A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUB-erősítő
OFF

Ez nem igaz!
Egy kicsit változtagtatnak rajta, fél millivel vastagabb lemezből van, egy kicsit nehezebb, pár száz bájttal több van a memóriájában, 5W-al erősebb, és kész az új erősítő, a másik meg 1 év alatt elavult........ .morcos.
Válaszol
Lex Írta:Yamaha RXV459 LFE kimenet: 4 V/1.2 kΩ.

Ezzel túl sokat nem adtál meg a kérdéseimre. A 4V az a végfokod bem,enő jelszintje? De peak-to-peak, vagy effektív?
És a frekikkel mi legyen? 60Hz-180Hz? Subsonikus szűröt is teszek bele, mert a 20Hz alartti hangokat nincs értelme átvinni, de ezt is lehet főlé hangolni, pl adott ládához.
Válaszol
Az LFE, a házimozi erősítőn kimenet és nem bemenet. Ezt kötöd a subláda erősítőjére.
Jelszintet RMS-ben szoktak megadni.
Felső vágás természetesen állítható kell legyen. Illedelmes esetben 40 Hz-től 120-160 Hz-ig.
Alsó szűrőt 20 Hz-re rakni egy szubládán nem túl jó, mert azért hagy szóljon amennyire tud. 3-4 Hz-re elég. Főleg, mivel így lehet 15 Hz-es szinusszal maszírozni a hsz-t.

PS: A 459-be ennél egy kicsit több plusszt raktak, bár nagyrésze csak vásárló csalogató.
Lex
Válaszol
Nagyon jó 15Hz-el masszírozni a hangszórót, de azzal csak feleslegesen melegíted a mélynyomód. 15Hz-en csak látod max, hogy mozog a hangszóród, de abból nem érzel semmit. Én pl az erősítőm alsó frekijét 35Hz-re fogom tenni, mivel reflex dobozban vannak a mélyek, és az az alatti frekit már nem nagyon bírják, mivel túlmenne az Xmax-on.
De ezen nem múlik, lehet 3-4Hz-re is nyomni, de az már csak a bejövő DC szint leválasztásra jó, illetve oda elkót kell már használni, vagy valami nagy fólia kondit.
Válaszol
A hangdoboz freki problémáit a dobozon szokták megoldani. Erősítőben csak akkor, ha csak a dobozhoz készül az erölködő. Egyébként kár elrontani.
A 15 Hz-es maszírozás pont azért jó, mert bejáratja a hsz-t, de nem zavar a hangja. Wink Link
Lex
Válaszol
ELkészült a rajz:
http://img.tar.hu/benyascorner/img/24271576.gif#3
Remélem meg tudjátok nyitni. Még lehetnek benne változások.
Az áramkört 0,6-6V-os bemenő jelre készítettem(amplitudó). A kimenő jel pedig 3V-ra lett méretezve. Ezekkel a paraméterekkel mindenféle jelet tud fogadni, illetve sok végfokot meg lehet vele hajtani. Nem nagyon találkoztam olyan végfokkal ami rms 2V-nál nagyobb bemenő jelet igényel. Pár érték megváltozttatásával akár 8V nagyságú RMS jelet is tud fogani, illetve leadni.
A szűrő 40Hz-160Hz ig hangolható, illetve a szubszonikus szűrő 3-4Hz-re van hangolva.
Válaszol
A potikat jobb lenne 220-asra méretezni (ez kapható), bár igazság szerint az a +10% belefér a tűrésbe. Big Grin
A P1-nek mi a szerepe? Mert ha a bemenő jel szintbe hozása, akkor azt nem igazán szeretném állítgatni, mert a hangerővel együtt ki lehet akasztani a cuccot. Inkább legyen egy kisjelű (max. 2V) és egy nagyjelű bemenet eltérő csillapítással, ahogy az szokott lenni. A kimenet ne haladja meg a 2V-ot, mert nem kell több egy normál erölködőnek, sőt.
Bocs, hogy ennyire kötekszem.
Lex
Válaszol
Lomex árlistát néztem, és ott van nekik 200-as poti, de tényleg nem gáz, ha 220-at teszel a helyére. P1 szerepe tényleg a szint beállítás. Oda beteszel egy trimmer potit. Egyszer beállítod és kész. Ha 2V RMS-el számoljuk a kimenő jelet, akkor 0,4V-tól 4,6V RMS-ig tud bemenő jelet fogadni. Szeritem ez így korrekt.
Kisjelű bemenet 2V-al? Hát az tuti nem nyerő, mert ha rákötsz egy discmant, vagy ilyesmit, az neked sose fog kiadni annyit. De ha nagyon nem akarsz potit, akkor beteszel oda fix ellenállást, és gey kapcsolóval rákapcsolhatsz egy másik ellenállást párhuzamosan, és így meg is van a 2 szint beállítási lehetősége. Amúgy én a potira szavazok, az bármikor jól jön, ha pontosan akarod belőni egy rendszerhez. Így megtudod azt oldani, hogy max hangerőn ne torzítson a rendszered, és akkor nyugodtan lehet tekerni a hangerőt.
Válaszol
Nézőpont kérdése. Viszont subládára discmant kötni? .sokk. .haha.
Lex
Válaszol
Nálam úgy megy, és 800W-on .torz.
Semmi akadálya szerintem, max kicsit hülyén néz ki Big Grin
Válaszol
Egy változás a a kapcsolásban: a műveleti erősítő TL074 legyen.
Válaszol
Megtennéd, hogy átrajzolod? És 220-as potikkal méretezve? Köszi. .szia.
Lex
Válaszol
Nem tudom hol néztél 220Kohmos potit, mert pl a lomex nem is árul 220-ast csak 200-ast. Szóvla azt meghagyom. A TL-ek át vannak már írva, mindjárt feltöltöm újra.
Válaszol
http://img.tar.hu/benyascorner/img/24379099.gif#3
Válaszol
De ha mindet lecserélnéd 220-as potira, akkor kicsit kisebb bemenő jel is elég neki, illetve a szűrő nem 40Hz-től, hanem 37Hz-től állítható.
Válaszol
Kedves Benyaa és Többiek!

Most néztem meg tüzetesebben ezt a szűrőrajzot, továbbra sem szimpatikus, de ez az Én bajom.
A bemeneti kondikat mindenesetre megnövelném, úgy kb. 4,7(10)uF-ra! .!.
A 470nF már jócskán vág 100Hz alatt, a 47kOhm-os bemeneti ellenállásokhoz viszonyítva.
Így pont szubszűrőnek alkalmatlan. Sad
Javaslom legalább megtekintésre a "topeti" oldalán lévő saját ( SMA oldala ) rajzomat, az ott szub-szűrő, tényleg, ha még fent van. ( Most nem is tudom hirtelen?! )
Ahol már hangolásra van szükség, ott más, sokkal nagyob probléma lehet, amin valószínűleg nem segít a hangolgatás sem. Ráadásul az ilyen, hangolható szűrőket nehezebb pontosan felépíteni, a poti két fele nagyon durván eltérhet és akkor oda a hangolás minősége, frekije, fázisa, egyebe.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Kedves Benyaa és Többiek!

A bemeneti kondikat mindenesetre megnövelném, úgy kb. 4,7(10)uF-ra! .!.
A 470nF már jócskán vág 100Hz alatt, a 47kOhm-os bemeneti ellenállásokhoz viszonyítva.
Így pont szubszűrőnek alkalmatlan. Sad
Üdv! SMA

Tinában van lemodellezve. Pontosan 24Hz-en csillapít 0,1dB-t. Ezt nem nevezném számottevőnek.
Mindjárt utánanézek a rajzodnak.
Válaszol
Nah meg is van:
http://topeti.uw.hu/sma/subfilter/subfilter.gif
Ott kezdődik, hogy neked nincs bemeneti csatoló kondid(csak kimeneti), illetve fix frekvenciára van állítva a vágás. Kisebbe ellenállásokat használsz az tény.
Jah, és egy ilyen egyszerű kapcsolásnál nincs értelme 0,1% os ellenállást használni, szerintem. Annyit nem befolyásol ez. Nem egy mérő áramkör Smile
Válaszol
Kedves Benyaa és Többiek!

Persze, meg lehet építeni 1%-os ellenállásokkal is, nem lesz különbség.
Itt bemeneti kondira nincs szükség, mert folytatása egy másik áramkörnek, aminek a bemenetén van kondis leválasztás.
A Tina téved, vagy 0 Ohm belső ellenállású generátorról tápláltad és akkor jó az eredmény, egyébként nem.
Ha 5kOhm körüli a meghajtás belső ellenállása már nem ilyen szép az eredmény. ( Xc = 1/ 2 x Pi x F x C ) Nézd meg mekkora a leosztás a kondi és a bemeneti 47k függvényében, nem 0,1dB az biztos.
Éppen ezért javasoltam a 4,7uF, vagy 10uF-os bemeneti csatolókondit.
Üdv! SMA
Válaszol
Mint korábban írtam pl. a Yamaháknak 1,2 kOhm-os az LFE kimenete. A többit nem nézhtem, de - gondolom - nagyon nem térhet el. Érdemes erre tervezni.
Lex
Válaszol
Az 1,2kOhmos kimenetdre kötve ~4Hz a -3dB-es pont és 20Hz-en 0,15dB-vel csökkenaz erősítés. Ezt elfogadhatónak tartom Smile
DE ha be akar tenni valaki oda nagy elkót, vagy fólia kondit, hát tegye. Ha olyan nagy a kimeneti ellenállása valaminek akkor tényleg kell a nagy csatoló kondi, de itt most nem.
Válaszol
SMA Írta:Kedves Benyaa és Többiek!

Persze, meg lehet építeni 1%-os ellenállásokkal is, nem lesz különbség.
Itt bemeneti kondira nincs szükség, mert folytatása egy másik áramkörnek, aminek a bemenetén van kondis leválasztás.
A Tina téved, vagy 0 Ohm belső ellenállású generátorról tápláltad és akkor jó az eredmény, egyébként nem.
Ha 5kOhm körüli a meghajtás belső ellenállása már nem ilyen szép az eredmény. ( Xc = 1/ 2 x Pi x F x C ) Nézd meg mekkora a leosztás a kondi és a bemeneti 47k függvényében, nem 0,1dB az biztos.
Éppen ezért javasoltam a 4,7uF, vagy 10uF-os bemeneti csatolókondit.
Üdv! SMA

Így oké, hogy miért nincs bemeneti csatoló kondid.
0Ohmmal lett meghajtva igen.
Egyébként teljesen egyetértek veled, mert ki tudja hova lesz kötve az áramkör. Csak most itt a fix 1,2Kohm-os kimeneti ellenállású eszközve rákötve, nem akartam nagy csatoló kondit tenni. SMD alaktrészekből egész kicsi panelt lehet csinálni ehez a kapcsoláshoz.
Válaszol
Sziasztok segítséget szeretnék kérni:
Milyen kapcsolás van a hangoható (vágási frekvencia) sub erősítőkben. Hogyan lehet benne változtatni a vágási frekvenciát?
Előre is köszi.
Válaszol
Üdvözletem!

Suberősítőre lenne szükségem a HA31(4 ohm 70W) meghajtásához és a gondom az hogy, amit találtam eddig a somogyi sub70je(20.000HUF alatt kellene) megfelelne nekem, de feltünt, hogy a sub alacsony ill. a magasszintű bemenetek stereo jellegűek így nem tudom hogy lehetséges ezt a fajta erősítőt csak "monoban"(csak bal vagy jobb vagy mindkettőre ugyanazt kötve) használni, mivel nekem csak mono kimenet van Sad ?Vagy létezik ennek mono bemenetes változata,mint az mnc kisebb erősítője(azzal meg az a gond hogy 8ohmos)?
Vagy érdemesebb építeni esetleg egy kittel erősítőt?
Nekem egy 22 W RMS sub kimenetre kellene plussz végerősítő!Végső esetben megfelelne ha alacsony szintről menne is.

Válaszokat előre is köszönöm!
Válaszol
Semmi gond nincs azzal használd csak az egyik bemenetét. A Suberősítők általában egy összegző erősítővel kezdődnek, ami a stereo jelből csinál összegezet R+L jelet. HA csak az egyik bementet használod értelem szerűen R vagy L lesz. Amúgy érdemesebb mindegyik bemenetre rákötni a mono jeledet, hogy a ne vegyen fel zavart a környezetből az erősítő az esetleg nem használt bemeneten.
Válaszol
Köszönöm a választ PWM!Ez 100% hogy így is lehet alkalmazni ezt az erősítőt, mert nekem eddig a boltokban azt mondták hogy csak stereo jelről üzemel valamilyen oknál fogva. Ha tényleg monoról(bal és jobb csatronára ugyanazt kötve) is üzemel és ezt még valaki megerősíti akkor mehet a rendelésSmile
Válaszol
Én attól félek hogy a subb erősítő bemenete nem fogja szeretni azt a 22W-ot amit kap. A subb erősítőnek ugyan olyan vonal szintű jelet kéne adni mint amit kap mondjuk egy cd vagy dvd játékostól. De lehet tévedek.
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Jelrombolás, de ha csak 22wattos teljesítmény kimenet van és a suberősítőnek csak kisjelű bemenete akkor sztem feszosztóval is megoldható a dolog
Válaszol
Szóval pcről hajtom tehát van alacsony színtű jel is, de akkor a mélyet külön kell állítgatni(hangerőt) a végfokon vagy nem ? A 22 W rms hangerejét pedig a setten tudom külön állítani tehát nem az összes 22 W menne rá. Ja és van alacsony és magas jelbemenete is : http://www.sal.hu/termeklap.aspx?term_id=8054 de a kérdés az hogy mono jelről is menne e??
Válaszol
Persze annak menni kell mono jelről is az elöbb megírt módon.
Válaszol
vava Írta:Én attól félek hogy a subb erősítő bemenete nem fogja szeretni azt a 22W-ot amit kap. A subb erősítőnek ugyan olyan vonal szintű jelet kéne adni mint amit kap mondjuk egy cd vagy dvd játékostól. De lehet tévedek.

22 W úgy sem lesz, mert a sub erősítő bemente nagyimpedanciás.
Válaszol
Köszönöm akkor megy a rendelés ha nem tud valaki ellenjavaslatot Smile vagy jobb sub erőlködőt ennyiért.Megrendeltem.
Válaszol
Nos, elég régen jelentkeztem már, itt az ideje vmi értelmeset írnom Big Grin
Tegnap hozzámkerült egy SAL XR-100 "mélyláda", amit elsőre fintorogva vettem kezeim közé, de miután szétszedtem, megváltozott a véleményem.
Ha más nem is, de a benne rejlő erősítő építgetési célól tuti vétel lehet. Egy "SW-600" névre keresztelt erősítő, 2 db Toshiba tranyóval. Ezen én is meglepődtem, de a félvezetők, és a kondik elég jók, a végfokon 2*4,7mF kondik, 75W-os toroid trafó, nekem nem egy filléres kínai cuccnak tűnt így.
Önmagában a kis subláda nem egy fenomén, 175mm-es PP hangszóró, egy nagyon gagyi reflexcsővel, bár hallgagathatóvá lehet tenni (momentán zörgős hangja van, csillapítás, reficső nem áll a helyzet magaslatán)
De a lényeg: az erősítőt én jó alapnak tartom!
ui: nem reklám, de egyes MM üzletekben most 10ezerért osztogatják. Ha vki építeni akar egy szobai subot, szerintem vegye számításba!!!
Üdv: Crockoo
Válaszol
Sziasztok, lenne egy olyan problémám, hogy van egy Végfokom. 2 X 500 wattos, két 550 wattos épitett hangflaat hajtok vele 8 ohmosat, és van egy 800 wattos mély hangszóróm épitettem neki egy ládát és szub erősitővel szeretném azt is hajtani ugy h közbe végfokrol megy a két másik, nos és az lenne a problémám, hogy ugye ez a végfok ezen nem lehet álitani a hangot.. és gépröl tolom a zenét, gépen a vezérlőpultba álitoma hangot.. nos a sub erősitőt is gépre akarom, de ha a végfoknak álitom a hangot vezérlőpulton, akkor a szub erősitőt nem tudopm normálisan hajtani, mert hogy a végfok az elég erős és félig se húzom a vezérlőp nűál a hangot, segitsetek pls!!!! valami megoldás. köszönöm
Válaszol
Ha 5.1es hangkártyád van, akkor meg tudod oldani, hogy két kimenetén ugyanazt a jelet más szinten tolja kifele.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég