A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erősítők (nem épített, gyári)
Sziasztok, van egy kis gondom. Van egy VIDEOTON 7386 S erősítőm, az a gáz vele, hogy egy idő után túlmelegszik és ugye letilt, meg még kicsit recseg is. Tudna valaki segíteni, hogy mi lehet a baj éshogy javítható e? Előzőleg nagyapám használta, nem tudom milyen hangfalakkal, de én most DC2080-nal használom. A segítséget előre is köszönöm.
Válaszol
Innen nem tudni. Valszeg a végfok hibás ha működésbe lép a védelem. De ennyiből még nem hiszem, hogy ki lehet találni.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Hát ezt csinálja csak, amikor bekapcsolom onnantol kezdve csak melegszik és melegszik és kb két három óra folyamatos zenehallgatás után már felforr. Amíg nem lesz nagyon forró addig még szépen szól de mikor már jó meleg már reccsen a hang néha. Mennyibe kerülhet ennek a javíttatása?
Válaszol
nyugalmi áram talán. Át kell nézni a végfok panelt, de legegyszerűbb kihajítani belőle az összes kis tranyót+diódát és újra cserélni. Nekem általáben ez volt a bevált javítási módszerem hibakeresés helyett, elég olcsón meg lehetett úszni még így is, és legalább gyrs volt.

Nemtom mennyiért csinálják, valahol 1000-5000-ig ahogy én ismerem a műszerészek embercsoportját. De ha van egy ismerősöd és rá tud szánni egy órát... akkor nyert ügyed van.

Válaszol
Hát sajnos ilyen ismerősöm nincs. Itt Budapesten hova tudom én ezt vinni? Fogalmam sincs kivez vagy mihez vigyem.
Válaszol
Bármelyik műszerész működőképessé teszi különböző színvonalon. Wink

Válaszol
Köszi azért a segítséget, majd nézek valamit.
Válaszol
ok, Pesten nem vagyok ismerős javítás témában. .zold.

Válaszol
Buda Írta:Hát sajnos ilyen ismerősöm nincs. Itt Budapesten hova tudom én ezt vinni? Fogalmam sincs kivez vagy mihez vigyem.

Szia!
Én az Unitra semi-slim torony erősítőjét itt javíttattam. Azóta a két unitra tunert is itt csináltattam meg, azok a múlt héten lettek készen. (Az RFT kistorony elemei is ide mennek majd feltámadni). Merem ajánlani:
Vidofon KKT. Bp. XV. Széchenyi út 10.
Tel: 307-9356; 06-30/209-9194. (Az M3-as bevezetője mellett egy "panelgarázsban" találhatók, Lehet, hogy KKT mint cégforma már nincs is, de nekem egy ilyen régi szórólapom van tőlük, anno még egy vaterás vásárlásnál akadtam rájuk pár éve)
Nagyon korrekt hely. Az Unitrák is a 80-as évekből valók, azaz a Videoton kortársai. Itt szerintem ezt is tisztességesen megcsinálják.
Én Pesterzsébetről vittem ide a cuccot. Nem a szomszédban van de mivel a környékbeli szervízek hozzáállása kissé katasztrofális volt a technikáimhoz ezért a hegy ment Mohamedhez...
Üdv.
Válaszol
Milyen a hangjuk ?
Válaszol
Mócsing Írta:Milyen a hangjuk ?

Bekapcsoláskor kattan egyet az isostat kapcsoló, más hang nem jön ki belőlük. Csak füst jött az egyikből, ezért ment szerelőhöz. .hehe.

Komolyra fordítva nehéz viszonyítani, mert egy ideig ezek zenéltek a gyári hangfalakkal, most már egy ideje a Shalafi által átépített DC2050 és 2550 pár szól vele (ezekkel azért más lett).
Az étkezőben a kis unitra torony zenél a gyári "alu hangfalaival" (ide mennek ki majd a nagy gyári hangfalai), a gyereknél egy RFT SC1810 van a gyári B3010 HIFI dobozaival.
Ebből a leosztásból természetesen a nagy unitra a legjobb, természetesen ebben a hangfalak is segítenek neki, meg a hendikepes mezőny is.
Most még az irodában is RFT zenél a dobozaival, mert a Siemens Casseiverek lebetegedtek és "orvosnál" vannak, így elég torzított a hasonlat, mert legtöbbet a "szinezős" kis RFT dobozokat hallgatom és a fülem sem eléggé érzékeny műszer.

Én elégedett vagyok a nagy unitra erősítővel, csak a koppanásgátló hiányzik belőle. :?

Engem a Merkury hangja érdekelne már, de egyéb okok miatt sajnos még itt van az számítógép asztal alatt és a feltámadásra vár.
Neked köszönhetően az biztos eljöhet majd, csak idő pénz és energia kérdése, hogy mikor.

A következő hétvégén a rokonoknál meghallgatom újra a dali hangfalakat a házimozival és akkor lesz egy komoly ellenfél, amit nem gyűrhet le. Akor talán könnyebb lesz fogást találni rajta az én fülemmel is.
Válaszol
Végeztem egy kicsit "tudományosabb" tesztet a hétvégén.
Egy sztereo demonstrációs lemez, a NAD5120, az Unitra erősítő és a két "újraépített" hangfalpár segítségével.
Az erősítő szerintem nem szűk keresztmetszet a rendszerben, de ennél többet nem nagyon tudok mondani róla csak a hangfalakról. Szépen szólt nagyon a komolyzene, minden hangszer, a hárfa, a zongora és még a lemezen lévő karcok sercegése is szépen hallható volt.
Viszont a két hangfalpár között van egy érezhető árnyalatnyi "stílusbeli" eltérés. Mindkettő szép teljes zenei képet ad, de a 2550 lentebb indul és a közép meg a magas tartománya kicsit fojtottabb és tompább mint a 2050-é. A 2050 egy kicsit magasabbról kezdi kevesebbnek tűnő méllyel és a közép és a magas tartomány egy kicsit előtérbe kerül rajta. Külön-külön is teljes hangképet adnak, de kicsit mást. Mindkettő szépen és jól zenél, de a 2050 egy kicsit szimpatikusabb számomra, ennek ellenére a 2550 az "A" hangfalpár és többnyire az zenél. Együtt is szoktam hallgatni őket, szerintem úgy a legteljesebb a hangjuk.
Azt nem értem, hogy a HFM-ben miért írták, hogy nem lehet a B-t külön hallgatni, csak az A-t vagy A+B-t. .?. Ez ugyanúgy kapcsolgatható mint otthon a Technics A és B csatornája.
Egy zavaró tényező volt még, de az sajnos mostanában kiiktathatatlan. Egy közel 6 hónapos humán alapú mono hangrendszer rendszeresen bezavar a zenébe, amint a hagját próbálgatja. Big Grin
Válaszol
Még annyit, hogy az étkezőben a kis unitra toronynak nagyon jót tett a hangfalcsere. A "gyári" alumínium minidobozok helyett a nagytorony dobozaival nagyságrendekkel szebben zenél. A kistorony erősítője it már többet tud megmutatni a képességeiből. Szerintem nagyon jó, nem kell szégyenkeznie. És még azt is el kell ismerni, hogy a kis Unitra tuner helyére "leigazolt" öreg analóg Technics simán lekörözi a nagytorony megjavított tunerjeit is, pedig azok a "fiatalabbak".
Válaszol
Valószínű nagyon láma kérdés lesz, de sajnálom műszakilag analfabéta vagyok. Smile

Van 2 db 3-utas - természetesen - Videoton hangfalam. 8 Ohm-os. Mi történik, ha olyan erősítőt veszek, amelyik csak 4 Ohm-os vagy 6 Ohm-os. Hogyan fog szólni, meg lehet-e hajtani rendesen? Hangzásban lesz változás?

És mi történik akkor, ha 8 Ohm-os erősítőt veszek és később surround-nak és centernek esetleg 6 Ohm-os hangszórókat?

Nagyon tanácstalan vagyok. És ne javasoljátok, hogy vegyek egy komplett rendszert 200.000-ért és akkor fasza lesz minden, mert nincs pénzem rá. Van egy 4 Ohm-os kis hangfalszettem és a 2 említett Vidi-hangfal. Szeretném a házimozit a Vidi-hangfalakra rakni, hogy később veszek még hozzá surround- és center-hangszórókat. Erősítőre kb. 50.000-m van. Van egy kb. 25 éves UHER rádió-erősítőm, megérett a cserére.

Köszönöm a segítő szándékú válaszokat, javaslatokat.
Válaszol
Nah ebben picit tudok segíteni(jelzem csak picit)

Nah ha a hangfalnak nagyobb az impedanciája mint az erősítőnek akkor nemlesz semmi rossz csak halkabban fog szólni az egész....

De ha ez fordítva van h az erősítő nagyobb és a hangfal kisebb pl erősítő 8ohm hangfal meg 4ohm akkor azzal szépen lelehet égetni az erőlködőt!De ha nemhajtod nagyon csak olyan szép lájtosan akkor a 8ohm-os erősítő is bírni fogja a 4ohm-os hangfalat is...szval akkor a te 6ohm-osodat is bírnia kell.....de nehajtsd meg nagyon mert lehet csúnya vége lesz Tongue

De sztem ha pont erősítő vásárlás előtt vagy akkor gondolom valami 5.1-es erősítőt akarsz a házimozi miatt....annál meg mindegy mert az ha jól tudom 6-16ohm-ig jó szval akkor nemlesz gond vele Big Grin
Válaszol
Hy!Az mért lehet hogyha 8ohm-os az erősítő(vidi) és az agyik végfok egy 4ohm-os a másik egy 8ohm-os hangfalat hajt...és mégis az a végfok melegszik jobban ahova a 8ohm-os hangfal van kötve....Nem fordítva kéne?
Válaszol
Ez így ebben a formában nem teljesen igaz. Az a bizonyos impedancia általában elég névleges. Egy rendesen megépített erősítő nem jöhet zavarba alacsonyabb impedanciájú doboztól. Természetesen ésszerű keretek közt.
Válaszol
Sziasztok!
Egy kis segítség kéne! Tenni akarok az egyik erősítőmbe egy ventit, de nem igazán tudom, hogy hova kéne. Egyböl a végfokra fújja a levegőt vagy a hűtőbordákra? Eléggé melegszik a kicsike amikor kapja! Nem szeretném ha elfáradna benne az IC, mert járt már így régen!
Köszi a segítséget! Smile
Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye.
Válaszol
wolfsburg Írta:Sziasztok!
Egy kis segítség kéne! Tenni akarok az egyik erősítőmbe egy ventit, de nem igazán tudom, hogy hova kéne. Egyböl a végfokra fújja a levegőt vagy a hűtőbordákra? Eléggé melegszik a kicsike amikor kapja! Nem szeretném ha elfáradna benne az IC, mert járt már így régen!
Köszi a segítséget! Smile

Szia!
SZVSZ fordítva kellene gondolkodni, azaz nem fújni a végfokot, hanem a meleg levegőt elszippantani tőle és kifelé fújni az erősítő dobozából.

Ehhez természetesen kell megfelelő levegőbeléptető nyílás is, hogy ne a kifújt meleg jusson vissza, mondjuk ez egy alul felül szellőző szerkezetnél nem lehet gond, viszont ha csak a hátoldala van megnyitva, akkor igen. A természetes légáramlást kell segíteni, nem ellene dolgozni.
Üdv.
Válaszol
Bezony wolfs, én is így csináltam, ahogy a garfield mondta. Mondjuk az én műszerdobozom, amiben az erölködő van, alul felül szellőző. A bordaszeletek hogy állnak? Nekem függőlegesen, és függőlegesen vannak szerelve rá az IC-k. Azt tanultuk, ez a megoldás a legjobb, ugyanis a meleg felfelé száll, és ilyenkor szabadon tud áramolni.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Igen ezt én is nagyon jól tudom, hogy elfele kell szívni a levegőt és nem ráfújni! Csak ez lehet nem kivitelezhető! Nem sok hely van erre a megoldásra. Nekem is alul-felül szellőzik, de majd csinálok néhány fotót róla.

[Kép: er_s_t__www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
[Kép: ABCD0019_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
[Kép: ABCD0010_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
[Kép: ABCD0001_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
Válaszol
wolfsburg Írta:Igen ezt én is nagyon jól tudom, hogy elfele kell szívni a levegőt és nem ráfújni! Csak ez lehet nem kivitelezhető! Nem sok hely van erre a megoldásra. Nekem is alul-felül szellőzik, de majd csinálok néhány fotót róla.

Szia!
Hát valami nagyon lapos férne csak el a borda tetején a házban, az tény.
Esetleg egy huszárvágással kiköltöztetni a megoldást a tetejére külön?
Az erősítő méretével megegyező lapos fémházat készíteni, belerakni fektetve 1, nagy, vagy 2 esetleg több kisebb ventillátort az STK és a borda fölé. Ha más nem jön a tetejére, akkor felül kifúvatni, ha jön rá más is, akkor hátrafelé elvezetni és a hátlapon ki.
Ezáltal egy különálló egység lenne a "hűtésfokozó", így csak akkor kellene rárakni és működtetni, ha valóban küldve van és kell az extra hűtés. Így kell neki külön táp is, de akkora hűtést építesz amekkora kell, esetleg még szabályozhatóra is megcsinálhatod a ventillátorok fordulatszámát ha van hozzá kedved.
Így még az erősítő is megőrzi gyári állapotát és lesz egy "mobil hűtőd" is.
.?.
Válaszol
Egy mobilrack ventit gondoltam rá, csak a helyét nem tudtam, ezért is próbáltam segítséget kérni. Nagyon nem akarok ebbe belemenni, csak nem szeretném ha nagyon melege lenne neki. Azért gondoltam úgy, hogy a házba rakok az IC mellé egy ventit és akkor a tetején kijönne a meleg. Ha alulra teszem semmit nem ér, mert csak a bordára fújná az IC nem kapna belöle semmit. Ezért vok tanácstalan.
Válaszol
wolfsburg Írta:Egy mobilrack ventit gondoltam rá, csak a helyét nem tudtam, ezért is próbáltam segítséget kérni. Nagyon nem akarok ebbe belemenni, csak nem szeretném ha nagyon melege lenne neki. Azért gondoltam úgy, hogy a házba rakok az IC mellé egy ventit és akkor a tetején kijönne a meleg. Ha alulra teszem semmit nem ér, mert csak a bordára fújná az IC nem kapna belöle semmit. Ezért vok tanácstalan.

Ha a bordát hűtöd, azzal az STK-t is hűtöd indirekt módon, mivel a hűtött borda több hőt képes elvonni az IC-től.

A mobilrack ventillátor elég kicsi, de a nyák fölé kellene valahogy belógatni ferdén, hogy direktbe fújni tudd az STK-t.

Esetleg még a hűtőborda tetejéből levágni annyit, hogy 2 hűtőventillátort be lehessen fektetni a hűtőborda és a készüléktető közé, de ezt én már barbár beavatkozásnak tartom és sajnálnám megfaragni a gyári készüléket.
Válaszol
hűteni a hőleadó(cserélő) felületet kell, vagyis a bordát, nem az IC-t.

Válaszol
A rack venti sem fér el a borda és a tető között, nem elég lapos. Faragni semmiképp nem akarom. Ennek max. az aljára lehet felcsavarozni, de oda is csak a rack venti férne el. Tehát csak ez az egyetlen járható út.
Válaszol
shalafi66 Írta:hűteni a hőleadó(cserélő) felületet kell, vagyis a bordát, nem az IC-t.

Ja, mivel mást nem is lehet..
Válaszol
És másnak nincs értelme sem.

Válaszol
Hát nem sok, de ha nincs hely semmire akkor az eszébe jut az embernek ez is az is.
Válaszol
Esetleg Peltier-elem a borda helyett? Tongue Big Grin .cigi.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
[quote="wolfsburg"]Igen ezt én is nagyon jól tudom, hogy elfele kell szívni a levegőt és nem ráfújni! Csak ez lehet nem kivitelezhető! Nem sok hely van erre a megoldásra. Nekem is alul-felül szellőzik, de majd csinálok néhány fotót róla.

---------

a +2= 3 közbenső felület a fő gond...még ha prolírozottak is...hehe...
...de jó lenne 1-re csökkenteni....
pia nyer
Válaszol
Tapasztalt, sokatlátott és elektronikában sokkalta jártasabb Kollégák, hozzátok fordulnék tanácsért!
Egészen pontosan impedancia gondom van. Az számomra ismert tény, hogy az illesztő impedancia a végfokra erősen hatást gyakorol, illik figyelembe venni, ezért pl ha 2 pár 8 Ohmos hangsugárzót kötök párhuzamosan, akkor ugye az impedancia az 1/R1+1/R2=1/Re alapon 4 Ohm lesz. Ezt egy olyan erősítő, amit gyárilag 4-16 Ohmra mérezetek ugye elvileg képes károsodás nélkül kihajtani. Ugyanilyen erősítőre 1 pár 6 Ohmos hangsugárzót kötve sincs még baj.
De mi van akkor, ha 1 pár 8 és 1 pár 6 Ohmos összeállítást szeretne valaki? Ilyenkor a 6 Ohmos előtt lehet, vagy van értelme impedancia-illesztésnek? Vagy az mindenképpen hallható minőségromlással jár?
Üdv: Crockoo
Válaszol
Tapasztalt nem vok, de.. első kérdés, miért szól egyszerre négy hsz? második: ha a képlet alapján kiszámoltad az eredő névleges impedanciát 8 || 8 ohmos hangsugárzóknál, természetesen ugyanígy kell eljárnod 8 || 6 ohmnál is, ahol Z eredő 3,4 ohm körül lesz. Persze csak a váltótól függ, hogy milyenek a hangsugárzó impedanciaviszonyai, lehet hogy az eredő imp. a névleges szint alá esik valahol, és az nagyon nem egészséges.

Válaszol
shalafi66 Írta:lehet hogy az eredő imp. a névleges szint alá esik valahol, és az nagyon nem egészséges.
Na ezért kérdeztem....
Konkrétan egy széria hangsugázóról van szó, ami 6 Ohmos, gondolom váltón alakítva lehet ezen változtatni, de ugye így nincs sok értelme.
Miért 4 hsz? Tudod a soknál csak a több a jobb Smile Félretéve a viccet, én pld szeretem, ha stereoban, de 4 irányból hallom a zenét. Optimális eset ugye nincs, mert nincs 4 teljesen egyforma átvitelű és érzékenységű hangsugárzóm, de olyasmivel már -számomra- sikeresen kísérleteztem, hogy a fotellel szemben két alacsonyabb érzékenységű, mögöttem kicsit távolabb 2 nagyobb érzékenységű hangsugárzó szólt egyszerre.
Van akinek ez tetszik, van akinek nem. Aláírom, az igazi stereo élményhez elég 2 zajkeltő.
Amit még megoldásnak tartottam volna -és nem véletlen írásod alapján a feltételes mód- hogy egy ellenállás párhuzamos kötésével kompenzáltam volna az impedanciát. De ugye nem ismerem a gyári doboz jelleggörbéit, így elég necces lehet. :S
Üdv: Crockoo
Válaszol
Helo!
Mit csináljak ha az erősítőm(ea6383) folyton kiüti a biztiket,mit nézzek meg?Mert bekapcsoltam és semmi,megnéztem a biztit rosszvolt,kicseréltem de az újat is kiütötte :S:S Mit nézzek meg milehet a rossz?Vagy esetleg a rádióerősítőnek(ra6363) a tápja nemjó bele?Amúgy a 0,8A-s biztit vágja ki azt ami a kis műanyag lap mögöt van,nem azt ami belül!
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég