Hangszóró2000 fórum
SAL - Nyomtatható verzió

+- Hangszóró2000 fórum (http://forum.hangszoro.net)
+-- Fórum: forum.hangszoro.net (http://forum.hangszoro.net/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Fórum: Más gyártók (http://forum.hangszoro.net/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Téma: SAL (/showthread.php?tid=20)

Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

- zupp87 - 2009. 06. 15.

Egy tölcsér+ hozzá egy driver, amit 1,5...2k körül lehet váltani. Szerintem. A piezo egyébként nagyon nem alkalmas ilyen vágási frekire. Persze attól függ, milyen a mélyközép.

- shalafi66 - 2009. 06. 15.

Olcsóbb tölcséres magasak pl. de azok is 4 körül kersztezhetők.

- PWM - 2009. 06. 15.

Piezzo Big Grin .nyil. .tor.

- narancs1234 - 2009. 06. 15.

Zupp a tölcsér + driver sztem ööö min 4-5000ft /db valami olcsóbb megoldás kell ha úgy van flexel elvágom a piezzo - kat Big Grin , csak legyen valami más Big Grin mert ááá nagyon rosszak .sokk.

- shalafi66 - 2009. 06. 15.

az alatt az 5000/db ár alatt nem nagyon érdemes.

- SSwift2 - 2009. 06. 15.

Shalafi66 nemrégiben írtam egy privát üzit, légyszi válaszolj már rá, mert fontos lenne! Köszi

- zupp87 - 2009. 10. 08.

Csak egy szerény megjegyzés: miért van az, hogy a SAL minden egyes mélyközepét a hátulján lévő cimkén Subwoofer-ként emlegeti? Szerintem helyesebb lenne a sokak által használt Midbass Speaker elnevezés, ha már nagyon angolosodni akarunk.. Big Grin

- shalafi66 - 2009. 10. 08.

mert nagyon mélyen vannak...

- zupp87 - 2009. 10. 08.

.haha.

- narancs1234 - 2010. 01. 22.

Hali

ilyen hangváltóhoz kellene nekem kondi.:

https://www.sal.hu/termeklap.aspx?term_id=4185

ha tudnátok akkor jelezzetek thx..

- narancs1234 - 2010. 03. 25.

Havernak van 2db sal sqp 3050es mélye esetleg tudnátok valami infóval szolgálni róla ? milyen és mekkora ládába lenne jó ?

unibox szerint.: 88dB körüli

sal szerinti "mérések" :

http://kepfeltoltes.hu/100325/sqp30_www.kepfeltoltes.hu_.png

RE: SAL - harvester - 2011. 05. 27.

Sziasztok!

Laikus vagyok Tongue, és 2 db SAL 2610-es front hangfallal rendelkezem, amiket szeretnék feljavítani.
Ilyenek:
https://www.sal.hu/termeklap.aspx?term_id=5004

Jelen (majdnem gyári) állapotukban van bennük egy kétutas hangváltó, amely a két első (sorba kötött) 4 Ohm-os és a 8 Ohm-os magas hangszóróra van kötve. A hangfal oldalán található 20 cm-es mély 8 Ohm-os hangszórón gyárilag semmilyen szűrés/hangváltó nincs (ezek kaptak egy-egy tekercset).

Véleményetek szerint mi lenne a legoptimálisabb összeállítás, ha azt szeretném, hogy egy háromutas hangváltó vágja külön az oldalt található mélyet és ezzel együtt egy mélyet a hangfal elején, kicserélném a felső mélyet H2000 Kft. mélyközép hangszóróra, és kapna egy szintén H2000 magasat?! Tehát 1 sárga-fekete középmély hangszóró kivételével mind 8 Ohm-os lenne.. A hangfal eredő impedanciája jó lenne, ha 6-8 Ohm lehetne. A fő gondom, nem tudom hogy hozzam össze a mély szekciót, és milyen hangváltóval.

Várom az ötleteket, segítsetek!

RE: SAL - shalafi66 - 2011. 05. 27.

Nem biztos, hogy megéri alakítgatni, bár használtan 15-20k-t adnak ilyen hangsugárzópárért, ami mondjuk nem túl sok.
Ez a háromutasítás elég nagy feladat, fórumon keresztül nem is nagyon lehet segíteni benne, először talán azt kellene megnézni, hogy egyáltalán alkalmasak-e más hangszórók a beépítésre a keretek, és a magashangszóró zárófedele miatt.

RE: SAL - harvester - 2011. 05. 28.

Pedig mindenképp szeretném átalakítani.. A fő kérdés a hangváltó, a hangszórók beépítését meg tudom oldani.

RE: SAL - shalafi66 - 2011. 05. 28.

Jó, végülis meg lehet próbálni, rosszabb nem lesz (ami még gond lehet, az az új mélyközepek sokkal magasabb érzékenysége, a régihez, illetve a 250-es mélyhez képest).
Mekkora térfogat jut a két mélyközép-hangszórónak?

RE: SAL - harvester - 2011. 05. 31.

A 2 mélyközépnek + magasnak jut 12,6 l zárt hely a dobozban.
Nem audiofil hangfalakat szeretnék összeállítani..
Nekem a saját készítésű 639-es magasakkal, 16 cm-es sárga kevlaros SAL-okkal, 18-as dupla mágneses Monacor középmélyekkel szerelt dobozaim is szépen szólnak Smile

RE: SAL - zupp87 - 2011. 05. 31.

(2011. 05. 31., 7:09)harvester Írta:  ...
Nem audiofil hangfalakat szeretnék összeállítani..
Nekem a saját készítésű 639-es magasakkal, 16 cm-es sárga kevlaros SAL-okkal, 18-as dupla mágneses Monacor középmélyekkel szerelt dobozaim is szépen szólnak Smile

Akkor szerintem ennek a hangfalnak elég egy magas csere, valamint rendbe tenni kicsit a váltóját, és máris jobb lesz. Hallgattam egyébként én is, a magassal van a legtöbb gond: reszelős, és érzékenyebb, mint a két 16 centis mélyközép. Valószínűleg az új magasat is meg kell jól fogni egy LPAD-el. A 25 centis mély teszi a dolgát úgy ahogy kell, még talán a hangolása sincs túlzottan elszúrva. Valamint az a zárt tér kicsi a két 16 centis mélyközépnek, amik persze megkapnak alulról mindent, így néha kicsit túlságosan is bólogatnak kifelé, holott amit le szeretnének adni alul, azt megteszi a mély, így feleslegesen dolgozzák túl magukat, ami néha árthat a felsőbb tartományoknak. Szerintem mindenképp érdemes alulról nekik egy elsőfokú vágás, legcélszerűbben egy külön erősítő megemelt alsó határfrekvenciája személyében (a szükségesnél kisebb bemeneti csatoló, vagy ha egytápos a végfok, viszonylag kis (~680u) kimeneti csatoló.

RE: SAL - harvester - 2011. 05. 31.

639-eseket fogok rájuk faragni.. Olvasgattam a fórumot, miért baj, hogy nem központosak? Előbb tönkremennek / nagy a különbség a hangképükben?

Szeretnék egy-egy középmélyet is kicserélni, valódi középtartományú hangszóróra, filmnézésnél sokat számítanának szerintem (kérdés, hogy hogyan választanék le egy külön rekeszt a középnek - valszeg méretre nem találnék olyat, ami gyárilag el van látva saját zárt résszel)..
Jó lenne házimozi szettet is összedobni, az egyik kivett középmélyből lehetne a center mély + szintén olyan közép mint amit az álló hangfalakba raknék + 639 magas. A hátsó hangfalak régi tesztgyőztes Grundig hangfalak lennének.

RE: SAL - zupp87 - 2011. 06. 01.

Felesleges ennyire túlbonyolítani. Egy jó 16 centis mélyközép megkettőzve abban a zárt térben kb. 100..3-3500Hz-ig él. 3000 környékén meg már jól lehet váltani a legtöbb 1"-os selyem dómot. Jó választás is lenne pl. a HA 17-582, csak az nehezen viseli a kis zárt teret.
Egyébként általánosságban középhangszórónak azt nevezzük, ami kb. 800Hz-10kHz-ig sugározza le a hangokat. Egy 16 centis mélyközéphangszóró esetén pedig felesleges 3 részre bontani az egész tartományt, amint fent írtam, kb. 3000-3500-ig jók.
Egyébként pedig megsúgom: szerintem kb. 40l-es doboztérfogatban két jó 17 centis hangszóró, és egy jó selyem dóm.. és simán lepipálja ezt a (mondjuk) háromutasított SAL-t, ami tulajdonképpen egy kétutas hangfal+egy subwoofer.

Végül egyébként azt tanácsolnám, hogy kultúráltan fedd le az egyik 16 centis helyét, és abban a 12 literes térfogatban már viszonylag tűri a teljes sávot is egy 16 centis mélyközép, sőt, pl. egy 582-höz hasonló, kb. 90dB-es érzékenységű hangszóró egymaga hangosabb lesz, mint a két eredeti volt (~83-84dB-re saccolom azokat a PP somogyikat), azonkívül középtartományban minden bizonnyal kevesebb a rezonanciája.
Bár az 582 és mérettársai tipikusan reflexdobozba való hangszórók, én azért megkérdezném Shalafit, esetleg kompenzáló mágnessel nem e lehet a TS-en kicsit alakítani, hogy tűrjék a 12 literes zárt teret Wink

RE: SAL - shalafi66 - 2011. 06. 01.

Idézet:a HA 17-582, csak az nehezen viseli a kis zárt teret.

Miért is?

RE: SAL - zupp87 - 2011. 06. 02.

Jó.. a kicsire nem tudom, hogy igaz e. De azt vettem észre annó, hogy ha bezártam a dobozom, nőtt a membránkitérés. Mondjuk az már akkor elég nagy zárt doboz volt. Mindegy.. nem szóltam Big Grin Mindenesetre annak idején én úgy tudtam, az a hangszóró erősen ajánlott reflexbe, zártban nem jól dolgozik. Mondjuk ha nem kell az alja, mert arra ott van a 25-ös.. csak azt nem tudtam, hogy terhelhető-e úgy.

RE: SAL - shalafi66 - 2011. 06. 02.

Hát nézd meg. Smile A kitérés is modellezhető.

RE: SAL - harvester - 2011. 06. 02.

A legjobb az lenne, ha jól ki tudná mérni valami szaki, aztán 4 utas lenne a hangfal, elől kicserélnék egy mélyet középmélyre Smile kb. 150/1000/6000 vágásokkal, igaz szemből a PP mély 4 Ohmos maradna..

Esetleg van olyan hangváltó, amire 2 mélyet lehet kötni úgy, hogy az eredő impedancia ne változzon?

Voltam tegnap a H2000-ben (szfvári vagyok), HA18-620 -at nézegettük, annak a beépítési mérete nagyjából egyezik a sárga PP-kkel, nem sokat kéne faragni..

Vaterán rákerestem a hangszóróra, olcsóbb, mint a "gyárban": http://elektronika.vatera.hu/hangfal_hangrendszer/videoton_ha18_620_melykozephangszoro_1457487369.html

De gondolom a boltban is adnak kezdvezményt nagyobb mennyiség esetén, nagyon rugalmasak és segítőkészek.

RE: SAL - shalafi66 - 2011. 06. 02.

Egy négyutas rendes "kimérése" váltótervezése kb. egy év. Smile Lehet rövidebb idő alatt is, de akkor nem életbiztosítás, h. hallgatható is lesz. Smile

RE: SAL - zupp87 - 2011. 06. 02.

De miért akarsz még mindig négyutast? Smile Különben is: 160-180mm-ben olyan hangszórót, ami inkább a középsávra van kihegyezve.. szerintem nehéz találni. Egyébként én tartom magam ahhoz, hogy a két 16 centist (vagy ami jön helyette), megváltózni normálisan a magassal 2 utasként (persze duplázott mélyközéppel), eredőbe 4 ohmosra mondjuk (DX/XT magasak 4 ohmosak), az alsó mélyre meg szerezni egy másik végfokot (manapság annyira nem drága dolog egy használt, kb. 2x50W-os erősítő), elé egy szubszűrővel. Minél több szeletre bontod fel a teljes frekisávot, annál nehezebb lesz egymáshoz illeszteni a hangszórókat a hangváltóval, annál több mérés kell, ahogy Shala is mondta: minimum egy év munka, ha szabadidős tevékenység szintjén űzzük a dolgot: próba, mérés, hallgatás, módosítás, próba, hallgatás, mérés.... aztán még mindig nem tetszik, módosítás..
[Kép: DSC00036_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Íme egy (vagyis két) példa jó mélyközépre: közeli méréssel 3kHz-ig szinte egyenes az R626.. fölötte meg szépen dolgozik végig a DX-25. Csak a keresztezésnél vannak még azért gubancok, pedig már párszor méricskéltem, módosítottam.. dolgoztam vele. Egy kétutast sem egyszerű összehozni. Nem annyi, hogy veszel egy hangváltót a boltban, és bekötöd. Az egy dolog, hogy ideális, ohmos terheléssel ott fog váltani az a váltó, ahol rá van írva.. de ha megkapja a hangszórók komplex impedanciáját.. máris máshogy fest a dolog. Ha meg még azt is belevesszük, hogy átfedi egymást a keresztezésnél a 2 hangszóró által leadott hang.. ráadásul nem egyforma fázisban, ami az elhelyezéstől, előlaptól, burkolattól, sok mindentől is módosul.. lesznek pluszban kioltások, kiemelések.. Nem egyszerű móka, ha jót akar csinálni az ember.

RE: SAL - shalafi66 - 2011. 06. 05.

(2011. 06. 02., 13:15)zupp87 Írta:  Különben is: 160-180mm-ben olyan hangszórót, ami inkább a középsávra van kihegyezve.. szerintem nehéz találni.

De jo, hogy ezt az en hangszóróim nem tudják, egyik-másik képes és 18k-ig szól.

RE: SAL - zupp87 - 2011. 06. 06.

Jóóó, világos, ezt eddig is tudtam Big Grin De az állításom azokra sem igaz: nem kifejezetten középsávra vannak azok a hangszóróid kihegyezve, hanem a teljes sávra Smile Tongue Jól emlékszem, és ~40...18000Hz? Wink Ha úgy vesszük, azok a hangszórók totális ellentétei a Harvester-féle "bontsuk a sávot sokfelé" elméletnek.

RE: SAL - shalafi66 - 2011. 06. 06.

Big Grin Nem feltétlenül, csak ott mechanikailag van többfelé bontva a hangfrekis tartomány.

RE: SAL - DjTaRsY - 2011. 06. 06.

Egy 160 -180mm-es hangszóró a magastartományban elég irányítottá válik nem?

RE: SAL - shalafi66 - 2011. 06. 06.

Irányított, de nem veszélyes még.

RE: SAL - harvester - 2011. 06. 16.

Köszi mindenkinek!
Hosszas vívódás után arra jutottam, eladom a Somogyikat.. Most költöztünk panelba, oda amúgy is túl erősek, csak hétvégén tudnám rendes hangerőn hallgatni őket vidéken, átalakítani is csak ott tudnám..
Esetleg kellennek valakinek? Smile Nagyon nagy hangerőt bírnak, passzív subwoofer-nek is elmegy a 2 oldalsó 25-ös hangszóró.

A panelba veszek egy System Fidelity 5.0 szettet, ha a frontok nagyon gyengék, viszem a már régen gyártott 3-utasaimat vagy a Grundig 3-utasomat..

RE: SAL - zupp87 - 2011. 06. 17.

Jó nagy legyen a SUB Big Grin Ha döröbmöl a szomszéd, vissza kell neki dörömbölni Tongue

RE: - Dogave - 2011. 07. 29.

(2006. 05. 16., 7:21)shalafi66 Írta:  Én a valósághoz közelebb álló paraméterekkel szívesen segítek.

Name: !sbx4060
Type: Standard one-way driver
Company: SAL
No. of Drivers = 1
Fs = 24,92 Hz
Qms = 3,286
Vas = 241,7 liters
Cms = 0,241 mm/N
Mms = 169, g
Rms = 8,052 kg/s
Xmax = 6,5 mm
Xmech = 9,75 mm
Sd = 839,8 sq.cm
Qes = 0,931
Re = 7,3 ohms
Le = 0,91 mH
Z = 8,0 ohms
BL = 14,41 Tm
Pe = 150, watts
Qts = 0,725
no = 0,388 %
1-W SPL = 88,03 dB
2.83-V SPL = 88,43 dB

Ezek pontos mérések? Elég érdekes karakterisztikát kaptam bassbox-ban, és néhol erősen eltér a "hivatalos adatlap"-tól!
Nem kukackodni akarok, ha azt mondja korrekt mérések, elhiszem! Szeretnék hibátlan adatokkal méretezni!

RE: SAL - shalafi66 - 2011. 07. 29.

Az adott hangszóróra nézve elég pontosak voltak. De sokfélével találkoztam már, igazából olyan, mintha mindegyik más lenne, pontosat csak minden egyes példány megmérése után lehet tudni, az adatlap inkább fikció ezeknél a hangszóróknál.
De ez úgysem az a hangszóró, ahol nagyon számítana a T-S, általában nem azért veszik meg. Smile A doboz egyszerű, 100-120l körüli zárt, az elvárt terhelhetőségtől függ, hogy mekkora.

RE: SAL - Dogave - 2011. 07. 29.

(2011. 07. 29., 16:50)shalafi66 Írta:  Az adott hangszóróra nézve elég pontosak voltak. De sokfélével találkoztam már, igazából olyan, mintha mindegyik más lenne, pontosat csak minden egyes példány megmérése után lehet tudni, az adatlap inkább fikció ezeknél a hangszóróknál.
De ez úgysem az a hangszóró, ahol nagyon számítana a T-S, általában nem azért veszik meg. Smile A doboz egyszerű, 100-120l körüli zárt, az elvárt terhelhetőségtől függ, hogy mekkora.

Akkor egy másik kérdés!
Kifejezetten házimozi célokra, tehát az esetek 95%-ában filmet néznék vele, milyen hangszórókat ajánlanál?
Van egy pionneer vsx-921 házimozi erősítőm, csatornánként 150W a kimenője!
Árban megszaladhat kicsit a dolog, de azért nem vagyok milliomos!
Egyetlen dolog, hogy érdeklődésem miatt a dobozok formájától a hangváltó nyákmarásáig mindent saját kezűleg szeretnék csinálni, ezért nem veszek gyári hangfalakat!