A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangváltók (DUO, TRIO, SUB)
Holnap pontos választ adok.
Válaszol
A következő lenne a kérdésem: Van nekem egy sony mhc-5600 erősítőm és építettem hozzá két hangfalat a mélyek 30 centisek a közepek 16 és selyemdóm magas. Az erősítőnek külön van sub meg satelit kimenete. két vagy háromutas hangváltót használjak hozzá? Mert van aki azt mondja hogy kell a középhez aluláteresztő szűrő ezért háromutas kell. Nem tudom mitévő legyek. Melyik h200-es hangváltót használjam?

Én megpróbáltam egy hanggenerátor programmal megmérni a vágási frekit, a mélyet kb 700 hz körül vágja, a közepet nem tudtam megállapítani hallás után. Segítségedet előre is köszönöm.
Válaszol
Szerintem a Sub kimenet az nem erősített, ez tudod mit jelent.
Válaszol
De erősített. Van beleépítve egy aktív hangváltó. Így nézett ki a gyári hangfala: http://www.jstic.com/Newsgroup/Sony_HiFi/SSH6600_SM_SONY.pdf
Válaszol
Ok, látom.
Ha a szatellitet nem vágja 700 körül, akkor a középnek sáváteresztő szűrő ajánlott. Tehát kétutas az nem jó a hagyományos formában.
Válaszol
Üdvözlet.

Elkezdtem bújni a hangváltós dolgokat .... számomra elég összetett.

Terveztem egy hangváltót, segítséget kérnék, hogy megfelelő-e a bekötés.

2 út 2.493Hz nél vág és van bennem még néhány kérdés ami a tudás hiányát tükrözi.

Ide fel nem rakom a tervet mert ha nem jó nem akarom leégetni kezdő fejemet-e témában.

Tehát ha valaki dobna egy emailcímet, és rá nézne, azt megköszönném.
Válaszol
WD40-PhoeNIX Írta:Ide fel nem rakom a tervet mert ha nem jó nem akarom leégetni kezdő fejemet-e témában.

Barátom, ez NEM az a fórum ahol leégetik a kezdőket. Rakd fel bátran, több szem többet lát.
- VR
Válaszol
Köszönöm ....

Sajnos más fórumokon egyből visszakérdezés volt a válaszuk, persze megtekintés nélkül ...hogy milyen hangszóróhoz akarom.

Válaszoltam és azóta hagynak magamnak.

Tehát ezért az óvatosság Smile
Válaszol
[Kép: thumb-5C06_4D876067.jpg]
Válaszol
Pedig azt mindenképp tudni kell, hogy milyen hangszórók lesznek rákapcsolva, és a dobozt sem árt tisztázni mielőtt váltót méretezel.

Egyébként így valószínűleg nem működőképes, ezek a tankönyvi képletek valódi hangszórókkal nem használhatók jól, mivel nem veszik figyelembe azok lényeges tulajdonságait.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Értem hát megpróbálok valamiféle választ adni...

Igazából még csak terveim vannak h.sz-kal kapcsolatban....
Sajnos elég döglött a magyar piac ....
Vagy csak én nem találok 5.000 ft -ért egy 5" os h.sz-t ami számomra megfelelne.
Kiegyeztem volna a H2000 -el vagy esetleg TVM -el dehát már egyik sem kapható nagyon úgy néz ki.
HiVi szerintem túl van árazva ... nem is tetszenek a konstrukciói, túl giccsesek, nem tudom mit takarhatnak.
Olvastam róluk hideget meleget.
Tehát mi marad ?! Peerless SDS 830656
Nem tudok jobbat.
Vifa BC25SC06-04 magassal.

A célom egy 5.1 es szet.
Nem az a szándékom, hogy egy teljesen egyenletes hangsávot hozzak létre minden tartományban. minimál kitéréssel..

Sajnos az nekem nem menne, nem tudok mérni, csak másokra hagyatkozni.
Ha elérnék egy gyári átlagnál picivel jobbat az nekem már megfelelne Smile
Tehát tudnék kompromisszumot kötni ez ügyben.
És mivel az erősítőm 50Hz től indít (Pioneer VSX-819) talán nem lenne olyan nehéz dolgom a 2 utasokkal.

Idáig csak autóhifit építettem ott az 1 ohm és hangnyomás volt a cél, most viszont szeretnék a lakásba egy kicsit minőségibb hangzás fele elmenni.

Azt a hangváltót még nem terveztem semmihez csupán vágtam egyet 2.500 nál és alkatrészekkel bepakoltam próbaképp.
Csak nem tudom jól csináltam-e.
Nem tudom jók e soros párhuzamos kötések. eltérhet-e értékben két párhuzamosan kötött kondi, hogy jobban igazodjak egy kívánt értékhez.
Vagy, hogy egy magast lehalkítani milyen léptekben kell ellenállásokkal.

Szóval sok kérdés van bennem.
Válaszol
Smile Nem tudtam, mi a célja a rajznak, azt hittem, már konkrét terv.

Az 5"-os kategóriában a TVM elfogadható választás, ez a Peerless is kicsit drága képességeihez mérten, a HiVi alapállapotában biztosan nem jó, és sajnos H2000 hangszórók közül sem a 130-150mm-esek a legjobbak, ott inkább a 170-250mm-es hangszórók mondhatók jól sikerültnek.

A beszerezhetőséggel szerintem nincs gond, mindegyik programban lévő hangszórót lehet kapni az üzemben, vagy viszonteladóknál.

A váltó, mint elvi rajz jó, a valóságban kevés olyan hangszórópár létezik, amihez illeszkedne. Az alkatrészértékeket nem kell és nem is szabad hajszálra a kiszámolt értékekhez közelíteni, 1-2 tized eltérés a kiszámolt értékektől még bőven elfogadható, lényegesebb, hogy a két oldal (bal-jobb) egyforma, minél egyformább legyen. 5.1-nél annyi módosul, hogy 2 bal és két jobb hangsugárzó lesz a rendszerben.

A magashangszóró csillapítása úgy történik, hogy próbálod a mélyközép és magas hangnyomását azonos szintre hozni. A lépték az csak a rendelkezésre álló ellenállásoktól függ.

Válaszol
Sajnos az
ARN-150-05-8 típus már nem beszerezhető a h.sz.bolt.hu -ról

Érdeklődtem még a ARN-150-03-8 típusról de szerintem már az sem lesz beszerezhető.

Egy HA17-634/8 -sal ki is egyeznék ha lenne a porvédő pereme. (mert így képről elég csúnyácska sajnos)

Amitől 1000 ft tal nagyobb árcédulát visel a Peerless SDS 830656 .

Persze én azt is elhiszem, hogy az az 1000 ft plussz nem jön vissza ár érték arányban ....sőt.

H2000 ből milyen 150-es és 170-es típust ajánlanál esetleg ?

Ha a hangváltóba van például egy 8ohm 85db mély-közeped és egy 4ohm 90db magasod (ez csak egy példa) akkor mekkora ellenállással hoznád szinkronba ?

Ennek a számolásával egyáltalán nem vagyok tisztába.
Ohm ok szerint számolunk vagy csökkentendő db -kel vagy esetleg Watt-okról van szó ?

Ne haragudj, hogy így bombázom a kérdéseket.

Sok hozászolásod olvastam, biztos vagyok benne, hogy van tapasztalat bőséggel ahonnan a kedvelt mondataid születnek.
Válaszol
WD40-PhoeNIX Írta:H2000 ből milyen 150-es és 170-es típust ajánlanál esetleg ?

Én inkább a HA18 1544-620 -at tenném bele, szerintem könnyebb lenne elváltani 3k körül. Persze kérdés hogy belefér-e a dobozba, illetve hogy a doboz mekkora tud majd lenni, b-reflexet tervezel-e vagy sem. De Shalafi majd megmondja a tutit.
- VR
Válaszol
A "tutit" azt biztos nem, de igyekszem valamit kitalálni.

A 634 nem szokott csúnya lenni, esztétikailag a jobb választások közé tartozik, de a PP ragasztása elég problémás, ezért ilyen a porvédő rögzítési felülete is.

Mélytartományban, T-S szinten biztosan jobb a 634, de szerintem középen is jóval kevesebb hibával kell megküzdeni, mint pl. a Peerlessnél: http://www.tymphany.com/files/SDS-P830656%20Rev1_0_0.pdf csak a BC25-től jobb magas kell hozzá, mondjuk egy DX.

Ami még jó 170mm-ben, az az 582 rajzszámú mélyközép, ez kicsit magasabban váltható, ide a BC25 is elég valószínűleg.

A váltónál nem csak az átlag, vagy féltérben érvényes érzékenységeket kell figyelni, hanem pl. a mélytartomány előlapfüggő esését (baffle-step) pár dB-t erre is áldozni kell, tehát ha 85dB@1W a mélyközép, akkor valahol 82-83 körül lesz az a szint ahol találkoznia kell a magassal. Ezután már csak az a kérdés, hogy a magas 1W-on, vagy 2,83V-on produkál 90dB hangnyomást.

Válaszol
Kis gondolkodás után talán az 582 lesz a legjobb döntés.
Ár érték aránya kimagaslónak tűnik.
Viszont egy 35,9 literes reflex dobozt számoltam neki amit kicsit sokallok egy polcsugárzónak.
17,1litert számoltam zártba ez már elfogadhatóbb.
Valami egyéb ötlet erre ?

Ezt a 582-t és a BC25-öt hol lenne érdemes megvágni ?

Mert akkor terveznék neki egy váltót.
Válaszol
Az adatlapok utolsó soraiban ott a dobozajánlás, vagyis a maximum térfogat. Ennél 22 liter b-reflex dobozban, 45-50Hz közötti hangolással, erősítőtől, helyiségtől elhelyezéstől függően. Zártban nem működik jól.

Keresztezés 3000Hz körül, a mélyközépnél kb. 1,0mH soros induktivitással, választható lehetőségként (3,3u + 10R) impedancia kompenzálással. A BC-nél meg lehetne próbálni egy 3,3-4,7R soros ellenállással, és egy elsőrendű szűrővel, 3,3u soros kondival. Kiindulásnak ezzel valószínűleg működőképes lesz, aztán lehet még alakítani.

Válaszol
Köszönöm ....

Elkezdtem nézegetni az alkatrészeket ....

A poliészter, polipropilén kondenzátorok vagy pedig a
bipoláris elektrolit kondenzátorok közül válasszak ?

Illetve az ellenállásoknál látom több típus is van:
5W F,i
10W F,i
10W R

Ezeken a dolgokon is gondolom múlik valami, megköszönném ha kitérnél rájuk pár szóban.
Válaszol
Ha új váltóról van szó, akkor inkább PP, remixek közül C2233, C250, C2508, C243, C248 a jobbak.

Ellenállásoknál többnyire megfelel a remix, vagy egyéb huzalellenállás, és ehhez a hangsugárzóhoz az 5W elég lesz.

Válaszol
"A BC-nél meg lehetne próbálni egy 3,3-4,7R soros ellenállással"

Ezt a két ellenállást a két pólus közé kötöm vagy a 3,3u kondi elé ?
Vagy esetleg után ?

Előjött a tapasztalat hiánya Smile
Válaszol
Mivel soros ellenállásként van ajánlva, ezért sorosan a hangszóróval.. és egyúttal a kondenzátorral is Smile A sorrend egyszólván mindegy.. csak teljesüljön a soros kapcsolás lényege.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Köszi ....

És ez a (3,3-4,7R) 3,3-4,7 ohm -ot jelent igaz ?
Válaszol
Persze-persze.

Válaszol
Megterveztem ... vagyis hát próbáltam.

Remélem nagyjából sikerült.
Úgy raktam ki a 3,3 uF-et, hogy csak az ajánlott kondikból legyenek benn.

Aztán lehet hogy kicsit szétvariáltam Smile

[Kép: thumb-CADA_4D936E40.jpg]
Válaszol
Először majdnem félrertettem, hogy a magassal sorba is tekercset kötöttél Tongue De látom, hogy kondi.. csak a uH tévesztett meg (uF Smile ). Egyébként a 3,3-4,7 ohm az egy tartományt jelöl.. illetve, hogy általában nem az E192-es ellenállás-sorral dolgozunk, amiben van egy halom érték, így 3,3 VAGY 4,7 ohm.. ezek kaphatók szinte minden elektronikai boltban.
Válaszol
Meg van tűrésük is, így a 4,7 is lehet 4,5R mondjuk. Lehet válogatni.

Válaszol
Hu tényleg uH ... uF már belekavarodtam ...

Látszik, hogy még nem kapisgálom annyira ezt a témát.

Tehát a két érték közül csak az egyik kell majd.

És ahogy nézem a magas sugárzó polaritása is rossz a rajzon,
mert elsőrendű váltónál egyáltalán nem fordul meg a fázis.

Köszönöm a türelmeteket hozzám Smile
Válaszol
Az egyáltalán nem biztos, hogy egyenes polaritással jó is lesz. Egy dolog a villamos keresztezés.. Az akusztikus keresztezés néha teljesen más jellegű, netán máshol is van legtöbb esetben. Például nekem annak idején a HA-17-582 és a DX25 elsőfokú váltóval fordított polaritással szeretett működni, míg most az R626-tal egyenesen működik jól.. vagy fordítva volt már.. nem tudom pontosan.. a lényeg, hogy egyikkel így, másikkal úgy.
Válaszol
Honnan lehet azt tudni ?

Mérésekkel ?
Válaszol
Mikrofonos mérés mindenképp megmutatja.. nekem viszont akkor épp nem volt mikrofonom, ezért fülre állapítottam meg azt, hogy az addig elnyomott, folytott, egy pontból zenélő zenekar a polaritáscsere után kicsit széjjelebb pakolászott.. nagyobb tere volt a zenének. Egyébként a jelenséget a keresztezésnél fellépő kioltások okozták. De Shalafi tud neked nyilatkozni, hogy milyen polaritással is működnek helyesen.
Válaszol
Közben próbálkoztam megtervezni a center váltóját.

Remélem nagyjából rendben van, és csak korrigálni kell rajta Smile

[Kép: thumb-FB4A_4D9CC306.jpg]
Válaszol
Mélyközép elé nem lehet soros ellenállást tenni, a szűrőt kell átalakítani, 680uH × (4,7R + 6,8u) formában, és a magas csillapítását csökkenteni kell, 0,47-1,5R környékére.

Válaszol
Akkor hogyan tudom felvinni az eredőt minimum 2 ohm-al ?
Válaszol
Azt két nyolc ohmos hangszórót párhuzamosan kapcsolva sehogy. De szerintem pont a centernél ez nem lesz zavaró.

Válaszol
Centernél nem lenne probléma, de a frontokkal egy kalap alá vettem volna a 3 váltót.

Igazából a munkahelyemen, az elektroműszerész mondta, hogy nyugodtan kössek be a párhuzam kötés elé egy kívánt ellenállást, bármelyik választott pólusra, és így megnő az eredőm, úgy nem nyírom ki a végfokot.

Tehát be-be lehet kötni, csak ezek szerint lesz neki valami mellékhatása.

Azért mondtad hogy nem jó ötlet. Gondolom én Smile
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég