A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erősítők (nem épített, gyári)
NNamost egyébként jó az erősítő? Mert ha zárlatos a végfok nem csoda, hogy szakad az olvadóbizt. Ha mégis jó volna a végfok, akkor annyi a dolgod, hogy keress bele T jelű, lassú 0,8A-es olvadóbiztit.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Hát szólt még..aztán kb 20percig hallgattam kicsi hangosabban a zenét(fél hangerő) kikapcsoltam,elmentem kb 1órára,visszajöttem bekapcsoltam csak zúgott 1-2 másodpercet aztán kikapcsolt :S:SVégfokot h nézzem meg h jó-e?
Válaszol
Zúgás alatt 100Hz-es brummot értesz? Mert akkor holtbiztos hogy a végfok adta meg magát.

Aham.. 1-2 sec. aztán bizti kiold. Biztos hogy végfok hiba.

Válaszol
Hát nem bumm volt mint amikor még működött és bekapcsoltam hanem egy elég mély zúgás és kész :S:S:S

Meglehet még valahogy csinálni?
Vagy ugyis van 2 végfokom ra6363-ból így látszólag belemenne,de jó is lenne vele?
Válaszol
Az a mély zúgás az emlegetett 100Hz lesz. Big Grin

Meg lehet csinálni, mondjuk leggazdaságosabb megoldásként az összes félvezetőt kidobni a végfokból, újra cserélni, a két elkót is, és az eseleg gyanúsnak, égettnek látszó ellenállásokat is. Aztán működik tovább.

Mondjuk azt előtte meg kell nézni, hogy a táp önmagában megy-e, kihúzni a végfok paneleket az alaplapról, új bizti bele, és rámérni a tápegységre hogy megvan-e a 2*38V körüli tápfesz.

Válaszol
Nah ezmajd megnézem....
Am az furcsállom h a végfokon semmi égés nyoma vagy ilyen....
Mert ami van külön 2végfokom azon nemtudom mire jó az de van egy drót spirálszerűen összetekerve......nah azon megvan égve a szigetelés de mégis ment még....ezen pedig semmi nyoma h leégett volna vagy ilyen...
Válaszol
Nah leszedtem a végfokokat és az volt a baj :S:S
Aztán kipróbáltam h beleteszem az egyik oldalit...
Hát abból ami írtam az a spirális valami olyan szép füsttel égett rajta szigetelés.......
Válaszol
ne égesd széjjel a nyákot ,meg az ellenálláshuzalt se, TEeeeeeee! Nem azt mondtam hogy füstöltesd az egyenárammal a végfokot. .aaa.

Válaszol
Smile

Nah most akkor miket is kéne kiscerélni rajta?Mert égés vagy ilyen nincs rajta....Vagyis már egyiken van az ellenálláshuzal Big Grin

Am szereló valyon mennyiért csinálná meg?

És téleg nemmenne akkor az ra6363 végfokkal?Hogy legalább addigis szóljon..igaz az ellenálláshuzalon azon is megvan égve a szigetelés de attól még szólt....
Az baj ha megégett rajta a szigetelés?
Válaszol
Nah közben kiszedtem a végfokokat....
Mind a 2-őn egy ellenállás van leégve eléggé látni más nemtaláltam....
A nyákra VR47-an írva fölé....Akkor ide most hanyast is tegyek helyettük?
És az egyik végfokon hála nekem a 2 ellenálláshuzalról leégett a szigetelés is....Ezt mivel pótoljam?
Sztem ha ezeket megcsinálom menni fog....Legalábbis más hiba látszólag nincs csak a 2ellenállás meg egyik végfokon a huzalok.....
Meg még azt vettem észre h ami megy az egyik ic-hez vezeték meg a lábak a nyákon kisség megvannak égve....De mindegyik végfokon csak az alló....
Légyszi valami ötletet h mitcsináljak......
Válaszol
Csak sorban. Egyszerre egyet. Megy a 6363 végfokkal is, de csak akkor, ha végtranyókkal együtt tudod cserélni. Az ellenálláshuzal ha megégett, nem hatalmas probléma, de azért érdemes kicserélni. 0,47 ohmos ellenállás kell a helyükre, igazság szerint elég a 2W-os is, de jó volna ha huzal és nem fémoxidréteg lenne.

A VR47 a boucherot cella ellenállása, 4,7 ohm értékű, ide is elég 2W-os, de azt is meg kell nézni, hogy a fölötte/alatta (nem emlékszem már) lévő 220nF-os kondenzátor nem sérült-e, ugyanis egymással sorba vannak kapcsolva.

Hogy egy műszerész mennyiért hozza rendbe, az rejtély, ez emberfüggő. Hogy megjavítani legegyszerűbben hogy lehet, azt leírtam. Wink minden kis tranzisztor, dióda ki, két elkó ki, minden sérültnek látszó ellenállás ki, ezek cseréje végtranyókkal együtt, és újra szólni fog.

Válaszol
Jó akkor majd lehet ha nemsikerül marad a 6363 végfok full ahogy van végtranyóval....

Nah holnap megnézem az ellenállást....amúgy alatte egy 150n kondi van...

Amúgy az alsó végtranyóhoz menő 3 vezeték kicsit megvan égve a nyáknál.... Mindkét végfokon...de csak az alsó..Ez baj?

És milenne ha a 6363 végfokból raknám át az ellenállást,huzalt,kondit?Persze megnézem h ugyan az-e.....

A végtranyó ugye az a 3lábú akármi ami a bordára van csavarozva?Bocsi csak még nemvagyok jártas ilyekbe......
Válaszol
A végfoknak nem a megégett ellenállás a hibája .!. És nem a kondi. Ezeket csak biztonságból illik kicserélni, ha már egyszer hozzányúlsz. Valamelyik kis tranzisztor mondta be az unalmast, aztán a végtranyók, amik a hűtőbordákra vannak csavarozva. Tehát ha az ellenállásokat kondit kicseréled azzal semmire sem mész. Ezért írtam, hogy hogyan javítsd meg.

Ha a 6363 végfok működőképes akkor ne nyúlj hozzá, hanem építsd be, de ne a jelenlegi végtranzisztorokkal, azokkal nem fog menni, hanem vagy újakkal (BD 911 912 kell bele), vagy a 6363-ból származó még működőképes tranyókkal.

Ui: igen csak 150n rosszul emlékeztem, de valszeg azért, mert 220-at is tettem már a helyére...

még valami, van a bemenet környékén egy BF-244A jelű N-FET (úgy néz ki, mint a tranzisztorok), ehhez nem kell nyúlni.

Válaszol
Flatlander Írta:Jó akkor majd lehet ha nemsikerül marad a 6363 végfok full ahogy van végtranyóval....
.zold. Hja, ezt nem láttam... Ez a megoldás, ahogy írtam az előbb is. Wink

Válaszol
Aham értem.........
Hát a 6363-ból léve végfokok az fullra megvannak tranyóval mindennel.....
De asszem azokon is kéne ellenálláshuzalt cserélni.....Vagy haggyam úgy,csak rakjam be?

Amúgy ezekt a dolgokat hol tudom beszerezni?Tranzisztorból mindet kikell cserélni?Ha jól számolom akkor 7db van........meg van 2nagyobb lapos is.......
Válaszol
shalafi66 Írta:
Flatlander Írta:Jó akkor majd lehet ha nemsikerül marad a 6363 végfok full ahogy van végtranyóval....
.zold. Hja, ezt nem láttam... Ez a megoldás, ahogy írtam az előbb is. Wink

Csak így ha jók is azok a végfokok elvileg jók....akkor valamivel halkabblesz :S Nah mindegy legalább használható......Remélem h mennek.....mert régen azon is égett a huzalon a szigetelés de megjavult és ment tovább....bár asszem eléggé melegedett :S
Válaszol
Elektronikai alkatrészbolt? Wink De ha a 6363-é működik, és a végtr. is megvan hozzá, akkor egyelőre ne javíts. Csak figyelj arra, hogy a végtranzisztorok cseréjekor ne sérüljön a csillám szigetelőlap, és hogy kerüljön a tranyó alá és a bordára némi hővezető szilikon paszta. Wink

Válaszol
Jó arra figyelek úgy is szedtem le h arról a kis lapról ami közte van szinte lesejött semmi paszta.....

Nah holnap elválik....Ha nem akkor marad a szerelgetés Tongue

Remélem a szigetelés égés miatt menni fog....Meg remélem nincs leégve semmi rajta....
Válaszol
Flatlander Írta:Csak így ha jók is azok a végfokok elvileg jók....akkor valamivel halkabblesz :S Nah mindegy legalább használható......Remélem h mennek.....mert régen azon is égett a huzalon a szigetelés de megjavult és ment tovább....bár asszem eléggé melegedett :S
Elvileg nem halkabbak azok sem. Nagyjából ugyanaz, bár időponttól függően más-más tranzisztorokkal szerelték és volt, hogy a 6363-ba a kisebb áramú BD243-244-ek kerültek végtranyóként. De ha ezek is ilyen hadirokkantak.. akkor talán rendbe kéne tenni legalább két pár végfokot a négyből. Wink

ui: ellenáláshuzal helyett 0,47 ohmos ellenállat kell, az előbb írtam.

Válaszol
shalafi66 Írta:
Flatlander Írta:Csak így ha jók is azok a végfokok elvileg jók....akkor valamivel halkabblesz :S Nah mindegy legalább használható......Remélem h mennek.....mert régen azon is égett a huzalon a szigetelés de megjavult és ment tovább....bár asszem eléggé melegedett :S
Elvileg nem halkabbak azok sem. Nagyjából ugyanaz, bár időponttól függően más-más tranzisztorokkal szerelték és volt, hogy a 6363-ba a kisebb áramú BD243-244-ek kerültek végtranyóként. De ha ezek is ilyen hadirokkantak.. akkor talán rendbe kéne tenni legalább két pár végfokot a négyből. Wink

ui: ellenáláshuzal helyett 0,47 Ωos ellenállat kell, az előbb írtam.

Nah holnap előszedem őket és összedobok valahogy 4-ből 2-t......

Végtranyót h tudom megnézni h rossz-e?
Ha a nyákon ahova bevan forrsztva a 3szál a tranyótor megvan kicsit égve akkor az a tranyó rossz?És ugye 2gb van 1végfokon....a 2 azonos?Vagy különbözik?Mert ha azon is megvan égve(6363) akkor arról is leszedem azt ami jó és kicserélem.....
Válaszol
Köszi az idáigi segítséget is!Örök hála.....

Holnap jelentkezem ha elakadok,vagy ami lesz Big Grin

Bocs még egy uccsó kérdés....
A végfokokból inkább melyiket csináljam meg?a 6363-ét vagy ezeket?
Válaszol
még nem tiszta pár dolog. de majd holnap elmesélem hogy is áll a helyzet.

Válaszol
Flatlander!

Pajti,vigyázz mert könnyen megmakkanhat így az elvileg még két jó panel is.
Megpróbálom leírni,hogy hogyan járj el Big Grin

1.Végfokpanelek kihúzva,tápfesz ellenőrzése műszerrel.+-oldalt egyaránt!(kb+-38V)
2.Ha eddig ok,akkor 1előre hagyd a pufferelkókat,mert a táp elvileg ok)
3.mivel nem vagy jártas az elektronikában,először próbálkozz a "jó" panelokkal.
4.Az eredeti tranyókat lecsavarozod a bordáról,csillámostúl,mindenestől és félreteszed.A két tranyó nem egyforma!Az egyik N,a másik P-csatornás,de ezt most hagyjuk.
5.A jó panelok végtranyói remélhetőleg hozzá vannak forrasztva a végpanelhez,mert ha nem akkor tudni kéne,hogy melyik hova.
6.Ha külön vannak akkor mond meg légyszíves a végtranyók típusszámát,és mondom,hogy melyiket hova,hogyan Wink (csak mert van videoton erőlködő rajzom,nem pont ez,de hasonló)
7.szal,ha hozzá vannak forrasztva,akkor tedd a helyére a végpanelt,majd a szilikonlemezkével csavarozd fel a tranyót.A paszta most még nem fontos,de ha van,akkor adhatsz neki,de nem kell sok ám!
8.1szerre csak egy oldallal kísérletezz!

9.Ellenőrzés(nagyon fontos!!!)
Ha van műszered,és remélhetőleg digitális,akkor lennie kell rajta dióda-teszternek(egy kis dióda szimbólum a skálán,oda kapcsold.
9/1.Ha ebben az állásban zárod a műszerzsinórokat,akkor elvileg 0,03-as értéket kell kapnod.
9/2.Meg kell mérni,hogy a tranyók jók-e(persze így beforrasztva nem az igazi,de több a semminél,a durva hiba(zárlat-szakadás,így is kimutatható)
Nem mondom,hogy hogy mérj a lényeg,mikor vmelyik láb-párt méred,soha nem kaphatsz0,03 értéket.Két kombinációban szabad kapnod kb.500-900-ig terjedő értéket.
A végtranyóknál bezavarhat az emitter-ellenállat(az az égett spirál),szal azokat jó lenne leforrasztva mérni,előtte jegyezd fel,hogy melyik szín hova ment!!!
9/3.Ha eddig minden ok,akkor mérd meg az ellenállásokat(ebben a körben,tehát a végtranyó-és meghajtótranyó körében.Szakadás sehol sem lehet,próbálj rajzot szerezni hozzá és aszerint ellenőrizd az értékeket.(persze megintcsak gond a beforrasztott alkatrész,ha hülyeséget mérsz,forraszd ki az egyik lábat.

Na,remélem tudtam segíteni.Ha gond van,írj,próbálok segíteni.
Üdv:Fész
Biztos vagyok benne,h. a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni.
Válaszol
.nyil. már felvettem msnre.

Válaszol
Akkor .haha.
Biztos vagyok benne,h. a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni.
Válaszol
Na,hogy áll az erősítő?Megszólalt mán?Smile
Válaszol
8) Nemtom, gondolom valami szól, ha nem is a Vidi.. Mert mostanában nem beszéltünk.

Válaszol
Üdv Mindenkinek,
Hátha tudtok megoldást...(remélem ;)

Építettem 2db hangfalat. A hangszórók összeállítása a következő
egyik körön monacor dn2618p hangváltón keresztül 2db sbx2030 párhuzamosan, 1db dtf12 magas
másik körön hvs14 aluláteresztő szűrőn keresztül 2db sbx3040 párhuzamosan
kettős betáplálásra alkalmas aljzaton keresztül párhuzamosan kötve a két kör

vettem hozzá sta500 végerősítőt (4Ohmon 2x200W; 8Ohmon 2x125W; táp 730VA) és egy keverőt.

Következő a probléma
végerősítő 80%-ra kitekerve, keverőn mély-magas 0 állásban

egyszerre megtáplálva mindkét kör, a keverő potijának 4-es állásánál torzítani kezdenek az sbx2030-k
ugyanaz a zene, de külön megtáplálva a körök, a keverő potijának 8-as állásánál kezdenek torzítani az sbx2030-k, az sbx3040-k nem terhelhetők túl

A hab a tortán Van egy régi Pio rádióerősítőm. Egyszerre hajtva róla mindkét kör, nem torzít semmi, viszont az erősítő tápja melegszik.

Ha valakinek van jó ötlete, nagyon várom.
Előre is köszi
üdv
pb
Válaszol
Üdv a fórumon!

Na,most először is,mikor meg van táplálva"mindkét kör",akkor gondolom,a végfok egyik csatornájára van kötve,igaz?

Ha jólértelmezem,akkor az eredő impedanci(papíron),ilyenkor 2 ohm!
Mivel a két kör egyenként 4-ohm lessz,mivel párhuzamosan vannak az sbx-ek.
Egyszerűen nem bírja a két ohm-ot az erősítőd,és ettől betorzul,ami a 2030-aakon jelentkezik.
Az,hogy a pioval ez nem jelentkezik,nem tudom.
Ha külön-külön vannak,akkor is hasonló a helyzet,esetleg nem jó valami bekötés.
Válaszol
pb Írta:Üdv Mindenkinek,
Hátha tudtok megoldást...(remélem Wink

vettem hozzá sta500 végerősítőt (4Ωon 2x200W; 8Ωon 2x125W; táp 730VA) és egy keverőt.
A hab a tortán: Van egy régi Pio rádióerősítőm. Egyszerre hajtva róla mindkét kör, nem torzít semmi, viszont az erősítő tápja melegszik.

Ha valakinek van jó ötlete, nagyon várom.
Előre is köszi
üdv
pb

Szia!
Vaktában lövöldöznék egy kicsit:
a) Sikerült túlvezérelni a végfokot.
Keresd elő az végfok és a keverő papírjait nézd meg az adatlapokat:
az erősítőre rá tudtam keresni: STA500 input: 1,3V/55kOhm
mérd meg a keverő mit ad ki magából az egyes állásoknál és az impedanciaillesztés is jó-e.
b)A 2030 a leggyengébb láncszem esetleg nem jól tervezted meg a rendszert és nem bírja a rá jutó terhelést.
c) A 2030 a leggyengébb láncszem, jól tervezted meg a rendszert de csak papíron, mert a hangszóró adatai esetleg egyszerűen nem igazak mert a "kedves" gyártója nagyobbat hazudott mint kellett volna.

Még egy kérdés az erősítőt elnézve jó nagy szobád lehet és valószínűleg a szopmszédokkal is jó barátságban akarsz lenni ha 80%-ra állítottad a végfokot. .gonosz.

Mivel a Pioner próbán jól működött, ebből is látható milyen jó, ha az elő és végfok rendesen egymáshoz illeszkedik. A hangszórónevek és számok nekem nem mondanak semmit, de amit "Fész" írt abban is lehet valami. Annak is számolj utána, hogy hány Ohmos is a terhelés ha párhuzamosan vannak kötve.

Hát egyenlőre ennyi. Én az a-val kezdeném. Ha sikerült beállítani a keverőt, hogy ne vezérelje túl a végfokot, akkor utána lehet csavargatni a végfokot, hogy ki és mikor kezd torzítani, de ezt is csak akkor, ha a kimeneti impedancia is OK, ha valóban 2 Ohm, akkor az nem jó.
Üdv.
Válaszol
Sziasztok,
Köszönöm a válaszokat! )
Első ötletem nekem is a párhuzamos kötésből eredő 2 Ohm körüli impedancia volt.
Hajtottam már buliban a hangfalaimat a régi (12 éves) Pioneer rádióerősítőmről. 6 óra, 75%-os terhelés, mély -15dB, magas 0dB
Elbírta az erősítő, a hangfalak jól szóltak, a tápot kellett erősen hűteni.

Az sta500-at azért vettem, hogy elbírja a dinamikacsúcsokat, és ne kelljen a hűtésre figyelni.
A keverő max. kimeneti jelszintje 1V/600 Ohm.
Próbáltam a jelszintjét állítani, sajnos az eredmény ugyanaz. (

Megfigyeltem, hogy a végfok egyik oldaláról hajtva egyszerre a két kört, lényegesen kisebb membránmozgásnál torzítanak már az 2030-ak. Külön hajtva, vígan mozognak +/- 5mm-t is.

Két kérdés
Hogyhogy nem torzítanak a 3040-k?
Lehet, hogy a kora ellenére, "értékesebb" a Pioneer beltartalma, azaz elbírja a 2 Ohm-t?
Várom az ötleteiteket.
üdv.
pb
Válaszol
Fész Írta:Na,hogy áll az erősítő?Megszólalt mán?Smile

Még nemszólalt meg addigis a házimozit kötöttem a gépre,a hangfalból kikötöttem a magasat és összeraktam a gitárkombóm végfokját így most az hajtja a mélyet Big Grin

Egyenlőre jó ez Smile
Válaszol
Wagnerur Írta:Ez így ebben a formában nem teljesen igaz. Az a bizonyos impedancia általában elég névleges. Egy rendesen megépített erősítő nem jöhet zavarba alacsonyabb impedanciájú doboztól. Természetesen ésszerű keretek közt.
És ezért az írásomért nem kaptam senkitől? Hmmm tessék szégyenkezni. :-) Szóval nem érdemes ilyet csinálni. Egyrészt ott az "eddig sem volt baja, kicsit feljebb tekerem"-effektus, ami az erősítők halálát okozza komoly százalékban, másrészt ha nem a tulaj gondolja így, jön egy ismerős ... Volt itten szó egy olyan erősítőről, amelyiknek az az oldala melegedett amelyiken a nagyobb impedancia volt. Nem emlékszem olyan írásra, amelyikben az oszcillállás lehetősége felmerült volna mint kiváltó ok, pedig ez is egy lehetőség.
Válaszol
Ilyenkor jön jól a túláram és a hőmegfutás elleni védelem Smile
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Wagnerur Írta:
Wagnerur Írta:Ez így ebben a formában nem teljesen igaz. Az a bizonyos impedancia általában elég névleges. Egy rendesen megépített erősítő nem jöhet zavarba alacsonyabb impedanciájú doboztól. Természetesen ésszerű keretek közt.
És ezért az írásomért nem kaptam senkitől? Hmmm tessék szégyenkezni. :-) Szóval nem érdemes ilyet csinálni. Egyrészt ott az "eddig sem volt baja, kicsit feljebb tekerem"-effektus, ami az erősítők halálát okozza komoly százalékban, másrészt ha nem a tulaj gondolja így, jön egy ismerős ... Volt itten szó egy olyan erősítőről, amelyiknek az az oldala melegedett amelyiken a nagyobb impedancia volt. Nem emlékszem olyan írásra, amelyikben az oszcillállás lehetősége felmerült volna mint kiváltó ok, pedig ez is egy lehetőség.

Ez még nekem lett írva Tongue
Már tudom h nemszabad rákötni 4ohm-os hangfalat 8ohm-os erőlködőre még ha megse küldöm,mer a végfknak annyi lesz :? Már tudom h a régi rádióerősítőm is valszeg azért adta meg megát mert 8ohm helyett párhuzamba kötöttem két 4ohm-os dobozt ami ugye 2ohm lett és az elég nagy különbség Smile De akkor még nem is fogalakoztam h mennyi az impedanciája stb.... Smile
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég