A téma értékelése:
  • 1 szavazat - átlag 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangszórók
shalafi66 Írta:Nem tudom, majdnem sikerült megfelezni az Fs-t a hg2,5-nél (850-900Hz), ettől lejjebb már nem megy sajnos.

900 Hz alatt már OK. Big Grin
Válaszol
Wolkens .
Az én hangszóróim már elvileg úton vannak , és 1.8 KHz-re tervezem a váltást, 6 db-s váltóval . Topetinek a soros verzió jött be , de erről lehet hogy Shalafinak is van véleménye .
Válaszol
Nem tartom jó ötletnek. A 2kHz-es váltást is 12dB/okt. váltóval tartom elképzelhetőnek.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Én 2.5 kHz-en váltok 9dB/oktávú szűrővel.
Ettől lejjebb váltani 6dB-el szerintem felelőtlenség.
De majd kiderül egy hangosabb teszt során Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Nem azért Péter, elvezeti a hőt a csévetest, egy bizonyos határig, de közbejön a hsz. rezonancia-pontja, ami a hangváltónak meg a hangképnek sem tesz jót. Ahogy én emlékszem. :|

Válaszol
Én is 6 dB-vel tervezgettem (-6 dB@2200 Hz), de az impedancia púp a rezonancia frekin olyan nagy, hogy nem lehet miatta ilyen alacsony fokú váltót használni. Viszont másodrendűvel már elég jó lett (+1 tekercs olcsóbb, mint a kompenzáló tag Wink).
Válaszol
Maga a hangszóró kibírja az 1.8 KHz-et ? A + tekercs nem lenne probléma .
Válaszol
Másodrendű szűrővel valószínű, de nem ha18-at rendeltél? .forog. Ahhoz egyáltalán nem muszáj ilyen alacsony X-frekit választani. Az elméleti felső határa 6kHz.

Válaszol
A HA 18 persze hogy bírja , én a dómra gondoltam .
Válaszol
Sziasztok!

Íme a soros váltóm elméleti impedanciamenete
(Kis szerencsével Shalafi belinkeli a valós, mértet, hogy legyen
összehasonlítási alapunk az elmélet és a gyakorlat közt.)
Mindazonáltal a tervezett magas nem árnyékolt, a megépítendő
viszont az. És érzékenyebb 1 dB-nyivel nagyjából.

[Kép: soros_imp.jpg]

OFF: Mócsing, másik fórumon írtam privátot Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
shalafi66 Írta:Másodrendű szűrővel valószínű
Itt én is a dómra gondoltam, csak nem értem az 1800Hz-et. Smile

Péter, majd belinkelem.

Válaszol
Az 1800 Hz-es váltást azért akarom meghalgatni,mert ketten is írták hogy az alacsony váltás nagyon jó sztereot eredményezett . Amenyiben nem válik be, természetesen nem ragaszkodom hozzá .
Nincs kedved kipróbálni ?
Válaszol
Én kipróbálhatom, de a terminálon valahol SMA is azt írta a jó szt. kép meg a részleteő hang nemcsak a dómtól függ, a mélyközéptől is, egyetértek vele. Más, valahol WhiteFül írta, két hangszórót sosem ott váltasz, ahol te akarsz, hanem ott, ahol azok engedik, ezzek is egyetértek. Wink Ezeket persze magamtól is tudtam, de ők olyan jól megfogalmazták. Tongue Meg legalább látszik, hogy nem egyedül gondolom így.

A kipróbáláshoz emailben valami kapcsolás-félét küldj akkor, már csak azért, hogy biztos legyen a dolog. Smile

Válaszol
Igazság szerint, teljesen egyet értek veletek . A HG frekvenciamenetét nézve is jobb lenne feljebb váltani . A dobozt már kiszámoltam ,de a váltót lefeljebb WhiteFül programjával tudom méretezni pillanatnyilag .
A soros verzióra gondoltam . A próbának annyi előnye lenne a részetekről,ha legközelebb kérdezi valaki meg tudjátok mondani hány Hz-től ad elfogadható hangot .
Amúgy meg hagyd a csodába ,kisérletezzen vele akinek ez a hepje./vagyis én /
Válaszol
Majd ha lesz egy kis időm megpróbálom.

Válaszol
Köszönöm!
Válaszol
Persze ez így csak a HA18-HG2,5 párosra vonatkozik majd.

Egyelőre az első szimulációk szerint 4kHz körül lehet váltani 6dB/okt-os szűrővel. Vélemény: sokáig lehetne javítgatni, hogy jó legyen, vagy eleve rosszul fogtam hozzá. Big Grin

Második próba, 2000Hz 12dB/okt. váltó egyelőre elég biztatóan szól, majd mérek imp. menetet is róla.
Szóval egész tűrhető lett, az imp ment is elviselhető. http://pl13.tvn.hu/25.gif

Végülis működőképes a 6db/oktáv 2000Hz-en is http://pl13.tvn.hu/26.gif a hangja is jó, de mintha kicsit kiemelne 1000Hz környékén. Háát igen, LP-vel hallgatva pedig egyértelmű lett, hogy ez így nem jó a dómnak, de ha már ottvan a HA18 ami nem is olyan rossz mélyközép, sztem érdemes hagyni kibontakozni.

Szóval első hallásra az Fc=2000Hz 12dB/oktávos váltó a legjobb nekem.

Válaszol
Köszönöm Shalafi !
Ezekkel az infokkal sok kisérletezéstől mentesz meg . Ráadásul az én fülem közel sem annyira white mint atöbbieké. Gondolom már ezeken kívül is kipróbáltál néhány Fc-t , melyik volt eddíg a legjobb kompromisszum ? Elsőre azzal fogom kezdeni .
Válaszol
.zold. Nem akarom tovább fokozni a dolgokat, de a hangváltó végső kialatítása a doboztól is függ. Smile

Válaszol
Sziasztok

Shalala, hozzád fordulnék egy kéréssel... A magassugárzóimon
nincs feltüntetve, hogy melyik a + és melyik a - polaritás.
A hangszóró fenekét magam felé tartva a két fül egyirányba néz.
Mondjuk lefelé... majd rajzolok is egyet. NEM RÖHÖG A RAJZON!! Big Grin
Megtennéd, hogy megmondod melyik a plusz és a minusz?
Már 24 órája szól a rádió a hangszórókon Big Grin

[Kép: polaritas.jpg]

Köszi !
Üdv, Péter
Válaszol
A zárófedél hátában találsz egy + jelet Péter. Természetesen az lesz a + vége a csévének.

Válaszol
De ha mondom hogy _nincs_! Legalább tízszer átnéztem már .torz.
Ez az árnyékolt 639.es, és sehol semmi jel nincs rajta.
Üdv, Péter
Válaszol
Olyan nincs, hogy nincs. Wink Ottvan a forrfül alatt. Smile http://videoton.uw.hu/laci/K001.jpg Persze nem látszik jól főleg ezen a képen, de kézzel megtalálod. Wink

Válaszol
Szóval ha a két forrfül lfelelé néz, akkor a bal oldani.
Majd megnézem az enyémet is, hogy azon ott van-e.
Holnap tudósítok, hogy tényleg én vagyok-e vak Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
Van egy talán jobb képem róla:
[Kép: K002.jpg]

Válaszol
KEDVES ADMIN!!!
Volna néhány kérdésem:
1. Tulajdonosa vagyok 2db HA31-snek(1544 422 gyári számú) ezeket ha jól olvasom 011206-án gyártották, na már most ezek a régiek vagy sem, pontos szám érdekelne és akkor visszakeresném az adatbázisotokban a Rdc=6,2 Ohm kb?
2. Tudom azt írtátok valahol, hogy ezek nem valók, de (egyszerre mindkettőt) ezt csak zártban ill. Bandpass ládában használhatom?
3. Megadtátok a max lineáris kitéréseket is na mármost mikor min alsó vagy max felső helyzetben tartózkodik a membrán mennyi mm tekercs van még a légrésben, kérdezem ezt azért mert ugye minnél több annál kevésbé fog esni az alacsony frekinél a hangnyomás, és ilyen alacsony frekinél ez rendkívül sokat számít?
4. Egy QUAD405(100W) elég lenne a kettő meghajtásához 4 v 16 Ohmban?
5. Mennyire tömjem ki a ládát (ásványgyapottal), vagy kitapasztalom és kész? VÁLASZOKAT KÖSZÖNÖM ÜDV KARAK
Válaszol
Már egyszer leírtam a választ, de nem tudtam elküldeni. Nekifutok mégegyszer.
Tehát Re=6,7Ohm, '96-tól elvileg nem sok változás volt a hangszórókban. Zárt vagy negyed rendű Bp. ládába tökéletes, bass-reflexként a lágy felfüggesztés miatt nem érdemes használni, viszont a névleges terhelhetőség kb. felén nem lehetetlen ez sem.

A lineáris kitérésen belül maradva pedig a cséve nem lép, nem is léphet ki a légrésből, hanem túllóg rajta. Kb így: http://videoton.uw.hu/laci/mk.gif a rajz nem vmi tökéletes, de így sikerült.

Válaszol
Köszönöm a válaszokat!!!
Még maradt néhány kérdés. és ijabbak is felmerültek:
6. Erős kitérésnél(tudom tilos doboz nélkül hajtani, mert lágy), akár kézzel is Hatáfelület koppanás van, felverődés (a mágnes hátsó felénél található dugó ami lágy vasbál készült).Ez szerintem nem normális , miért nincs biztonsági tartalék hogy ilyen még véletlenül se legyen(szétveri a csévét, hozzá se merek kezdeni a doboz építéséhez)?
A Quad elegendő teljesítményt nyujt majd a két hangszórónak?
A dobozt (zárt) 0,7-re(kb 50 liter) vagy 1-re(kb 23 liter) lőjem be, de a kettő között lenne mert egyik tul kicsi a másik tul nagy(2db hangszóró ellenütemben)?
A ládát mennyire töltsem fel vagy meghalgatások alapján állítsam be?

Válaszokat köszönöm
Válaszol
A cséve sehogysem érhet hozzá a vasmaghoz. Ha kézzel a max. kitérésen túl mozdítod, a membrán ér hozzá a kosárhoz, a cséve nem sérülhet. Különben nem egészséges kézzel mozgatni a membránt. Majd holnapra megpróbálok számolni egy optimális dobozméretet. Smile

Válaszol
http://videoton.uw.hu/laci/26.gif
Tehát ide jutottam, kb. 80literes zárt, vagy ugyanekkora bass-reflex doboz 35Hz-re hangolva a két hangszórónak.
A quad sztem elég lesz, a 100W otthoni használatra már sok is, persze attól függ, milyen célra kell.
A megfelelő csillapítást mindig utólag kell megtalálni, hallgatva a különbséget.

Válaszol
Mócsingnak: a legjobb kompromisszum végül Fc=4200Hz lett, majd linkelek egy hv. rajzot, ha szükséges. Smile

Válaszol
Ha a max lineáris kitérésen van számolva, akkor nem lóg ki a cséve 5,5+7+5,5=18, de mihelyt átlépjük ezt a határt max mechanikai kitérés akkor bizony már kint van a légrésből 7+7+7=21, a 19mm csévemagassággal szemben.
Én a zárt ládát 2 db szembefordított hangszóróval (), vagy 2db egymás mögé helyezett hangszóróval )) kivánom elérni mint a Klinger könyvben. ilyenkor nem lessz ilyen hatalmas a doboz.

Köszönöm a Válaszokat.
Válaszol
karak Írta:(2db hangszóró ellenütemben)
Én a zárt ládát 2 db szembefordított hangszóróval (), vagy 2db egymás mögé helyezett hangszóróval )) kivánom elérni
Akkor az isobarik elrendezésű doboz, nem ellenütemű. Smile
Ott feleakkora térfogat kell, mint egy hangszórónál. Így már a zárt doboz kevésbé előnyös, kb. 50 literes bass-reflex dobozt 30Hz-re hangolva a membránkitérés is elfogadató mértékű lesz. http://videoton.uw.hu/laci/27.gif 50literes bass-reflex 25 30 35Hz-en és 35literes zárt

A cséve elvileg nem lép ki a légrésből a max. kitérés után sem fölfelé, hiszen nem pont középre van pozicionálva a légrésben, 2-3m-rel lejjebb tartózkodik. Ekkora hibák azért nincsenek a hangszórókban.

Szívesen válaszoltam. Smile Bár volt egy kis félreértés.

Válaszol
Nagyon szükséges !
Ha lehet olyan induktivitással számolj, amely szerepel a repertoárotokban .
Válaszol
topeti Írta:Sziasztok

Shalala, hozzád fordulnék egy kéréssel... A magassugárzóimon
nincs feltüntetve, hogy melyik a + és melyik a - polaritás.
A hangszóró fenekét magam felé tartva a két fül egyirányba néz.
Mondjuk lefelé... majd rajzolok is egyet. NEM RÖHÖG A RAJZON!! Big Grin
Megtennéd, hogy megmondod melyik a plusz és a minusz?
Már 24 órája szól a rádió a hangszórókon Big Grin

[Kép: polaritas.jpg]

Köszi !

Kép frissítve Smile

De a legtutibb, ha leveszitek a müanyag zárófedelet, mert
az alatt van a fehér műanyag lapon a plusz jelecske Smile
Üdv, Péter
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 7 Vendég