Hangszóró2000 fórum
Hangszórók - Nyomtatható verzió

+- Hangszóró2000 fórum (http://forum.hangszoro.net)
+-- Fórum: H2000.hangszoro.net - Videoton hangszórók (http://forum.hangszoro.net/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Fórum: H2000 termékek (http://forum.hangszoro.net/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Téma: Hangszórók (/showthread.php?tid=7)

- B.A.T. (II.) - 2007. 03. 11.

shalafi66 Írta:http://hangszoro.net/bass/fz/672P.frd
http://hangszoro.net/bass/fz/618X.frd
Köszi Shala! Nem tolakodásképpen írom, de ha megvannak a zma adatok, akkor azokat is belinkelheted.... Köcce! .??.

DC 4014 A doboz, HA 20/1014-es hangsugárzó. - horvlas - 2007. 03. 12.

Hello, új vagyok itt, mindenkit üdvözlök.
Az a helyzet, hogy hozzám került az öegemtől egy Videoton DC 4014 A, öt hangszórós hangfalpár (2 mély 1 közép, két magas). Egy mélyhangszóró tönkrement, mert a tekercs is sérült, nemcsak a habszél. A többi hangszóró épnek tűnik, de nem nagyon merek hozzáérni a pereméhez, mert félek, hogy elporlad, de ki tudja, lehet hogy ép. A sérült hangszórót kivettem, a típusa: HA 20/1014, 4 ohmos. Kérdéseim a következők lennének:
1. Mivel nem láttam a weblap kínálatában ilyen hangszórót, melyik lenne az a hangsugárzó, amelyik legjobban helyettesítené a HA 20/1014-est?
2. Ha nincs olyan, ami tökéletesen helyettesíti, melyiket ajánljátok? Ettől másképp fog szólni a hangfal? (jobban? rosszabbul?) Mivel ez az egy másfajta hangszóró, esetleg a másik hármat is le kell cserélni ugyanilyenre? Ez a hatás esetleg kihat a hangváltóra is és változtatni kell rajta az új hangszóró(k) típusa miatt? Esetleg az a legjobb megoldás, ha újratekercseltetem?
3. Mivel nem zárkózom el a barkácsolástól (mindíg is az volt a hobbim, habár a tudásom csak amatőrnek mondható), esetleg ha valaki ismeri ezen dobozt, lehet esetleg tuningolni valamivel, hogy jobban szóljon? A hangváltón változtatni, hogy jobban összehangoltak legyenek a hangszórók és kiegyenlítettebb legyen a hangzás, egyes hangsugárzókat lecserélni, stb... Nem a hangerőn szeretnék emelni, hanem a hangminőségen javítani. (Vagy ez a doboz úgy jó ahogy van? ki tudja? ). Megérné a beruházás? Javulna annyit hogy megérné?
4. Mivel a hangdoboz design-ja nem e legmodernebb, sztem túl széles és alacsony, a hangszórókat át lehet építeni egy másik dobozba (álló magas és keskeny dobozokra gondoltam)? Ki lehet esetleg váltani a két magasat 1-re, hogy csak 4 hangszóró legyen (5 talán már egy kicsit sok nem?)? Vagy akkor már gondolom a hangváltón is változtatni kellene mi? Ez az átépítés lehet, hogy csak képzelgés.
5. Végül, mit gondoltok ez a DC 4014 A típus milyen lett a videotonok között a hangminőség terén(gyenge-közepes-jó-kiváló)? Ismeri egyáltalán valaki?

Re: DC 4014 A doboz, HA 20/1014-es hangsugárzó. - SEAS - 2007. 03. 12.

4. ponthoz: ennyi erővel zsir újat lehet épiteni; vagy vagy

- shalafi66 - 2007. 03. 12.

Nem tudok ilyen hangszrórót ajánlani, esetleg a javítás megoldható. Hasonló egyedi gyártásban készíthető, de akkor mindegyik mélyhszt cserélni kell, és új váltót sem árt készíteni hozzá. Már csak azért sem mert az eredeti olyan amilyen. A 4014-ről ugyanazt gondolom, mint a HFM anno:
Idézet:A 4014? Két 20 cm-es mély, egy kónuszos papír közép és az a borzasztó hangú magas dóm, egy szintszabályzó potival az előlapon meglehetős összevisszaságban, nem az elegáns fekete-ezüst kombinációban, hanem az a tipikus csúnya barnára tapétázott. Ha jól emléxem. Na várj csak, megkeresem őket: "Videoton DC 4014 (JegyzeteinkbőlSmile Ködös, zavaros, természetellenes hangkép - de nem bántóan rossz. Sok basszus, de nem szép, nem definiált. Középen lyukas. Csörömpöl. Manó. Mindent összemos. Abszolute nincs semmi tere! A hangkép középre és előre szorul. Az énekesek hangja nagyon kellemetlen. A trombitán magashiány és torzítások. Összefoglalva: Nem túlságosan bántó, de rendkívül zavaros hangú hangsugárzó. Térhatása úgyszólván nemleges. Szinte nincs is értelme sztereóban használni."
HFM 12. 1983/2

- Mócsing - 2007. 03. 12.

SEASnak teljesen igaza van . Olcsóbb ha 2 utast építesz ,és még a hangja is jó lessz . Doboz anyagának megfelel a lepukkadt szekrény . Pagrusnál találsz doboztervet ,vagy ha nincs fent ,biztos elküldi .

- Bici - 2007. 03. 12.

Szegény Horvlas, most dobhatja ki a hangfalat... A javítás lenne ez esetben szerintem a legjobb megoldás. De akkor már érdemes meggyőződni a többi hsz épségéről is. Ha a gumiperem az érintéstől szétmálik, akkor hamarosan magától is (tapasztalat).

Shala: A jövőben (nyár vége) tervezitek 160mm körüli zárt dobozba való mélyközepek gyártását? A házimozi témában Te is egyetértettél avval, hogy a zárt doboz előnyösebb a szatelitekbe a váltás miatt. Viszont ahogy végignéztem a kisebb hangszórókat, mind 110-120 Hz körüli alsó frekit produkál zárt dobozban, ráadásul (a Bass Box 6 Pro szerint) 4-5 literes doboz kell nekik, hogy a fázismenet jó maradjon. Nagyobb doboz esetén romlik a fázisment. Ez elég gnóm dobozformát ad (pl.: 200x300x89mm).
A kiscsapos 626 PP nem zártba való esetleg? (csak azért gondolom, mert ha a 20-as, és 25-ösök közül a kiscsaposak valók zártba, hátha erre is igaz. .forog. )
A számítáésaim szerint a 634M passzol leginkább zártba, 95Hz körüli f3 frekivel, de itt is elég görbe a fázismenet az alsó tartományban.
Szerinted felejtsem el ezt a zárt doboz témát, mert jó a b.reflex is házimozira?

Kösszi!

- shalafi66 - 2007. 03. 12.

Igazán zárt dobozba való hangszórót nem tervezek egyáltalán. Házimozira gondolva ha zárt dobozban a hangszóró 110-120Hz-es f3 pontot produkál, akkor ez lehet akár az alsó keresztezési frekvencia is, hisz innen az átvitel kb 12dB/oktávval esik mindenféle felüláteresztő szűrő nélkül, .nyil. ugyanilyen meredekséggel és törésponttal illeszthető hozzá a szub. Mondjuk ez egyféle megoldás. De ugyanez b-reflex dobozoknál is eljátszható.

Jelenleg zárt dobozban a 634/8-as hangszóró használható legjobben 160mm-ben, olyan 70Hz-es f3 ponttal.

- Bici - 2007. 03. 12.

A 70Hz elegendő lesz. Smile Ez a mágneses kompenzálás nélküli? A kompenzálás ilyen hatással van rá? .hm.
Ezek szerint vagy a mágneses árnyéklásról és a szebb freki menetről, vagy a zárt dobozról kell lemondanom... .zsepi.
Köszi a segítséget! .taps.

MOD:
shalafi66 Írta:Sajnos a PP-nek van hátránya is, középtartományban a dinamikus viselkedése rosszabb.

Ez általában vonatkozik a PP membránra, vagy csak a 634-re? Köcc!

- SMA - 2007. 03. 13.

Kedves shalafi66 és Többiek!

Mikorra várhatom a két megrendelt HA18-620-at?
Üdv! SMA

- shalafi66 - 2007. 03. 13.

Ha a héten még eljutnak hozzám, akkor jövőhét elején.

- B.A.T. (II.) - 2007. 03. 13.

B.A.T. (II.) Írta:
shalafi66 Írta:http://hangszoro.net/bass/fz/672P.frd
http://hangszoro.net/bass/fz/618X.frd
Köszi Shala! Nem tolakodásképpen írom, de ha megvannak a zma adatok, akkor azokat is belinkelheted.... Köcce! .??.
Továbbra is várom az említett hangszórók zma file-jait!

- shalafi66 - 2007. 03. 13.

Én is. Valaki megcsinálja helyettem?

- shalafi66 - 2007. 03. 15.

És újra változik a 2,5-es dóm, ezentúl 0,1-es alu huzallal fog készülni a 6 és 8 Ohmos cséve.

- Mócsing - 2007. 03. 15.

Ez mit jelent ,úgy globálisan ?

- shalafi66 - 2007. 03. 15.

Amit már fönteb is írtam. Azt jelenti. Biztosan változik majd kicsit a hangszóró.

- Mócsing - 2007. 03. 15.

Jó ,jó , persze hogy azt jelenti . Úgyis tudod mire vagyok kíváncsi . /mindenre /

- shalafi66 - 2007. 03. 16.

Holnap.

- Bici - 2007. 03. 16.

Hali!

Engem is érdekelne majd a 2.5-ös dóm, mert a 639 és a 464 között elég szembetűnő a különbség az átvitelfreki tekintetében. Melyik fog változni?
Mikorra várhatóak majd a mérések? (nem sürgetés képpen)

Köszi!

ui.:
shalafi66 Írta:Sajnos a PP-nek van hátránya is, középtartományban a dinamikus viselkedése rosszabb.

Mit jelent az a középtartomány? És ez általában vonatkozik a PP-re? Köszi!
És ha a sima 634/8R-t mágneses kompenzálással kérem, hogy simább legyen az átvitele, akkor eljutok a 634M-hez, nem? És akkor máris nem olyan jó a zárt dobozban való viselkedése, ugye?

ui2.: A PH fórumon írtad nekem még régebben, hogy a HA27 ugynaz, mint a HA 25 (451, 479) De ezek közül csak az egyikkel lehet azonos (kiscsapos, nagycsapos)... De melyikkel? Köcc!

- Mócsing - 2007. 03. 16.

honap van

Tehát az alu huzalnak kisebb a tömege, és az ebből készült csévének az induktivitása is a jelek szerint, ettől amit várok, hogy javul a felső oktáv átvitele. Kb. ennyi.
[Kép: nvtelen8ch7.th.gif]

Bici, a mérések közül a 639-é aktuális a többi 2,5-es dóm is ehhez hasonlít, ezeknél a régebbi mérések kissé elnagyoltak voltak, és nagyon régi hangszórókról készültek; ezeket most le is vettem a lapról. Az új huzallal valószínűleg változni fog a jelenleg a látható átvitelhez képest is a hangszóró.
A középtartomány nálam nagyjából 1-6k-ig terjed, itt a papír legtöbbször jobb impulzusválaszra képes, mint a PP. Ezt nagy általánosságban írtam legutóbb is, és most is, de természetesen a H2000-re is vonatkozik. Ettől viszont szerintem nem kell megijedni, nem olyan mértékű ez a hátrány pl. a 634-nél.
A mágneskör kompenzálásától nem lesz jobb a hangszóró átvitele, a 634-ről is írtam annakidején, hogy másféle bevonatot kapott a membrán annak köszönhető, nna és persze a gyártási szórás is megenged némi különbséget a hangszórók közt.
A 270-es hangszóró valóban ugyanaz, mint a 250mm-es, és akármelyik változata szerelhető ebbe a kosárba.

Mikor lessz róla mérés ? Mikor kezdődik a gyártása ?
Szépen alakulgat ez a hangszóró .

Már gyártásban van.

- Bici - 2007. 03. 16.

Shala: Köszi a választ!

- SEAS - 2007. 03. 16.

Eddig milyen huzallal készült, ha szabad megtudni? Gondolom keskenyebb.
Az alacsonyabb rezonancia-frekvenia minek tudható be?

A 8 Ohmos 2,5-es dóm mindig 0,1-es huzallal készült, csak eddig rézből volt. A piros vonal az alu huzalos változat. A 850Hz fs meg az impregnálás miatt van.

- topeti - 2007. 03. 16.

Kíváncsian várjuk az SPL-t :-)

- pagrus - 2007. 03. 16.

shalafi66 Írta:A 8 Ohmos 2,5-es dóm mindig 0,1-es huzallal készült, csak eddig rézből volt. A piros vonal az alu huzalos változat. A 850Hz fs meg az impregnálás miatt van.
Nem gondoltatok arra, hogy a típus megjelölésben jelezzétek ezeket a változásokat? Ez a hangszóró már nem az a hangszóró és ha fél év múlva valaki bemegy a boltba, honnan tudja, melyiket kapja?

Nem. Ez a hangszóró névre még mindig ugyanaz a hangszóró, csak belül újra kicsit más lett. Nem lehet százféle rajzszámot fenntartani az ilyen apró változtatások jelzése miatt. Kezelhetetlen lenne. Így is már elég sok külön jelölést találtam ki a különböző módosítások, egyedi kérések, stb. miatt.

Ha az SPL alapján jobb mint az előző verzió , kérhetem az új alu tekercses pillét ? Természetesen, ha már leszállitották naked ,marad a rézdrótos .

- horvlas - 2007. 03. 17.

Szerintem mindenképp jelezni kellene a változtatásokat, egy egy odabiggyesztett betű nem a világ. Én ugyan építőmérnök vagyok, ha nálunk egy A0 rajzban csupán egy pötty is változik, rögtön új számot kap.
Kérdésem erre, hogy a HA 25 672 braun hangszóró, amit tervezek mostanában venni, változott mostanság? Azért írom, mert itt budapesten szeretném megvenni egy viszonteladónál és kíváncsi vagyok, hogy vajon ugyanazokkal a paraméterekkel rendelkező hangszórót veszem-e, mint amiről a weboldalon található adatlap szól?

- shalafi66 - 2007. 03. 17.

Nem kell azért már előre úgy megijedni, mintha kétnaponta változnának a hangszórók, és egyik naphoz képest másnap már 100%-os eltérések lennének. Én nem tudom, ki képes ilyet kitalálni... ha nem bízik vki abban, hogy azt kapja amit vár, akkor nem kell megvenni az adott terméket.

- pagrus - 2007. 03. 17.

horvlas Írta:Szerintem mindenképp jelezni kellene a változtatásokat, egy egy odabiggyesztett betű nem a világ. Én ugyan építőmérnök vagyok, ha nálunk egy A0 rajzban csupán egy pötty is változik, rögtön új számot kap.....
Egyetértek. Ha valaki elkészítette a hangfalát a váltójával egy adott hangszóróhoz és leégeti, legalább tudnia kellene, amit vesz helyette az olyan amit beépített vagy már más.

- shalafi66 - 2007. 03. 17.

Ötlet: nézze meg az adatlapot.

Vagy jobb ötlet végső megoldásként: kérdezzen.

- horvlas - 2007. 03. 17.

shalafi66 Írta:Ötlet: nézze meg az adatlapot.

Vagy jobb ötlet végső megoldásként: kérdezzen.

Nekem ez nem teljesen világos. Ha magamból indulok ki, ha tönkremenne egy hangszóróm, kivenném, megnézném a típusát, és ha látom, hogy ugyanilyen típus kapható, bemegyek a boltba és megveszem úgy, hogy eszembe sem jutna, hogy ez egy módosított modell, mert a két modell száma megegyezik. Nem mindenki fórumozik.
Ha meg megnézem az új adatlapját, akkor sem biztos hogy bármi feltűnne, hogy ez egy módosított ahhoz képest, ami leégett. No mindegy.
Visszatérve... változott mostanság a HA25-672 Braun?