A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
HG 2.5-öt milyen mélyre érdemes az előlapba besülyeszteni. Szebb lesz tölle a hangja. A HA 20 598-at érdemes besülyeszteni az előlapba vagy az jó süllyesztés nélkül.
Válaszol
.forog. :? A zárófedél az előlappal egy síkban legyen, másképp nincs értelme. Az 598 a kiscsapos ha 22 lenne?
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:.forog. :? A zárófedél az előlappal egy síkban legyen, másképp nincs értelme. Az 598 a kiscsapos ha 22 lenne?
Igen amit nekem küldtél arról lenne szó.
Válaszol
Szia Shala!
Ha egy HA 18 620-ast átrak az ember egy 15 literes dobozból egy 36 literes dobozba (hasonló mértékű csillapítás,illeszkedő reflexcső), és közeltéri méréssel megméri, váltó és minden alkatrész nélkül, akkor lehetnek jogosak a 20 Hz-től 2kHz tartományban teljesen más jellegű beszakadások és puplik a frekvenciamenetben? Bocs, ha túl amatőr megfogalmazású a kérdés.
Üdv: Cirrus

Zárlat, szakadás, vagy egyéb műszaki hiba.
Válaszol
Ekkora hangszórónál a közeltéri mérés 2-300 Hz-ig használható.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
cirrus Írta:....illeszkedő reflexcső....
Mihez illeszkedik? Nem lötyög a lyukban? Big Grin
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
A reflexcsövet a hangszóró adatai alapján az adott dobozűrtalomhoz számoltam. (azonos 50 mm-es átmérő, eltérő hossz. 145mm 46,4 Hz 15 liternél és 46mm 44,5 Hz 36 liternél )

Válaszol
Azt nem tudom, milyen mértékű változások ezek, de sztem természetesek.

Válaszol
cirrus Írta:A reflexcsövet a hangszóró adatai alapján az adott dobozűrtalomhoz számoltam. (azonos 50 mm-es átmérő, eltérő hossz. 145mm 46,4 Hz 15 liternél és 46mm 44,5 Hz 36 liternél )
Ha olyan programot használsz, amelyik egyszerre mutatja a hangszóró, a reflexlyuk és a teljes átvitel görbéjét, akkor azon a frekin ahol a lyuk sugároz, a hangszóró átvitelében van egy beszakadás.
Gondolom a mérésed csak a hangszóróé, tehát ezt a beszakadást biztosan látni fogod a közeltéri mérésen, de ez természetes, ahogy Shala mondja.

Szerk.: Mit jelent nálad a hasonló mértékű csillapítás?
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
http://img405.imageshack.us/my.php?image=15ldobozban40cmkicsikprp1.jpg

http://img405.imageshack.us/my.php?image=36ldobozvltnlkl40cmkicsyy8.jpg

Válaszol
A dobozok belső falának 80%-át 3 cm-es hullámos nyílt-szivacsszerkezetű hullámos habanyaggal borítottam be (befeszülősen, nem ragasztva, minden deszkamodell).

Válaszol
Nincs itt rendben valami, Cirrus, ezek nem közeltéri mérések, legalábbis én nem ismerem fel annak.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Ja, ezek nem közeltériek, 40 cm-ről vettem fel őket.

Válaszol
Ezek alkalmatlanok a mélyátvitel vizsgálatára.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Ok, csak kísérletezgetek, de egy biztos, nagyon máshogy viselkednek a hangszórók a két dobozban, teljesen más a hangjuk, és nem csak az a különbség, hogy a nagyobb-ban mélyebbre megy.

Válaszol
cirrus Írta:A dobozok belső falának 80%-át 3 cm-es hullámos nyílt-szivacsszerkezetű hullámos habanyaggal borítottam be (befeszülősen, nem ragasztva, minden deszkamodell).
Ezzel az a gond, hogy a felület négyzetesen növekszik, a térfogat meg köbösen. Azonos csillapítás köbösen arányos csillapítóanyagot jelent.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Hoppá, milyen igaz.

Válaszol
.udv. Shala!

Mizu Prelu ügyben?

Petja
Válaszol
Sziasztok!

Barátnőmnek szeretnék csinálni, egy két utas hangfalat. Arra gondoltam, hogy ez egy HA18 (620) -ból, és egy HG 2,5-ből állna. Mivel nincs sok hely, ezért a doboz kb 25 literes lenne. Tud valaki konkrét tervet? Persze visszaolvashatnék a fórumon, de azért annyi időm nincs, ráadásul szivessebben megépítek egy már "bevált" rendszert.
Válaszol
22 liter hasznos térfogat, 45Hz-re hangolva, nagyjából ez az optimális megoldás. Váltóval dobozzal kapcs most még inkább privátban, vagy mailben tudok segíteni.

Válaszol
Szóval a doboz olyan lesz amilyent mondtál. A váltóhoz akkor tudsz valami "okosságot"? Mert hétvégén adnám le a haveromnak (Fehérvár) az alkatrész rendelést....
Válaszol
bikabeka Írta:Szóval a doboz olyan lesz amilyent mondtál. A váltóhoz akkor tudsz valami "okosságot"? Mert hétvégén adnám le a haveromnak (Fehérvár) az alkatrész rendelést....
Én ezt építettem meg ősszel és Shala adta a váltótervet.
Ajánlani merem, szép hangú összeállítás.
Üdv: Crockoo
Válaszol
Akkor folyt.köv itt.
Szóval 599 (vagy 599M, bár nemtom miért jó nekem a mágneses árnyékolás....)
és egy HG2.5. Ezt ugye már építette vki, csak én fix frekin szeretném elváltani.
Optimális lenne 2-2.5kHz környékén gondolkodni???
Amúgy ez a 35 literes doboz már adott, anno említettem, hogy volt egy félresiklásom az SAL SBV-jével. Mivel magának a doboznak ebben az állapotában semmi értelme, inkább készítek egy új előlapot hozzá és vmi térfogathoz illő hsz-el látom el.
Üdv: Crockoo
Válaszol
Crockoo Írta:...Optimális lenne 2-2.5kHz környékén gondolkodni???....
Szerintem nem, az oldalamon látható váltók 3 kHz felett váltanak, tedd 3,3-3,4 kHz-re inkább:

[Kép: valtasok.gif]

http://diyaudio.barjak.net/h2000-hangfal/index-h2000.html
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Pegrus!
1. A magashoz használt harmadfokú váltód (annak a hatása látható a felső képen, nem?) papírforma szerint hol éri el a -3dB-s pontot?

2. A magas igen intenzív hozzájárulása a hanghoz 1100-1200 Hz-en nem zavaró? Ez nekem elég közelinek tűnik a rezonancia-frekvenciához, nem okoz gondot?

3. A fázisok így jöttek össze a legtutibb módon a két váltónál? Milyen volt a hangképek különbsége a két váltóval?

Válaszol
Én azt hiszem, hogy akusztikusan 2500-2600Hz közé eső x-frekivel dolgoznék.

Válaszol
Az eddigi amatőr belekontárkodásaim a szakmába (és ha nem tűnik nagyképűségnek) a tapasztalataim azt mondatják velem, hogy szerintem ezt a viszonylag alacsony vágási frekvenciát nem lehet a mélynél másodfokú szűrő nélkül megúszni, és rögtön ott a kérdés: jó-e ez az alacsony vágás a magasnak?

Válaszol
cirrus Írta:Pegrus!
1. A magashoz használt harmadfokú váltód (annak a hatása látható a felső képen, nem?) papírforma szerint hol éri el a -3dB-s pontot?

2. A magas igen intenzív hozzájárulása a hanghoz 1100-1200 Hz-en nem zavaró? Ez nekem elég közelinek tűnik a rezonancia-frekvenciához, nem okoz gondot?

3. A fázisok így jöttek össze a legtutibb módon a két váltónál? Milyen volt a hangképek különbsége a két váltóval?

1. nem tudom pontosan, most nem otthon vagyok, tedd be a programba az oldalamon található rajzot.

2. Az egyszerűbb váltónál zavaró, de nem mindenkinek.

3. Biztosan lehetne még dolgozni ezen, fázisra nem hegyeztem ki. Az összetettebb váltó jobb hangú.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
shalafi66 Írta:Én azt hiszem, hogy akusztikusan 2500-2600Hz közé eső x-frekivel dolgoznék.
Érdekelne egy konkrét megoldás ilyen módon.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Lassan engem is, már csak ki kellene próbálnom. Kellene hozzá néhány olyan nap, amikor ezzel tudnék foglalkozni.

Válaszol
pagrus Írta:Az egyszerűbb váltónál zavaró... Az összetettebb váltó jobb hangú.
Köszi a választ nekem is ez volt a megérzésem!

Válaszol
Csoki fiúk!

Szeretnék összedobni egy pályakezdő (DIY) 2 utas H2K dobozt. Ki is néztem a PP membrános HA17et, de mivel 4kHz-ig visz csak és másodrendű váltónál meredekebbet nem ajánlatos használni ebben a tartományban így kiesett a versenyből. Néztem helyette egy HA17 PE porvédőset, Azt szeretném megérdeklődni, hogy pl hány dB-el kell elhalkulnia a mélynek, hogy a magasat már ne bántsák a mély frekik. pl váltanék 12dB-el 2500nál, akkor 10kHz-re 24el halkul, ez már elég neki?

Bármilyen építő jellegű hozzászólást szívesen fogadok, esetleg nem pont a kérdésre válaszolva is (mit hogy érdemes váltani, mikó, hogy...)

Előre is köszi
Creative E-MU 1212M ---> Neotech KHS-CA-201 ---> Sony TA-F730ES ---> Gale 315 ---> Celestion F38
Válaszol
.forog. .pia.

Válaszol
Marci Írta:Szeretnék összedobni egy pályakezdő (DIY) 2 utas H2K dobozt.

Javaslom a HA 18 -620-ast, nagyon finom darab. Felejtsd el a számolásokat, görbéket, programokat, alsó határfreki, keresztezés itt, vagy ott, csak másodfokú váltú, egyéb nem,... és kérdezz meg néhány embert, aki már megépítette kétutasnak 15 és 25 liter között ezt a hangszórót a HG 2,5-tel. Nem fognak nagyon rosszat mondani róla, mert tuti tipp. Kérhetsz már megépített és jól bevált váltókapcsolást és csőhossz/átmérő adatokat is, mert az egy nagyon verejtékes dolog, és tényleg kell hozzá a mérés. Nem szégyen átvenni bevált kapcsolást, viszont így meg lesz az élmény. Később, ha jól megy az alkatrészcserélgetés és mérés a váltóhoz, úgyis fogod majd magadnak piszkálni eleget.

Válaszol
A legegyszerübb váltó : 620 előtt semmi , HG előtt : 4.7uF MKP + L-pad .
Nekem a TL-ben ez van . / Van az egész előtt egy L-R tag is ,de az más kérdés . /
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 15 Vendég