A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Szeretnék egy hordozható mini (szatellit) hangfalat készíteni.
HA10-437 4 ohmos mélyközepet néztem ki, ~3.5 literes reflexdoboz jónak tűnik. 10 vagy 20 Wrms-t merjek ráengedni? .eros.
HG 1.9-623 dómot gondoltam mellé, ugye van 4 ohmos kerek is?
Van-e közibük való váltóhoz ötlet (autó boxban ezek voltak?), vagy inkább aktív váltót (pl. 3. fokú, fx= 4-7 kHz)? Ha aktívat csinálok, magasnak elég ugye 8 ohm, (fele teljesítmény) is?
vélemények? .ful.
A mélyet lehet-e kérni kompenzáló mágnessel, illetve papír porvédővel (egyiket se kéne felragasztani, mert kísérleteznék velük, + fáziskúpokkal)
.tuz. .foghijas.
Üdv. Gábor
Válaszol
437. Szerintem 5,5 liter nettó doboztérfogat, ebből 0,5-et úgyis elvesz a hangszóró, a reflexcső. Nagyjából 75Hz-re kell hangolni. Az f3 így lesz kb. 69Hz. A mechanikai terhelhatőség attól függ, hogy milyen összetételű a hangszóróra jutó jel. Smile ha 60-65Hz fölött üzemel csak, akkor akár 20-25W is belefér, ha ez alatt is teljes sávban, akkor max 5W. A HG1,9-ből passzív váltásnál is bőven elég a 8 Ohmos, az a 3dB különbség még jól is jön. Lehet kérni +mágnest, de sok értelme nincs. van rá ötletem, hogy mit kell változtani. Másik porvédővel és impregnált memebránnal kicsit jobb volna az átvitel, de ha így készítjük, akkor nem tudsz játszani a hangszóróval.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Kedves Mindannyian!

Belevágjunk egy kétutas HA 18-620 és HG1,9-623 magas, plusz hangváltó és doboz méretezésébe?
Unokaöcsémnek tetszenek, Ti hogy álltok hozzá?
Üdv! SMA
Válaszol
Miért kell ezt megkérdezni? Egyébként én is tervezem a 620-ast felhasználni, csak én a 2,5-öst tenném mellé. A hangszórók már megvannak, csak előbb egy másik projektet kell befejeznem.
Üdv: Cirrus

Zárlat, szakadás, vagy egyéb műszaki hiba.
Válaszol
Kedves cirrus és Többiek!

Azért, mert szeretnék előzetes információkhoz jutni, hátha valaki segít is ezzel, nekem.
Hátha hallották már többen is ezeket a hangszórókat, hogy le(rá)beszéljenek. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Építsd meg, aztán összehasonlítjuk a hangjukat.

Válaszol
Ne csodálkozz, SMA mindig így kezd hozzá. Big Grin A "hangjuk"-ról érdeklődik, én meg ettől zavarbajövök. .zold.

Válaszol
Nekem TL-ben bejött a hangjuk . Nem érzem rosszabbnak mint a Tannoy-okat .
Válaszol
Én is így kezdem (kezdtem), szerintem is vannak "szép hangú" hangszórók, de belátom, hogy egy mérnök-ember minden szőrszála égnek áll ilyen idétlen fogalmak hallatán, mivel vagy korrekt az átvitele egy eszköznek, vagy nem. Ahová eljutottam a sok próbálkozással, az annyi, hogy mindenekfölött a keresztváltó az abszolút elsőszámú közellenség, mivel két közepes hangszóróból is csodát lehet kicsiholni egy jól megkonstruált (eltalált?) elektronikával, viszont elég egy érték 10 százalékos megváltoztatása, és szétesik a hangkép a legjobb 20-30 E Ftos hangszórókkal is. Mivel csak nagyon ritkán találkozik az ember olyan minőségű hangszórókkal, hogy jó lenne nekik az elsőfokú váltó, így egy matekban jártas kolléga kiszámolhatja a változatok számát a fenti + ill. - eltéréssel minimum 6 darab alkatrész esetén.

Válaszol
Egyes tannoyoktól nem nagy érdem jobbat alakotni. És tudom nagyon jól, hogy nemcsak átvitele van a hangszóróknak. Csak a jó hanggal, mint fogalommal nem tudok mit kezdeni. Mostanában az a válaszom erre, hogy: -Igen, ha van mellette egy magas, jó hangja van. Wink

Válaszol
HG19-623 és Ha18-620 tervbe véve, ahogy Shalafinak mondtam mágnesesen árnyékolva. A hangváltónak a linken található, ~ 4500Hz közelében lesz a vágás. .ir.

http://www.dunainfo.net/~pinterm/hangfal/terv.JPG

Nem árnyékolva rokonom készít egy 3800Hz-en "vágott", 2 utas (rear/surround) hangdobozt, ugyanezekből a hangszórókból. Nálam a mágneses árnyékolás teszi majd érdekessé a dolgot (érzékenység...), de sajna csak elektronikus készülékek mellé tudom berakni majd a dobozt. Azt hallottam a HG19-et nem szabad mélyen vágni, a HA18 átviteli görbéjéből pedig a 4-4,5KHz körüli érték tűnik szimpatikusnak. .kv. A b-reflex doboz mérete előreláthatólag 25 liter, de 21-22 literre redukáható. Az alkatrész listán nem változtat a döntés. .monokli. Az ellenállások egyenlőre H2000-nél található 2db 4,7Ohm-os és 33Ohmos változatok lesznek, de amint kapok a képen szereplő 2.2Ohm 5% 5W-os és ugyanilyen 33Ohm-os ellenállást átalakítom arra.

A finom kritikákat és építő jellegű véleményeket előre is hálásan köszönöm. .ok.
Válaszol
6 dB-s váltónál ha viszonylag egyenletes az átvitel , nem sok különbséget hallok az egyes változatok között .
Arra gondoltam csinálok , relés átkapcsolót . Talán jobban hallható lessz az eltérés .
Válaszol
Az egy érdekes dolog lenne több 620-assal megépített dobozt összehasonlítani!
Shalafi: A lineáris frekvenciaátvitel és szép lefutás mellett persze még a többi tulajdonságra is gondoltam, amiből szerintem talán a legfontosabbak az impulzusátvitel és a fázis(ok), torzítások, rezonanciák, érzékenység, de valószínűleg te jobban tudod, ezért egészítsd ki, ill. javíts ki engem, ha nem ez a sorrend. És ami elszomorító, hogy ezek csak valószínűsítik hogy nem fog rosszul szólni, de hogy világbajnok lesz azt egyáltalán nem garantálják. Szerény elektronikai jártasságom és kevés tudásom miatt elnézést, nem akarok nagyképű lenni, mintha értenék hozzá, csak egyszerű barkácsoló hifista vagyok.

Válaszol
- Mixa - Írta:HG19-623 és Ha18-620 tervbe véve, ahogy Shalafinak mondtam mágnesesen árnyékolva. A hangváltónak a linken található, ~ 4500Hz közelében lesz a vágás. .ir.
.sir. .aaa. Jöjjön a finom kritika. Ez így hülyeség (finom voltam.. ugye?). Meg ne építsd már ezt a "váltót". Sztem próbálj várni egy kicsit mielőtt nekifogsz, első ránézésre nekem nagyon nem szimpatikus az összeállítás, az 1,9-es magas sem az jelen állapotában, én biztos, hogy a 2,5-essel próbálkoznék, nnade nem rólam van szó. Hirtelen ötletem sincs hogyan kéne ezeket összeváltani, de pár nap múlva megpróbálom megnézni.
Az árnyékolt hangszórónak valóban kisebb doboz kell majd, pontosan nem tudom, mekkora, rendes adatlapot csak kb. két hét múlva tudok a 623M és 620M-ről készíteni. Addig csak sejtáseim vannak. Mi az az elektronikus készülék, hogy kötelező árnyékoni?

Válaszol
Más, sokféle új alkatrész van ~50 féle kondi és ellenállás, azok között biztos van olyan ami neked kell majd. A rendes hangváltóhoz. A lapra egyelőre még nem került fel, de addig is lehet kérdezni alkatrész-ügyben. Is.

Válaszol
Legalább egy képet , a repertoárról . Vagy listát , a célirányos érdeklődés érdekében .
Válaszol
Monitor, switch, router, meg amit hirtelen a monitor elé rakok, vagy a toronyban levő szgép, ami mellé nem fér el 1-1 méter távolságban semmi mióta bekerült a szobába a franciaágy. Köszönöm a hozzászólást, csak majd módosítani kell a rendelésen, amit Ben adott le ma este. Öhm, ha ez így kimondhatatlanul pocsék, akkor megvárom a pár napot, utánna esetleg a 2 hetet a mérésig. .oh. .oh.
Válaszol
Ellenállás és kondenzátor.. Mit kell ezen magyarázni... 1-100 Ohmig illetve 4,7-22u-ig (NNajó tudom mit, de épp azért nincs fenn a lapon, mert még nem vagyok kész a magyarázatokkal.)

Válaszol
Jó, az 1,9et tényleg árnyékolni kell, annál hatalmas a mágneskör szórása. Sajnos. Bajban is vagyok emiatt eléggé. Leglább 40 centi kell hogy legyen a monitortól való távolsága, mint a 620-nak is (bár ott nem eltúlzott a szórás, inkább "erős" a mágnes).

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Nehéz eset vagyok, belátom. Smile

Azért is kérdezek hasonlókat, hogy magamat és más érdeklődőt is meggyőzzek.
Ha kapok választ, annak örülök, ha negatív, akkor is.

Követelmény:
Minőségi zenhallgatás, TV-hang, házi mozi cucc hangosítása.
Kétutas kivitel, "jó" hangszórókkal.
Tényleg javasolhatnátok valamit, vagy útmutatást is elfogadok.

Üdv! SMA
Válaszol
Kedves SMA!

A 620-ast már máshol is - saját tapasztalatok alapján - dícsértem/ajánlottam (kinek hogy tetszik jobban). Szvsz a 620-as egy jó választás, de nem akarlak rá se, de le sem beszélni róla. A mély és a középtartományba is egyaránt jól teljesít, a reflexdobozba kb. 50Hz körüli alsó határfrekvencia meg már olyan dolog, ami személytől függően vagy elég, vagy nem. Számomra elegendő, és szerintem nem is nagyon kell szégyenkeznie az ilyen alacsony frekvenciáju hangoknál más hasonló hangszórókhoz képest. Térhatású hangok visszaadásánál szintén jól teljesít. Terhelhetőség szempontjából szintén azt tudom mondani, hogy egyéntől függ, de gondolom ez nem elsődleges szempont.
A magasat illetően, hogy 623 vagy 639, ezt sajnos nem tudom megmondani. A 639-est már hosszú ideje hallgatom és arra jutottam hogy nem szabad a diffúzort kiszedni. Diffúzor nélkül rettenetesen irányítottá válik, ami házimozizáshoz nem éppen jó tulajdonság, de zenehallgatásnál is zavaró. Nem olyan vészes egyébként a hangja, de attól függ, hogy van beépítve. Lehet, hogy rossz a fülem, vagy a magas más amit hallgatok, de ahogy észrevettem, ha az előlapba süllyesztve van a hg 2,5 akkor valami ok folytán finomabbá válik a hangja és nem sokkal ércesebb a diffúzor nélkülinél. A kisebbik hg-t még nem hallottam de ha jól haladnak a dolgok jövő hét vége felé sikerül megszólaltatni a versenyre szánt dobozom, amiben olyan lesz.
A 620-ashoz én is gondolkodtam illeszteni az 1,9-est de csak terv szintjén él a dolog. Nem tudom hogy össze lehet e hozni a kettőt, de szerintem érdemes próbálkozni, mert azt mondják, hogy jó a kis hg, vagy jobb mint a 2,5-es.
Remélem sikerült valamiben segíteni, habár a döntésedbe nem akarok beleszólni. Big Grin

Üdv: HorsePower .zold.
Válaszol
Szerintem a hg2,5 jobb hangszóró mint az 1,9-es, megfelelően váltva pedig nem zavaró a felső határfrekvencia sem. Bár ugyanez megfordítva igaz az 1,9es dómra is. Helyesen váltva nem zavaró a 2-5 kilóig viszonylag gyenge csd. Jelenleg ezt gondolom.

Válaszol
Szia HP!

Rég "láttalak"!
Ez most az én 620-asomról, vagy a Tiedről szól? És a süllyesztett HG az enyém?
Most jó diffuzor nélkül (nem olyan érces), vagy nem jó (túl irányított), vagy mindkettő? Big Grin
Lex
Válaszol
shalafi CSD diagrammokról beszél, számára az a mérvadó Smile Tongue
Üdv, Péter
Válaszol
Szia Lex!

Részben a Te 542-esdről meg HG-ről szól a dolog ill. jellemzés. Valami olyasmit próbáltam leírni a diffúzorról hogy nem érdemes kiszedni, mert süllyesztve nem sokkal erőltetettebb a hangja mint a diffúzor nélkülié, viszont a diffúzor nélküli nagyon irányított lesz, ami sokkal zavaróbb mint az ércesség. Majd kifejtem bővebben egy mailbe még a ma este folyamán a váltókkal együtt. Big Grin

Üdv:HP
Válaszol
No, sebaj, legfeljebb buktam egy HG zárófedelet. De lehet, az irányítottsága miatt jó lesz a szomszéd idegesítésére. .ordog.
Lex
Válaszol
Papíron gondolom te is sokkal szebb lehetsz SMA, .zold. mint itt írásban. Ha már ilyen szépen inspiráltok rá, lehet, hogy tudok készíteni korlátozott mennyiségben egy 25mm-es PE dómot, ami az 1,9-nél alacsonyabb rezonanciájú és a jelenlegi 2,5-estől jobb felső határfrekvenciájú lenne.

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Örömmel várjuk! Smile

"Minden férfi szép, ha csak egy fokkal is szebb az ördögnél". Smile

Szóval miért nem jó a Wima kondi hangváltóba? .monokli.

Üdv! SMA
Válaszol
Jó, a hangszóró kész, megcsináltam, majd este méregtek, ha tudok. A wima kondik néha még TV javításhoz sem jók, mert mikrofóniásak, az impulzusátvitel sem túl szép és az esr magasabb mint kéne. Magyarul nem ér annyit amennyibe kerül, bár nekem már az első is elég, hogy elriasszon.

Válaszol
Este van, nézz ki az ablakon Smile Várjuk a mérést. .hehe.
Szia
Üdv, Péter
Válaszol
topeti Írta:Este van, nézz ki az ablakon Smile Várjuk a mérést. .hehe. Szia
Inkább meg sem mutatom. Jobb a sima textiles változat.

Válaszol
shalafi66 Írta:......Persze, szempont, de van bennük még vmi közös, az árát egyik sem éri meg. Smile .....
Én is fenntartással kezelem ezeket a dolgokat, illusztrálom, miért:
Éppen a mai munkám volt (részben) ez a broadcast, azaz adás minőségű berendezés:

Az egyetlen luxus audio vonalon a Neutrik csatlakozósor (na persze, szimmetrikus):
[Kép: gy-IMG_3706n.jpg]

Jobb felül az iménti audio csatlakozósor belülről, innen a jel közönséges szalagkábelen megy tovább. Középen a koaxok az aranyozott csatikkal a video szekció:
[Kép: gy-IMG_3712n.jpg]

A video rész közelről. A high-end megszállottak ilyennek szeretnék az audio részt látni, de ez a valóság: Big Grin
[Kép: gy-IMG_3713n.jpg]
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Nézzük:
Kétutas reflex-doboz, HA 18-620 és HG1,9-623, 19l-es netto dobozban, F-3dB 50Hz-re esik, hangváltó első nekifutásra, tankönyv szerint 12dB/oktávos.
Fx = 4kHz, aztán majd meglátjuk, L1 = 0,45mH, L2 = 0,225mH, C1 = 7uF, C2 = 3,5uF kész, ennyi.
A mély nem éppen szépen dolgozik a kHz-es tartományban, ezért már 1,5kHz-től vágnám, a magas is jobban örülne gondolom az 5kHz-es belépésnek.
Viszont ne legyen lyuk e-kettő között, lyuk csak a dobozon lesz, egy darab, 6,8cm átmérővel, kb. 19cm hosszú, WinISD ezt mondta.
Ti mit mondtok?

Üdv! SMA
Válaszol
SMA!
Szerintem lyuk nem lesz,csak kiemelés. .szia. Az egykilencet 2,2uF+0,25mH-vel váltottam anno,így kb.4,3kHz lett az xfreki,egy tévéemmszázötvennel egycsárdában,ami előtt egy 0,56mH volt egymagában(meg némi korrekció)...
Üdv Doki!
Válaszol
Kedves doki és Többiek!

Nem szabad kiemelésnek lennie!
Te látsz valami okot arra, hogy kiemelés lesz valahol az átvitelben?
Mindenféle korrekciót, Zobelizátort és egyebeket szeretnék kihagyni, mert durván rontják az eredő hangzást. Ezek meghallgatás és mérések alapján is egyeznek, tehát rontanak, túlterhelést is okozhatnak az erősítőnek, ami nem hallatszik, de érezni, hogy melegebb a borda, mint előtte, más konfigurációban.

Szeretnék shalafi66-tól is választ, javaslatot kapni feltett kérdésemre, illetve "útkeresésemre".

Üdv! SMA
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 6 Vendég