Hangszóró2000 fórum
Hangszórók - Nyomtatható verzió

+- Hangszóró2000 fórum (http://forum.hangszoro.net)
+-- Fórum: H2000.hangszoro.net - Videoton hangszórók (http://forum.hangszoro.net/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Fórum: H2000 termékek (http://forum.hangszoro.net/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Téma: Hangszórók (/showthread.php?tid=7)

RE: Hangszórók - ferrry11 - 2012. 08. 11.

Szia! És nálatok foglalkoznak tervezéssel is? Hogy mondjuk ehhez az összeállításhoz készítetek egy megfelelő váltót? Ilyet lehet kérni? És azt venném meg tőletek!

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2012. 08. 11.

Én szoktam ilyet csinálni, de elég korlátozott a kapacitásom, most nincs időm egy ilyen váltókészítésre.

RE: Hangszórók - ferrry11 - 2012. 08. 12.

Értem azért köszi a gyors választ!

RE: Hangszórók - Bélapapa - 2012. 09. 05.

Klassz! Kösz!!!

RE: Hangszórók - Peeeet - 2012. 09. 05.

Üdv!

Az lenne a kérdésem, hogy a H2000 forgalmaz-e olyan kis piezo magassugárzót, ami a DC1828-ban található? Ill. ha nem, mit tehetnék a helyére?

Köszi!

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2012. 09. 05.

Persze, itt megtalálod: http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_menu=3&csid=10506

(2012. 09. 05., 18:57)Bélapapa Írta:  Klassz! Kösz!!!
Nagyon szívesen. Wink

RE: Hangszórók - Gábor - 2012. 09. 18.

Shalafi,

két HG 2,5 megadta magát (kapott egy kis alacsonyabb freki löketet...). Vettem hozzá pillét, azonban amikor kicseréltem őket sokkal halkabban szóltak és az alacsonyabb frekit egyszerűen elfelejtette. Ha összehasonlítom egy ép darabbal akkor rá se lehet ismerni. Arra gondolok, hogy erősebben húztam meg a csavarokat, mert amikor meglazítom őket felerősödik a hang és a hangzás is kezd visszatérni, a torzítás is enyhül. Azonban amint meghúzom megint torzítani kezd és lehalkul. Mit rontottam el, mit tehetek? Egy kis szaktanácsadás jól jönne Smile

Előre is köszi!

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2012. 09. 18.

Én így fórumon keresztül sajnos nem sokat tudok segíteni. Általában nem szokták teljesen meghúzni a csavarokat, ha a tekergetéssel sehogy nem tudod beállítani, akkor hívd fel az üzemet, és kérj tőlük tanácsot, milyen megoldást ajánlanak, és/vagy új pilléket.

RE: Hangszórók - Picboy - 2012. 09. 24.

Sziasztok!

A következő kérdéssel szeretnék hozzátok fordulni: Régebben (kb 5-6 éve) vásároltam egy pár hangszórót. A matricáján 479 van és alu öntvény kosaras, de itt a webshopban ha25-479 típus alatt lemezkosaras hangszórót találok. Elképzelhető, hogy azóta megváltozott a kosár, vagy nem azt kaptam a boltban, mint amit kértem?

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2012. 09. 24.

Régen, még a VT-nél más rajzszámon volt az alukosár, de mára ez a különbség eltűnt, az alus is 479 jelzésű, ugyanúgy, mint a lemezes. De csak ritkán gyártanak ilyet.

RE: Hangszórók - Silent_Bob - 2012. 10. 10.

Üdv!
Lehet hogy rossz topikba írok, de érdekelne a típusban jártas fórumtársak véleménye.
Szűk trérbe(panel félszoba) építettem egy polcra helyezhető 2 utas hangsugárzót.
A felhasznált hangszórók:
Magas HG2,5-464 mély HA 13 478. A doboz már elkészült, a nettó térfogata 6,7 L a refleccső 60 mm átmérőjű és 110 mm hosszú.
A hangváltó még nincs meg csak a "kis szerelődobozt" különítettem el hogy nem kelljen szétszedni a dobozt ha változtatok a hangváltón.
Minden tanácsot, észrevételt szívesen veszek.

RE: Hangszórók - csabesz - 2012. 10. 11.

Nagyobb doboz, hosszabb reflexcső.... A nettó 6,7l kicsi, 10-12 liter kell reflexben. Meg mélyebbre kéne hangolni.

RE: Hangszórók - Silent_Bob - 2012. 10. 11.

