A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangszóró-, hangdobozjavítás, kérdések
gyakorlatileg önmagában nem sok értelme van a porvédő cserének, nem fog jobban szólni. Egyébként megoldható biztosan.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Értem, csak pusztán esztétikai szempotok miatt kérdeztem. De ha hangzásban nincs különösebb jelentőssége akkor azt hiszem nem szükséges a változtatás Smile. Ha minden igaz, úgysem fog látszódni. Megkérdezem az illetékest, hogy akkor kell-e neki a csere. Köszönöm, ennyi lett volna Big Grin .
Válaszol
van különbség átvitelben, jobban kiemel középtartományban a papír porvédővel. Ezért nem ajánlottam.

Válaszol
Sziasztok!

Nemrég kaptam egy Videoton DP 202 E Saphir 1 hangfalpárt, és most próbálom rendbehozni.
A mélyekről elfogyott a membránszél, így szétszedtem őket.
Meglepődve tapasztaltam, hogy a mélynyomók 4Ohm-osak, míg a magasak 8. Az eredő impedancia 4 Ohm, így mindkét hangszórónak 8 ohmosnak illene lennie, nem?

Hol tudok utánanézni ezen láda adatainak?
A guglit már próbáltam, első körben nem találtam értelmes találatot.

Promega
Válaszol
promega Írta:Sziasztok!

Nemrég kaptam egy Videoton DP 202 E Saphir 1 hangfalpárt, és most próbálom rendbehozni.
A mélyekről elfogyott a membránszél, így szétszedtem őket.
Meglepődve tapasztaltam, hogy a mélynyomók 4Ω-osak, míg a magasak 8. Az eredő impedancia 4 Ω, így mindkét hangszórónak 8 Ωosnak illene lennie, nem?

Hol tudok utánanézni ezen láda adatainak?
A guglit már próbáltam, első körben nem találtam értelmes találatot.

Promega

Szia!
Ha hazaértem megnézem a Sztereo rádiók szervízkönyvében, emlékeim szerin abban benne van. Vigyázz az eredeti hangszórókra, hogy felújítás után vissza tudjanak kerülni a dobozba.
Nekem egy Videoton D130 E Micromax pár (is) van, ami még talán ennél is idősebb, már csak el kellene jutnom valamikor a felújított hangszórókért, de az nehezen jön össze Sad
Üdv.
Válaszol
GARFIELD13 Írta:Szia!
Ha hazaértem megnézem a Sztereo rádiók szervízkönyvében...
Üdv.
Kösz az ötletet, sikerült kinézni a típust: HA 20/12 K
A baj csak az, hogy nekem ez a típusszám nem mond semmit 8(.
Promega
Válaszol
promega Írta:Meglepődve tapasztaltam, hogy a mélynyomók 4Ω-osak, míg a magasak 8. Az eredő impedancia 4 Ω, így mindkét hangszórónak 8 Ωosnak illene lennie, nem?
Promega

Ha adott frekin , ahol mindketto valoban 8 ohm lenne, es direkt lennenek parhuzamba kapcsolva, valto ( L - C tagok) nelkul, akkor akar igaz is lehetne a 4 ohm...
A macska egy hülye madár, csak akkor repül, ha belerúgok...
Válaszol
Üdv!
Van egy kis problémám: van egy pár DC1828 tipusú hangfalam, csak sajna az egyikben meghalt a magassugárzó. Érdekes, hosszúkás alakú magassugárzó van benne, sehol se láttam ilyet, csak a SAL árul hasonlót SM05 tipusjellel, de az nagyobb. A kérdésem az lenne, hogy lehet még ilyet kapni valahol, vagy bele kell szerkesztenem valami más magassugárzót a dobozba (pl. az említett SM05-öt)?
Előre is köszi!
Válaszol
Peeeet Írta:Üdv!
Van egy kis problémám: van egy pár DC1828 tipusú hangfalam, csak sajna az egyikben meghalt a magassugárzó. Érdekes, hosszúkás alakú magassugárzó van benne, sehol se láttam ilyet, csak a SAL árul hasonlót SM05 tipusjellel, de az nagyobb. A kérdésem az lenne, hogy lehet még ilyet kapni valahol, vagy bele kell szerkesztenem valami más magassugárzót a dobozba (pl. az említett SM05-öt)?
Előre is köszi!

Szia!
Első körben én mindenféleképpen a javítással/azaz pontosabban javíttatással próbálkoznék meg. Kérdezd Shalafit, vagy Székesfehérváron a céget. Csak ha az nem sikerült, akkor kisérletezz a pótlással és a hangfal ezzel járó "átbarkácsolásával". A hárombetűsek felhasználása csak saját felelősségre. .sir.
Üdv.
Válaszol
Sziasztok!
Most én kérnék kis segítséget.
Ha egy 8 Ohmos hangfalpár elé egy passzív SUB-ot kötök, akkor azok sorosan vannak kötve és az eredő impedancia 8+4 vagy 8+8 Ohm attól függően, hogy a passiv SUB 4 vagy 8 Ohm? .?.
Vagy azért nem ilyen egyszerű az élet?
A 8 Ohmos hangfalpárhoz 8 Ohmos passzív SUB kell és az eredő impedancia is másképp alakul, mert a passzív SUB "hangváltójában"/szűrőjében a mélyek nem is sorba vannak kötve a külső dobozokkal? .?.
Ha valaki megosztaná velem a tudását nagyon megköszönném.
Üdv.
Válaszol
Kedves GARFIELD13 és Többiek!

Nem egyszerű, amit gondoltál.
Nem sorba vannak kötve, hanem osztottan, az alábbaik szerint is lehetséges ez:
Tehát adott egy-pár 8 Ohm-os hangsugárzó, amihez minden különösebb kiegészítő nélkül szeretnél egy szintén 8 Ohm-os szubbasszust csatlakoztatni, ha jól értem kérdésed.
Nos a korrekt, passzív megoldásnak ára van, elmegy az érzékenység, magyarul, halkabban fog szólni a cucc.
Ez így néz ki: 2,2Ohm/10W soros ellenállás a bal hangsugárzóval és ugyanígy a jobb-oldalihoz is. Innen a sorosított pontokból kell kettő a ( két oldal miatt ) 3,3Ohm/10W-os ellenállás, aminek a két szabad végét közösítjük, majd egy soros tekercs, ami kb. 3-6mH induktivitású és innen megy a jel a szubbasszusba, ami 8 Ohm-os legyen. Az erősítőnek a 4 Ohm-os terhelést el kell viselnie, tehát csak akkor lehet ezt megoldani.
Ez egy használható passzív megoldás.
( Az aktív szub megoldás csak akkor ér valamit, ha a jelutak minden csatornában azonosan vannak kiképezve, tehát ugyanannyi fokozat van minden csatornában. Ez, ismereteim szerint csak a drága és nem házi használatra szánt, profi mozi-hangprocesszorokban van így megoldva. )

Üdv! SMA
Válaszol
Passzív megoldás: egy normális, méretezett aluláteresztő szűrő a szubnak (sztereóban csak duplacsévés hangszóróval működhet vagy pedig két szub kell) és egy-egy felüláteresztő a két közép és magastartományban működő hangsugárzónak.

Ellenállás mélytatományban nem lehet hangszóró előtt, az átlag érzékenység pedig a szub érzékenységével kell hogy egyenlő legyen.

Válaszol
SMA és shalafi66!
Nagyon köszönöm a válaszokat. Építeni nem akarok, mert az nem igazán nekemvaló. Igazán azért merült fel bennem a kérdés, mert láttam olyan passzív sub-ot, amelynél mindkét csatornának van be és kimenete is. Azt, hogy bent milyen váltó/szűrő és hangszóró (hangszóró pár?) van nem tudom.
Akkor ha jól értelmezem az SMA által leírtakat, ha a 8 Ohmos hangfalpár elé kerül egy ilyen 8 Ohmos passziv sub, akkor az már 4 Ohmos terhelést jelent csak az erősítőnek. Tekintve, hogy az 8 Ohmos, ezért ez nem nyerő nekem.
Még egyszer köszönöm az információkat.
Válaszol
GARFIELD13 Írta:Akkor ha jól értelmezem az SMA által leírtakat, ha a 8 Ωos hangfalpár elé kerül egy ilyen 8 Ωos passziv sub, akkor az már 4 Ωos terhelést jelent csak az erősítőnek. Tekintve, hogy az 8 Ωos, ezért ez nem nyerő nekem. Még egyszer köszönöm az információkat.
Nem tudom hogy értelmezed amit SMA írt, de ha megfelelő váltóval készült az a szub, akkor a névleges impedancia marad 8 ohm.

Válaszol
SMA Írta:Kedves GARFIELD13 és Többiek!
...
Tehát adott egy-pár 8 Ω-os hangsugárzó, amihez minden különösebb kiegészítő nélkül szeretnél egy szintén 8 Ω-os szubbasszust csatlakoztatni, ha jól értem kérdésed.
...
innen megy a jel a szubbasszusba, ami 8 Ω-os legyen. Az erősítőnek a 4 Ω-os terhelést el kell viselnie, tehát csak akkor lehet ezt megoldani.

Üdv! SMA

Az SMA által írtak fenti kivonatolásából gondoltam a 8 Ohm - 8 Ohm 4Ohm-os kitételt.
Válaszol
shalafi66 Írta:Nem tudom hogy értelmezed amit SMA írt, de ha megfelelő váltóval készült az a szub, akkor a névleges impedancia marad 8 Ω.

Tehát akkor hangfal 8 Ohm és passzív sub 8 Ohm esetén erősítő terhelés 8 Ohm a helyes?
Válaszol
GARFIELD13 Írta:
shalafi66 Írta:Nem tudom hogy értelmezed amit SMA írt, de ha megfelelő váltóval készült az a szub, akkor a névleges impedancia marad 8 Ω.

Tehát akkor hangfal 8 Ω és passzív sub 8 Ω esetén erősítő terhelés 8 Ω a helyes?

Asszem akkor lenne 16Ω, ha sorba kötnéd a két hangszórót. De újra előveszem az elektronikát, és szépen áttanulmányozom...
Válaszol
Nem értelmeztem bővebben SMA gondolatmenetét, az ellenállásoknál azt mondtam magamban, hogy inkább kihagyom. Big Grin
GARFIELD13 Írta:Tehát akkor hangfal 8 Ω és passzív sub 8 Ω esetén erősítő terhelés 8 Ω a helyes?
Hja, miért egyéb más módon volna értelme egyáltalán? (egyébként ettől függetlenül a gyártók sokszor nem figyelnek az impedanciára és valahol az elektromos -3dB-s pont körül jól leesik a névleges alá. De ez egyértelműen a váltó méretezési hibája.)

Válaszol
Nicuvo Írta:Asszem akkor lenne 16Ω, ha sorba kötnéd a két hangszórót. De újra előveszem az elektronikát, és szépen áttanulmányozom...
Mit kell ezen tanulmányozni? Egy szubhangszórót mégis hogy kötnél sorba a mélyközép+magas párossal úgy, hogy mindkettőre csak az általad elvárt frekv. tartomány jusson?

Válaszol
shalafi66 Írta:
Nicuvo Írta:Asszem akkor lenne 16Ω, ha sorba kötnéd a két hangszórót. De újra előveszem az elektronikát, és szépen áttanulmányozom...
Mit kell ezen tanulmányozni? Egy szubhangszórót mégis hogy kötnél sorba a mélyközép+magas párossal úgy, hogy mindkettőre csak az általad elvárt frekv. tartomány jusson?

De ha összekapcsolnánk, 16 Ω jönne ki, nem? Big Grin
Az más dolog, hogy mennyi értelme lenne, de nem pont erre akartam kitérni.
Válaszol
Lehet, hogy helyenként 16 ohm lenne, de csúnyán összevesznének.

Én sejtem mire gondolt SMA, de (ha jól értettem) akkor meg áthallás lenne a két csatorna között.
Válaszol
Én sem azt írtam, hogy nem értem, hanem hogy számomra nincs értelme. Big Grin

Válaszol
Peeeet Írta:Üdv!
Előre is köszi!
Shalafi tudnál nekem mondani erre valamit? Tudod milyen tipus lehet ez a magassugárzó? Mert semmi felirat sincs rajta. Gyártják még, vagy be lehet szerezni?
Köszi!
Válaszol
DC1828-ról nem tudok semmit. A hangszóróról pedig ennyi információ nem elég, hogy kitaláljam.

Válaszol
A DC 1828 hangszórókészlete HA18/8-620, HD8/8-619 és egy kicsi piezo.
Válaszol
szaccos Írta:A DC 1828 hangszórókészlete HA18/8-620, HD8/8-619 és egy kicsi piezo.
Köszi!
Nekem az a kis piezo halt meg, látom arról nem tudtál tipust Te sem. Egyébként az biztos, hogy piezo?
Válaszol
Ha nincs mágnes rajta, akkor biztosan. Big Grin Egyébként régebben már találkoztam én is ilyennel, de fogalmam sem volt, hogy ez a 1828 névre hallgat. Big Grin Valami hasonló piezo szörnyűség kapható a H2000-nél pár fillérért.

Válaszol
Helló, van egy Videoton zárt dobozom de nincs benne csillapító anyag. Tudnátok segíteni, hogy mit és hogyan rakjak bele? Köszi
Válaszol
Háztartási vatta. És hogy hogyan?
Egy réteget ragassz a falakra kicsit húzkodd meg hogy vastagabb legyen majd lazán széthúzkodott vattával töltsd ki az űrt Wink
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Zárt dobozba felesleges felragasztani az oldalára, elég ha lazán kitöltöd vele a dobozt!
Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye.
Válaszol
Értem, köszönöm. És a hangszoró széléhez azt a szigetelőt hogy hívják?
Válaszol
Fidekának hivják. Többféle gyártótól származik, de a teroson gyártmányú jelenleg nem kapható.
Válaszol
Értem, köszönöm
Válaszol
Ilyent használnak a mosogató szerelésénél is. Tehát a sarki vízszerelő szakboltban is lehet venni. Csak lehet egy picit drágább.
halgató
Válaszol
Hozzám került egy DC 2050 E hangfalpár, amit az előző gazdája "discozásra" használt, ennek megfelelően leégette...

Maga a doboz fizikailag jó állapotban van, de a hangváltók eléggé füstösek, a hangszórókat még csak kivettem, nem tudtam próbálni, mérni őket, ami feltűnt, az az, hogy a mélyeknek és a közepeknek elfogyott a membránszéle, és az egyik dobozban nincs csillapítóanyag

shalafi66-ot kérdezném, hogy a jelenlegi kínálatból milyen konfigurációt ajánlana hozzá.

Inkább hajlok egy új "elektromos rendszer" beépítésére, mint javítgatni a jelenlegi alkatrészeket...

Vagy ha van valakinek valami más véleménye, azt is szívesen veszem...
Promega

bocs a hosszért...

update: időközben megtaláltam a választ a szaktopicban...
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég