A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vifa
Huhh. Ez nagyon félrevezető volt. Smile
Lehet, hogy rájöttem, mi a váltód baja. Csak remélni tudom, hogy nem követtem el akkora baklövést... .oh.
Mert ha igen, akkor bizony feleslegesen volt itt egy-két hónapot hónapot... :S A mélyközép előtt kisebb DCR-ű tekercs kellene, ez tuti. De ez azt hiszem csak a kisebbik baj. Sad
Üdv: spexcel!
Válaszol
.hehe. .hehe. .hehe.
Válaszol
Úgy tűnik mégis elkövettem a baklövést. Mégpedig: az elszállításhoz összeszerelt váltó nem az, amiről a mérés készült. .zold. Erre most jöttem rá, amikor néztem az értékeket. Nem az a "mod" szám van a papíron, ami a mérés fájlneve. Sad Általában mindig dokumentálok váltófejlesztés közben, így egy korábbit tettem el a mappába, onnan pedig vettem elő, amikor összeépítésre került újra a váltó. (Mivel közben az alkatrészek kellettek a H2000 bütyköléséhez is...) Ez elég rossz hír, uis a többit valószínűleg kidobtam, ergo nem tudom, milyen volt az a bizonyos utolsó váltó... .oh. .gonosz. .sir.
Válaszol
spexcel Írta:....uis a többit valószínűleg kidobtam, ergo nem tudom, milyen volt az a bizonyos utolsó váltó...
Nem számítógéppel dolgozol?
Nekem mindenem gépen van, rendszeres biztonsági mentéssel másik gépre.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Nem, mert számítógépes áramkörtervezőt nem használok, paintben vagy hasonlóban rajzolgatni meg kicsit fárasztó. Ezért az áramkörök papíron vannak. A másik ok az, hogy ritkán építek egyszerre több dobozt, így nincs is nagy szükség különösebb számítógépes dokumentációra. A mérések persze gépen maradnak, így azok megmenekülnek. Sajnos ez ebben a helyzetben nem sokat segít. Ha van jó hír, akkor az az, hogy ettől már nem állt olyan nagyon messze a végleges váltó. :S
Válaszol
No, Petikém, mielőtt gutautést kapnál. .zold.
Átnéztem ezt a kapcsolást és a hozzávaló mérést, és arra jutottam, hogy nem a mély kevés, hanem az 1-3 kiló közötti tartomány ordít, ezért olyan amilyen. (Ezért mondom mindenkinek, hogy nem minden az, aminek hallatszik!)

Szóval itt jön a first aid: bármilyen hihetetlen, egy kondi cseréje valószínűleg sokat segít.
C4-et cseréld 6,8uF-ra, aztán hallgasd meg a cájgot. Elvileg ez nagyon sokat fog javítani a hangján. Ha ez kevés még, akkor emeld ez értéket, ha hirtelen fakó lesz, akkor vegyél vissza belőle - köss a 4,7u mellé párhuzamosan egy 0,6u körüli értéket.

Ha ezzel megtaláltad a jó megoldást, de még mindig hiányzik valami, akkor a magas zobelében 3,3ohmot kezdd el növelni, tehát kezdj 4,7ohmmal.

Remélem ez majd segít, de ha mégsem, van még ötlet, csak írj.
Ezek után legalább elmondhatod, hogy valóban a Tiéd a hangfal. Wink Smile
Válaszol
Egy gondom van csak. Az összes alkatrész nálad tanyázik! Anélkül semmit sem tudok módosítani.
Üdv, Péter
Válaszol
topeti Írta:Egy gondom van csak. Az összes alkatrész nálad tanyázik! Anélkül semmit sem tudok módosítani.
Ez nem lehet gond, Peti, egy DIY hangfalépítőnek (nem DIY hangfalépíttetőnek .zold. ) kell lenni néhány kondinak otthon! .forog.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Tudom, hogy itt tanyáznak. Smile Nekem a kondikra egyébként nincs szükségem, az van annyi, mint a nyű. A tekercsek kellenek még egy ideig. Egy pár 6,8u-s kondi miatt hadd ne küldjem két csomagban vissza őket... .oh.
Nem tudsz szerezni egy párat?
Válaszol
Hogy is van ez ?
Péternél vannak a dobozok , viszont nincsenek mélyek . Spexcelnél van a váltó ,viszont nem küldi el . És a nem elküldött váltóban kellene a Péternek kondikat cserélni ? .kopp.
Válaszol
Nem, ez itt off, de nála van a váltó, viszont a többi alkatrésze meg nálam maradt, hogy tudjak próbálgatni a saját dobozaimon. .otlet.
Válaszol
Jaaaa! Akkor már értem, miért nincs Petinek kondija...
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
spexcel Írta:No, Petikém, mielőtt gutautést kapnál. .zold.
Átnéztem ezt a kapcsolást és a hozzávaló mérést, és arra jutottam, hogy nem a mély kevés, hanem az 1-3 kiló közötti tartomány ordít, ezért olyan amilyen. (Ezért mondom mindenkinek, hogy nem minden az, aminek hallatszik!)...
Nahát,nahát. .szia. :
Idézet:ui.:Ha már mindenképp piszka,akkor a 1,5kHz feletti tartományt venném szemügyre inkább. Wink
Egyébként teljesen felesleges ezekhez a vifákhoz negyedrendűvel kinylódani. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
doki Írta:....Egyébként teljesen felesleges ezekhez a vifákhoz negyedrendűvel kinylódani. Wink
Egy hete raktam össze egy 25 cm-es Vifát szintén Vifa magassal kétutasnak, a doboz 70 literes a váltó meg a magas előtt 2,2 Ohm sorban 4,7 uF, a mély előtt meg semmi. Ajándék, ha egy hangszóró ilyen szépen viselkedik, mint Peti 180-as Vifája...
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Szia Pagrus!
Elárulod a Vifák típusát és számát is?
Üdv: Cirrus

Zárlat, szakadás, vagy egyéb műszaki hiba.
Válaszol
Pontosan a vifák kitűnő linearitása miatt (ill. méginkább a csd-jük miatt) indokolt a magasrendű váltó használata.
Egy 25cm-es mélysugárzóval (mert az már a legjobb szándékkal sem mélyközép) nem összehasonlítható, mivel annál lényegesen nagyobb a cséve induktivitása, ergo "már bele van építve" a baffle step kompenzáció.
Másik indok, hogy ezt a 18-ast nem lehet elengedni addig, amíg tudna szólni, mivel 5kilóig szinte lineáris. Ha 5 kilónál szólna ez a mélyközép, az a rendszer polárképét igen lerontaná, azaz erősen irányított lenne. Pont ebből fakad a magasrendű váltó használatának egy újabb indoka: le akartam engedni (az irányítatlanság miatt) a magasat a lehető legalacsonyabb frekvenciákig (ez ebben az esetben olyan 2-2,2kHz), anélkül, hogy a már gyenge csd-t produkáló kritikusan alacsony frekikből is "kapna" a magas. Ez sikerült is, mivel a végső váltó megdöbbentően jó volt, erről még anno priviben előadást is tartottam shalafi testvírnek. Smile

Doki, a legnagyobb tiszteletem mellett: azon a mérésen ez a hiba nem látszik, mivel mint írtam, nem erről a váltóról készült. Ha ez a doboz valóban úgy szólna, Peti megnyalná a tíz ujját. .zold. Wink
Válaszol
pagrus Írta:
topeti Írta:Egy gondom van csak. Az összes alkatrész nálad tanyázik! Anélkül semmit sem tudok módosítani.
Ez nem lehet gond, Peti, egy DIY hangfalépítőnek (nem DIY hangfalépíttetőnek .zold. ) kell lenni néhány kondinak otthon! .forog.
De mondom hogy egy sincs!! Az összes ott van spexcelnél, mindent odaadtam neki.

spexcel, azt a pár alkatrészt beszerzem. H2000-nél majd veszek.
Azt áruld még el, milyen márkájú ellenállást és kondit ajánlsz. Mármint mivel volt megépítve.
Készitek egy váltórajzot. Hogy ez volt-e a végleges.
Üdv, Péter
Válaszol
http://topeti.uw.hu/vifa/vifa_valto_2.jpg

Gondolkozz Big Grin Biztos nincs már meg a végleges váltó rajza?
De akkor miért ez a váltó lett összerakva? Nem értem. Ha a végleges váltó
meg lett építve, lemérve, és még áradoztál is róla, hogy hű de jó,
akkor ahhoz hozzányúltál, mert kellett pár alkatrész belőle?
nem értem mi történt...
Üdv, Péter
Válaszol
Igen, szét kellett szednem, mert kellett pár tekercs. :S Sajnos muszáj volt, nekem nincs a hátsó kert végében egy H2000... .zold.

A kondi egyébként REMIX, típust nem tudok, de abból az értékből csak azt fogsz kapni. Smile
Válaszol
cirrus Írta:Szia Pagrus!
Elárulod a Vifák típusát és számát is?
Mindkettőnek megszűnt már a gyártása, a magasnak már gyári adatai sem lelhetők fel, és elvből csak olyat hozok nyilvánosságra, ami utánépíthető.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
spexcel Írta:Pontosan a vifák kitűnő linearitása miatt (ill. méginkább a csd-jük miatt) indokolt a magasrendű váltó használata...
Ez ugye most nem volt komoly? .haha.
Éppen egy vifa "mélyközép",és egy halálgagyi morel magassugit próbálok összeházasíttani,a mély elé egy db. árva tekercset szándékozom tenni,hogy a hangszórót halljam inkább zenélni,ne a váltót...
Üdv Doki!
Válaszol
Doki, ugye tisztában vagy azzal, hogy mi az a gyenge csd? A mélyközepet én sem félteném tőle, a magasat annál inkább. A frekvenciaátvitel csak egy dolog a hangszórónál, a többit meg már kiveséztem előbbi, hosszabb hozzászólásaimban. Mint ott is írtam, alacsony keresztfrekit akartam a jó iránykarakterisztika miatt, ehhez azonban meredek váltó kell, különben sz@r a magas csd, reszelős a hang. Ennyi az egész.
Készül most egy vifa monitordobozom, ott a mod1 váltónál tartok. 3kHz a keresztfreki, mégis hallhatóan torzít a magas. (lekötöttem a mélyközepet és ijesztő volt amit hallottam...) Itt egy tisztán 6db/okt váltóról van szó.
Válaszol
Én is hallgattam 1 db kondival a magasat. Úgy pattogott a fülem (dobhártyám), azt hittem szétrobban.
És halkan szólt, nem orditott. Igaz nem ültem távolabb fél méterre a hangszórótól.

spexcel, a mélyem elé a másodrendű váltó nem jó? Mi is volt az ellenérv? Mintha azt mondtad volna, ki se próbáltad úgy, csak egyból negyedrendűvel.
Tudom, a kiemelést szeretted volna eltüntetni a mély átviteléből. Ezt egy másodrendűvel nem lehet elérni? Annó azt mondtad, hogy látszik a frekimenetéből, hogy oda negyedrendű kell. Micsoda képzelőerő Smile Én még ezt "nem látom". Azért kellett a negyedrendű, hogy ez a kiemelés olyan halk legyen, hogy már ne szóljon bele a hangba?

Másik dolog, a fázis. Milyen párosításban lehet közel ideális fázismenetet találni? Gondolok arra, hogy 1-1rendű, 4-4edrendű, stb....
Erről nem találtam sehol infót.
Üdv, Péter
Válaszol
spexcel Írta:Doki, ugye tisztában vagy azzal, hogy mi az a gyenge csd? A mélyközepet én sem félteném tőle, a magasat annál inkább. A frekvenciaátvitel csak egy dolog a hangszórónál, a többit meg már kiveséztem előbbi, hosszabb hozzászólásaimban. Mint ott is írtam, alacsony keresztfrekit akartam a jó iránykarakterisztika miatt, ehhez azonban meredek váltó kell, különben sz@r a magas csd, reszelős a hang. Ennyi az egész.
Készül most egy vifa monitordobozom, ott a mod1 váltónál tartok. 3kHz a keresztfreki, mégis hallhatóan torzít a magas...
Régebben én is hasonlóan agyaltam,de hál istennek már ezen túl vagyok,és hidd el,igy egyszerűbb az élet,és még jobb is a hang! Wink
Üdv Doki!
Válaszol
topeti Írta:Én is hallgattam 1 db kondival a magasat. Úgy pattogott a fülem (dobhártyám), azt hittem szétrobban.
És halkan szólt, nem orditott. Igaz nem ültem távolabb fél méterre a hangszórótól...
Peti,cseréljünk magasat,odaadom a nálam fellelhető összes magasat(h2000 is,mdt12-őt nem,mert annak már van helye) helyette! Wink
Üdv Doki!
Válaszol
topeti Írta:....Tudom, a kiemelést szeretted volna eltüntetni a mély átviteléből. Ezt egy másodrendűvel nem lehet elérni? ....
Figyelmesebben olvass, Peti!
A magasat engedte le Spexcel és vágta negyedrendűvel, hogy ne kerüljön rá olyan mély, ami már rezonanciát okoz (lásd CSD), és szerinte ennek következménye, hogy a mélyben is negyedrendűt kell használni.
Az már más kérdés, hogy a gyakorlatban ez bejön-e, vagy sem, meg kell hallgatni.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
pagrus Írta:... és szerinte ennek következménye, hogy a mélyben is negyedrendűt kell használni.
Az már más kérdés, hogy a gyakorlatban ez bejön-e, vagy sem, meg kell hallgatni.
Szerintem nem jön be,annál is inkább mert minél inkább magasabb fokszámmal szűri a mélyet,annál inkáb "lejjebb" kell engednie a magasat,ami aztán...
Majd ha kicsit kevébbé fogja előbbre tartani az "elméletet" a "gyakorlatnál",akkor éppen ellenkező módon fog gondolkodni barkácsügyileg.Ebbe a "hibában" én is tapostam egy ideig.Fiatalság... Smile
Üdv Doki!
Válaszol
Ez nem kor és hit kérdése, nem ettől lesz jó vagy rossz. Egy negyedrendű váltónál hatalmas mozgástere van az embernek az átvitel megformálásánál, én még ezt az előnyét látom, amellett amiket spexcel felsorolt, de természetesen el lehet rontani ezt is, sőt épp a sok sok lehetőség miatt könnyebb elrontani, és kontrollálni jóval nehezebb, így nem kötelező jól sikerülnie doki. Tehát szerintem ez nem hiba, inkább kihívás. És vagy sikerül megefelelni neki, vagy nem.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Shala!Elgondolkoztál már azon,hogy miért van annyi csapnivaló hifieszköz a piacon?És nem az ultragagyi tömegcikkekre gondolok,hanem azokra amiket elméletileg minőségi zenehallgatásra terveztek.Megsúgom,nem azért mert esetleg technikailag,vagy technikai tudás hiányában lennének a tervezői.Más is kell ehhez,és bizony hogy ez meglegyen,ahhoz az erre való képesség(tehetség inkább) mellé idő is kell.Ugyan nem vagyok annyira vín farok,de az is biztos,hogy nem a tudásom nőtt(az így is kevéske) annyira,amennyire a fabrikált vackaim hangja javulgatott az idők folyamán. Big Grin
Ja és mielőtt rosszirányba menne a vita,ezt senki sem vegye (ki)oktatásnak,mert nem ennek szántam,hanem eccerűen evvan. .ok.
Mellesleg szerintem nagyobb kihívás "minimál" eszközökből kihozni valamit,mint alkatrésztemetővel,illetve az alkatrésztemetővel ugyan el lehet jutni egy "bizonyos" szintig(kihívás?),de onnan tovább csak,ha kezdjük előről az egészet(persze nem alkatrésztemetővel folytatva)eljutva az áhított "hangig",na ez a kihívás szerintem.

Konklúzió:azokat a nyamvadt vifákat legfeljebb másodfokú szűrőkkel érdemes cseszegetni. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Szerintem azért érdemes jó hangszórókkal dolgozni, mert nem igényelnek meredek vágást. (Mellesleg a PL 18 egy nagyon jó hangszóró.) Minél magasabb rendű a váltó, annál több gondot vesz a nyakába az ember, főleg ami a fázisproblémát illeti. Örökös vesszőparipám az a kérdés, hogy ha jó szakemberek előállítanak egy gyönyörű frekvenciamenetű hangdobozt, az még egyáltalán nem jelenti azt, hogy egy hifista meghallgatás után meg is akarná venni. Egy gyenge hangszóróhoz bizonyos 4-5 Khz feletti ronda rezonanciák levágása miatt harmadrendű váltó szerkesztésére kényszerültem, ne tudjátok meg milyen szenvedés. A legszebb frekvenciamenet meghallgatása okozta a legnagyobb kínokat. Szétesett a hangkép, szokolrádió volt a hangja. Iszonyatos fázisproblémák voltak, érezni lehetett a térben a csomópontokat. Következett a bűvészkedés: át kellet tenni a keresztezési pontot, meg kellet fordítani a magas polaritását, ki kellett próbálni a magasnak másodrendű váltót, újabb keresztpont módosítással, polaritás vissza, újabb keresztezési pont, az egész előlről. Tervezés, forrasztás, mérés, meghallgatás. Egyik ezért nem volt jó, a másik meg másért. Négy nap alatt kb. 40 változat! A legrosszabb a tankönyszerű harmadrendű váltó a harmadrendűvel 3 Khz-nél váltva. A mérés soha nem mutatta ki, hogy a mély érzetre hol több volt, hol kevesebb (újból a fázis!!!). Apropó: az AudioNote E doboznak (saját mérés szerint) van egy csúnya beszakadása 1000 - 1100 Hz között, és egy csúnya kiemelése 14-15 KHz környékén. Ennek ellenére teljesen neutrális hangzású, ezt emelik ki a szaklapok recenziói is. A váltója két kondi, két tekercs, két ellenállat. Minden mod, amit a PETER ajánl, az kizárólag csak kábel és kondi minőségi cseréje. Szóval amit a sok mérés mellett füllel jóváhagytak két jó hangszóró esetén, az lehet, hogy nem mérési-technikailag bravúros lineáris konstrukció, hanem egy lélekkel, szellemi, érzelmi minőséggel rendelkező alkotás (Pagrus) (ha nem sértődik meg az engedély nélküli idézésért).

Válaszol
cirrus Írta:Szerintem azért érdemes jó hangszórókkal dolgozni...
Szerintem ez eleve feltétele a jó hangsugárzó létrejöttének. Wink Smile
Üdv Doki!
Válaszol
doki, még van akkor sok időd, hátha jut a továbbfejlődésre is. Wink Majd egyszer súgjátok meg, mi a "jó_hang" mértékegysége. A fázissal kapcs: az alapvető dolog, hogy a kereszetési frekin stimmeljenek a dolgok ezen a téren is, átvitel-ügyileg is, ha nincs így, akkor sz@r a váltó.

Válaszol
Hát,ha neked erre súgásra van szükséged akkor ez annyir ér,mint halottnak..,de ha már annyira akarod:ez akkor jött el Néked fiam,mikor már úgy egy-két éve nem nyúltál a váltódhoz,és még mindig tetszik a dolog,oszt ezekután má nem is fox,és ha köll a kihívás,akkor tökújat épicc,me eztet má csak elbaxni tudod. .cigi.
Üdv Doki!
Válaszol
Meglepődtem, hogy a keresztezési frekvenciától lejjebb és feljebb még jó darabon praktikus, hogy szépen egymásra símuljanak a görbék, mert ott ahol már sok dB-vel alatta marad a másikénak, még mindig gondot tud okozni. Volt olyan terv is a kezemben, ahol csak 2 és 4-5 KHz között futottak együtt, aztán jól szétmentek, és az is nagyon összekuszálta a hangképet. A jó hangra csak a Darvast tudom újból elővenni: amivel hosszú távon együtt tud lakni az ember, és az 1-1 hétre megkapott köcsönhangdobozok nem billentik ki a lelki-érzelmi egyensúlyából az embert, nyugodt szívvel tud visszatérni a régiekhez. Nem egy könnyű téma az igaz, nem azt szokta nézni az ember, hogy hű mennyi mélye , mennyi magasa van, anyám hogy meg lehet döngetni, milyen jól szól rajta pl. a dzsessz, vagy a hegedű, vagy a zongora. Akkor ott már valami hiányzik, ha csak egy vagy két-féle zene jó rajta. (De itt azért már súlyos ezrekről van szó (euróban, vagy fontban), ha egy ilyen dobozt szeretne az ember) Ha DIY módszerekkel sikerül olyan dobozt építeni, amin már hallgatható valamilyen típusú zene, az már nagy szó. Ezért néztem nagyot, amikor a H2000 HA 18 620-asával nem éreztem lelki törést egy 11,2-szer drágább Vifa után.

Válaszol
Kérni fogom, hogy vegyék fel az SI-be. Wink Persze nem hallgatnak rám, de azért kérem. Big Grin Esetleg felterjeszthető az AES-hez is. Wink

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég