenetre tettem egy 12V/10VA paneltrafót, a munkapontot megfogtam egy enyhe visszacsatolással közvetlen a kimenetről, az AC visszacsat meg a trafó utánról, kb. 100x-os erősítéssel. Így +/-32V-os tápról sikerült elérnem 460V csúcsértéket a trafó után, szinte torzításmentesen, ráadásul 30kOhmmal terhelve (~3-4W). Hát kb. ilyenre is megfelel egy ilyen nagy műverősítő, mint a TDA Big Grin
Válaszol
hja, valóban nem sok negatívumot lehet elmondani a 7293-94-ekről..

Válaszol
A mai nap a képeké.. Wink

[attachment=41]

Szép tiszta lett Smile

Válaszol
Akkor én is. A kis szőrösek, kiegészítve egy duplatekercses negyedrendű bandpass ládával az asztal alatt. Hangkártya szerepét egy U46MK2 tölti be.
[attachment=42]

Válaszol
Nálam is van egy duplacsévés visaton, hát elég borzalmas. Big Grin
[attachment=43]

Válaszol
[attachment=44]

A nagy bonyolultságú tápegység: a ~30W-os, 2x12V-os, indokolatlanul 50 fokos, de sok nap folyamatos üzemet is kibírós kínai trafócska, 10A-es Graetz-híd (nem apróztam el.. Tongue ), megfontolt mennyiségű puffer, 100nF kerámia hidegítés.

Válaszol
Hiába, minket még a nagyok is olvasnak :-D Valahonnan össze kell szedni a tudást ugyebár...
[attachment=45]

- VR
Válaszol
[attachment=46]

Így sem gerjed Big Grin

Válaszol
[attachment=48]
[attachment=47]

"Kultúrált" sztereó drótgubanc Big Grin De működik. És így már azért csak más élmény, mint monóban.

És úgy néz ki, hogy könnyen utánépíthető, mert a második is kapásból feléledt, és sztereóban sem gerjed. Bár nem ártana vastagabb földvezeték.. egyelőre ez van.. csak a fülhöz téve hallani icipici brummot.. mivel a jelföld így átkerült a csillagpontba, nagyobb földhurok elkerülése végett.

Válaszol
[attachment=49]
Így már azért mutat némi rendezettséget. Megajándékoztam vele a BEAG dobozát.

Válaszol
Ezt Béka oldalán találtam, erről mondanátok valamit? Smile
http://oldradio.tesla.hu/szetszedtem/613rendetlenseg/1600/41-76/069hogynevolna.jpg
Válaszol
Rezgőnyelves hangszóró.. speciel ezt a képet még nem láttam.. pedig vannak olyan időszakok, amikor szétszedtem-függő szoktam lenni Big Grin
Erről jutott eszembe, amit egy Unitra erősítőnél írt, hogy hogyan szokott végfokot tesztelni:

"Ez valószínűleg a végtranzisztor emitter ellenállása. Volt itt áram bőven! Persze ez úgy magában még nem baj, az én csináltam szép erősítőben is meg van égve. Akkor égett meg, amikor merev rövidzárral teszteltem az erősítőt. Bedugtam a csipeszemet a hangszórókimenetbe, nyomtam az erősítőnek egy erős túlvezérlést, és kimentem a konyhába kávéért. Egészen megmelegedett a csipesz mire visszaértem, meg egy kis füst is lett, de nem égett le! Amúgy nem vagyok ekkora állat! (De!) Mindössze arról van szó, hogy Karcsinak sikerült többedszerre leégetnie azt az erősítőt, ami nálam elpusztíthatatlannak látszott, ezért végül extrém terhelésekkel teszteltem. Se szakadás, se rövidzár, se semmi kimenetre drótozott randa LC kombináció nem ártott neki."

Lehet nekem is ki kéne próbálni ezt egyszer.. Tongue Mondjuk az áramkorlát hiánya miatt lehet elcsattanna a saját erősítőm kis idő után.
Válaszol
[attachment=53]
Elkészült mondhatni a saját autós erősítőm. Jobbra egy TDA7294, ami nem túl érdekes. Balra a tápegység. Primer feszültség: 12V. Szekunder: 2x24V. Visszacsatolás nélküli, már-már pimaszul egyszerű. Tulajdonképpen egy tranzisztoros astabil, ami a középcsapolt 2x5 menetes primer tekercsre kapcsolgatja a tápot felváltva, kb. 100kHz-cel, két IRFZ44N FET-tel, amiket BC337/327 komplementer push-pull emitterkövetők hajtanak meg. a szekunder 2x10 menet, ultragyors, 15A diódákkal. 80%-os hatásfokkal dolgozik. A tanszéki labortápom 6,4A-t tud, 13,8V-tal teszteltem a szekunder oldalon így 2x25V-ot ad le, közel 70W teljesítménnyel. A FET-ek hűtése karcsú, melegszenek is rendesen, de közel negyed órás 70W-on nyúzást bírták (nem melegszenek sokkal kevésbé nyugalmi helyzetben (50mA szek. terhelésen) sem). A dropja tűrhető. Üresen 2x60V-ig is felszalad (éleknél tüskék töltögetik a kondikat.. azokat nem tudtam hatékonyan leszedni), de a TDA nyugárama (~50mA) 2x29V-ra csillapítja, 200mA szekunder terhelésen 2x27V, 1,5A szekunder terhelésen pedig 2x25V az említett 13,8V-os primer fesz mellett. Ja, és ekkor 6,2A primer árammal. Annyit bírt a táp. A terhelés 4 ohm volt. 25W szinuszos teljesítmény tudtam így kicsikarni 6,2A primer áramkorlát mellett a TDA-ból, miközben ő 63W-ot vett fel a kapcstápból, az meg a labortápból 81W-ot. Tiszta A osztály Big Grin Mondjuk a TDA 50W alatt néztem én is adatlapján, hogy majdnem többet fűt, mint szól. Holnap megnézzük 9Ah akksival is.
Válaszol
Na, lassan több mint két órája ketyeg itt mellettem, dugasztápról, ami 11V-ot bír neki szolgáltatni halk esti hangerőn (a végfok letranszformált nyugáramával együtt 600mA nyugalmi árama van a cuccnak Big Grin de járt nálam javításon gyári autós erősítő.. annak se kevesebb Tongue ) És nálam ami nyugalmi üzemben vagy kis hangerőn nem füstöl el, az névleges teljesítményen se fog Tongue
Válaszol
[attachment=54]

Találtam egy közepes méretű, 24V-os Sunon ventillátort, olyan-amilyen műanyag kerettel (szerintem csúnya.. de most megteszi). 12V-ról megy a venti, így elég csendes, és szolidan kavarja a levegőt a táp körül, és kinyomja a szellőzőn. Most egy 1A-es, stabilizált dugasztápról megy, vagy 2 órája, átlag szobahangerőn 8 ohmos hangszóróval. A FET-ek hűtése langyos (venti nékül meleg volt), a többi dolog hideg.. így 2 óra után is.. a szekunder fesz így 11,8V-ról megtáplálva 2x25V. Akkuról is kipróbáltam délután.. jó hangos Big Grin És úgy néz ki, megbízható. 6V-os akkuról is megy Big Grin Igaz, úgy 2x11,5V-ot csinál, arról meg a TDA nem sok teljesítményt ad le.. de szobahangerő úgyis megvan. Mindenesetre a tápra nem túl kényes, nem akad ki, hanem teszi a dolgát.

Válaszol
[attachment=55]

Personal Low Cost A/C System Big Grin

Válaszol
Big Grin Ez nekem is eszembe jutott párszor.

Válaszol
500 forintba fájt a ventillátor (mert ventillátorból sose nem van nekem bontott).. de amikor 28,5fok volt a szobámban, életet mentett Big Grin Hátránya, hogy csak akkor hatékony, ha kockul az ember Tongue
Válaszol
Egyébként csináltam ma pár mérést a 12/+-24V-os tápommal (nameg a mögé akasztott TDA-val), mivel találtam 20A-es labortápot a tanszéken (a 9Ah-s akksim haldoklik, 7A-nél 10V-ra esik, gyanús, hogy cellazárlatos). Az eredmények:
Primer oldal:
- U = 14,39V
- I = 8,88A
- P = 127,78W
Szekunder oldal:
- U = 49,9V (2x24,95V)
- I = 1,98A
- P = 98,8W
Tehát a táp hatásfoka 77,3%. Nem a legjobb, de nem is vészesen rossz egy ilyen egyszerű, pár tranyós áramkörtől Tongue És ami még a lényeg: ezt a kb. 100W-os terhelést 3/4 órán keresztül adta folyamatosan.. igaz, melegedtek a hűtőlemezek.. a FET-ekre lehet ki kéne találni valami izmosabbat, de ha csak nem fog torz jelet kiadni magából, normál használat esetén nem lesz ekkora terhelésnek kitéve. Az mondjuk más tészta, hogy ebből a 98,8W-ból a TDA 46W-ot adott le a kimenetre 4 ohmra Big Grin És egyébként míg így kivezérelve +/-24,9V körül mozgott a tápfesze, 1W-ra kivezérelve (kb. 2-3W felvett teljesítménnyel) +/-27,1V, nyugalomban +/-28,5V. Szóval kis terhelésekkel megszalad a fesz, de látszik, hogy kb. 95W terheléskülönbségre is kb. 2V-ot ejt a feszültségéből, mindenféle visszacsatolás nélkül. Egy végfok meg bőven eltűr annyit Tongue
Válaszol
Big Grin Akkor most jön a D class erősítő projekt.

Válaszol
HE-n már egy ideje szemezgetek egy UcD erősítővel.. amit szokásom szerint még télen leszimuláltam.. és szimulálva is működött Big Grin Ja, és kapcstáphoz rendeltem ETD29 magot, de mikor megjött, kiderült, hogy légréses.. szóval az jó lesz a kimeneti szűrő vasmagjának Tongue

Egyébként jellemző rám, hogy manapság nem szeretem a túlbonyolítást. 3-4 éve még ezt a 12->2x24..30V erősítő tápot A/D konverteres, PWM-es mikrokontrollerrel akartam megoldani. Ahhoz képest most az egész egy tranzisztoros astabil, és a FET meghajtás Big Grin De amennyire egyszerű, olyannyira megbízhatónak tűnik egyelőre. Egyébként láttam egy újságcikkben hasonló kapcsolótápot, amiben öszesen a 2 szem MOSFET volt.. azzal volt kiképezve az astabil. A vasmag az TV sorkimenőtrafó magja volt, a primer tekercs meg szigetelt sodrott fali rézkábel Big Grin Ilyen a hobbista műszerész (vagy műszerész hajlamú mérnök): kitalál valamit, szétnéz, mi van otthon, és megtervezi azokból, ami neki kell Smile

/Ehhez képest van az elvakult, (akár kezdő is lehet) hifista, aki meg 200Ft-ot költ egy darab ellenállásra, meg ezreket potira.. és sokszor mégsincs az eredménytől elhasalva.. beszéltem mostanság ilyenekkel.. hogy csodákat várt az új 200Ft-os szén ellenállásoktól, de elmondása szerint csak akkor hallja, ha nagyon bebeszéli magának, hogy attól jobb, testesebb az erősítő hangja Big Grin Akkor meg minek.. Ha már itt tartunk, ki kéne próbálni egyszer azokat a régi, zöld, feltekert lábas 10%-os szénréteg ellenállásokat, amik a dobozom alján vannak Big Grin /

---------
Megj.: mondjuk egy jó potméter megéri a pénzét, de szerintem főleg kezdőként nem kéne tízezrekkel kísérletezni.. mondjuk akinek jut rá.. hát vegye
[attachment=56][attachment=57][attachment=58]

Még képek..

Válaszol
[attachment=59]

Válaszol
[Kép: img0766fx.th.jpg]

[Kép: img1714zj.th.jpg]

Legutóbbi két dobozom otthoni célú tervekkel .....

Gondoltam felteszem ... nem lettek annyira rondák.

Most egy erősítőt bűvölök majd teszek fel arról is képeket.
Válaszol
http://www.c-90.org/catalogue/tapes/Sony/Sony%20Torque%20Meter%20TW-2131/0

Ha jól sejtem, ez egy olyan ketyere, amivel be lehet lőni a felcsévélő orsó húzónyomatékát.. még ilyet se láttam Smile Viszont hasznos dolog megrögzött magnósoknak, mint amilyen én is vagyok Tongue
Válaszol
(2011. 08. 03., 13:24)zupp87 Írta:  http://www.c-90.org/catalogue/tapes/Sony/Sony%20Torque%20Meter%20TW-2131/0

Ha jól sejtem, ez egy olyan ketyere, amivel be lehet lőni a felcsévélő orsó húzónyomatékát.. még ilyet se láttam Smile Viszont hasznos dolog megrögzött magnósoknak, mint amilyen én is vagyok Tongue

B+ :d Én meg még madzagra kötött súlyokkal állítgattam az Akai GX-215D szalagfeszítését (igaz, a szervízkönyv is grammban adja meg az erőket) Hiába, régi idők, régi motorosok :d
- VR
Válaszol
[attachment=63]
[attachment=64]

Félkész doboz. Dicséri nem létező fémmunkás tudományom Big Grin Azért van az oldala bútorlapból, az eleje meg műanyagból Tongue Áramkorlátos (szabályozható áram-feszültség karakterisztikájú) tápegység lesz, magyarul hagyományos, analóg, tranyós labortáp. A kapcsolást én terveztem, majd azt is felteszem. 40V/2A-t fog tudni, 2db párhuzamos BD250-nel (mert egy darab a SOA szerint nem bírná, ha nekem úgy szottyan kedvem, hogy közel zárlatban akarok belőle 2A-t kivenni Big Grin nálam előfordul), izmos bordával, termisztor-szabályzott ventillátorral, analóg műszerrel (váltható áram/feszmérés). Nem a legpraktikusabb és legmodernebb, de legalább a fiókból és a padlásról összeszedtem hozzá a cuccokat Big Grin Ha élőben is működni fog, felteszem a kapcsolást. Szimulálva már sok oldalról körbejártam, és immár megbízhatónak mondható elviekben. Majd kiderül.. ma nem szereltem, faragtam Tongue

Válaszol
Hát csak el készült ...

[Kép: img1726g.jpg] [Kép: img1728c.jpg] [Kép: img1730b.jpg] [Kép: img1734rg.jpg] [Kép: img1743wo.jpg]

Válaszol
Széééép! Smile
Válaszol
Köszönöm .... igazából a lényeg, a belső nem az én munkám.

Én csak igényeimre szabtam Smile
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 5 Vendég