Hangszóró2000 fórum
Hangszórók - Nyomtatható verzió

+- Hangszóró2000 fórum (http://forum.hangszoro.net)
+-- Fórum: H2000.hangszoro.net - Videoton hangszórók (http://forum.hangszoro.net/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Fórum: H2000 termékek (http://forum.hangszoro.net/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Téma: Hangszórók (/showthread.php?tid=7)

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 05.

Ezeket a papírosakat is lehet használni, de kicsit nehezebb váltani, mint egy dómot, és kevésbé jobbak 10kHz fölött, valamennyire irányítottak is a nagy átmérő miatt.

Ha nem végzetesen szűkös a költségvetés, akkor inkább egy jobb vifa dómot (pl. DX25) vagy egy olcsóbbat, pl. BC25 érdemes mellé tenni.

RE: Hangszórók - radocroli - 2011. 07. 05.

Mennyi a vifa? És hol lehet kapni?

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 05.

5000,-és 6500 http://www.audionl.hu/oscommerce/catalog/index.php?cPath=21_22

Elvileg készül itt is, olcsóbban, egy hasonló képességekkel bíró dóm magas, de az még hónapok kérdése sajnos.

RE: Hangszórók - radocroli - 2011. 07. 05.

az sok Big Grin maradjunk a h2000 nél, esetleg dóm akkor?

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 06.

Háát, a HG2,5-639 megpróbálható, ha a központosság stimmel, akkor használható 3000Hz fölött. Smile Holnap írok hozzá egy kiindulási alap váltót.

RE: Hangszórók - radocroli - 2011. 07. 06.

Már izgatottan várom Smile

Annyira nem ad izgalomra okot. Smile

mekkora helyiségben használod, faltól való távolság kb? Mert attól is függ, hogy milyen soros induktivitás kell hozzá.

mély (594): 470-680uH

magas (639): 0,47-1,5R + 3,3uF × 470uH

Valami új építése mindig ad okot izgalomra, nem minden a pénzen múlik...
Valami univerzális megoldást kéne találni mert a helység váltózó, de legyen 5x5 m. Ja és mi megy párhuzamosan és mi sorosan?

Az univerzális az a 680uH 1,5R kombináció. Smile
Az első mindig soros tag, a + szintén soros, a × pedig (nem túl szabályos jelölés) az adott pontról a test felé, ebben az esetben a hangszóróval párhuzamosan kapcsolt tagot jelöl.

Kód:
o-----680uH-----o => 594

o-----1,5R-----+-----3,3uF-----.-----o => 639
                               |
                               |
                             470uH
                               |
                               |
                               ¯

És akkor ennyi az egész? Ez 1gy elég egyszerű megoldásnak tűnik de jó is? És így akkor a kimeneten 4 ohmot kapok? A magashangszorók miért nem befolyásolják az impedencia nagyságát?

Esetleg, ha túl hangos lenne magasban, akkor lehet 2,2-3,3R a 1,5 helyett. Nem tudom épp most milyen a gyártás.

Ettől jobbat mérés nélkül nem tudok, nem nagyon lehet ajánlani.

Még valami, majd ha nálad lesz a hangszóró, meg kell nézni, hogy mekkora a cséve egyenáramú ellenállása, mert kétféle 4 ohmosat készítenek, és nem egészen ugyanaz a váltó kell az egyikhez, mint a másikhoz. És szintén nem tudom, hogy épp most melyik van készleten.

A hangszorókat keressem viszont eladóknál, mondjuk Szegeden , vagy inkább rendeljem meg és kipostázzák? Hogy kapok megbízhatóbb árut?

Szerintem nagyjából mindegy, úgy biztosan olcsóbb, ha valamelyik szegedi üzletben veszed meg.

RE: Hangszórók - WD40-PhoeNIX - 2011. 07. 14.

Sziasztok

Szeretnék legyártani ajándékozásra egy kisebb hangfalpárt.

Reflex 10 max 12 liter nettóval.

Talán a 618 as mély közepet és a Tannoy dómját párosítanám.

Váltóhoz tudnátok tanácsot adni ?

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 14.

Inkább a 170-es mélyközepeket, vagy a tannoy 130-asait.

RE: Hangszórók - WD40-PhoeNIX - 2011. 07. 15.

Ennyire rosszak lennének a kis 15-ösök ?

130 as tannoy hány literben érezheti jól magát ?

RE: Hangszórók - Szász László - 2011. 07. 15.

(2011. 07. 14., 21:58)shalafi66 Írta:  Inkább a 170-es mélyközepeket, vagy a tannoy 130-asait.

Tannoyokról nem teszel fel T-S mérést valahova?

RE: Hangszórók - WD40-PhoeNIX - 2011. 07. 15.

Tényleg jól jönne róluk pár adat.

Elég sűrűn szóba kerülnek.

A gyári M1-es doboz méretei: 300 x 170 x 200 mm

Tehát gyenge 10 literes lehet.

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 15.

Egyelőre nincs. De használat közben úgyis meg kell mérni. Smile

Középtartományban ezek sem tökéletesek, de egy fokkal talán könnyebben válthatók, mint a 130-150mm-es VT-H2000.

RE: Hangszórók - WD40-PhoeNIX - 2011. 07. 18.

Nos hát mérni még mindig nem áll módomban.

Nem is szeretném ha módomban állna.

De a gyári váltót megszereztem.

[Kép: devsonsz9a6begn5rh62_tn.jpg]

Tehát a m.k. kompenzálás mondjuk, hogy megvan.

De a magas váltása ...

220 uF Confused

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 19.

Nincs azzal a váltóval baj a magasnál, de a mélyközép rezonanciáját ez még nem kompenzálja. Csak egy általános félig-meddig másodrendű szűrő.

RE: Hangszórók - MelakH - 2011. 07. 25.

Halihó!
lenne egy olyan problémám, hogy az autómban lévő hangrendszer hengváltójával nem vagyok kibékülve, és tanácsot szeretnék kérni méretezést tekintve.mivel semmilyen ésszerű anyagi keretek között kapható autóhifi termék nem dobogtatta meg a szivem hangzás alapján, így rendes otthoni HiFi cuccokat szereltem be.a magas hangszóró HG2,5 4 ohmos dómsugárzó, hogy pontosan melyik típus, azt nem tudom megmondani (ha ez segít valamit, kocka alakú műanyag előlapja van, bár 4ohmosból az oldalon csak ilyet találtam, tavaly nyáron vásároltam, dehogy a boltba mikor került..). A mélyhangszóró pedig carpower SP-202c (20cm)típus.JBL SpeakerShop nevű progival Linkwicz-Rylie féle váltóra 0,47mH-6,6uF kombót dobott ki 3000 Hz-re, bár állítólag ezek a progik csak egyenáramú ellenállásként nézik a szórót, és nem is tudom hogy a 3kHz menyire nyerő ötlet a magasamnak (bár sokkal feljebb nemhiszem hogy érdemben menne a 20as mély)
Ha egy kicsit középtartományban visszafogott a cucc az nem baj, inkább a "torok hangos" ének, és a szépen csilligó magasokat kedvelem, persze kellő lágysággal.

Előre is köszi a segítséget.

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 25.

És mi a gond a jelenlegi váltással konkrétan?

na ez jó téma.először 4 csatis erősítőről szólt a cucc, aktív vágással, a mélyközepeket 4 Khz-ig engedve, a magasokat 3kHztől engedve.a hangkép kis hangon jó volt, nagyobb hangerőn elment az egész, fázisok, tónusok, minden...(aktív keresztváltó hiba gondolom..)
túrtam itthon autobox hangváltókat, az ugye a magasat vágja valahol, a mélyközepet egy az egybe hajtja.így a magas jó volt, de a 20 asból túlsásgosan középhangok jöttek.úgyhogy bekerült még egy középhangszóró is, ami igazából méretéből adódóan igazából egy 8 centis papír magas, szintén monacor, SPP90, ha ez mond valamit.nézegettem a jelleggörbéket, kiötöltem hogy az adott hangszórók alapján a keresztezési freki 1500, és 8500 Hz kel tenni, az itthon lévő mindenféle hangváltókból kinbyert alkatrészek ki is adtak a 6dB es hangváltót, a fent említett progival számoltam.a következőket kaptam: 0,47mH tekercs a mélynek (ilyen nemvolt hát vettem a visatonba 2db ot, 0,3 ohmost) a középnek kelet egy 0,1mH (ilyenből csak ferritrúdra tekert gagyim volt), és valami 11uF körüli kondi (ezt is veni kellet, de csak elkót kaptam hirtelen :S).. a magasnek meg szintén elkó, de valószinűleg bipoláris 4,7uF lett berakva. Végeredmény. kis hangon egész jó, bár kicsit több a közép mint szeretném. nagyobb hangerőn rockosabb zenén meg egyenesen kiugrasz a kocsiból a középtől...nemhiába, az valami 20wat körüli hangszóró, és az erősítő meg 2x100watt RMS teljesítményű sherwood, szal nemcsoda hogy sokkot kap a közép. nameg nem is közép igazából..:S ha tudsz a 3 utas verzióra okosat mondani, azt is megköszönöm, de gyenge pontnak érzem azt a közép célt szolgáló hangszórót. Most gondoltam inkább kérdezek, mint hogy súlyos összegeket hagyjak a közeli visaton boltba, mire lesz egy kiegyensúlyozott hangom, főleg hogy a program-ban sem bízom igazán.

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 25.

Hm, igen. Smile Ez kicsit össze lett keverve. Végig kell gondolni. De középhangszóróra nem is biztos, hogy szükség van, ezt kétutasként még meg lehetne oldani.

Énis ezen gondolkoztam, ezért jött a 2 utas 5let, mert végtéreis jó volt egyszer 2 utasként, csak az aktív vágást kellet volna passzívvá alakítani. Tudom hogy ez autó, és ebből kifolyólag az elvárások sem lehetnek olyanok, hiszen a mélyközép egy kb 50 literes lemezkotliban szól, amit nem is lehet hermetikusan lezárni, se csillapító anyaggal kitömni.Bitulapozni kilehetne, valószinűleg nem ártana a hangnak, de lévén egy 25 éves autóról van szó, így félős hogy a kátránylap alatt meginduló rozsda az ajtó végét jelentené...Big Grin a jelenlegi cucc egy technót, goát, fájdalmat kedvelő embernek biztos megfelelne, de én inkábbmindenfélét hallgatok, rock, rnb, dizskószar, ilyesmiket kedvelem, és az itthoni épített vidi hibrid hangfal elkényeztette a fülem ilyen szempontból...:S

RE: Hangszórók - MelakH - 2011. 07. 26.

szóval semmi tipp hangváltó méretezés ügyben? Sad

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 28.

Szóval. az SP-202C elég csúnyán rezonál 1000Hz fölött, így jól szólni nem nagyon fog középtartományban. A 0,47mH-s tekercs elsőre jó ötletnek látszik, de a hangszóróval párhuzamosan lehetne egy 3,3R + 15u impedancia kompenzáló tagot használni még.

A magshangszórónál meg kéne nézni, hogy központosan szerelt-e, ha ez stimmel, akkor egy 3,3R soros ellenállás és egy 3,3u × 470uH másodrendű szűrő jó lehet hozzá.

RE: Hangszórók - MelakH - 2011. 07. 28.

Mit értünk az alatt hogy központosan szerelt?? a 470uH az ha jól gondolom 0,47mH. ilyen alkatrészeim vannak itthon, visaton teklercsből először magasabb impedanciásat vettem(0,6 ohm) , de ez akkor a magashoz teljesen jó lesz(csak találjam meg...). 3,3u kondim is van békebeli kocka remix (r223 talán) ebből 2 féle is van, S1 jelzés, meg RD jelzés ha minden igaz(ebben is felvilágosíthatna valaki hogy mit jelent ha jelent valamit)..
Az impedancia kompenzáló tag mit befolyásol? a hsz magasabb tarmonyát folytja??úgyértem ha teszem az kihagyom, mert lusta vagyok elmenni venni ilyen alkatrészt, akkor miben lesz másabb mintha benne lenne ?Smile Ha beleteszem, akkor gondolom a tekercs, és a szóró közé kell kötni.

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 28.

Formázza a szűrő átvitelét, és az impedanciát közelíti a névleges értékhez. A töréspont fölött egy kicsit meredekebb vágást hoz magával. A hangszóróval párhuzamosan kell kapcsolni, nem a tekercs és a hangszóró közé.

Remix kondenzátorból a C250, 2508, vagy 248 jelzésűek a legjobbak hangváltó célokra, Rosszabb esetben C223, 2233, C243 még használható. Legtöbbször jó több kisebb értékből párhuzamosítani a magashangszóró soros kondenzátorát.

Központosan szerelt, ha jelgenerátorral meghallgatva 2000-20 000Hz-ig tiszta szinuszjelet ad vissza, mindenféle zörej vagy nagyobb harmonikus torzítás nélkül.

RE: Hangszórók - MelakH - 2011. 07. 28.

ééértem.azt értem, hogy párhuzamosan, de úgy értettem hogy a tekercs "után". hát, ez a központosan szerelt dolog nemtudom mennyire lesz megállapítva, eddig nem tűnt fel hogy nagyon torzítana, vagy hogy fura hangok jönnének belőle.majd benyomok egy teszt CD-t azon van ilyen frekiteszt, aztán kiderül mit hallok, jelgenerátorom az nemigen van.Mellesleg egy éve süti a nap a műszerfalban, és ahoigy tapasztaltam, nem kifejezetten a 40-50 fokos levegőre lettek tervezve, voltmár ami összefonnyadt a nap miatt Big Grinköszönöm a segítséget, jelzek ha összeáll a motyó, és van vélemény Wink

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 29.

Smile elvikben ~80°C-ot ki kéne még bírnia.

RE: Hangszórók - MelakH - 2011. 07. 30.

Másik kérdés/kérdések Smile

DC2550 /2550A-nak mik a keresztezési frekijei?
Faternak van DCR2520A-ja, és megérett a második cseregarnitúra hangszóróra. a jelenlegi palettából melyikeket ajánlanád bele? Jólenne ha nem kéne átalakítani a hangfalat, és maradhatna b-reflex, meg a hangváltója is elég érdekes, szal nem szivesen bolygatnánk Smile Eredetileg kis porsapkás mély volt benne, de amikor ezt cseréltük,akkor a nagyobb került bele.Látom most is van ilyen-olyan.én a Braunt néztem ki, hátha mélyben erőteljesebb lenne, és nem is megy tönkre a gumiperem.

RE: Hangszórók - MelakH - 2011. 07. 31.

NOS!Öszzeált a hangváltó.Pénteken sikerült még elérnem a visaton boltot.megvásároltam az alkatrészeket: MOX ellenállás 2db a magas elé, 2db kerámia az impedancia korrekcióhoz, és 2db bipoláris elko a korrekció C tagjához(lett volna MKP, de csak 8.2 es, de túl nagy volt ránézésre, és így inkább a gagyiubb, bipol-elkot választottam anyagi okokból...)összeraktam a hangváltót, majd jött a teszt.: Sosem volt ilyen rossz, a magastartomány egyenesen hallhatattlan volt, semmi érzékenység, unalmasan szólt minden hang, csak koppra EQ-zva véltem felfedezni a HG2,5 meglétét,és a mélyközép is elég hergya volt....próbálkoztam mindennel, kezdésnek a 3,3R tagot zártam rövidre a magas előtt, így már hallatszódott magashangszóró megléte.viszont még mindíg nem volt jó, hiányzott belőle valami, a közvetlenség.próbálkoztam a 3,3uF hoz párhozamosan nyomatni még egy 3,3uF kondit, így bizonyos középmagas tartományok erőteljesebbé váltak, viszont a teteje nem tetszett, inkább a magasok alja szólt hangosabban.végeredményben csalódott voltam, hiszen a 4db ellenállás, és a 2db elkó eggyütesen 2e forintomba fájt, és végül a abban a nejlon zacskóban köttötek ki, amiben elhoztam őket.a mélyből az imp- korrekciót kiköttöttem, csakúgy mint a magas előtti 3,3R ellenállást.ígymár voltak magasok, de a váltás még mindíg nem volt észrevétlen, valahogy a HG2,5 nem boldogult a tarománnyal.Ha fordított polaritásban küldtem, akkor a teteje, ha fázishelyesen, akkor pedig a közepe nem stimmelt. elkeseredésemben a HG2,5 helyett átkötöttem az SPP 90 re, mondván ha már magashangszóró, akkor halljuk mit tud. hallgatva elég megygőző volt, a váltás nem jött elő, egyben volt a hangkép, de egy kicsit túlságosan membrános hangja volt, nem volt meg a dómos "csillogás".itt jött az ötlet, hogy a HG2.5, és az SPP90 milenne ha ugyan azt a jelet kapná, hátha az egyik kiegészíti a másikat.Próba kötés, és lám csodát,a fül nem téved.a 2 hangszóró ugyanazon a kimeneten egyszerre jól dolgozik, bár kissé vízhangos a kép, de valóban kiegészítik egymást, a dóm szépen csilingel fönt, a membrán pedig a mélyközép és a csilingelés közötti váltást egyensúlyozza.végeredményben a mélyközép a 0,47mH tekercs és semmi máson keresztül, a másik 2 hangszóró pedig ugyan az a 0,47mH, és a 3,3uF másodrendű szűrővel jól dolgozik, egységes a hangkép, nem érzek benne lyukat,maximum a 2 hangszóró külömbőző fázisai hallható némi visszhang formájában(próbálkoztam a fordított bekötéssel, de rosszabb volt, mintha minden polaritáshelyesen lenne bekötve.). végső soron így jó lett a cucc.tervezem még 2db SP202C beszerelését a kalaptartóba, ezzel a mélyközéptartomány alja erőteljesebbé válik(free air ide vagy oda, igenis számít a liter a hang szempontjából...). Most egyenlőre tetszik, bár nagy tesztelés nem jött szóba, mert a szomszéd már ígyis jött csúnyán nézni, holott csak a cucc egyik oldalát hallgattam mondjuk fél, vagy 2/3 ad hangerőn a kertben zárt ajtókkal ablakokkal... először a feleség nézett velem csúnyán farkas szemet, majd következő odapirításkor a férj jött elő hogy mi történik.....vicc hogy már a kertben álló kocsiban sem csinálhatok azt amit akarok, ha a motor fingatom az a baj, ha a zenét a szobámban az a baj, ha a kocsiban az a baj... Big Grin filóztam rajta hogy a HG2.5 elé benyomatok még egy 4,7 es MKP-t eszetleg azzal párhuzamban egy 3,3R-t(ha már van) így hátha kicsit hangosabban szól a teteje, amolyan 2,5 utas szindrómában.ezmég várat magára, ha el is készül csak olyan lesz mint fater jamo studió 180-a, legalábbis hangváltás formályában.(azt leszámítva hogy abban 2db kondi van és csoki...)de ha jól szól, hát engem nem érdekel Smile
összességében köszi Shala, így jobb mint eddig bármikor bárhogy.
Holnap teszek fel képet a váltóról, ha már ennyit szenvedtem vele...

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2011. 07. 31.

Pedig sztem, így biztosan nem lehet jó. Smile De ha szubjektíve teszik, akkor nincs mit mondanom, esetleg azt, hogy a hg2,5 és a monacoros izé impedanciája párhuzamosan eléggé alacsony, aztán ez még akkor is veszélyes, ha tetszik, ahogy szól. Nem beszélve arról, hogy ilyen alacsony impedanciájú lezárásnál egyáltalán nem azt műveli a szűrő, amit az eredetileg 8R lezáráshoz méretezve várhattál. És a két magashangszóró együttes hangnyomása már valahol 95dB@1W körül van, jóval hangosabbak a mélyközépnél.

A soros 3,3R-nek tehát biztosan van létjogosultsága, az egy darab magashsz is eleve hangosabb pár dB-vel, mint a 200-as mély és még közelebb is van hozzád, tehát az átvitel egyensúlyához mindenképp csillapítani kell a hangnyomásán.
Az aluláteresztő szűrőnél az SP-202 durván rezonálgató közepe miatt lenne szükség nagyobb meredekségű levágásra, az elsőrendű 470uH-vel túl sok marad belőle 4000 körül még (és korábban, ha jól emlékszem, épp ez volt az egyik problémád).

Két ellenállás és két fóliakondi, együtt összesen jó, ha van 200Ft. Váltóalakításnál nem szokás drága, vagy fölöslegesen drága alkatrészekkel dolgozni.
http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_menu=3&csid=1030101&start=27

SPP-90 igazából magashangszóró, nagyjából olyan képességekkel, mint egy HD6,5, 3-4000Hz fölött nem túl nagy terelhetőséggel használható. Az iránykaraktere is hamar beszűkül a felső oktávban, egy normális dóm szerintem többet javítana a helyzeten.

SP-202C nem tudom ki szerint freeair, szerintem egyáltalán nem az, csupán zárt dobozos hangszóró (ha elhisszük, amit a forgalmazó ráírt), nagyjából olyan képességekkel-terhelhetőséggel, mint a kisebb HA20, a 484-es rajzszámú. Igaz utóbbi sokkal jobb és használhatóbb középtartományban. Nem is nagyon értem, miért veszik meg ennyien, de talán az lehet mögötte, hogy viszonylag olcsón 5000,- ért kapnak egy monacor címkét. Smile