Hangszóró2000 fórum
Hangszórók - Nyomtatható verzió

+- Hangszóró2000 fórum (http://forum.hangszoro.net)
+-- Fórum: H2000.hangszoro.net - Videoton hangszórók (http://forum.hangszoro.net/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Fórum: H2000 termékek (http://forum.hangszoro.net/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Téma: Hangszórók (/showthread.php?tid=7)

- hugi00 - 2008. 10. 16.

Sracok !

Milyen "szorot" ajanlotok nekem ?

- az igeny :
1. 10 centis
2. 150-8000Hz
(200-6500Hz kozotti tartomanyban fog uzemelni, vagy
250-5000Hz kozt)
3. 4Ohm
4. lehetne erzekenyebb fajta
5. 40-50W RMS ? -vagy tobb (ha kevesbe erzekeny) ?

Elore is koszonom az otleteket.

- béla - 2008. 10. 17.

Sziasztok! Bocs, ha OFF, egy kérdésem lenne.
Van 2db Videoton AL110-es típusú jó régi hangfalam. Ebben 2 - 2db 200-as, HA20/1134 4ohm-os hangszóró található. Ezeken szétmállott a habszél. Egy tavalyi fórumban jelezték, hogy ez könnyen javítható. (Sajnos nem volt gépem sokáig, megszakasdt a fórum.) Tehát, olyan embert keresnék, aki ezt tudná nekem javítani, lehetőleg Heves megyében. Próbáltam shalafi66-val felvenni a kapcsolatot, sajnos nem sikerült. Ha tudna valaki segíteni, jelezzen már. Köszönöm!

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Szia Hugi! Ami neked talán megfelelne, az a HA 10-437. 90-6000Hz-ig megy az átvitele, 4 ohmos, érzékenysége 88dB, bár névleges terhelhetősége csak 15W, zenei pedig 25W. De ha tényleg kell a több watt, akkor veszel 2 db HA 10-436-ost (8 ohm, 90-6000Hz, 15/25W), és párhuzamosan kötöd. Kicsi reflexdoboz kell hozzá, kb. 3 liter, 100Hz-re hangolva 3 centi hosszú 1colos (2,54cm átmérőjű) csővel (vent mach=0.10, f3=90,3Hz). Ez akkor jó, ha elég a 15/25W-os terhelhetőség. Meg kellene tudnod ténylegesen mit tud az erősítő. De ha kicsit több kell ugyanakkora f3 mellett, akkor csinálsz két db HA 10-436-ból egy 5,5 literes reflexdobozt 45mm átmérőjű és 52mm hosszú reflexcsővel (vent mach=0.06, f3=90,38Hz), és a két hangszórót párhuzamosan kötöd, mivel a 436 8 ohmos.
Ha több utasba kell, és nem különálló hangfalba, akkor a neki elkerített légtérnek kb ennyinek kell lennie (hangszórók számától függően), amit leírtam.
Egyébként 10 centis hangszórók között nem tudom, van e olyan, ami elbír névlegesen 50W-ot.. más alsoközépkategóriás hangszórók se tudnak szerintem többet 15-20W névlegesnél. Nem is beszélve a rossz érzékenységükről (SAL SBX1010, a "híííres somogyikevlár" 82dB-t tud, SA1010 pedig csak 80-at a HA 10 88dB-e mellett).

(szerk: ha sok hülyeséget írtam, majd kijavítanak Big Grin)

- hugi00 - 2008. 10. 18.

Szia zupp87 4

Koszonom a kimerito valaszt.
3 utasba keresem a kozepet (auto hifi).
Utanna nezek, hogy ez mennyire lehet nekem nyero, zart terbe fog kerulni (max 3,2L) .

Nem csak a "Vidik" johetnek szoba.
- barmely mas ceg termeke szoba johet, ha a kriteriumoknak megfelel.

Ha tudol valamit, ne tartsd magadba.
Koszonom !

