A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUB
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat. Első dolgom az volt hogy utánnanézzek a hangszóróknak. Átnéztem a fórum egy részét és valóban belátom, hogy a 634-es lenne az én választásom. Egy ezresen ne múljék a hangzás.
Amin meglepődtem, hogy nem az erősítőt becsmérlitek, holott úgy gondoltam, egy számítógéphez kapcsolható hangszóró erősítőjére monora bekötni egy jól megépített sub-ot vétség lenne. De eredetileg ez lenne a felállás, és még a magas hangszóróit is sem szeretném lecserélni.

Az egyik dolog a hangszóró, a másik az erősítő, a harmadik pedig a sub láda építése amiről igazából ez a fórum szól. Kinéztem garázsba anyag után. A következőket találtam (hangszóró építés céljából): kb. 10nm szabványos 19mm-es bútorlap, 3nm 30mm-es bútorlap, Pálma Fix ragasztó, kőzetgyapot, üveggyapot, 4db 0.12nm építőiparban kimondottan hangszigetelésre használatos 19mm-es szivacsos "lap", 2 eres árnyékolt vezeték Smile
Rendelkezésre álló eszközök: sajnos legkomolyabbal csak dekopir fűrésszel állhatok elő, de természetesen fúró, forrasztópáka, fűrész, ráspoly, kalapács...
Olvasgatva tovább a fórumot láttam hogy a legcélszerűbb MDF-ből építeni. Említve az esetet egyik jókomámnak mondta, hogy ő tud nekem szerezni méretre vágva MDF lapot, de a 144-es lyukat nekem kell valahogy beleszeparálni, ami nem kis feladatnak ígérkezik.
Fizikailag a hangdoboz építésről:
Az illetékes aki az MDF lapokat tudja nekem vágatni említette még, hogy a hangfalak illeszkedési éleit hangláda építésénél szokás 45°-ban levágni így nagyobb az illeszkedési felület és pontosabb is, amit szintén megtudna csinálni. Erről viszont nem olvastam eddig sehol. A ragasztót olvastam hogy ennek a fajtának meg kellene szépen fognia. A hangszigetelésről annyit tudok hogy kb 1/3-ig kell "megtömni".
A hangdoboz tervezése:
Ami szóba jöhet a bandpass, reflex, zárt. Eddig zárton gondolkodtam. A hangszóró adatait bepötyögtem a JBL programjába és azt adta ki hogy a reflex karakterisztikailag nem kevéssel nyújt jobb teljesítményt, és lényegében csak egy csövet kell bele építeni. Láttam még a programban a bandpass-t. Ez nagyon elnyerte a tetszésem, viszont nem tudom hogy a 634-es használható lenne-e rá.
Méretezés:
Ezzel végképp bajban vagyok. igaz hogy a litert kiírta a program 32-nek, viszont ha a fill-t növelem, 7-es Ql mellett heavy-n 27-re lemegy a térfogat. (Ha a zsebembe elfér akár csontkeményre is tömöm)
A méretezésnél még ami probléma hogy nem tudom az oldalarányokat. Nem mind1 gondolom ha zárt vagy reflex dobozról beszélünk. Az MDF lapok levágásánál egyszerűbb lennének az egyforma lapok, de probléma nélkül megoldhatóak a más méretűek is. És ott a csövecske méretezése. Amiről nem tudtam a program segítségével előre jutni.

Hát körülbelül eddig jutottam. Sajnos ismerős körökben nem igazán akad aki hangdobozépítéssel foglalkozik, ezért (még) a legalapvetőbb problémáknál is csak fórumon tudok tájékozódni. Ez a hozzászólás igen hosszúra sikeredett, gondoltam hogy napközben külön-külön leírom, de úgy láttam jónak hogy egyben összeszedve leírom így könnyebb is egyben válaszolni. Mindegyik téma fontos lenne de a méretezéssel vagyok a legnagyobb bajban.
Azért is írtam meg most mindenképp a hozzászólást mert holnaptól vasárnapig nem tudok gépközelben lenni és sajnos addig reagálni sem tudok az írásotokra. De nagyon megköszönök minden (hangdoboz)építő hozzászólást Smile
Válaszol
Big Grin Jó lesz az a szub még később is rendes erőlködővel. A doboz amivel a legtöbbet ki lehet hozni, 25 literes b-reflex nagyon kevés csillapítóanyaggal, megtömni tilos. Reflexcsőnek megfelel az 50*142-es a mieink közül. A doboz külső méretei olyanok legyenek, hogy jól el tudd helyezni, a hsz és a cső elférjenek, mivel csak mélytartományban használod, ezért nem lényeges túlzottan a forma.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Sziasztok

Segítséget kérnék. Egy srácnak van egy mélyhangszórója, szubot szeretne építeni belőle.
Doboztervre lenne szüksége. A hangszóró egy autóhangszóró, ám de 8 ohmos.

Precision Audio, 30 centis hangszóró, 8 ohmos. Tipusa = MC-512
Adatlapot csak 4 ohmosról találtam:
fs = 30 Hz
Qts = 0,6
Vas = 230 l
Z = 4 Ohm
d = 28,2 cm
Pmax = 200 W

Tudnátok segíteni, milyen dobozt készitsen a 8 ohmos hangszórójához?

Üdv
Üdv, Péter
Válaszol
Mérésre nincs mód?

Válaszol
Sajnos nincs. Arra gondoltam, hogy elpostázhatná hozzád, és te bemérnéd. Smile Remélem vállalnál ilyet.
Üdv, Péter
Válaszol
Hja, megoldom vhogy, küldje csak.

Válaszol
Bocs hogy MNC vel zaklatom a népet , de ezt a honlapot csak most fedeztem fel Sad

Nos valakinek esetleg nincs tapsztala 12" es Big Bull X2 vel? Olyan dolgokra gondolnék ,hogy milyen dobozba tegyem ill. ha a hsz. paramétereivel tudna valaki szolgál az is yó lenne. (Szobában lenne, filmmel + tüc tüc zenével kinoznám... )
Válaszol
Szervusztok!

dupla tekercses sub-hoz szeretnék beépíthető erősítőt (lakásban szeretném használni).

A mélyládát házibulikon is szeretném használni, ezért kb100wattal szeretném hajtani.

Alkalmas erre a SAL vagy az MNC erősítők közül bármelyik is?

A kisebbik sal erősítő felvételi teljesítménye 210Watt amit ha szorzok 0,6-tal akkor korrekt 126watt kimeneti jön ki, ez nálam egész jól hangzik.

Van tapasztalatotok ilyen ügyben?
Válaszol
Szia!
Nem ismerem az erősítőt, de jó lenne megtudni inkább, hogy a végfok mekkora tápfeszről megy, abból jobban lehet kimenőt számolni.
Nyilván bírja a 4 ohmos terhelést, de kérdés, hogy egy bulit kibír-e a passzív hűtésével, és a valószínűleg szükséges minimumra tervezett hűtőbordákkal...
Bocs az okoskodásért! .csitt.
A macska egy hülye madár, csak akkor repül, ha belerúgok...
Válaszol
Dres Írta:Szervusztok!

dupla tekercses sub-hoz szeretnék beépíthető erősítőt . . . .
Az általad feltett kérdésre itt kaphatsz választ a fórumon. Ez a rész a dobozok és hangszórók párosításával foglalkozik nem az erősítőkkel. ;-)
Válaszol
Dres Írta:A kisebbik sal erősítő felvételi teljesítménye 210Watt amit ha szorzok 0,6-tal akkor korrekt 126watt kimeneti jön ki, ez nálam egész jól hangzik.

Van tapasztalatotok ilyen ügyben?
Lehet, h a táp elég nagy, csak a kapcsolás nem tud annyit kipumpálni magából.
TDA7294 van benne, ami 8 ohm-on 70 W-ot tud 0,5 % torzítás mellett. 100 W-on már 10 %!
Inkább a nagyobbat venném, abban hídba van kapcsolva.

http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1057.pdf
Válaszol
Dres Írta:Szervusztok!

dupla tekercses sub-hoz szeretnék beépíthető erősítőt (lakásban szeretném használni).

Nem szeretnék beleszólni és nem is reklámnak szánom, de a *****

Én hallottam már ezt az eszközt, sógorom bitorol egyet, és lakásba több, mint elég (nálam egyfajta etalon). A helyedben elgondolkodnék rajta, ugyanis az általad említett beépíthető sub-erősítők is olyan 25-30 ezer körül vannak. És akkor még nincs hangszóród, hozzá dobozod, nincs összeépítve. Bolti ára durván 50ezer környékén mozog, akciósban szerintem jó vétel. Múlt héten még volt belőle bőven (Árkád).
Bocsi az offért.

///szerk: shalafi66
Üdv: Crockoo
Válaszol
Köszi a tippet, de a mélyláda már meg van! hsz+doboz.

Hangjával meg vagyok elégedve. Viszont szeretném, ha egy 2.1-es rendszer oszlopos tagja (és lehet egyszer egy több.1-es).

Hobbi a hangfalépítés szóval, mindenképpen én raknám össze, szeretem a kezem munkáját, habár külcsínre még fejlődnöm kell .forog. .

Egy szó, mint száz engem a puszta erősítő érdekelne. D
Válaszol
[
Lehet, h a táp elég nagy, csak a kapcsolás nem tud annyit kipumpálni magából.
TDA7294 van benne, ami 8 Ω-on 70 W-ot tud 0,5 % torzítás mellett. 100 W-on már 10 %!
Inkább a nagyobbat venném, abban hídba van kapcsolva.

http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1057.pdf[

..tehát TÁPos pekingi kacsa....
vagyis kukoricán kell tartani...kukorica= mikrofarad,és akkor jobb KONDI ba lesz....

nem árt összehasonlítani az ajánlott kapcsolással...megnézni mit spóroltak ki belőle...
pia nyer
Válaszol
Mr Shalafi!
Sok idő után ismét .....Komoly autós promlémáim adódtak,ami mindenre rányomta a bélyegét.Szeretném ismét megköszönni,zárt láda
építési tanácsokat.Úgy is lett,53lit.láda pontosan szépen szolt,de az
érzékenysége tovább esett 88-ról,így katasztrófa halk lett.Ami még
nem tetszett,nagyobb hangerőnél,igaz mélykiemeléssel,szinte koppant
a mély./Ezt valahogy másképp nemtudom leírni,megfogalmazni./
Most hogy kicsit ráértem újabb reflexdobozt építettem.Amit kérdeznékúj doboz,25-30hz-en nagyot nyom,40-45hz esik sokat,majd 55-re ismét üt keményen,mitől lehet ilyen hullámzás a frekiben?/teszt cd 15-100hz-5hz.és lépésekben/Hol találok segítséget,
a hangoláshoz?Már csak azért is mert talán idővel ha hangszóró csere
történik,egyrészt legyen egy szuper általam épített doboz,másrészt hangolható, finomítható legyen.
TisztPít
Minden a mágnes körűl forog, csak észre kell venni!
Válaszol
Elvileg a zárttól nem esik az érzékenység. És autóban bármi előfordulhat. Wink Okosabb most nem jut eszembe, de majd gondolkodok.

Válaszol
Szia PÍT!

Egyet értek sallával. Apukám komolyabban autóhifizik és neki is zárt ládája van. Eleve az autó akusztika borzalom!!!!!!
Apunak a Zárt ládája igen jó hangminőséget nyujt kis méret ellenére. Macrom 30 cm-es mély van bene egy 18 L-es ládában. Jó nme megy le 20 hz-ig de 35 hz nem okoz neki gondot. És a gyorsasága lanyűgöző.
Próbálkozni kell. Lehet hogy az a láda tényleg nme való abba a kocsiba. Rengeteget számít hogy szedán kombi 5 ajtós vagy egyterű a kocsi. Ha komolyabb tanácsok kellenek szolj és adok neked email címet amin egy autóhifi versenyzőt találsz. Hivatkozz majd rám és segíteni fog.

üdv: vava
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Attól, hogy versenyző még... Szintén nem biztos semmi sem. Big Grin

Válaszol
Igen de talán tud tanácsot adni
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Hát ha látja hallja méri, akkor mindenképp. De vannak itt azért figyelemre érdemes részletek "igaz mélykiemeléssel" "reflexdoboz".. Wink Csak ennyi sajnos kevés ahhoz, hogy értékes véleményt mondjak.

Válaszol
shalafi66 Írta:Hát ha látja hallja méri, akkor mindenképp. De vannak itt azért figyelemre érdemes részletek "igaz mélykiemeléssel" "reflexdoboz".. Wink Csak ennyi sajnos kevés ahhoz, hogy értékes véleményt mondjak.
Sziasztok,köszönöm hogy próbáltok segiteni.
Szóval,minden amit mi a kezünkel építünk,rossz nem is lehet.Ez a jelszó,
és főleg elméleti,szakmai segítségért írok,írtam.Ha így maradna ez is
megfelelne nekem,de ha picit lehet még csiszolni az még jobb.Igazából
arra gondoltam,valami furcsaság kerülte el figyelmem,vagy mit tom én.
Adatok,tények:amiben még nagy hiba lehet,az pont a hangszóró/dld la 1000.12/egyre valószínűbbnek tartom,hogy a láda nem is rossz csak a hsz.bizonyos frekinél nem egyenletes/bár ennek meg ellent mond itt-ott
a fizika:reflex láda,történetesen hogy kb 40-80ig elég egyenletes./
Most próbálok kölcsön,vagy véglegesen másik hsz-hoz jutni és próba
újra.Ja és mégvalami jelenleg szobai körülmények között próbálok
és a bass kiemelésre a megfelelő hang elérésére van szükség.Mivel a láda több mint 50 kg,fel sem bírom emelni pedig nem is vagyok olyan gyenge.Láda2*69l old-ként 70 cső 13cm hossz.3db/összesen6db/
Továbbá kérdezném,mivel két hangszóróm van,látszatra ugy tűnik az
egyik lassabb,de most nem tudom a régi vagy az újabb.Mellesleg
a bejáratódáson elméletileg már túl vannak.ÜdvTongueít
Minden a mágnes körűl forog, csak észre kell venni!
Válaszol
PÍT Írta:új doboz,25-30hz-en nagyot nyom,40-45hz esik sokat,majd 55-re ismét üt keményen,mitől lehet ilyen hullámzás a frekiben?/teszt cd 15-100hz-5hz.és lépésekben/Hol találok segítséget,
a hangoláshoz?Már csak azért is mert talán idővel ha hangszóró csere
történik,egyrészt legyen egy szuper általam épített doboz,másrészt hangolható, finomítható legyen.
TisztTongueít
Túl mélyre van hangolva a doboz, azért van 40-45 Hz-en lyuk az átvitelben. 35-40 Hz közé kellene hangolni, és akár jó is lehetne. Valószínűleg emellett még egy kicsit csillapítani is kellene.
Válaszol
Meg T-S-t mérni a hangszóróról.

Válaszol
Nos, megépültek a HA31es mélyládáim ! 64 liter, 35 Hzre hangolva 3 darab 6 cmes 275 mmes csővel . A járatás első 2 órájában kb 80 Hz tájékán volt egy kb 8dB es kiemelés . De ez azóta eltompult ! 100Hz alatt használom, Nagyon jó a hangja ! Borzasztóan teccik az hogy 25-30 Hz környékén sem veszt az érzékenységéből ! Még be fogom kárpitozni őket, és kap szép hangfalsarkokat ! A reficsöveket normál PVCcsőből alkottam meg, ne nevessetek ki Smile Mit mondjak érdemes volt belefektetni munkát ! és végül pár kép :
http://kepfeltoltes.hu/view/070919/K_p_068_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/070919/K_p_069_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/070919/K_p_070_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/070919/K_p_076_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/070919/K_p_071_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Válaszol
bluefish Írta:A járatás első 2 órájában kb 80 Hz tájékán volt egy kb 8dB es kiemelés . De ez azóta eltompult.

Hogy csináltad?
Válaszol
SEAS Írta:
bluefish Írta:A járatás első 2 órájában kb 80 Hz tájékán volt egy kb 8dB es kiemelés . De ez azóta eltompult.

Hogy csináltad?

Épp én sem értem ezt ! Tehát érezhetően volt egy erős búgás a a hangfalnak ! Kinnt járattam a teraszon őket mert a házba azért kicsit nagy lett volna a hangerő... És kimentem hallom búg.... ajajj azt hittem kicsúszott a jelkábel az erősítőből, de nem ! Utánna 2 óra múlva kimegyek és semmmi ilyen búgos hangja ! Az tuti hogy a hangolással nem emel ki ennyire ! 2.66 dBes kiemelése van 60-65Hz körül ! De ez magasabb volt annál ! Lehet volt 100 Hz is, de már mind1 megszűnt no probléma
Válaszol
Így 30Hz-en már -10dB, lehetett volna 30Hz-re hangolni is, úgy jobb lenne a mélyátvitele.

Válaszol
shalafi66 Írta:Így 30Hz-en már -10dB, lehetett volna 30Hz-re hangolni is, úgy jobb lenne a mélyátvitele.

Gondolkodtam azon hogy hangoljam-e mélyebbre ! De valahogy nem kívántam hogy túl mélyet büfögjön ! Meg ha néha rendezek egy kis házibulit, akkor nem kell túl mély alsóhatárfreki ! Viszont ha betömöm az egyik csövet, akkor elvilge 29 Hzre van hangolva ! És ugy van neki egy 0.05ös vent mach -ja Nem tudom hogy az nagyon vészes-e ! De lehet hogy itthon ugy fogom használni őket ! Ma este elkezdtem kárpitozni kész van a 60 %-a már csak az oldalakat kell lehajtani, és összevágni szépre ! Majd készítek képeket még !
Válaszol
Mennyire lehetséges az, hogy a HA31 membránja mozgás közben formailag torzuljon? A mai világban mennyire keletkezhetnek ez okból hamis mélyhangok? Nem mintha problémám lenne belőle, csak kérdeztem.
Meg mennyire távolra szabad helyezni a ha31 közeléből az elektromos tárgyakat (PC) Mert koleszba (másik doboz) Egy ládában lenne egy számítógép egybeépítve a mély, közép,magas, erősítő. Gondolok itt most az árnyékolómágnessel való kompenzálás megoldhatóságára.

bluefish, Te meg fel vagy ismerve a mélyládátdról. 8)
Válaszol
Ez főleg a membránkitéréstől függ, de a mozgás közben fellépő apró formai változások miatt "hamis" mélyhangokat biztos nem fogsz hallani. A 31-es mélytől kompenzálás nélkül kb. 50-60cm-nél közelebb nem érdemes a mágneskör szórására érzékeny tárgyakat tárolni. Wink
Üdv: spexcel!
Válaszol
DjTaRsY Írta:Mennyire lehetséges az, hogy a HA31 membránja mozgás közben formailag torzuljon? A mai világban mennyire keletkezhetnek ez okból hamis mélyhangok? Nem mintha problémám lenne belőle, csak kérdeztem.
Meg mennyire távolra szabad helyezni a ha31 közeléből az elektromos tárgyakat (PC) Mert koleszba (másik doboz) Egy ládában lenne egy számítógép egybeépítve a mély, közép,magas, erősítő. Gondolok itt most az árnyékolómágnessel való kompenzálás megoldhatóságára.

bluefish, Te meg fel vagy ismerve a mélyládátdról. 8)

Hát effelől nem voltak kétségeim... Big Grin a ládák kárpitozásának folyamata el lett végezve ! Elég szépen sikerült, még ki kell okoskodnom, hogy a reficsőkivágásánáál hogy oldjam meg hogy eltűnjön a pozdorja ! festésre, vagy fekete színű szélvédőragasztóra gondoltam....
Válaszol
shalafi66 Írta:Így 30Hz-en már -10dB, lehetett volna 30Hz-re hangolni is, úgy jobb lenne a mélyátvitele.

Csak egy kérdés. Mekkora csővel lehetne lejjebb hangolni ezt a dobozt?
Válaszol
pBaloo Írta:

Csak egy kérdés. Mekkora csővel lehetne lejjebb hangolni ezt a dobozt?
hát két darab 8-10 cmes cső kellene hozzá, de azok igen hosszúra sikerednének ! kb 50 cm hanem több... ezért maradtam ennél a verziónál !
Válaszol
sziasztok

Autóba való szub-hangszórót keresnénk, 25-30 centiset. A lényeg, hogy zárt dobozt építenénk neki. Ajánlanátok néhány megfelelő hangszórót?
Braun 25-öse nemtudom hogy birja-e ezt a fajta kiképzést meg hogy egyáltalán zártba milyen... Ja, SAL, MNC hangszórókat nem veszünk, a cél az, hogy szépen szóljon,
nem utcai hangosításra szánom. :-) (Arra gondoltam hogy valami Ciare, Macaudio, Visaton, Peerless, Monacor, Seas, stb. vonalon kéne nézelődni, ami belefér a keretbe.)
Az egész projectre 60ezer pénz van, ebbe az árba bele kell "férnie" az erősítőnek is. Természetesen ha olcsóbban ki lehet hozni az mégjobb lenne.
Erősítő terén nincs tapasztalatom, még sosem foglalkoztam autó szubbal, igy gőzöm nincs milyen erősítőket célszerű nézegetni. Segítsetek ajánlani néhány tipust.
Üdv, Péter
Válaszol
Ciare, Macaudio, Visaton, Monacor a braunnal szemben felejtős. Főleg ilyen összeghatároknál.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég