A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Épp csak két hónapot késtél a szavazással. Smile
A marózás nem olyan veszélyes, kell hozzá szerszám, meg gyakorlás.
Lex
Válaszol
Van szerszám, meg gyakorlás is, csak amikor hangszórót süllyesztek, lányos zavaromban mindig elszúrok valamit. Izgalom, stb... Big Grin
Én is éppen építkezek...lassan lehet, hogy képek is lesznek! Smile
Üdv: spexcel!
Válaszol
Egy fontos részt kihagytam: mielőtt bekapcsolod a marót, sokat kell gondolkodni. Utána már csak káromkodni lehet. Tongue
Lex
Válaszol
Volt szakrajz tanárom szerint:
Nem az tud rajzolni, aki hibátlanul megcsinál egy rajzot, hanem aki leönti tussal a fehér papírt és kivakarja belőle a rajzot. .torz.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
spexcel Írta:
Lex Írta:A doboz egyik fele elkészült: Link 4. sor közepétől. A mélyre nincs rátéve a keret. Úgy pofásabb.

Én a négyesre szavaztam volna. Talán úgy a legkönnyebb váltót építeni hozzá... Smile
Persze - mint mindig - SZVSZ...
Viszont felsőmaró-technika órára jelentkeznék Hozzád... .oh.

Ez a doboz nagyon tetszik...
Hogy hogy került bele reflexcső? .forog.
A mélyek így mélyebbre kerültek? .sokk.
Válaszol
Vágtam bele egy lukat és belenyomtam. Smile Tegnap erről beszéltem. .forog.
Lex
Válaszol
Sziasztok!

Egy 2 utas álló reflex hangdobozt szeretnék építeni. Azzal kapcsolatban szertnék segítséget kérni h milyen csillapító anyagot használjak? A textil alapút azt mondták felejtsem el ugyhogy a "tojástartó" szivacs jön számításba vagy kőzetgyapot. Van köztük különbség? Melyik a jobb? Szívesen vároma hozzászólásokat amelyket előre is köszönök!
Válaszol
Kedves electricy és Többiek!

A kőzetgyapot jó, de csak nagyméretű hangsugárzóban érdemes azzal dolgozni.
A H2000-nél nagyon jó csillapítóanyagot lehet kapni, jól szabható, ragasztható.
A tojástartó-szerű habszivacs nem mindig jó, csak akkor ha tényleg akusztikai célokra való, arra készült, nem pedig csomagolóanyagnak.
Egyes padlószőnyeg anyagok nagyon jól használhatóak, vastagságtól függően, harmonikaszerűen lehet hajtogatva csavarozni-ragasztani.
Üdv! SMA
Válaszol
A csillapító anyagról jut eszembe hogy vanak tapasztalatok hogy meik jobb és meik rosszab vagy esetleg az eggyik zártban jobb vagy reflexben. Illetve hogy ti mit használtok. Én eddig amatőr módon csak szimpla háztartási vattát amivel teljesen feltöttem a dobozt. Szal ki mit és mi a tapasztalata?
üdv:vava
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Sztem: zárt dobozhoz jó a vatta, csak kicsit problémás, mert gézbe kell burkolni h. ne essen szét. Reflexnél ez még problémásabb. Smile A PE csillapítóanyag végülis jól rögzíthető az oldalfalakra reflexnél, többnyire ragasztó nélkül is. Zárt dobozhoz a rétegeit fellazítva széthúzva kell használni, és tetszés szerint feltölteni vele a dobozt.
Nekem szimpatikusak még az SMA által említett vastagabb filc vagy nemez-szerű anyagok is, jó helyre téve, hajtogatva kellően csillapítanak.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Az gáz akkor hogy az orion hs 280 ba 6 zacskó háztartási vattát tömtem de az elsőket szépen felragaztottam a falakra ragaztóval de semmi gézt vagy hasonlót nem használtam. Szal ez gáz volt?
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Szerintem nincs ezzel semmi gond, mert a vattát ugyanúgy lapba préselve adják, mint a csillapító anyagot. egy kb 20 cm széles hosszú csíkot adnak, ami így kezelhető marad. Az okosok szerint a zártba nem kell a falra ragasztani, elég széthúzni lazára és préselés nélkül szellősen feltölteni a dobozt.
Lex
Válaszol
Akkor jó megnyugodtam! Bár nincs széthúzva benne de nincs is beletapossva. Köszi
Válaszol
6? Smile az jó sok. Én úgy emlkészem, h a vattát is fel kell lazítani zárt dobozba, aztán gézbe tekerni, és úgy feltölteni vele.

Válaszol
Kedves vava és Többiek!

A 6-zacskó vatta kicsit sok, pláne ha dobozonként gondoltad?!
Dobozonként elvileg elég egy-egy csomag vatta, a 400grammos kivitelből, a 8 Ohm-os verzióba. Ha jól emlékszem, 4 Ohm-os hangszórókhoz 1,5 csomag vatta jobb. Érdekes, de tényleg másképp szól a kétféle impedanciájú hangsugárzó.
Szépen hajtogava kell nagyjából egyenletesen elosztani az alj-hát-oldallapok között. Ha nem hurcolásszuk a hangsugárzót, nem kell lefogatni géz-szerű anyaggal, egyébként le kell fogatni a vattát, lazán. Az is jó, ha valaki nem akar vesződni az elrendezésével, ha kispárnát készítünk belőle, géz-zsákba tömve a vattát és átlósan középtájt lefogatjuk az oldalfalakhoz.
Üdv! SMA
Válaszol
Rosszul emlékeztem csak 4 db van egyben. És a lehető leg szebben és eggyenletesen van elosztva, hajtogatva benne.
Válaszol
Sztem még drága is a vatta a PE helyett... .forog. Másrészt, azért legjobb tudomásom szerint jobb a hangelnyelési képessége, mint a vattáé. Wink
Válaszol
Sziasztok!

Lenne néhány kérdésem amire remélem tudtok válaszolni amit természetesen előre is nagyon köszönök! 1.: 2 utas álló hangfal vidis hangszórókból. Ha kettős erősítést szeretnék akkor csak egyszerűen a JBL speakershoppal megtervezett hanváltó magasrészét az egyik végfokra a mély részét a másikra teszem? (remélem nem volt túl gáz a kérdés de sajna nem vagyok hozzáértő .ufo. ). 2.: A reflexdobozba a csillapítást az összes belső oldalra kell tenni szerintem igen de attól félek hogy akkor túlcsillapított lenne nem? Impedanciakorrekcióstagot érdemes a mély elé tenni?(HA 18-620 vagy HA 17-582)
Válaszol
1. Kettős erősítés: igen, ha passzív akkor pont így. Wink

2. Reflexnél az előlapot nem kell csillapítani, csak az oldal, hát, és felső lapokat. Vigyázni kell, hogy a cső kivezetése minden más belső elemtől legalább az átmérőjének másfélszeresére legyen (jobb, ha távolabb), illetve a hangszóró és a reflexcső belső nyílása között ne zavarja semmi a levegő áramlását.

3. Mivel a keresztezési frekvencia bizonyosan olyan frekvencián lesz, ahol a mélyközép erőteljesen emelkedett impedanciát mutat, ezért: igen, használj RC tagot párhuzamosan a hangszóróval. Én a magasnál is szoktam, jobban tervezhető a váltó, illetve egy kondi + egy ellenállás nem egy nagy befektetés, és ennyit biztosan megér. Wink
Válaszol
Ez mind olyan attól függ, hogy.... dolog. A JBL-lel tervezett elektromos vágási frekvenciák akusztikusan másképp alakulnak. Ezt figyelembe kell venni tervezéskor.

Válaszol
Köszi spexcel! Okosabb lettem! .tok. Van még valami azt mondtad hogy nem kell! a doboz összes oldalát csillapítani de ha mindenhová rakok az árt vagy nem hoz változást csak több az anyagfelhasználás és "fáradtság" vagy még ronthat is a dolgon? Shalafitól annyit kérdeznék ha a JBL nem jól számít akkor mivel számítsak vagy ha nincs jobb akkor milyen módszerrel korrigáljam a JBL-el kiszámolt értékeket?(mivel a JBL-lel tervezett elektromos vágási frekvenciák akusztikusan másképp alakulnak.) Igazából nem is tudom hogy mire gondoltál talán a vágási frekinél jelentkező beesés vagy esetleg kiemelés? Előre is köszönöm!!!
Válaszol
Erre én két mondatban nem tudok válaszolni. A pontos szimulációhoz a hangszórók nem kevés adatát paraméterét ismerni kell. A jbl-progi csak a szűrők elektromos karakterével számol. Nem tudok jobbat, ha érteni akarod, olvass utána előbb.
A reflexdobozt jó esetben nem érdemes túlcsillapítani, hisz ezzel rontod a rezonátor jóságát. Végülis nem bonyolult mérések nélkül is ki lehet próbálni, hogy szól jobban.

Ui: vidi hangszórók nincsenek forgalomban. Kevés kivétellel.

Válaszol
Szia shalafi66! Köszi a választ bár csak mmég hallottam róla de gondolom a klinger könyvben ilyenekj le vannak írva. ? Amúgy meg mit szerettél volna azzal mondani hogy Ui: vidi hangszórók nincsenek forgalomban. Kevés kivétellel. Ne bolondozz kérlek .aaa. Mi történt hogy nincsenek forgalomban? vagy nem is voltak? HA 18-620 vagy HA 17-582? Vagy másik hangszóró után kell néznem? Egyébként ezek közül a hsz-ek közül egy párat a jövő héten szeretnék megrendelni (még számolgatok nézegetm hogy melyik lenne a megfelelőbb de végülis szinte teljesen egyformák) vagy már csak szeretnék lesz belőle? Sad
Válaszol
Csak annyi, h. amit mi gyártunk, az egyik sem videoton. kb 10 éve már nem az. Szinte semmi köze a régi hangszórókhoz. Ami videoton az is javított és csak egy-két darab van belőle.
A Klinger-féle könyvben erre a dologra nem fogsz választ találni. Nézz körül mondjuk subvoice oldalán , és kicsit közelebb jutsz a valósághoz.

Én mindenképp a papír porvédős 160mm-es hangszórókat ajánlom, az 582-őt nem, a PE provédő kicsit rezonáns viselkedése miatt.

Válaszol
Kedves Electricy!

Forgalomban van mind a 620-as mind az 542-es. Shalafi arra utalt, hogy ezek nem videoton hangszórók, hanem H2000 névvel ellátottak. A kettő nagy különbség! Ezt majd Shalafi elmagyarázza, de ne nagyon nevezd vidinek őket mer Shalafinak nem fog tetszeni. .gonosz. Úgyhogy nyugodtan számolgathatsz, nézelődhetsz! .foghijas.
Válaszol
Mire leírtam a hozzászólásomat Shalafi megmagyarázta a dógokat! .monokli. .foghijas. .kopp. .ok. No mindegy így már érthető Electricy?
Válaszol
Akkor azt kell hogy modjam hogy mindenképpen a HA18-620-asra esik a választásom. Egy TVM AR104-04/8-as magast illesztek hozzá! Így asszem jó is lesz! Jut eszembe van értelme esetleg az előlap egy részét vagy oldalfalakat szendvicsben kitölteni vékonyan nagyon finom homokkal? Vagy mivel a doboz kb 16 liter körül alakul így abból nem lesz álló sehogysem, álló hangdoboznak kezdem el és az alsó részt leválasztom és szintén homok bele (esetleg beton? .kopp. ) Így nem kellene külön állvány sem + így, meg tüskékkel + gumialátéttel teljesen le lesz választva. Igazából nem nagy a költségvetésem így szeretnék kihozni a legjobbat abból ami van csak attól félek hogy a ló tulsó oldalára esek .aaa. Jóéjszakát mindenkinek! Megyek aludni! .zzz.
Válaszol
Beméricskéztem a HA16-542+HG2,5-464 20 literes reflex dobozomat is. Az eredmények:
Kép1 Ez a teljes doboz egy hevenyészett 1,5 Ohm+3,3uF soros taggal a magas előtt.
A csőnek 49 Hz-re kellene hangolva lennie, de csak 41,42Hz-en van.
Kép2 Itt csak a mély.
Kép3 Itt csak a magas.
Kép4 A magas az említett soros RC taggal. Az RC tag az alacsonyabb frekvencián igencsak megnöveli az impedanciát, így védve a magas hsz-t és leválasztva a mély tartományt. Jól mondom? Itt nagyon látható az 50Hz-es zavar.
Kép5 Lekanyarintottam pár centit a csőből, és behangoltam 49 Hz-re.
Terv-tény összehasonlítás:
1. púp: terv: 27,75 Hz / 31,67 Ohm, mért: 29,44 Hz / 28,71 Ohm
1-2 völgy: terv: 48,7 Hz / 7,78 Ohm, mért: 49 Hz / 7,23 Ohm
2. púp: terv: 80 Hz / 29,46 Ohm, mért: 85,12 Hz / 35 Ohm
Itt is a 2. púp tér el.
Kép6 A hangolás előtti (ciánkék) és utáni görbe (sárga). Ebből mit olvastok ki?
Lex
Válaszol
Vagy a doboz kisebb, vagy a számítás-szimuláció csal, vagy nagyobb a Vas értéke a hangszórónak, vagy mindhárom vagy Fs magasabb. Az eltérő magasságú imp. csúcsok egyébként a doboz QL-re és a reflexcső Qp-re is visszavezethetők.

Válaszol
Kiszedtem a mélyet és megmértem így. Kép7 Ennek a HA16-osnak sokkal magasabb az Fs-e. :|
Ezért érezte mindenki azt, hogy ez a doboz gyengébb a kicsi egyutasnál. .sir.
45 Hz helyett 54 Hz. A hsz. fordítva olvasta az adatlapot.
Shala! Mi legyen?

PS.: A T-S paraméterekhez szükséges f1, f2-tőt mekkora impedanciáknál kell mérni az fs két oldalán?
Lex
Válaszol
Lex Írta:...PS.: A T-S paraméterekhez szükséges f1, f2-tőt mekkora impedanciáknál kell mérni az fs két oldalán?
Az impedanciacsúcs értékének és az egyen ellenállatának a hányadosának a gyöke megszorozva az egyenellenállattal.
Üdv Doki!
Válaszol
Köszönöm Doki!
Tehát f1, f2=sqrt(Rmax/Re)*Re ha jól értettem.
Viszont ez egyszerűsíthető, mert ha Re-t beviszem a gyök alá, akkor sqrt(Rmax*Re)-t kapok, ami egyszerűbb.
Lex
Válaszol
Lex Írta:Köszönöm Doki!
Tehát f1, f2=sqrt(Rmax/Re)*Re ha jól értettem.
Ja. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Még hozzáírtam, hogy egyszerűsíthető.
Szóval kiszámoltam, amit tudtam:
HA16-542:
Adatlap...............Mért/Számolt:
Re: 6,0 Ohm.........6,1 Ohm
fs: 45,393 Hz........53,34 Hz
Qms: 2,501..........2,678
Qes: 0,437...........0,479
Qts: 0,372............0,406
Lex
Válaszol
Lex Írta:HorsePowernek nem küldtél véletlenül ilyet?

Lex? Ugye az 542-ről van szó? Ha igen, rendeltem ilyet nemrég. Azzal össze tudod hasonlítani. Wink
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég