A téma értékelése:
  • 1 szavazat - átlag 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangszórók
A költözésnél elérhetővé tettem egy régi weboldalt is. http://spexcel.hangszoro.net

Illetve régi hangszóróadatlapok: http://hangszoro.net/oldsp
régi hangsugárzók: http://hangszoro.net/oldbox

Ha valaki esetleg ezeket a linkeket eddig nem ismerte volna. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
És akinek esetleg kedve van, nézegethet képeket minden mennyiségben:
https://plus.google.com/+LászlóPázmándi/photos
Van közte retró, meg javítás, meg mérés, meg minden.

Válaszol
Üdv mindenkinek!

Nemsokára hozzájutok két 25-ös kosárhoz, aminek a lengő átmérője 45mm. A honlapon a hangszóróalkatrészek menüpontban én csak kiscsapos csévét látok 25-ös hangszóróhoz, de membránból van nagycsapos is. Beszerezhető ilyen átmérőjű cséve 4 ohmos kivitelben?

Köszönöm a választ!
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Megnéztem a holapon, a jelenlegi hangszórók közül a 450 és a 451 fut 45mm-es lengőcsévével.
Válaszol
Sziasztok ! Egyrészt érdeklődnék, mennyire él ez a fórum, illetve a későbbiekben lenne-e szaki, aki pár "amatőr" kérdésemre tudna válaszolni ? Előre is köszi !
Válaszol
Üdv!

Amennyiben hozzá tudok szólni az adott témához, szívesen válaszolok. Valamint Shalafi66, az oldal adminja is szívesen a segítségedre lesz, illetve a többi, jelenleg aktív fórumtárs is.
Válaszol
(2015. 03. 23., 10:47)zupp87 Írta:  Megnéztem a holapon, a jelenlegi hangszórók közül a 450 és a 451 fut 45mm-es lengőcsévével.

Látod, megy ez neked egyedül is. Big Grin

Válaszol
Megy, de a hangszóróalkatrészek között a cséve és a pille felsorolásban továbbra is csak ez van:

"19 és 25 mm dóm magas
100 mm
125-200 mm kiscsapos
200-220 mm nagycsapos
250-270 mm kiscsapos
300 mm"

A 300mm-es hangszóró csévéje (asszem ez a HA-31-re utal, ami meg amúgy 310mm külső átmérőjű ha jól emlékszem Big Grin) 50mm. A 25-ös kiscsaposok 37mm-es csévével futnak. Tehát így még mindig nem derült ki konkrétan a honlap alapján, hogy kapok-e 45m-es csévét alkatrészként. Bár, mivel gyártanak/gyártottak 450-est és 451-est, kéne, hogy legyen, csak nincsen benne az alkatrészlistában. Vagy csak én vagyok ma nagyon hülye.. Big Grin (lentebb kiderül, hogy pedig mégsenem Big Grin)

Szaccos szokott errefelé járni? Ha igen, hátha meg tudja válaszolni a kérdésemet. Vagy lehet, hogy te is megtudod, Shala Smile (4 ohmos cséve kellene.. tudom, hogy a 8-as sokszor jobb /magasabb/, de muszáj 4-esnek lennie mostan..)
Válaszol
Én azt a listát teszem a weblapra, amit kapok. Smile
Minden hangszóró alkatrészeiből kaphatsz. Kivéve kosár-mágneskör.

Válaszol
Oké, sziasztok ! Akkor előre is bocs az amatőr kérdésekért, de : adott egy pár( CLEOPÁTRA -hoz való ) hangfal, amit egy 2X 120 W-os erősítővel szeretnék hajtani. A szükséges cseréhez adott egy pár új no-name ( a DIBEISI gondolom az ) 150 W-os mélynyomó. Kérdés 1., - kb. mennyiből lehet kihozni a szükséges hangváltó párt, ill. Kérdés 2., - hozzá lehet-e jutni olyan közép és magas hangszórókhoz, amik az elvárásoknak is megfelelnek és a már kialakított helyre is passzolnak ? Attól eltekintenék, hogy a hangfal nem épp' erre a teljesítményre lett tervezve.
Plusz még kérdezném, hogy milyen hangfalat kellene tervezni az említett erősítőhöz, ha azt szeretném, hogy ne károsodjanak a hangszórók akkor sem, ha + irányba piszkálom a mélyhangszín szabályzót ? ( azt már említeni sem merem, hogy esetleg a LOUDNESS is ha működik...... Smile ) Előre is köszi a választ, ha nagyon terhes voltam, igyatok vmit a számlámra...... Smile
Válaszol
Ez van, ha mazsola fórumozik..... szóval az ominózus erősítő 8 Ohm-os falakat"kér", az említett 150W-os mélynyomók is ilyenek. Gondoltam, ez lényeges.
Válaszol
Smile 20 centis 150W? Jó lesz az 35-nek is.

Egyébként erre nehéz normális választ adni. Mi ez, DC2002?

Válaszol
szerintem nem arra kérdeztél rá amire kíváncsi vagy.
arra vagy kíváncsi hogy egy adott erősítőre milyen hangfalakat lehet biztonsággal rákötni.

és még arra is kíváncsi vagy hogy hogyan működik egy hangváltó lelki élete nagvonalakban,
hogyan dől el hogy egy hangszóróhoz mi passzol és mi nem.

a rosszhírem az hogy amennyiben választ is szeretnél a kérdésekre, baziskat kell olvasnod.
Válaszol
Igen, pontosabban DC 2002A. Hogy 150 vagy 35 azt sajna kénytelen vagyok bemondásra elhinni, mérni nem tom'. Esetleg csak úgy, "fülre". A boltban ennyit mondtak, meg persze ennyit írtak rá a kínaiak is. Tény viszont, hogy az erősítő 50%-os kihajtottságánál sem érzékelem hogy kb. 2X 60 wattot hallanék. Talán úgy 2X 40 környékére saccolnám. Egyébként 20 centisben kizárt a 150 watt ?
Hát, ha így érthetőbb akkor megadom magam : milyen hangfalat kellene építeni a 2X120-as erősítőhőz, ha a LOUDNESS-t + BASS potit is szeretném használni, de a hangszórók károsodása nélkül ?
Attól a rossz hírtől annyira nem kaptam a szívemhez, esetleg ha kisegítenél azzal is hogy konkrétan MIT olvassak ?
Ja, hogy ne legyen olyan egyszerű a gyerek fekvése, az erősítőre két pár hangfalat lehet kötni, állítólag ez esetben 4X 60 wattot kellene leadnia. Hát, köszi ha használható tanácsot kapok !
Válaszol
Szia!
Mutasd már azt az erősítőt légy szíves! Smile Fotó, pontos típus.

Üdv!
Válaszol
Hogy nagyon egyszerű legyek: a 2*120 wattos erősítőre 2*120 wattos hangsugárzót lehet rákötni károsodás nélkül, akárhova is piszkálod a hangszínszabályzót. De az élet nem ilyen egyszerű, mint ez a mondat.

Először is, az erősítőd valószínűleg nem tudja a 2*120 wattot. Nagy közelítéssel meg tudod határozni, hogy mennyit tud, ha megnézed az áramfelvételét (VA vagy Watt, 230v-on). Ennél többet lehetetlen kipréselni belőle, de ne feledd, hogy azért elég szépen hővé is alakul a felvett energiából. De most induljunk ki abból hogy nem hazudnak, és valóban 120W zenei teljesítményt kell elviselnie a hangszóróidnak.
Hogy 20 centisben kizárt-e a 120W ? Nem kizárt. Csak olyan vastag huzal kell hozzá, akkora lengőrendszer, szellőzés stb. hogy értelmetlen megépíteni. Kellően sok energiával egy lavórt is zenélésre lehet bírni, csak a hangja nem lesz kellemes. Úgyhogy én inkább a 30 centis mélyközepek között keresgélnék a helyedben, a HA31-ek éppen elviselik ezt a ZENEI teljesítményt, de szinuszosat NEM. Amennyiben ragaszkodsz a 2002 dobozokhoz, azok kb 45 wattra vannak tervezve. A DAIBEISI vagy akármi noname hsz 150 watton... én nem kisérteném a füst isteneit, ezekből a kínai vackokból előszeretettel ki szoktak szabadulni és akkor büdös van a szobában. Ahogy Shala mondja, jó lesz az 35 wattnak is.

Összefoglalva: Ez az erősítő más dobozt igényel, amennyiben igaz ami rá van írva. De ebben én azért kételkednék... A noname kínai hszek felejtősek a zenehallgatás területén. Telefon kihangosítónak viszont pompásan megfelelnek.
- VR
Válaszol
http://hangdobozepites.tk/tsm/1/

kezdésnek ezt úgy elejétől a végéig.
nem hibátlan, de alapjaiban megfelel a valóságnak.

egy rövid segítséget is adok.
akár egy milliárd-csilliárd wattos erősítőre is ráköthetsz egy negyedwattos hangszórót.
akár egy milliárdcsilliárd wattos hangszórót is ráköthetsz egy negyedwattos erősítőre.
nem meghatározó szempont.

a hangerő nem csak teljesítmény függvénye.
a hangszórónak van hatásfoka.
nem nehéz olyan hangszórót találni ami hangosabb 10 wattról, mint egy másik mondjuk 40 wattról.
a hangerőnek nem a watt a mértékegysége. hanem a hangnyomás.

azt hogy egy hangszóró hány watt teljesítményt tud hasznosítani/átalakítani hanggá befolyásolja a doboz is amiben van, és a meghajtó jel frekvenciája. még szűk határokon belül is előfordul hogy a terhelhetőség szélsőségesen változik.
lehet 150 watt akár egy 3 centis hangszórónak is a terhelhetősége, és közben lehet megse fogod hallani.
(gyakorlatban ennek megfelelő hangszórót szerencsére még nem gyártanak, de nem volna akadálya)

építkezni csak alapokra lehet...
Válaszol
Köszi, ezzel el leszek egy darabig. Az erősítő UNIVERSUM V 4315, képet nem tudok feltölteni, így 55 felé még nem vagyok akkora spíler a PC-n, bocsi Smile De biztos lehet valamit találni róla a neten. (van kapcsolási rajzom is )
Egyébként mint írtam is, "fülre" tényleg mintha csak olyan kb 80-90 W jönne ki belőle. ( mondjuk, elég nagy a légtér amiben szólt). Szóval köszi, sziasztok !
Válaszol
Az az erősítő talán 40W-os.
Válaszol
Na ez el fog tartani egy ideig, úgy látom. Smile

Válaszol
Az erősítőre 165W van írva, szóval a 120W zenei teljesítmény hihető - összesen, nem csatornánként. az 2*60W, de inkább 2*50 vagy még ennél is kevesebb lehet. És nem lepődnék meg, ha még ezzel is ki tudnád nyírni a noname 150Wos csodákat Smile

Ha a Vidi dobozaidban még az eredeti váltó van, akkor a HA20-569 megfelelhet neked, erős kompromisszumokkal. Beillik a helyre, és a keresztezési freki is jó hozzá (jó a fenét mert túl magas, és a 16 literes doboz szerintem kicsi de ha fúrsz rá hátra reflexlukat akkor jó is lehet). A többi úgyis csak mérések után derül ki, de kiindulhatsz ebből.
- VR
Válaszol
Minden fejben dől el. El lehet hajtani egy böszmenagy PA erősítőről egy 20W terhelhetőségű hangszórót is. Két dolog kell hozzá: fül, meg ész. Nekem az ősöreg Universum rádiós erősítőmre annyi van csak ráírva, hogy 8-16ohm-os hangszórót lehet hozzá csatlakoztatni. Hogy most kinek mekkora van otthon, részletkérdés. Általában az esetek nagy többségében szobában átlag 1W alatt duruzsol, bár nekem már ekkora teljesítménynél is kopácsolta apám a falat Big Grin (Sajna már ő olyan messze van, hogy odáig nehezen hallatszik el bármi is.. Sad )
Egyébként ennek analógiájára (ész és fül hiányában) 10W-os erősítővel is meg lehet égetni combosabb hangfalakat is. Ugyanis sok példány nehezen viseli a kockára torzult feszültséget, bősz melegedéssel válaszol rá.
Ráadásként egy tapasztalat: Videoton EA6383S-sel (2x35W szinuszos teljesítmény) és két HA 17-582-vel (35W névleges terhelhetőség) is lehet 40 fős kocsmabulit tartani Smile Anélkül, hogy bármi is károsodna (kivéve a májat és az agyat Big Grin ).
Válaszol
ha az erősítő bír többet akkor csak simán nem kell feltekerni xarásig a hangerőt.
ha a hangfalak akkorse mert akkor meg torzítani fog az erősítő aztán megsütöd a hangfalat a torz jelalakkal.

akkor vagy jó ha a kívánt hangnyomást (a kívánt frekvencia tartományban) eléred úgy, hogy sem az erősítő nincsen túlhajtva, sem a hangszórók.
az hogy ez hány wattos erősítővel, vagy milyen hangszórókkal történik már édesmindegy.
Válaszol
Köszönöm mindenkinek, aki vette a fáradtságot és ellátott tanáccsal. Igyekszem majd hasznosítani őket. Üdv ! Alex
Válaszol
Mire akarod egyébként használni a hangcuccot? Hogy épp hány W-ot hallassz belőle, vagy tudsz kiszedni, nem lényeg, ha elégedett vagy a hangerővel. Ha meg nem, akkor tényleg kellenek más hangszórók, esetleg erősítő is. Ha a hangerő a lényeg, akkor sem a watt számít elsődlegesen, hanem az érzékenység, illetve hogy mennyire esik mélytartományban. Minél később kezd esni, annál kevésbé kell kiemelni ekuval. Nameg a doboz sem mindegy. Minden hangszórónak megvannak a saját igényei.
Válaszol
Smile Gratulálok minden hozzászólónak. Big Grin Egész jól kezelitek a problémát.

A 2002 dobozába jó a HA20 szerintem. Az 569 jelzésűvel jobb lesz, mint az eredeti.

Válaszol
Rezonáns kiemeléssel lehet valamit kezdeni? :S Ha EQ-n lehúzom a kérdéses frekvenciát nem érek el vele semmit csak lyukas lesz a hangkép...
Válaszol
mindennel lehet valamit kezdeni.
rezonanciát EQ nem fogja kezelni, jól látod.

milyen rezonancia ez ?
Válaszol
Mint ennél a hangszórónál, szinte a frekvencia is megegyezik, az 500Hz körüli kiemelésre gondolok. http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1763242.html
Egyébként egy no-name 12" PA mélyközépről van szó.
Válaszol
elváltani még a baj előtt el lehet, de gondolom ez valami kétutas marhaság.
ha teheted keress mellé egy közepet. igazából az volna a járhatóbb út.
12" túlnagy középnek.
ha nagyon specifikus akarna lenni az ember csak a kérdéses sávra kitalált eq-val tudnál csökkenteni rajta, de véletlen sem éri meg a fáradtságot.

a hangszórónak van ilyen görbéje natúrban, vagy beépítve?
ha beépítve akkor lehetséges hogy a doboz rezonál bele a dologba, azon is lehet alakítani egy keveset.
Válaszol
Igen, kétutas. Beépítve ilyen, raktam bele egy kevés csillapítóanyagot úgy 2-3dB-vel halkabb lett talán, de ha jobban telerakom csak a mély fogy el. Középhangszóró sajnos nem járható út.
Válaszol
hát az akkor kb. pont így marad, sajnos többet nem tudsz vele kezdeni.
Válaszol
Mellékelek egy mérést, a mély elé raktam egy bazinagy 1-2mH-s tekercset (ez volt itthon :-)). Ez a legjobb eredmény amit el tudtam érni, sajnos ennyit tudnak a hangszórók. A 16 kilós kiemelés elvileg a mikrofon hibája.

Szerk.: Normális középtartománya sajnos nincs ami pont hogy lényeg egy PA ládánál. Úgy vagyok vele, ha valamilyen kisebb módosítással jobbá tehető, az jó lenne, bár már tervezem lecserélni egy normálisra.

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
szerintem rosszak a szótárak. a PA az poor audio.
no mindegy.

nem fog jobb lenni sajnos. hátulról zárt középhangszórót senagyon találnál ami kisegítene a bajból, ráadásnak nembiztos hogy ér ez ennyit eleve.
Válaszol
Kicsit konkrétabban lehetne? Biztos megoldható, csak rendesen kell csinálni. Smile Nulláról lekezdve, hangszórók mérése beépítve szűrő nélkül, külön-külön, stb. Ha meg nagyon sz@r, ki lehet cserélni a membránját akár. Smile

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 7 Vendég