Üdv!
Köszi a gyors választ! Igazad lett, mert kopogós lett a hangja, nem megy le elég mélyre. Úgy látszik, így jár aki vakon hallgat az Uniboxra illetve azt hiszi hogy azt egyből át lehet ültetni a gyakorlatba. A kész hangsugárzó most lett csak erősítőre kötve tehát változhat a hangja, addig meg majd csak sikerül vhogy faanyagot szereznem, mert ez a kis doboz kuka lesz érzésem szerint, addig a hangváltót se véglegesíteném. Kellemetlen, így melléfogtam vele. Személyes tapasztalat is van a hangszóróval vagy ez elképzelés? Bár több mint valószínű igazad van, jónak tűnik az ötlet. Lehet shalafi mesternek is van vmi észrevétele, kiváncsi vagyok mit "mond" a térfogat mizériára.

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2012. 10. 14.

Az én véleményem mindig ott van az adatlapok legalsó sorában dobozzal kapcsolatban. Smile http://h2000.hangszoro.net/adat/618.pdf

A 7 liter is elmegy, kicsit kevesebb lesz mélyben, de jobban terhelhető.

RE: Hangszórók - Silent_Bob - 2012. 10. 16.

A HA 13 -478nál nem volt írva, ezért kérdeztem rá. Végül megépült a doboz 11 L- rel, így kicsit mélyebbre lemegy, egy polcsugárzót kis helyen úgy se terhelek komolyabban.
A másik kérdésem hogy egy 4000 Hz en vágó másodrendű szűrőkből épített hangváltó megfelelő lesz a dobozba? (program számolta tehát ohmikus terhelést feltételez)

RE: Hangszórók - DMG - 2012. 10. 16.

http://sound.westhost.com/lr-passive.htm

ez segít.

Akkor totál rossz hangváltót építettem, de úgy néz ki nincs az az amatőr, aki rosszabbat tud építeni a készen kapott hangváltónál, mert kb. úgy szól mint egy uni cucc. Ami azt illeti egy Zobel kör nem ártana neki impendancia korrekciónak + a magasat is vissza kéne kicsit fogni. Ezek egyelőre a benyomásaim.

nagyon jó benyomások.
egyenlőre a meglévő váltót tedd félre egy kukába szerintem.

kezd azzal hogy ügyesen a hangszórók impedancia korrekcióját végzed el.
a linkelt anyag tartalmazza a számításokat.
aztán kiszámolod hogy mekkora is a valós impedancia a tervezett váltás körüli ferkvenicán.
vagy leméred, ami akár lehet pontosabb is.

na és az ebből kapott impedanciához méretezed a váltó alkatrészeit.
váltás freqvencia kérdése sokmindentől függ.
ha nem akarsz vele többet törődni mint a gyártók zöme, akkor járható út ebben az esetben:
-> a hangszóró, 13-478 durván 6khz ig jó
3khz nél feljebb nem magasabb váltási freqvencián mondhatjuk hogy jól fogja magát érezni.
a magashangszóró amit használni kívánsz rendelkezzen kisebb mint 1.5 Khz Fs el.

vagyis.. megteszi mellé
http://www.hangszoro.net/adat/phi4.pdf
ez a magas is.
feltehetőleg a magas hangerején nem is nagyon kell ügyeskedni, közel egyforma az érzékenységük.
BSC ettől még kell.
http://sound.westhost.com/bafflestep.htm
emitten olvasható hogy miért.

amúgy a HG2,5-464 ról nem találtam mérést.
de annyit oda írtak hogy 5500 hz től érdemes használni.
ez jelen esetben azt jelenti hogy a hangszóró párosításod sajnos csak nagyon sok gonddal és ráfordítással fog elfogadható eredményt adni.(jelentős kompromisszumok árán)
nagyjából akkora ráfordítással amit biztosan nem ér meg.
inkább rendelj a kis papiros magasból kettőt, olcsóbban megúszod, s mivel ahhoz van feltöltve mérés, többé kevésbé műszerezettség nélkül is tervezhetsz hozzá hangváltót.

Gyanús is volt a boltban a frekvenciasáv alapján, hogy a magas inkább 3 utas rendszerben érzi jól magát. A papírmembrános magasnak a beépítési méretével lesz gond mert már kész a doboz, nem tudom hirtelen, hogy meg tudom e hackelni hogy jó legyen bele. mindenképp kérdezni kellett volna a projekt előtt, csak nem túl produktívak a "hanfalat akarok építeni pls. help" kezdetű társalgások, meg megtetszett a 13- as mélyközép, és polcsugárzót akartam, ahhoz képest elég mélyre lemegy, e tekintetben minden várakozásomat überelt, csak iszonyú hamis hangja van a váltás és a harsogó magas miatt. Pont a műszerezettséggel van gondom, ami kb. megáll a páka-multiméter szinten

RE: Hangszórók - csabesz - 2012. 10. 16.

Lehet, hogy egyszerűen meg kéne fordítani az egyik hsz polaritását, elképzelhető, hogy csak ez a probléma. Olyan nagy különbség nincs a mélyközép és a magas között érzékenységben.

A HA-13478-t nem igazán engedném fel 4 kHz-re. 1500Hz környékén igencsak kiemel, amit a hangváltóban kell ledolgozni. Persze ha van az erősítőben aktív eq 1500Hz-en, akkor mehet 4kHz-ig is. Ha nincs eq-ra lehetőség, akkor 2,5kHz-en váltani kell. A magas másodrendűvel elmegy 2,5 kHz-től.

Zobel kell bele, de nem kritikus a konkrét értékekre nézve, utólag lehet vele hangolni a mélyközép átvitelét, persze lehetőleg úgy, hogy közben ne gyártsunk 2 ohm-os hangdoboztSmile

Ja még valami: "tökéletes" hangváltót tervezni ábrákkal meg kalkulátorokkal nem igazán lehet, csak speciális hangváltó-hangdoboz tervező programokkal.

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2012. 10. 16.

Túl sok lehetőség nincs a HA13-15-nél, és nem is az 1-2kHz közötti kiemelés a baj. Valami másodrendű szűrővel megúszható valószínűleg, 1,0mH körüli soros induktivitással, és 4,7-10uF + 3,3R párhuzamos RC taggal.
A magas jó ide, minden 2,5-es dóm kb. azonos képességekkel rendelkezik. A szűrő nagyjából 4,7R + 3,3uF × 470uH formában lesz jó.

ez így van sajnos.
az a baj hogy.. a beszerzett magas hangszóró sehogysem passzol a mélyhez.
tegyük fel hogy csak a gyártó ajánlását vesszük figyelembe, akkor is minimum 3000 nél kellene váltani. addig nem célszerű felengedni ezt a mélyközepet.
a váltás freqvencia kétszereséig illene többé-kevésbé egyenletes hangnyomást produkálnia -tudtommal- de ez nem áll fent.
nem mondom magasabb rendű szűrővel még valahogy csak-csak össze lehetne hozni, de maga a hangváltó többe kerülne jóval mint egy másik előlap a dobozra s egy pár sima papiros magas az általam említettből. mondjuk hogy kellő idő és pénz ráfordításával lehet orvosolni, ha valaki hobbiból szenved vele. (mint én a komar típusú mopedemmel, lassan két éve s még mindíg nem megy Smile ) de nem látom értelmét.

Talán egyszer a magasak jók lesznek még valamire, eldobni nem kell azért..
annyit tudok megtenni ha gondolod, hogy ha kiszámolsz mindent s rendesen le is vezeted akkor leellenőrizhetem. Ez csak matek.
spec pontosan ezekkel a képletekkel csináltam már hangváltót, nem mondom javítani mindenen lehet de az eredményt kielégítőnek találtam, felülmúlta a várakozásomat.

Köszönet mindenkinek a segítségért!
Kicsit elakadtam mint Dorothy Kansas felé A lényeg hogy össze van faragasztóval és csapolással erősítve a doboz és egy kis "szűkítőgyűrű" és belemegy a papírmagas, vagy shalafi hangváltó javaslata viszont jónak tűnik mert így nem kell hackelni a dobozt, ha nem válik be akkor marad a papírmagas (Rögtön azt kellett volna vennem, olcsóbb is lett volna. Én hülye!)

RE: Hangszórók - csabesz - 2012. 10. 16.

Keresztezési frekvencia/hangváltó vágási meredekség szempontjából a papírmembrános magassal is ugyanott vagy. Persze az átvitele szebb mint a dómé.

RE: Hangszórók - Silent_Bob - 2012. 10. 17.

Igen, hát most nézem hogy 1000 1500 Hz- en emel ki, de hát a gakorlat...
Amit még nem értek hogy miért írják hogy 3 KHz fölötti keresztezési frekvenciával használható a frekvencia átvitelhez mg azt hogy 5500- 20000 Hz. Sajnos erről az anomáliáról a Bajcsy-Zsilinszky Út 41 alatt lévő hangszóró bolt választéka tehet -a hülyeségemen kívül-
A vágási frekvencia külön érdekes mert csak nem vághatom 2,5 KHz en a 13 cm es hangszórót tekintettel a magas karakterisztikájára. Ha a Shalafi által írt váltó nem ok akkor megy bele a papírmembrános.
UI. : Akkor a 180 mm es TVM ből mekkora szívás 2 utast építeni még lejjebb kezd el elszabadaulni a közép.

RE: Hangszórók - csabesz - 2012. 10. 17.

Nem feltétlenül írtak hülyeséget, csak nem írták oda, hogy milyen hangváltóval érvényes a keresztezési frekvencia.Smile A fent említett magasak másodrendűvel 2,5 kHz-től, elsőrendűvel pedig olyan 5-6kHz-től használhatók.
A H2000 nagyobb hangszórói (HA16-20 közöttiek) jobbak, könnyebben válthatóak mint ez a HA13478.

Másodrenűvel használom, csak az impendanciamenete miatt elszabadul a középmagas és ez nem lett kikorrigálva
A 130 mm- es kategóriában a többi hangszóró amit hallottam, sokkal rosszabb mint a H2000, talán a TVM ami szóbajöhetett volna, ebben a méretben kevés gyártó gyárt hallgatható hangszórót, ez viszont egész jó csak a váltási nehézség...

RE: Hangszórók - shalafi66 - 2012. 10. 17.

A 13-15 centi ilyen, kissé kompromisszumos hangszóró, de régen ezek teljes sávban is szóltak, kis 19mm-es dómmal. Az átviteli hibákat nem lehet egészen pontosan korrigálni semmilyen szűrővel (szerintem nem is kell).

A TVM már nincs, de a Sony-k pl. egészen emészthetők ebben a méretben, 13-15cm.

A 464-él az 5500Hz tényleg tévedés, a valóság 3000, mint a többi 25mm-es dómnál.
http://hangszoro.net/index.php/h2000/magashangszorok/hg25-639-detail
Javítani fogom a kiírást.

Pontosan, A Sal DTF 10 és e között ingadoztam de nem vagyok kisegítve azzal hogy bekamuznak egy frekvenciaátvirelt aztán befürdök vele. És még találgatni se nagyon tudok a valódi átvitelt illetően. A TVM már nem gyárt 130 mm es hsz- t ? Kár, egész korrekt cuccaik vannak/voltak.

RE: Hangszórók - DMG - 2012. 10. 17.

kíváncsian várom az eredményeket Smile

RE: Hangszórók - Endeavour - 2012. 10. 17.

Észre vettem, hogy az egyik hangfalam halkabban szól a másiknál, alaposabb hallgatózás után hallom, hogy a halkabb dobozban a magas (HG2,5-639) nem úgy szól mint a másikban gyengébben, meg torzít is, csak néha-néha pillanatokra ugrik "helyére a hangja". Mitől lehet ez?

Ennek az előlapját nem lehet valamilyen erősebb anyagból készíteni? Hamar letörnek a bütykök amikben az imbusz-csavarok vannak.

Referálok is ha előrébb jutok

Smile A tvm semmit nem gyárt màr régen. Sokkal könnyebb azzal sem lenne a helyzet, mert az is nagyon rezonált középen.

A sal jol csinálja, semmilyen mérést nem ad a magasakhoz.

(2012. 10. 17., 16:55)Endeavour Írta:  Észre vettem, hogy az egyik hangfalam halkabban szól a másiknál, alaposabb hallgatózás után hallom, hogy a halkabb dobozban a magas (HG2,5-639) nem úgy szól mint a másikban gyengébben, meg torzít is, csak néha-néha pillanatokra ugrik "helyére a hangja". Mitől lehet ez?

Ennek az előlapját nem lehet valamilyen erősebb anyagból készíteni? Hamar letörnek a bütykök amikben az imbusz-csavarok vannak.

Nekem még nem sikerült egyet sem eltörni.

Hogy mitől halkabb nalad, azt nem tudom, nem láttam a hangszórót, valószínűleg nincs jo pozícióban a lengőcséve.

RE: Hangszórók - Silent_Bob - 2012. 10. 18.

Tapasztaltam, az ARN 312- nél már 24 DB- es hangváltóban gondolkodtam. Pedig ezzel együtt sincs rossz véleményem a TVM- ről, igaz SAL után próbáltam. Mondjuk jó sok cég termékei nem azok amilyen gyártónak rajta van a cimkéje. Aki bevásárolja magát a cégbe, az jóformán simán gyárthatja.