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Drágább cégek hangszóróit nem néztem, de a somogyit az alacsony érzékenység miatt nem ajánlom. A HA 10 viszont kimondottan reflex dobozba szánt hangszóró, 3 literes zárt térben minimum 150Hz-es f3 (-3db-es átvitel) pont érhető el vele.. Megnéztem a SAL SBX1010-et is, az a hangszóró inkább való zárt dobozba, 3 literes zárt térben lemegy (adatai szerint) kb. 70Hz-ig, viszont érzéketlenebb (te pedig azt mondtad, hogy legyen inkább érzékeny), és sokkal hullámosabb az átvitele. Szerintem szerezz be HA 10-eseket, és vegyél a tüzépen colos bergman-csövet, és vágj le belőle 3,1 centit, és az legyen a reficső. Nem foglal szerintem sok helyet. Még egy kérdés: mivel fogod meghajtani? Autós erősítő kimenetével vagy a fejegységgel?

- hugi00 - 2008. 10. 18.

http://h2000.hangszoro.net/speaker/adat/437.pdf

Igen ezt en mar a kerdes feltevese elott, jol atvizslattam.
- most ujra.
Akkor a teljesitmeny miatt vetettem el.

Azota jobban korulneztem. Ra kellet jojjek, hogy nagyon zsebbenyulos dolog, ha ugyan ilyen parametereket szeretnek nagyobb teljesitmennyel.

Ettol fuggetlenul meg mindig keresgelek.
- pedig mar parat megneztem, de meg mindig nem lattam az osszes 10-est. Smile))

- hugi00 - 2008. 10. 18.

HB10-546
Errol nem talalok adatlapot.

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Ez egy zárt kosaras középhangszóró, kb. 1000Hz felett lehet alkalmazni háromutas hangfalakban. Szóval neked az autós szub mellé szerintem nem lenne jó.

- PWM - 2008. 10. 18.

Azt vki megtudná esetleg nekem mondani, hogy a HA31-es 65literes reflexdobozban 27hz-es hangolással mennyire terhelhető? kb 30wattnál már erősen mozog a membrán. Igazából arra is kíváncsi lennék, hogy ha 30hz-es hangolás helyett 27hz-en van hangolva a doboz, az mennyire folyásolja be a dolgokat?

- hugi00 - 2008. 10. 18.

zupp87 Írta:Ez egy zárt kosaras középhangszóró, kb. 1000Hz felett lehet alkalmazni háromutas hangfalakban. Szóval neked az autós szub mellé szerintem nem lenne jó.

Aham, OK.

Kosz !

- zupp87 - 2008. 10. 18.

PWM Írta:Azt vki megtudná esetleg nekem mondani, hogy a HA31-es 65literes reflexdobozban 27hz-es hangolással mennyire terhelhető? kb 30wattnál már erősen mozog a membrán. Igazából arra is kíváncsi lennék, hogy ha 30hz-es hangolás helyett 27hz-en van hangolva a doboz, az mennyire folyásolja be a dolgokat?
Shalafi azt mondta nekem anno, hogy 30 Hz alá nem érdemes hangolni. Inkább e fölé. Szemre kb mennyi a kitésére? Egyébként szólni is szól azzal a 30W-tal rendesen? Vagy csak dobálózik a membrán? (engem is érdekel most ez a téma, mert akarok majd egy aktív szubot HA 31gyel).

- PWM - 2008. 10. 18.

Nagyon köszönöm hogy írtálSmile
NA a megfigyeléseim: A membrán szemre is nagyon dobálózik, hát a mélyről mit is mondjak, lehetne több is. Szerintem mindez úgy sejtem a 27Hz-es hangolástól lehet, de nem tudom biztosan ezért kérdeztem meg.
A Hangolási frekit impedancia méréssel állapítottam meg. A programban leszimulálom a dolgokat akkor elvileg a 35hz lenne a legjobb neki itt menne legmélyebbre azaz 45Hz-re. A problémám az hogy gőzöm sincs, hogy mennyit vágjak le a reflexcsövekből, mert nem egyenesek. 2db van ebből http://www.logotech.hu/modules/termekek/photos/052.jpg
Szóval ehhez kérnék segítséget valaki aki jártasabb ebben a témában mint én.

- hugi00 - 2008. 10. 18.

PWM !

Hogyan is csinaltad ezt:
"A Hangolási frekit impedancia méréssel állapítottam meg."

PWM Írta:Nagyon köszönöm hogy írtálSmile
NA a megfigyeléseim: A membrán szemre is nagyon dobálózik, hát a mélyről mit is mondjak, lehetne több is. Szerintem mindez úgy sejtem a 27Hz-es hangolástól lehet, de nem tudom biztosan ezért kérdeztem meg.
A Hangolási frekit impedancia méréssel állapítottam meg. A programban leszimulálom a dolgokat akkor elvileg a 35hz lenne a legjobb neki itt menne legmélyebbre azaz 45Hz-re. A problémám az hogy gőzöm sincs, hogy mennyit vágjak le a reflexcsövekből, mert nem egyenesek. 2db van ebből http://www.logotech.hu/modules/termekek/photos/052.jpg
Szóval ehhez kérnék segítséget valaki aki jártasabb ebben a témában mint én.

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Pedig elvileg ezek a csövek futnak "egyenes reflexcső" név alatt. Igazából én sem tudom hogy kell ezekkel számolni.

- PWM - 2008. 10. 18.

Igazából a logotech oldalán Tölcséres és duplán tölcséres reflexcsövek rovatban található amit vettem. Sajnos gőzöm sincs hogyan csináljam a vagdosását. Amúgy te milyen frekire hangolod a subwooferedben a HA31-gyet?

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Még csak tervezgetem.. nincs még igazán pénzem rá.. amúgy egy 64 literes dobozban lesz kb.31Hz-re hangolva 3 db RCS21 egyenes reflexcsővel (45x195m).

- PWM - 2008. 10. 18.

hugi00 Írta:PWM !

Hogyan is csinaltad ezt:
"A Hangolási frekit impedancia méréssel állapítottam meg."

Klinger könyv: 125. oldal
Amúgy fogsz egy nagyobb teljesítményű 50ohmos ellenállást, sorba kötöd a mélysugárzóval. Fogod a feszültségmérődet (váltófesz állásban), és rákötöd az ellenállás és a hangszóró közé párhuzamosan. Utánna kell egy hanggenerátor amit szépen lassan 1hz-től végig futatsz mondjuk 100hz-ig.
Ahogy végigfutatod a frekit látni fogod a voltmérőn, hogy van két frekvencia pont ahol elég magas a feszültség a többihez képest. (parasztosan megfogalmazvaSmile) és a két pont között lesz egy minimum ppont aminél alacsonyabb feszültséget nem mutat a feszmérő. Na megnézed, hogy mekkora frekvenciánál van ez, mert erre a frekire van behangolva a doboz.
Na azt kell tudni, hogy a reflexdoboz impedanvia menetében van két "púp" és a két púp között van egy minimum pont, és az ehhez tartozó frekvencia adja a hangolási frekit.

- PWM - 2008. 10. 18.

zupp87 Írta:Még csak tervezgetem.. nincs még igazán pénzem rá.. amúgy egy 64 literes dobozban lesz kb.31Hz-re hangolva 3 db RCS21 egyenes reflexcsővel (45x195m).
Hát annyival szerencsésebb, hogy az legalább egyenes.
Amúgy én szívesen megmondom majd a tapasztalataimat a hangszóróról. Csak szeretném először ezt a hangolási freki ügyet leezárniBig Grin Mert úgy mond szerintem nem olyan ütös egyelőre

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Tarsy-t kéne megkérdezni, ő csinált két szubot HA 31-gyel. Ő nem panaszkodott rá. Amugy meg ha van tartalék csöved, kezdj el belőle farigcsálni és hallgasd meg az eredményt. Tongue
(egyébként az RCS21 is szűkül)

- PWM - 2008. 10. 18.

Hát sajna nicns tartalék csövem, meg még hasonló sincs. Van mondjuk 5cm átmérőjű pvc csövem, majd lehet eljátszogatok vele. Amúgy szerintem sem lesz baj vele, csak mondjuk 65 literes dobozban akkor 30hz vagy inkább 35hz legyen a hangolási freki. A program szerinti szimulációban 35hz-nél megy a legmélyebre, de hát ez csak egy program.

- PWM - 2008. 10. 18.

Jah még annyit, hogy nem rég raktam ösze a dobozt és olvastam vhol, hogy minimum 200 óra járatás kell, hogy beálljanak a hangszóró paraméterei. Nekem ez az idő még nincs meg. NA most azt sem tudom, hogy ez a hangolást mennyire befolyásolja.

- shalafi66 - 2008. 10. 18.

.aaa. .csitt. .sir.

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Na most nem tudom, min szörnyülködik a shalafi.. a 200 óra bejáratáson vagy azon, hogy faragcsálj azt próbálkozz Tongue

Egyébként megnéztem a logotech oldalán a reflexcsöved.. sajna nem vagyok pontosan tisztában azzal, mit is jelent egyenként a D1,D2,D3, csak sejtem (egyenes reflexcsőnél ezt könnyebb megsejteni), de azt tudom, hogy ez kicsit vékonyka ventmach szempontjából. A shalafi mondta, hogy minimum 80mm átmérőjű kéne neki, de mégjobb, ha van az 100-as is.
Egyébként szinte mindenhol ilyen szűkülő csöveket találok.. a programok meg általában egyenes csövet feltételeznek. Én a kezdő és végméret átlagát szoktam venni.. lehet nem helyes, de ez tűnt legjobb megoldásnak.

- PWM - 2008. 10. 18.

Örülök, hogy itt vagy Shalafi Big Grin Írthatnál nekem pár infót itt a dolgokkal kapcsolatban .haha.
Légy szíves
Azt még én sem tudom. de remélem kiderül
Én is úgy csináltam, de a valóságban olyan mintha a legkeskenyebb méret lenne a jó. Azokat a jelöléseket én sem tudtam, akkor felhívtam a logotehet el is mondták fel is írtam és el is kevertem a lapot. Sajna .oh.

- PWM - 2008. 10. 18.

Azt nem értem, hogy itt régen annyi "nagy" ember megfordult akik nem egy hangdobozt raktak össze életükben, most meg vagyunk kb 3-man akik itt irogatnak és szinte semmi reakció :?
Ezt leszámítva:
shalafi66 Írta:.aaa. .csitt. .sir.

de sajna ezt sem tom értelmezni .sokk.

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Közben én BassBox Pro-val szórakozok (egész jo kis progi Smile) Abban be lehet állítani tölcséres reficsövet is, de a szűküléssel az sem foglalkozik. És ami tetszik benne hogy meg lehet adni a hsz átviteli görbéjét is benne. Azt hiszem azzal a progival csinálta shala azt az útmutatást a HA 31-422G adatlapjára.

Kíváncsiságból kirajzoltattam vele a membránkitérést 80W-on meghajtva, 33,5Hz-re hangolva 64l-es dobozban. A hangolási frekin a kitérés 2mm, 55Hz-en pedig 4,5mm (hangolási freki felett ez a csúcs). Ha jól gondolom ezek +/- értékek. Ezekszerint ezen a terhelési szinten a hangszóró a 45-75Hz-es tartományban már túl van a lineáris kitérésen, de még nem érte el a max. mechanikai kitérést.
A hangolási freki alatt rohamosan nő a kitérés, 20Hz-en 9mm (lenne), szóval ha előfordulnak 20 Hz körüli frekvenciák a zenében, azok igencsak tudják dobálni koppanásig.

- PWM - 2008. 10. 18.

Ha megkérlek megnéznéd nekem, a membránkitérést 27Hz-es hangolásnál 65literes dobozban? Mondjuk 30wattnál és 80 wattnál

- zupp87 - 2008. 10. 18.

A hangolási freki felett a kitérés csúcsa 50Hz-nél lesz, 30W-on 3mm, 80W-on 5mm.

Egyébként ezt a kütyüt piszkálgatva kezdek rájönni, hogy kell a program mellett gondolkodni. Ugyanis felajánl olyat, hogy X-Bass dobozt tervez nekem 239 literrel 18Hz-re hangolva 32Hz-es f3-mal. De ekkor a membránkitérés már 30W-on 5,6mm, ami majdnem duplája a lineáris kitérésnek, és a max mechanikai kitéréshez elég közel van, így 30W-nál sokkal jobban nem igazán lehet meghajtani, tehát elég fos lesz a terhelhetőség, nem beszélve arról, hogy a 239l az egy bazinagy doboz Big Grin Optimális térfogatnak igaz 136 litert ajánl, ekkor 50W-nál műveli ugyanezt, szal még ez se hűdejó. Most arra próbálok rájönni, hogy shalafi mi alapján adta meg anno a 64 literes minimum és a 82 literes maximum térfogatot.

- PWM - 2008. 10. 18.

Köszi!
Akkor viszont én kezdem nem érteni a dolgokat. Szóval a hangolási freki felett alacsony a membrán kitérés. Amit írtál az még bőven elfogadható. HA a hangolási freki alatt nő meg a mebránkitérés, akkor miért mondta Shalafi, hogy 30hz alatt nem érdemes hangolni mert lecsökken a terhelhetősége. MEg hát nekem jóval jobban mozgott, mint 5mm, 27hz-en hangolva szal ezt sem értem

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Lehet hogy több volt az mint 30W.. szemre vagy fülre nehét megmondani Tongue Töltsd le a winisd beta-t, abban van egy hangfrekvenciás generátor, állítsd be szinuszjelre. Közben pedig keress egy AC árammérőt és egy AC feszmérőt, és nyomass ki mondjuk 200Hz-es szinuszt (ott még 8 ohm az impedancia, ez alatt is nő és efölött is nő), és nézd az áramot, feszültséget, szorozd őket össze, és addig tekergesd a potit, amig nem kapsz szorzatként 30W-ot. Aztán játszadozhatsz a frekivel, és figyelheted a kitérést.
Amugy nem azt mondtam hogy hangolási freki fölött csökken a kitérés.. hanem az alatt nő. A hangolási frekin van egy helyi minimuma, aztán megint nő, és ez a növekedés a csúcsát kb. 50Hz körül éri el, mint azt le is írtam. Aztán megint csökken.
Még egy apropó: ezek az értékek asszem +/m értékek, tehát ha én azt írtam, hogy 3mm 30W-on 50Hz-en, az +/-3mm, a tehát szemre a membrán 6mm "vastag" lesz

- PWM - 2008. 10. 18.

Na én is leírom az észrevételeimet. Azthiszem igazad van a 30wattal kapcsolatban. Videoton ea6383-mas hajtottam ami elvileg 30wattos szinusz és 50wattos zenei teljesítményt tud leadni. Na de itt jön a képbe amit elfelejtettem és fontos. Ezt a teljesítmény 8 ohmra tudja leadni ez a szerencsétlen ha 31-es meg 4 ohmos. Még ez sem lenne baj, csak én megbűvöltem a belsejét, hogy a 4 ohmon fellépet teljesítmény igényt le is tudja adni .torz. (tranyó csere, puffer csere, rövidzárvédelem átalakítás)
NA de ez még semmi. A baffle step miatt egy aktív eqvalézerrel kiemeltem 6db-elel a 31hz ,60hz, meg a 120hz tartományokat. És azthiszem ez már sok volt a kicsikének. .haha.
Amúgy a jövőben egy pwm végfokkal fogom hajtani, és a teszteléseim alapján mondhatom , hogy jobban megfogja a membránt a nagy damping factora maitt.
A kérdés csak az fűrészeljek a reflex csőből vagy hagyjam 27hz-en

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Először egy kérdés. Nem suhog zavaróan a cső? Ha nem, és maradni akarsz az átmérőjénél, akkor szerintem kurtítsd meg úgy, hogy kb. 35Hz legyen a hangolási freki. A 27Hz-es hangoláshoz képest 0,3Hz-cel fog feljebb menni az f3, viszont a membránkitérés csúcsa majd egy milivel kisebb lesz, így nőni fog a terhelhetősége. De nem magas a vent mach ezzel a csővel egy kicsit? Megnéztem, ha csak egy ilyen csöved van, és a hosszából meg az átmérőjéből meg a hangolási frekiből kilogikázva egy, akkor a vent mach bizony kb. 0,22 (asszem a maximum megengedett az 0,14).
Szerk: adatlap szerint a 421-nek kisebb, +/-2,5mm a lineáris kitérése, gondolom amiatt, hogy a 4 ohmos tekercselést úgy készítették, hogy kisebb a magassága, mivel a légrés magassága a 421-nél és a 422-nél megegyezik. A mechanikai kitérés mindkettőnél ugyanakkora, gondolom azért, mert ugyanaz a lengőrendszer.
(amugy.. ugye a H2000-res HA 31-ről van most szó, és nem a régi vidi HA 31-ről?.. jókor kérdezem mi? Big Grin)

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Szegény Shala.. már bele se mer nézni, miket süketelek itt.. Big Grin Lehet tele van hülyeséggel Tongue Az is lehet hogy sokmindenben igazam van, de ezeket nem szokta megmondani.. én meg most nem merem erre a tényre a nyakamat tenni Big Grin
(azt fogjuk csak észrevenni szerintem, hogy átpakol minket a SUB topikba Big Grin mondjuk ez tényleg inkább oda ilik)

- PWM - 2008. 10. 18.

Nem mondtam hogy egy csövem vanBig Grin Mindegyik dobozba kettő ami a nyakánál 4,2+4,2=8,4 cm a végüknél meg 5+5=10 cm átmérőnek felel meg. A HA31 az új széria 2006-os mindkettő, a régi azthiszem zárt dobozba való volt. Amúgy ahány szimulációs program annyi eredmény vagy hogy van ez? Nézem amondjuk a jbl-t ott azt mutatja hogy ha 27hzről 35hzre állítanám a hangolást akkor az f3 47hz-ről 45hz-re ugrana.
A winsd az alapból 42hzt ír f3nak.:S Kiakattanok mindjárt
Amúgy milyen adatlapot néztél, mert ami nekem van HA31-421-es névvel azon is 5,5mm a lin kitérés

- zupp87 - 2008. 10. 18.

Én azokat az adatlapokat néztem, amik most vannak az oldalon. És am mennyi a hossza a csőnek? Ha kb.140mm, amit mutattál a logotech oldalán, akkor a két csővel a hangolási freki így kb. 30Hz, és nem 27. Beleértve, hogy tölcséres (most azt is megadtam a bassboxnak, és úgy írta ki azt a hosszt). A vent mach meg valamivel jobb. Amugy az nem működik, hogy az átmérőket összeadod.. a keresztmetszeteket (d/2 * pí) kell összeadni, és úgy kapsz eredő keresztmetszetet, ebből pedig az átmérőt.