A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Lex, nem teszem fel a rajzot. Nem tartom elég jónak.

Peti, a doboznak hat oldala van, nem téglalap, ezért az arányban is három szám kell tartozzon a három élhosszúsághoz. Az arányoknál azt érdemes betartani legelőször, h. egyik oldalfal mérte se haladja meg valamelyik másik háromszorosát. Aztán ahogy elférsz vele, lehetőleg ezek közt a határok közt érdemes mardadni: 0,6 ... 0,8 : 1 : 1,25 ... 1,6.
A római 2-3-ra azt tudom mondani, hogy már az sem egy rossz felfogás, ha a számolgatás helyett a két hangszórót minél közelebb heyezed el egymáshoz. Az x-frekitől függetlenül. Valószínűleg nem ezen a ponton fog elbukni a hangsugárzó, ha nem lesz jó végül.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Pedig nekem szükségem van rá, mert nem tudok tovább haladni a dobozzal. Ha már voltál olyan kedves, hogy kikísérletezted, akkor engedelmeddel használnám. Elmondom, amit tudok:
Mély: méllyel párhuzamosan 4,7 uF, és még ezzel is párhuzamosan 7,13uF+10,1 Ohm zobel, majd az egésszel sorba 390uH.
Magas: magassal párhuzamosan 560uH és 47 Ohm (l-pad) soros kapcsolása, majd ezekkel sorba 1,97 Ohm (l-pad) és ezekkel is sorba 3,3uF.

A magas résznél nem vagyok biztos abban, hogy a felüláteresztő szűrő 560uH-s tekercsét sorba kell kötni az l-pad 47 Ohmos párhuzamos tagjával, ahogy írtam, vagy a tekercset és az ellenállást is külön-külön párhuzamosan a magassal?
Lex
Válaszol
Majd kitalálok inkább egy másikat. Nem lesz az sem tökéletes mer egy nap alatt nem lehet semmi jót alkotni, de talán jobb mint az a régi kisérlet. Estefelé jelentkezem. Remélem valami eredménnyel.

Válaszol
Lex Írta:...A magas résznél nem vagyok biztos abban, hogy a felüláteresztő szűrő 560uH-s tekercsét sorba kell kötni az l-pad 47 Ohmos párhuzamos tagjával, ahogy írtam, vagy a tekercset és az ellenállást is külön-külön párhuzamosan a magassal?
Az lpadot és a hangszórót egy egységként kell kezelni,mitha az egész lenne maga a hangszóró.
Üdv Doki!
Válaszol
doki Írta:
Lex Írta:...A magas résznél nem vagyok biztos abban, hogy a felüláteresztő szűrő 560uH-s tekercsét sorba kell kötni az l-pad 47 Ohmos párhuzamos tagjával, ahogy írtam, vagy a tekercset és az ellenállást is külön-külön párhuzamosan a magassal?
Az lpadot és a hangszórót egy egységként kell kezelni,mitha az egész lenne maga a hangszóró.
Az egyik hangfalamnál úgy tudtam visszavenni a 10 kHz-20 kHz közötti 3 dB kiemelést, hogy az l-pad 2,2/22 ohmos ellenállásaiból a 22-est áthidaltam egy 1 uF-os kondival.
Szóval sose lehet tudni.
Válaszol
doki Írta:Az lpadot és a hangszórót egy egységként kell kezelni,mitha az egész lenne maga a hangszóró.

Tehát akkor a tekercset párhuzamosan kell kötnöm az l-pad párhuzamos tagjával is.
Alapban így gondoltam én is, csak a PCD-ben lévő kapcsolásban nem így van, hanem ahogy először írtam.
Lex
Válaszol
Lex, szerintem túlbonyolítod. Wink Bekötöd az L-padot, aztán elfelejted, hogy ott van, és a két drótot az l-pad végén úgy kezeled a továbbiakban, mintha azok a hangszóró csatlakozói lennének. Egy érzéketlenebb hangszóróé, hisz ez a cél. Smile
Üdv: spexcel!
Válaszol
Spexcel!
Értettem Doki leírásából is, és logikai úton is így gondoltam, de a PCB-ben a kapcs. rajzon nem így van. Kezdőként úgy gondoltam, hogy a PCB készítői jobban értenek a váltohoz, mint én. Big Grin

Azon töröm a fejem, hogy hogy oldjam meg a váltó hangoláshoz az alkatrészek gyors cseréjét. Eddig a sorkapcsot (csoki) találtam a legjobbnak.
[Kép: 2006.05.27_18-09-41.jpg]
Lex
Válaszol
Én egyszerűen összeforrasztgatni szoktam, utána meg szétszedem. Vagy hozzáforrasztok. A sorkapcs nem tűnik rossz ötletnek, de azt azért érdemes figyelembe venni, hogy lehet, hogy nem ugyanazt az eredményt adja, mint egy forrasztott kötés. 0,2-0,5 ohm bizonyos esetekben meglepő dolgokra képes... Aztán amikor összeforrasztod, meglepődsz. Wink
Kb. ugyanaz a hatás, mintha légmagos helyett vasmagosra cseréled valamelyik tekercset. A DCR lecsökken néhány tized ohmot, és máris változik a hang. Én elég sokat nyaltam emiatt a saját váltóval. Igaz, a helyzet csak hasonló volt, mivel ott egy bipolár kondit cseréltem polisztirolra.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a sorkapocs feltétlenül gondot okoz, de mérd ki az ellenállásokat, nehogy probléma legyen a végleges váltónál.
Üdv: spexcel!
Válaszol
pagrus Írta:Az egyik hangfalamnál úgy tudtam visszavenni a 10 kHz-20 kHz közötti 3 dB kiemelést, hogy az l-pad 2,2/22 ohmos ellenállásaiból a 22-est áthidaltam egy 1 uF-os kondival.
Szóval sose lehet tudni.
Ezzel nincs is semmi gond,viszont akkor már nem lpadnak hívható a dolog.Persze ettől még lehet célravezetőbb megoldás,sokszor én sem szoktam a szabályokat betartani(nem nekem találták ki). Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Shala!
Sikerült valami használhatót alkotni az 542-464-es pároshoz?
Lex
Válaszol
Sajnos csak elméletben. Smile

Válaszol
shalafi66 Írta:Majd kitalálok inkább egy másikat. Nem lesz az sem tökéletes mer egy nap alatt nem lehet semmi jót alkotni, de talán jobb mint az a régi kisérlet. Estefelé jelentkezem. Remélem valami eredménnyel.

Shala!
Sikerült valamit kitalálni váltó ügyben (542+464)?
Lex
Válaszol
Sziasztok

Gyors segitséget kérnék doboztervezésben. Egy fórumtársunk dobozáról lenne szó.
A kérdés az, hogyan rendezze el a két hangszórót és a reflexcsövet?
Én azt javasoltam, hogy próbálja meg a magasat középre tenni ne a sarokba. A csövet meg akár a mély alá is teheti...

Várom a hozzászólásokat Smile

kattints ide, hogy lásd a doboztervet Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Tessék megtanulni scannelni és használni a photobolt-szerű programokat. Smile http://hangszoro.net/laci/forum/doboz.GIF

Válaszol
Haggyá má, örülök, hogy "innen" ezt a képet be birtam linkelni.
Üdv, Péter
Válaszol
Ok, csak most néztem, honnan írtad. Smile Nincs kristálygömböm ahonnan láthatnám épp hol ülsz. Tongue

Válaszol
Hello!

Van énnekem egy néhány darab ha-10-1004 es hangszóróm. Autóhangdobozokból valók, csak habszélük nincsen már semmi se. Megoldható lenne-e a javítás a psota (tisztelet a szerzőnek) bevonása nélkül? Úgyértem jár-e erre Szeged felé valami céges jármű?
Van nekem még egy beteg BEAG HOX41-es dobozom is, amiből sajnos elszálltak a mélyhsz-ek. Ezeknek a javítása megoldható lenne-e, hogy úgy nézzenek ki a hsz-ek, mint az eredeti?
Válaszol
hello!

El tudnĂĄtok nekem magyarĂĄzni, hogy : Azt olvastam Subvoice oldalĂĄn, hogy 0,3-0,4 es qts-el a hangszĂłrĂł reflex dobozba jĂł, 0,5-0,6 ĂŠs felete pedig zĂĄrtba. Most jĂśn a problĂŠma: bevittem 1-2 h2000-es hangszĂłrĂłt a jbl-be (a kezdĹ?k lĂĄza) ĂŠs pl az 1-es qts-re reflext ajĂĄnlott, egy mĂĄsik 0,4-es qts-re meg zĂĄrt dobozt.

.aaa. Hogy is van ez?
Válaszol
Melyiknek van 1 körüli "totálkú"-ja .?.

Egyébként a helyzet itt sem olyan egyszerű, h. a Qts vagy a program számításai 100%-osan eldönthetnék helyetted a dolgot. Neked kell dönteni az adatok alapján, h. milyen dobozt látsz jónak a hangszóróhoz melyik megoldás rossz és jó oldalait vállalod inkább. Pont azért mert te fogod hallgatni később.

Válaszol
hello!

Ĺ?Ĺ?, nemtudom most hirtelen..... elkĂŠpzelhetĹ?, hogy a ha10-436-ra emlĂŠkeztem ( 0,7). a mĂĄsik meg a ha31-422 lehetett. de most nem is tudom megnĂŠzni, mert itt didergek a Balaton partjĂĄn,ĂŠs egy tĂĄbla-pc virtuĂĄlis billentyĹązetĂŠn gĂŠpelem a hozzĂĄszĂłlĂĄst, ezĂŠrt hiba is lehet benne bĹ?ven.

úú, de útålom a laptopokat!
Válaszol
Big Grin semmi gond. Csak meg ne fázz. Tongue Azért a 0,626 vagy 0,7 mégsem 1,0. De nem fontos.
Hogy milyen dobozban érzi jól magát a hangszóró az sokmindentől függ. Általánosítani lehet az EBP hányados alapján fs/Qes például. Emlékeim szerint nagyjából így:

100 fölött exp. tölcsér is lehet
80 fölött egyértelmű b-reflex
65-80 inkább b-reflex
50-65 átmeneti, kompromisszuokkal lehet zárt és reflex is. De akár TL sem kizárt.
50 alatt inkább zárt. Vagy TL. De ez utóbbi sokmindentől függ.

Válaszol
üdv!
tudna segíteni valaki beag hx 302 hangszóróhoz készített hangdoboz rajzának / rajzainak megkaparintásában?
Válaszol
Nem találkoztam még ezzel a hangszóróval..

Válaszol
ez egy 30 centis 100w-os hangszóró..
Válaszol
Shalafi! (vagy aki még ért hozzá)
Az a tervem, hogy egy 15 literes bassreflex doboz eddig mélyközép sugárzójaként működő hangszórót ezután középsugárzó funkciójában alkalmazom, (kiegészítem egy mélysugárzó dobozzal) és így alul 2-300 Hz alatt nem fog dolgozni. Meg kell-e hagynom a dobozt bassreflexnek, vagy jó a megérzésem és átalakíthatom zárttá.
Köszi a segítséget!
Üdv: Cirrus

Zárlat, szakadás, vagy egyéb műszaki hiba.
Válaszol
Szerintem alakítsd zárt dobozzá inkább.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
pagrus Írta:Szerintem alakítsd zárt dobozzá inkább.
A fene tudja. És ha a mély szintén reflex lesz? Lehet könnyebben tudná
összehangolni őket ha mindkettő reflex. vagy rossz az elképzelés?
Üdv, Péter
Válaszol
Rossz. Smile
A doboz is egy felüláteresztő szűrőként viselkedik, csak ez nem elektromos, hanem akusztikus. Egy kisebb meredekségű vágást (ami zárt doboznál ~12db/okt), könnyebb illeszteni mint a b-reflex 18-24db/oktávos esését mélytartományban. Legkönnyebb a dolog, ha külön erősíti a hangszórókat, akkor lehet, hogy elég csak a mélyet vágni egy másodrendű aluláteresző szűrővel, de a passzív módszernél maradva is könnyebb lesz zárt dobozzal.

Válaszol
És persze mérjél, teszek fel a mérőműszerek topicba egy egyszerű mikrofon erősítőt.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Köszi a segítséget, megerősítettek az elhangzottak. Van egy noname kapszulám, megpróbálom életem első mérését. (Csak legyen valami a monitoron, mindegy milyen girbe-gurba, aztán majd lesz ez profi is)

Válaszol
Néhány kHz-ig a legtöbb kapszula gond náélkül használható .
Nézd meg Spexcel honlapját . Különös tekintettel az RMAA-ra .
Válaszol
Sziasztok! Az lenne a kérdésem hogy 2500 hz es keresztezési frekire milyen értékü tekercs és kondi szükséges?
2 kalkulátor is azt dobta ki hogy 0.25 mH tekercs, 7.9 mikro kondi (1 rendü váltó).
A mély 4 ohm magas 8 ohm. Csak azért kérdezem mert subvoice 1.5 mH tekercset használ szintén 1 rendü váltóba de az elvileg 400 hz nél kezd vágni. .forog.
Valaki megmagyarázná?Légyszi.
Az élet nem habostorta.
Válaszol
hm...? .zzz.
Válaszol
Az én általam használt számoló program (BASS) is ezt adta ki (Butterworth, 1. rendű), feltételezem, ha a képletek alapján Te számolod ceruzával, akkor is ez az érték jön ki.

"Ja kérem, egy dolog a gyakorlat, más a praxis" Darvas László

Az okosabbak meg majd felébredek, és fűznek hozzá két jó szót, ha éppen méltónak találnak rá minket.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 11 Vendég