A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Csakhogy a deflex panel nem fából van, hanem valami rezgéscsillapító polibigyuszból.
Lex
Válaszol
A lényegen nem változtat, mivel a működés elve nem az elnyelés. A közép felé haladva mélyülnek a barázdák, így virtuálisan távolabbinak "látja" a hang a közepet, ergo homorúnak a doboz falát.
Válaszol
Már majdnem kész a prototype. Ragadnak az utolsó oldalak. Nagyon jó anyag ez a Palma Fa Express... 8) Többé nekem nem hiányoznak a csavarok. .zold.
Üdv: spexcel!
Válaszol
Azon gondolkodom építeni kellene egy reflex dobozt a meglevő hangszóróimhoz , csak kisérlet képpen . Kíváncsi vagyok milyen lenne a hangja a TL-hez képest .
Shalafi a 620-as hoz mekkora doboz lenne optimális ?
Válaszol
Hirtelen nem is jut eszembe. Számolgatok kicsit. Asszem 21-22 liter... Mintha az 542-höz is ennyit .ir. tam volna...
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
És adott cső átmérőhöz , tudsz hosszt számolni ?
A meglevő anyagokból akarom összeaplikálni .
Válaszol
Én számolok, mennyi az az átmérő? (Mindent harapófogóval kell belőled kihúúúzni. Tongue ) .monokli.

Válaszol
Dehogy .
Ez az ötlet csak ma jutott eszembe , egyenlőre fogalmam sincs milyen műanyagcső van idehaza . Ki sem tudom deríteni mert mindjárt megyek dolgozni .
Válaszol
Mócsing! Neked nincs programod, amivel számolhatsz? .oh.
Lex
Válaszol
Van csak bamba vagyok hozzá .
Valamikor számoltam vele , de az más fajta doboz volt .
Igazad van , számolok, aztán Shalafit megkérem ellenőrizze az eredményt . .kopp.
Válaszol
Egy apró részletkérdés, mivel érdemes számolni ?
Úgy emléxem a JBL- el számoltam valamikor B.P. ládát , de most nem nagyon akar velem szóba állni .
Válaszol
Sztem pl. az abacus jól működik, amit akár innen is letölthetsz. Profi programokhoz hasonlítva egészen pontosan számol. .!. Wink

Más: utolsó (bemérés előtti) fázisához érkezett a Vidi "tuning" dobozom építése. Az utolsó lapok ragadnak, már a süllyesztések is készen vannak, stb... Holnap már mérek, ha minden igaz. .taps.
.szia.
Válaszol
Sziasztok! .szia.

Mértem. Tákolmány jelleggel összeépítettem a rendszert hangváltó nélkül, csak kb. 1W körül hajtom, nehogy meghaljon a tweeter. Nagyon jól illesztett lenne a rendszer, 1 (nem kicsi) hibától eltekintve. Nézzétek a képet...

[img=http://img85.imageshack.us/img85/1913/tkolmny4oe.th.png]

Szóval a gond az, hogy 200Hz környékén "nem szól" a hangszóró, pedig a leendő xoverfreki (5kHz) környékén található púptól eltekintve egészen jó az egész. Ez mitől lehet? IEC baffle-ben nem produkál ilyet. Ott rendesen mérhető. Ilyen fokú baffle stepet még nem láttam, ha ez az egyáltalán. A mérés tuti pontos, bár ez egy egyszerű farfield, hgallatszik a probléma, nincs teste a hangnak. Ötletek? Shala? .?.
Válaszol
Milyen távolságból mérted?
Válaszol
A mérés 1m-ről készült, nagy mennyiségű csillapítóanyaggal a földön a mikro és a hangszóró között. A hangszóró kb. 55-60cm magasságban van. A (mosat készült) közeltéri mérés szerint minden okés 45Hz és 500Hz között, szóval vagy baffle stepről van szó, vagy szobaakusztika... .pia. .forog.
Válaszol
A szoba lehet, ha kimegyek szabadtérre mérni (ami már rég volt), asszem rendben van a dolog.

Válaszol
Hmmm... Este, ha lesz egy kis időm, megemelem az egész mérésrendszert, olyan 1m-rel, hogy távolabb legyenek a falak. Ha elmászik az a letörés, akkor minden a szobám bűne. .forog.
Válaszol
Sziasztok megint!

Megemeltem az egész cájgot kb. 50cm-rel, így a mikro (és a hallgatási magasság) már kb. 120cm-en van. Újra mértem, csak mélyközepet és magassal együtt (xover nélkül) párhuzamba kötve is. Itt vannak az eredmények:

csak a mélyközép, a végleges dobozban (farfield, non-gated):

[img=http://img142.imageshack.us/img142/2136/tkolmny50cmrelmagasabban0lg.th.png]

A magas is párhuzamba kötve (farfield, non-gated):

[img=http://img142.imageshack.us/img142/7576/tkolmnyegsz50cmrelmagasabban3r.th.png]

Sztem baffle step... :? 1kHz alatt szépen csökken lassan kb. ~6db-t. Vélemények? Javaslatok? Shala, elsősorban Tőled várok segítő gondolatokat... .szia. .ful. -ek!
Válaszol
Pedig nem naggyon érek rá. Baffle step, oké, de a 70Hz-es kiemelés nem az mégse. Smile Tongue Az ötlet végülis egyszerű, közelíts a falakhoz, így csökken a b. step hatása, és/vagy váltsd a mélyet nagyobb induktivitású szűrővel. Talán.

Válaszol
Arra a 70Hz-es kiemelésre két elméletem is van. Az egyik, hogy ott a zárt doboz Fc-je, a másik, hogy a doboz (alakja miatt) kvázi zárt végű TL-ként működik, és "oda van hangolva". :? De egyébként csak találgatok. Még próbálkozom, aztán majd rendelek egy kiscsapos HA20-at. .foghijas. Van rá esély, hogy le lesz mérve minden típusa belátható időn belül? .?. A kosara méreteiben megegyezik ezekkel? (HA20 1058)
Válaszol
Igen a kosár azonos, de tervezek egy változtatást rajta (484), a PE porvédő (akai) helyett vissza kellene állni papírra. Smile Vagy párhuzamosan vinni mindkettő gyártását.

Válaszol
Az a PE porvédő eléggé hogyismondjam...olyan "piaci" külsőt ad neki, pedig maga a hangszóró nagyon jó lenne. A változtatás híre tehát üdvözölve! .udv.
Más: az egész baffle stepes téma megoldása egy hsz-szel sorbakötött párhuzamos R-L tag lehetne. Ezzel valamit talán javulna a rendszerem... Ehhez én 1,6mH és 17 ohmot számoltam. Mi a véleményed?
A dobozban mért frd és zma alapján ilyesmi lenne (KÉK):

[img=http://img223.imageshack.us/img223/8522/ha20dobozban4ml.th.jpg]

Ennél jobb nem jut eszembe. Esetleg annyi, hogy 2,5 utassá kellene tenni a rendszert... .tor.
Válaszol
Baffle step?Nem logikus.Ha megemeled a dobozt,azaz távoldodsz egy visszaverő felülettől,akkor csökkenni kéne a jelnek,tehát "durvulni" a hibajelenségnek baffle step esetén.Itt meg .forog. .Inkább valami kioltás,szobahiba.

2,5 utasra?Az meg mire jó?
Üdv Doki!
Válaszol
Csökken is. Smile Így (megemelve) teljesen jól kivehető már az esés 1kHz-től, ami éppen ~6db. A földön (valószínűleg) a padló reflexiói még besegítettek, és ezért "csak" 100-200Hz között volt probléma. A 60Hz-en lévő kiemelés eredete még nem bizonyított, elméletek már vannak rá.
A beffle step ennél a doboznál szimulálva (The Edge, ingyenes, mindenkinek ajánlom) éppen olyan, mint valóságban, tehát ez biztos. .otlet.
A 2,5 út éppen arra jó, hogy két kvázi mélyközép dolgozik egy dobozban, az egyik valódi mélyközépként, a másik - a baffle step zeneromboló hatását csökkentendő - csak 1kiló alatt segít be, hogy különböző kompenzációs tagok miatt ne csökkenjen az átlagérzékenység. (Mint ahogy esetemben fog.) .szia.
Válaszol
spexcel Írta:Csökken is. Smile Így (megemelve) teljesen jól kivehető már az esés 1kHz-től, ami éppen ~6db. A földön (valószínűleg) a padló reflexiói még besegítettek, és ezért "csak" 100-200Hz között volt probléma. A 60Hz-en lévő kiemelés eredete még nem bizonyított, elméletek már vannak rá.
A beffle step ennél a doboznál szimulálva (The Edge, ingyenes, mindenkinek ajánlom) éppen olyan, mint valóságban, tehát ez biztos. .otlet.
A 2,5 út éppen arra jó, hogy két kvázi mélyközép dolgozik egy dobozban, az egyik valódi mélyközépként, a másik - a baffle step zeneromboló hatását csökkentendő - csak 1kiló alatt segít be, hogy különböző kompenzációs tagok miatt ne csökkenjen az átlagérzékenység. (Mint ahogy esetemben fog.) .szia.

Szerintem nem zeneromboló a baffle step hatása(bár zárt dobozzal rég volt dolgom),a 2,5 úté annál inkább(erősítők is "szeretik").Nálam egy (két)ha15 honol,pl. neki jól is jön,ha megtámogatják ott az alsóközép fretályban. Smile

ui.:mielőtt nekiállsz szíjjevágni a dobozt,azért füleld meg!Hát ha jobb úgy,mint műszerrel. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
A legtöbb állódoboz pedig manapság 2,5 utas (pl. a D'Appolito-k, stb.). A baffle step minden típusú doboznál érvényesül (reflexnél is, sőt, TL-nél is), ahol a hangszóró előlapba van építve. Azzal teljesen egyetértek, hogy nem MINDIG zeneromboló hatású (pl. a prelu B32-nél is van, pedig annak a hangja kifejezetten kellemes, akárki akármit mondjon, nekem jobban tetszik, mint a B31, jobban is mér), de ennél a rendszernél a b step miatt 1klióig emelkedig az átvitel 6db-t, onnan pediig a hangszóró miatt még kb. +3 vagy +4db-t, és így már tekintélyes a különbség, zavaró is. Hidd el pocsék hangja van. .tor.
Ha pedig már építek egy R-L tagot, hogy az emelkedő átvitelt kompenzáljam, akkor (mivel az egész viszonylag egyenletesen emelkedik tovább 1kilótól) inkább az egészet betolom a helyére, hogy szebb legyen az egész... Big Grin
EQ-val már kipróbáltam a módosítás hatását, sokkal jobb lett... 8)
Mindenkinek ajánlom ezt az EQ-s trükköt (mérj, tervezz hangváltót, a hangváltó átviteli karakterisztikáját állítsd be EQ-n, hallgasd az eredményt), egészen jó. Persze fázishibák így nem jönnek ki, de kb. hallhatod, hogy miről is van szó. .ful.
Válaszol
Értem én,csak azért szóltam,nehogy .tor. szegény dobozkát feleslegesen.
Minazonáltal én nem osztom sokaknak a véleményét erről a "mindenáron"baffle kompenzálgatásról.Meg úgy általában írtózom a jelútba kerülő kütymük hatásaitól.Persze a muszalj nagy úr...
2,5 utas dobozt meg csakis 15ohmosokból lennék hajlandó,de eztetet is soxor meggondolnám.A "cégeket" meg általában nem a hangminőség javítása vezérli ilyen tettekre SZVSZ.(tisztelet a kivételnek,ritka)
Egyébként meg sok sikert "dobozkínlódásügyileg"! Smile
Üdv Doki!
Válaszol
Hát ez elég nagy kínlódás eddig... Próbálok rájönni, de minden elmélet hibádzik valahol... Pl. az a 60Hz környéki emelés... .?. Itt van egy mérés (szintén farfield, non-gated) ugyanerről a mélyközépről, 80X100cm mérőlapban, ugyanebben a szobában. Smile

[img=http://img133.imageshack.us/img133/5572/ha201058a70cmkorriglt3iq.th.png]

Itt sem hiányzik a 100-200Hz tartomány, pedig ez sem közeltéri... .?. .?. .?.
Mikor lesz már ebből .otlet. ?
Iszonyat hangja van, ilyet még nem hallottam. Teljesen hiányzik a teste a hangnak... .ful. .sir.
Szétverni azért tuti nem fogom Smile , legfeljebb rendelek egy pár tisztességs HA20-at... Big Grin Cssak készüljön el egy pár olyan papír porvédős, mint amit Shala emlegetett. .zold.
Válaszol
Ha nem közeltérit mérsz , minden távolságból más lessz az eredmény.
Nálam legalább is így van .
Válaszol
Természetesen mindig más lesz az eredmény, éppen a rezonanciák és visszaverődések miatt. Ezért rakosgatom a dobozt. .pia.
Van még egy tippem: kiszámoltam az állóhullámokat a dobozban, és azt kaptam, hogy a hangszóró - alsó fal rezonancia éppen 160Hz-re esik. Lehet, hogy nem is mondtam akkora hülyeséget azzal, hogy zárt végű TL-ként működik a láda. Ez a 160Hz éppen olyan hullámhosszra esik, ami kioltást okoz. Próbálok... .kv.
Válaszol
Megvan a gond. Doki + shala mindkettőtöknek igaza volt, amellett, hogy baffle step is érvényesül jócskán. Mértem egy preludium B32 farfieldet (non-gated), és ugyanúgy produkálja a 160Hz-es letörést, mint az én dobozom. Itt a mérés.

Ezek szerint jó a fülem is, mivel a prelu megint nagyon jól teljesített:

[img=http://img136.imageshack.us/img136/7631/preludiumfarfield1m3zc.th.jpg]

A pocsék hang a baffle step + a hangszóró amúgy is emelkedő karakterisztikája miatt volt. A farfield méréseim alapján beállítottam az EQ-t, hogy egyenlítse ki az egyenlőtlenségeket Wink és minden szép, minden jó. Tényleg jól szól. Mélyben még talán egy fokkal jobb is a prelunál, igaz, másban gyengébb. Megjutalmazok mindenkit .sor. .
Válaszol
Egyébkén görcsölök jelenleg a ha15-hg2,5(mod,régi mágnes) kombinációjával.Igazából nem olyan rossz,igaz jó se,de még az elején vagyok.Minden eddigi terv ellenére álló lesz,hasznos netto 10,5literes(volt egy ilyen próbadobozom,ezt rakom rendbe majd,ha jó lesz) térfogattal 50-55Hz közeli hangolással.Egyenlőle a mélyhangolás nagyjából ok,nem döng,nem búg... Wink
Ehun
Üdv Doki!
Válaszol
Doboz Cortez módra? Hogy van kialakítva az a doboz? Ha csak 10 liter, akkor az aljában (ami szvsz a doboz fele)
homok van, vagy mit csináltál vele? Gondolom nem maradt üresen.
Szia
Üdv, Péter
Válaszol
Üdvözlök mindenkit! Segítségeteket szeretném kérni a következőbe: Nemrég kaptam 1pár HA 20/1238-484 hangszórót ebböl szertnék 2vagy 3 utas hangfalat építeni, kérdésem a következő lenne: ennek a hangszórónak zárt vagy reflex dobozt javasoltok(hány liter) és 2 vagy 3 utas rendszert . A magasok sony dómaok lesznek annak a típusát egyenlőre nem tudom de mihelyst meghozzák megírom! Köszi előre is mindenkinek!
Válaszol
A dómtól függ, elvileg nem okoz gondot a két út.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 50 Vendég