A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKAI SR-H 110
Üdvozlet minden fórumozónak!

Új tagként rögtön új témát szeretnék indítani. Bár kérdéseim megválaszolására elsősorban a Vidisekre számítok.

Van-e még információ, mérési erdmény stb. a címben szereplő AKAI-Vidi kooperációban gyártott handobozokról, közelebbről annak AKAI 20SHA301 8 Ohmos mélysugárzójáról? Ekvivalens-e ez valamelyik korábban vagy jelenleg gyártott típussal?

A memránszél habgumija ugyanis porladóban van, és most azon gondolkodom, hogy érdemes-e a habszél cserét megcsinálni vagy jobb hangzású dobozt kapok a megfelelőnek itélt típusra cserélni a teljes hangszórót? Ezért lenne jó mérési adatok birtokában dönteni. A honlapon talált adatok alapján két típus látszik alkalmasnak a 20 centis kategóriából, de a teljesítmény miatt a nagyobb (HA20/0908-569) látszik alkalmasnak. Csatornánként 60W-os (DIN szerinti) házimozi erősítőhöz szeretném használni.

Kipróbáltam ugyanis ebben az állapotában az AKAI dobozokat az erősítőn, és drasztikus különbség van a hangzásban az 5+1 rendszer hátrányára. De a mélysugárzók állapota miatt nem lehetett megkergetni az erősítőt.

Másik kérdésem a keresztváltóra vonatkozik. Érdemes lehet-e az eredeti 6 dB/oktávosat (1 tekercs+1 kondi) 12 dB/oktávosra cserélni, vagy az esetleges hangszóró csere ezt indokolná is?

Harmadik a közép és magas sugárzó szerepét betöltő - ha jól láttam, jelenleg is gyártott - Videoton HA6,5/1018 teljesítménye, ami 35/85 Watt. Elegendő ez a 60 W-os erősítőnek?

Őszintén szólva elfelejtettem, hogy a DIN szerinti teljesítmény színuszos vagy zenei... Mert az erősítő adatait értelmezve zavarba jöttem. Az mondja, hogy csatornánként (5 van belőle, hatodik a sub saját beépített erősítővel) DIN szerinti 60 W. Ez eddig nekem 300. A teljes teljesítményfelvétel meg 210 W a hálózatból. Akkor legfeljebb 40 W-ot adhat (szinuszosan) csatornánként. Philips a lelkem.

Ennyit egyszuszra. Halihó!
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Lehet, hogy ez a topik rövid életű lesz. Wink
Az eredeti mélyhangszóró PP membrános változat, a lengőrendszer + mágneskör megegyezik a HA20-569-cel, de a PP membrán miatt jobb mély, és gyengébb közép átvitele van. A habszél mindenképp cserélhető. Ezt viszont a nehezen ragasztható membrán miatt csak fehérváron tuják megoldani.
De az új hangszóró is megoldás lehet. Az eredetihez legközelebb álló PP hangszóróból, ha jól emlékszem egy darab van még a raktárban, de sejtem, hogy ezzel nem tudsz mit kezdeni. Smile Talán annyit még, hogy az 599-es mai változata érzékenyebb a régi akainál.

A magas HD6,5-433 helyett sokkal jobb átvitelt ad a jelenleg ajánlott HD6,5-493. Ezt tényleg érdemes cserélni, hiszen az ára sem túl magas.

A 60W-os zenei teljesítményt pedig mindkét hangszóró gond nélkül elviseli. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
T. Admin, ezt nevezem gyors reagálásnak. Az időpontból ítélve Te sem a Nap járásához igazítod az ébrenlétet (lásd az ismert mondást, miszerint tyúkokkal kel, tyúkokkal fekszik). Most megpróbálom kicsit megnyújtani a topikot.

Az "eredetihez legközelebb álló PP hangszóró" közelebbről mit is takar? A jelenlegi HA20 PP változata (ilyet nem találtam a honlapon) vagy miben különbözik az eredetitől, illetve a standard HA20-tól? Jó lenne adatokkal, mérési eredményekkel alátámasztva látni a különbséget. Ezzel ugyanis háromra emelkedett az alternatívák száma - ha egynél több lenne található a polcon, mert az valóban kevés. És ahhoz mi kellene, hogy több legyen?

Először is kérdés, hogy érdemes-e 2000 Ft-ért javíttatni, ha nem sokkal többért van új, netalán jobb is. További kérdés, hogy papír vagy PP.

A magassugárzó cserében benne vagyok, csak látnám a különbséget a kettő között. Közelebbről miben is nyilvánul meg a jelenleg ajánlott HD6,5-493 sokkal jobb átvitele?

És mi a helyzet a keresztváltóval, 6 vagy 12 dB/oktáv?

"A 60W-os zenei teljesítményt pedig mindkét hangszóró gond nélkül elviseli." Ez örvendetes, ha ez a DIN szerinti teljesítmény. Az?

Egy apróság a honlappal kapcsolatban. A membránszéleknek nem találtam meg az árait. Ez véletlen vagy én nem néztem jól?

Minden jót és üdvözlet mindenkinek.
Válaszol
Fordított sorrendben válaszolok. Smile

Az alkatrészek árait még valóban nem írtam ki... .forog.

A teljesítményt nálunk is IEC 268-5 szerint számítják. Smile

Az újabb magasnál 2mm-rel kisebb átmérőjü a lengőcséve, így mehet az átvitele 3-20kHz-ig, 92 dB érzékenység mellett. A mérések erről a változatról készültek, a régi 1018-asról nincs több adat, 89dB, 3-18kHz.

Vissza a mélyhez: 1 db PPs 200-as hangszóró van. Több már nem lesz belátható időn belül. Részletes adatlap eről sincs, 89dB, 40Hz-4Khz-ig 60W.Ezek után neked kell dönteni. Smile A hangváltó pedig maradhat az eredeti nyugodtan.

Válaszol
Admin!

Az IEC 268-5 az pontosan hogy is van? Annyit tudok, hogy rózsazaj, de azt már nem, hogy 1 W vagy 2,83 V és effektív vagy csúcs?
Válaszol
SEAS Írta:Annyit tudok, hogy rózsazaj, de azt már nem, hogy 1 W vagy 2,83 V és effektív vagy csúcs?

Ezt a névleges telj. meghatározására használjuk, a megadott teljesítményt folyamatosan el kell viselnie a hangszórónak.
A frekvenciamenetek mérései mindig 1W-on készülnek. 2,83V-on magasabb értékeket kapnánk.

Válaszol
OK, hangváltó ügyet lezárhatjuk. De valószínüleg a dobozon kívül fog lakni a könnyebb hozzáférhetőség okán.

Az árak is csak meglesznek majd.

A magasról. Az eredeti 89 dB, a javasolt 92. A doboz eddig is kissé inkább magasbarát volt (a birtokomban lévő Hifi Magazin 1983/1 szám mérései szerint - ha emlékszik még erre a lapra a nem tinédzser korosztály), az újjal mégjobban felborulna a balansz, mivel többet lök. Persze gondolom, ez kiegyenlíthető pl. előtét vagy söntellenállással. Vagy van jobb ötlet? Volt olyen Vidi doboz (DCR 2520), amin lehetett tekergetőt találni...

Mélyebbre. A belátható idő alatt el tudok fogadni egy-két-három hónapot. Ebbe beférünk? De igazándiból az érdekel, hogy melyik megoldással járok jobban. Peremezzük a régit, várjunk még egy PP-re, vagy a jelenleg gyártott HA20? Melyik megoldás ad szebb átvitelt? Főleg mélyben.
Válaszol
Személyes véleményem: itt most jobb megoldás a régi hangszórót javítani, az a legbiztosabb. Csak hiszem, hogy a mostani papíros hangszóró mélyátvitele megközelíti a régi PP-t. Pontos adatok egyikről sincsenek még és már... :|

A magasnál viszont a tesztek szerint is zavaró volt a 12 KHz fölötti hangok hiánya. Csak ezért mertem javasolni a cserét. Két ellenállással megoldható a magasabb érzékenység.

Válaszol
OK, mindig meggyőzhető voltam észérvekkel. Eddig sem zártam ki a javítás lehetőségét, csak érdemi hatását tekintve voltam bizonyos szinten szkeptikus. Ez az alternatíva is elfogadható, ha lényeges különbséget nem okoz a csere. Ebben az esetben hangszóró küld-fény-post Fehérvár? Hogy néz ki ez a módszer?

Kissé lehetne jobban részletezni azt kettő darab ellenállást, hogyan-hová-mennyi? Sokat felejtettem... Nagy baj az agybaj.
Válaszol
(Ezt valahova ki fogom írni a honlapra, mert lassan megunom folyton ismételni itt és emailben). .haha.

Szóval szépen becsomagolod a hangszórókat, postára adod a következőképpen: Érték: nulla, Tartalom: selejt alkatrész. A cím: Polytron '96 Bt. Székesfehérvár, Havranek József u. 51. 8000 A javítás előre mondhatom, nem fog olyan gyorsan menni kb. két hét lesz majd. A PP membrán miatt.

Válaszol
Hát, ha ez huszonéve gyártott PP ma is ilyen problémákat okoz, akkor ez vagy nagyon jövőbemutató találmány volt, vagy halvaszületett dolog. Mindenesetre elkezdem keresni a megfelelő csomagolóeszközöket...

Szerencsére a két hangszóró nem fog egymáshoz verődni a dobozban, mert a mágnes remekül össze fogja tapasztani őket... Csak a postásnak le ne törje a kezét a csomag.
Válaszol
A mágneskörökkel minél távolabb egymástól. .!.

A PP a szinte nem ragasztható anyagok közé tartozik. Mindenféle trükkel szokták készíteni, különleges ragasztóval, és utána a habszélt is kezelik, hogy lágyabb legyen, és az idő folyamán, mozgás közben, el ne váljon a membrántól.

Legalábbis itt így készül. Smile

Válaszol
Legjobb odavarrni a membránt a habszélhez Big Grin
Válaszol
A varrás biztos módszernek tűnik. Kézzel vagy géppel? Esetleg még lehetne cementtel, tűzőgéppel vagy szegecseléssel. Rockzenéhez kimondottan passzolna a fémes hangzás...

Ennél azonban még jobban meg van cifrázva a dolog. A habszél ugyanis a membrán hátuljához kötődik.

Olyasmire van-e esély, hogy javítás után puszta kíváncsiságból, vagy az adatbank frissítése céljából, vagy csak úgy merő hóbortból kimérni a hangszórók frekvenciamenetét? És máris összehasonlítható lenne a jelenlegiekkel. Vagy ez túl extrém ötlet?

Gondolom az nem akadály, hogy a visszaküldéskor a dobozba bekerüljön két megrendelt magassugárzó meg egyebek...

Ma már mindenre van kitalálva valamilyen szoftver. Tud valaki olyat, hogy a hankártya vonalkimenetére kapcsolt erősítővel meghajtott hangsugárzók frekvenciamenetét mérni a mikrofonbemeneten fogadott jellel? Persze a szoftvernek hanggenerátorként is kell működnie ehhez.
Tudom, hogy ez elsősorban jó mikrofont tételez fel. Ha nem tévedek, az olcsó elektretmikrofonok viszonylag egyenletesek. Nem volna egy BrüelKjaer, de összehanlításra alkalmas lenne.
Válaszol
Nem tudom, meg lehet-e oldani majd a mérést. Ha kész lesz a hangszóró, megpróbálom.

A további rendelés sem akadály, csak pár sorban le kell írni.

A hsz. szegély rögzítési módjai már véglegesnek mondhatók, nem lesz varrás... .forog.

Válaszol
h_jozsi Írta:A varrás biztos módszernek tűnik. Kézzel vagy géppel? Esetleg még lehetne cementtel, tűzőgéppel vagy szegecseléssel. Rockzenéhez kimondottan passzolna a fémes hangzás...

Ennél azonban még jobban meg van cifrázva a dolog. A habszél ugyanis a membrán hátuljához kötődik.

Olyasmire van-e esély, hogy javítás után puszta kíváncsiságból, vagy az adatbank frissítése céljából, vagy csak úgy merő hóbortból kimérni a hangszórók frekvenciamenetét? És máris összehasonlítható lenne a jelenlegiekkel. Vagy ez túl extrém ötlet?

Gondolom az nem akadály, hogy a visszaküldéskor a dobozba bekerüljön két megrendelt magassugárzó meg egyebek...

Ma már mindenre van kitalálva valamilyen szoftver. Tud valaki olyat, hogy a hankártya vonalkimenetére kapcsolt erősítővel meghajtott hangsugárzók frekvenciamenetét mérni a mikrofonbemeneten fogadott jellel? Persze a szoftvernek hanggenerátorként is kell működnie ehhez.
Tudom, hogy ez elsősorban jó mikrofont tételez fel. Ha nem tévedek, az olcsó elektretmikrofonok viszonylag egyenletesek. Nem volna egy BrüelKjaer, de összehanlításra alkalmas lenne.
Szokták néha varni a hangszorókat emlékeim szerint.
Létezik több ilyen szoftver is amivel lehet mérni, ilyen pl a Spectra Lab. De ezekben nem vagyok otthon, a terminal forumán lett eről bővebben tárgyalva, mármint a mérésről házilag, esetleg probáld megkeresni azt a részt, bár elég esélytelen hogy gyorsan megtaláld, bár keresővel.., de egy-két hét alatt az egész is átolvasható Smile
Válaszol
Admin Írta:Nem tudom, meg lehet-e oldani majd a mérést. Ha kész lesz a hangszóró, megpróbálom.

A további rendelés sem akadály, csak pár sorban le kell írni.

A hsz. szegély rögzítési módjai már véglegesnek mondhatók, nem lesz varrás...

Hát ennyit az újító szellemről... de legalább nem kell újabb iparos.

Sikeres mérés esetén meg fogom emelni nemlétező kalapom.
Válaszol
h_jozsi Írta:Hát ennyit az újító szellemről... de legalább nem kell újabb iparos.

Ezt a varrás dolgot nem gondoltam komolyan. A habszél erre alkalmatlan, a varrásnál egyből elszakadna. Inkább szövetszegélyt lehetne varrni.
Jó lesz az ragasztva is, elhiheted Smile
Válaszol
SEAS Írta:Ezt a varrás dolgot nem gondoltam komolyan. A habszél erre alkalmatlan, a varrásnál egyből elszakadna. Inkább szövetszegélyt lehetne varrni.

Pedig már kezdtem barátkozni a gondolattal. Feltalálta már valaki a membránvarró gépet?

Különben meglehet, hogy legalább imitált varratot felfestek a membránra...
Válaszol
h_jozsi Írta:
SEAS Írta:Ezt a varrás dolgot nem gondoltam komolyan. A habszél erre alkalmatlan, a varrásnál egyből elszakadna. Inkább szövetszegélyt lehetne varrni.

Pedig már kezdtem barátkozni a gondolattal. Feltalálta már valaki a membránvarró gépet?

Különben meglehet, hogy legalább imitált varratot felfestek a membránra...
Nagyon hitetlenkedtek,ezért rákerestem neten, és jól emlékezdtem tényleg létezik varrott memrán pl:
http://www.audio-system.de/audio/main_frame_x.html
Autós suboknál használják, jobban bírják a strapát állítólag, DB racingre jó.[/url]
Válaszol
Megnéztem, de enyhe német tudásom kevés ahhoz, hogy kihámozzam, melyik a varrott... de nincs kétség, varrott membrán igenis létezik! Jesszus, hogy nézne ki egy kabátbombbal a közepében?

A "spectra lab" kifejezésre a Google kerek 625000 találetot jelez. Lesz mivel szórakozni...
Válaszol
Valahol megvan nekem is az a program, de én csak demo verziót találtam... Wink Így nem is érdekelt.

Válaszol
Nos az első alkalmasnak látszó már lerántva... nem tudom miyen lesz.

A cím: http://www.elektroda.net/download/file841.html >> spectrlab.zip

És a leírás (nem fordítom le):

Description: SpectraLAB is a powerful dual channel spectrum analyzer. The program interfaces with any Windows compatible sound card to provide Real-Time spectral analysis as well as Recording, Playback and Post-Processing capabilities; it gives you the ability to make frequency response, distortion, and transfer function measurements. It supports FFT sizes through 65,536, smoothing windows, digital filtering, overlap processing, averaging, peak hold, triggering, decimation, narrowband or octave (1/1, 1/3, 1/6, 1/9, 1/12) scaling and can display, export and print the Time Series, Spectrum, Phase, 3-D Surface plot, and Spectrogram. A Signal Generator utility produces pink/white noise, swept sine, tones, and pulses. Although all signal processing is performed on the CPU, real-time performance is possible with today's machines (typical update rate of 30 Hz on a 60 MHz Pentium with a 1024 point FFT).

Date Added: 12:39 AM 9/24/03
File size: 2.52MB
Last Download: 1:24 AM 8/22/05
Rating: 10/10 (1 votes)
Downloads: 603

Micsoda izgalom!
Válaszol
Hmmm... úgy tűnik, ez egy '98-as kipróbálós verzió agyonvédve mindenféle kulcsokkal...
Válaszol
http://www.soundtechnology.com/download-center.htm

Ez már jobb lesz, csak nyilván cracket is kell majd keresni hozzá.
Válaszol
Szóval most jutottam odáig, hogy jobban belemélyedjek. A fentebb jelzett helyről beszerzett SpectraRTA nagyjából azt teszi, amire szükségem van. Kösz a tippet! Mindenféle színű zajokat meg hangokat generál, közben szépen rajzolja a girbegurba spektrumot. Össze kell mostmár állítani valami mérési környezetet hozzá. Admin vannak hozzá tippjeid? Lakásban kell gondolkodni, nem süketszobában...

Sajna tíz napos próbaverzió, úgyhogy holnap lázasan próbálom hozzá a crackeket...

Kinek milyen információja van arról, milyen az elektretmikrofon átvitele?
Vagy honnan lehet (olcsón) beszerezni olyan eszközt, ami valamelyest hiteltérdemlő eredményt produkál?
Válaszol
A pát száz forintos kategóriában: 20-12000, 13000 Hz a leggyakoribb átvitel, ami tud 18kHz-et, az már nagyon jónak számít. Olyan +-3dB-es egyenetlenségekkel. Jobb gyártóknál lehet szerezni átviteli görbét a mikrofonhoz.
Ha lakásban mérsz, érdemes mérőjelként zajt használni.

Válaszol
Admin Írta:A pát száz forintos kategóriában: 20-12000, 13000 Hz a leggyakoribb átvitel, ami tud 18kHz-et, az már nagyon jónak számít. Olyan +-3dB-es egyenetlenségekkel.
Tehát a mély és közép tartomány viszonylag hitelesen mérhető, a magas viszont már nem igazán olcsó mikrofonnal. Viszont a keresztfrekvencia környékén történtek (kétutasnál) biztos jól kimutathatóak - gondolok itt a két hangszóró eltérő érzékenységéből adódó hangnyomáskülönbségre.
Admin Írta:Jobb gyártóknál lehet szerezni átviteli görbét a mikrofonhoz.
Azt biztos nem kapok egy 80 Ft-os patronhoz, még csomagolást sem. Melyik nevezhető jobb gyártónak?
Admin Írta:Ha lakásban mérsz, érdemes mérőjelként zajt használni.
Milyen színűt?
Válaszol
Emlékeim szerint a Monacor forgalmaz Panasonic mikrofonokat, azoknak fellelhetőek az átviteli görbéi talán a neten.
Leggyakrabban még mindig a rózsaszín zaj használatos ilyenkor.

Válaszol
Admin Írta:Leggyakrabban még mindig a rózsaszín zaj használatos ilyenkor.
Az kellemes. De nem támad közben az embernek pajzán gondolata, nevezetesen ilyen színű női fehérneműre asszociálva?

Egyébként a Spectránál tudnak programozni. Lejárt a tíz nap és nem használ a crack...
Válaszol
Nagy hírem van: kioperáltam a tüdőbeteg hsz-kat és rövidesen küldöm T. fórumtulajdonosnak. Illetve előtte megkérdezném Admin uramat, hogy a PP hsz membránnak hátulról is fekete PP-nek kellene kinéznie vagy elöl PP bevonatúnak de hátul grafitszürke papírnak tűnőnek? Az enyém ugyanis ez utóbbi, és a membránhoz hátulról kötödik a habszél (jelen állapotában nem igazán). Mert ha PP-zett papír, akkor csirizzel is ragasztható...

Ez a célpont (SZFV vagy Eger) meghatározása miatt lenne fontos.
Válaszol
A PP membrán nemcsak impregnált, az anyaga PP. Smile Ezekszerint lehet, hogy a hsz. mégsem az, aminek lennie kéne. .forog.

Válaszol
Megpróbálok csinálni egy képet és emailon elküldeni, hátha így is látható a különbség.
Válaszol
Kérnék visszajelzést az email meg vagy nem érkeztéről. A freemailról küldve ugyanis a "mehet"-re kattintva nem történt semmi... legalább ötször. A címzett <hangszoro@externet.hu> volt. Van másik is?
Válaszol
Jobban szemügyre vettem a membrán hátulját. Finom halszálkamintás bordázata van és erős nagyítóval kivehetőek a rostok. Tudtommal a PP nem rostos. Tehát szerintem ez biztos papír, de akkor mi előlről a fényes, sima fekete bevonat?

Ha bizonyosan papír, akkor küldhetem Egerbe is (a mérés végett) ugyebár? Ebben az esetben mi a postacím?

További megrendelést ebben az esetben viszont változatlanul Fehérvárra kell leadni?
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég