A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUB
Soma79 Írta:Hát igen! Ez lenne a kérdésem Shalafi mestertől, hogy mekkora teljesítményt képes elviselni a Braun EQ-va, még lineáris kitérés mellett egy ilyen kombinációban?

Szia!16dB kiemelést 20hz-en sztem 1wattal esetleg.
Válaszol
Nvoice, nem is 20Hz-en veszélyes a dolog, inkább fölötte.

Nos, mint esetleges megoldás, szóba jöhet egy magas jóságú felüláteresztó szűrő + a szokásos 64 literes b-reflex doboz de 25Hzre hangolva. Elvileg ez még nem kivitelezhetetlen, viszont a szórő és a hangolás pontossága kritikus, tehát mérés nélkül belefogni nem érdemes. Így 35W-ig lineáris tartományon belül marad a hangszóró, az f3 pont féltérben 22Hz lesz, 20Hz-en -6dB a a hangnyomás, de szobában úgyis másképp alalkul talán ezért nincs is értelme ennek a megoldásnak. Ilyen lenne a sima 28Hz-re hangolt b-reflexhez képest:
[Kép: 672eqvo8.th.gif]
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:
killerricsi Írta:Elméletileg minél nagyobb a membránfelület, annál mélyebb hangokat tud megszólaltatni.
Nna ez nem igaz. Big Grin Egyáltalán nem biztos, hogy a nagyobb hsz mélyebb frekiken szól.

Ez is igaz. Két különböző márkájú hangszórót így nem lehet összehasonlítani. De ha megnézel egy adott szériát, akkor nyilvánvaló, hogy egy 40 cm-es hangszóró mélyebben fog szólni, mint egy 25 cm-es.

nvoice Írta:killerics:nekem is volt ilyen időszakom Smile de felesleges egy jó 25-ös mély esetleg 30-as jól méretezett reflex ládában jól elváltva,jó erősítővel is igazán megdöbbentő tud lenni.Amúgy a két láda miatt annó nehéz volt belőni hogy mindenhol jól szóljon a szobában.Amúgy eléggé meglepődtem hogy az az igazán keresett mély amire azt mondtam hogy mély egy 35-40hz-es 3dB-es kiemeléssel elérhető.

Szerintem mi nem egy dologról beszélünk. Én azt értem igazán mély hangok alatt, amikor remegnek a belső szerveid, ugrál a szemgolyód és 40 cm-ről nem tudod a winampba elolvasni a szám címét, mert még a monitor is ugrál nem csak a szemgolyód... Mindez viszonylag kis hangerőnél is...
Válaszol
killerricsi Írta:Szerintem mi nem egy dologról beszélünk. Én azt értem igazán mély hangok alatt, amikor remegnek a belső szerveid, ugrál a szemgolyód és 40 cm-ről nem tudod a winampba elolvasni a szám címét, mert még a monitor is ugrál nem csak a szemgolyód... Mindez viszonylag kis hangerőnél is...
Mé jó, h átrendezed a belső szerveidet?
Én szeretem a golyóimat a zacsiban tudni. Big Grin
A szemem meg kocsonyán lógjon? .forog.
Válaszol
killerricsi Írta:Én azt értem igazán mély hangok alatt, amikor remegnek a belső szerveid, ugrál a szemgolyód és 40 cm-ről nem tudod a winampba elolvasni a szám címét, mert még a monitor is ugrál nem csak a szemgolyód... Mindez viszonylag kis hangerőnél is...
Ezt Lancelot szokta produkálni 8 cm-es átmérőjű hangszórókkal Smile
Nekem a mély hang ott kezdődik, amikor szabad térben, pl. a Vigadó-téren a Hobo Blues Band cuccától 10 m-nyire a mellkasomon érzem a nyomást minden lábdob-ütésnél, basszusgitár-pendítésnél
Válaszol
És akkor még nem beszéltünk az igazán jó mély hangokról, amikor a nagybőgő hangjai közül egyik sem akarja kitörni az ablaküvegeket a helyéről, hanem amit a művész azonos hangerővel játszott, az azonos hangerővel szólal meg a szobában is.
A hangszerkészítők nagy súlyt fektetnek arra, hogy a hangszerek azonos erőkifejtés hatására azonos hangerővel szólaltassák meg az egyes hangokat.
És ugyanez a hangsugárzófejlesztők feladata is Smile
Válaszol
Na ez már igen!
Alakul a dolog!
Még egy apróság! Szigorúan ZÁRT Ládában gondolkodom! A hangminősége lényegessen jobb, minat a reflexé(nem szól bele a cső, oktávolhatóak a mélyek stb...)!

Szóval, ha nem túl nagy kérés próbáljuk ZÁRT mederbe terelni a beszélgetést!

Amúgy jelen esetben szerintem a zárt láda talán előnyösebb is lenne!

A cél eléréséhez a következő kopromisszumokat tudom felajánlani:

1, csak LINEÁRIS frekimenet jöhet szóba
2, csak ZÁRT láda

mindezért felajánlom:

1, a teljesítményt
2, az f3 pont mélységét

de a cél még mindég az alacsony f3 pont maradna.

A méretes hangszórókra reagálva; valóban nagy, és mély hangokat lehet vele elérni, de nem mindig a méret a lényeg. A nagy membránfelület nagy térbe való, különben jön a golyó a zacsin kívül efekt, ami már nem ZENE hallgatás, hanem a mazohizmus, és a masszázs egy érdekes, álltalam nem annyira kedvelt formája (lásd autóhifi megamániások). A mélyhangok egy jó hangszórón, és a hozzá illesztett jó dobozon múlik, nem a méreteken, egy 13 cm átmérőjű hangszóró is tud meglepően mélyen szólni, hozzá képest nagy hangerőn(lásd neves márkák felsőkategóris termékei; Jmlab, BW, Dynaudio)
Mit ér a bosszú hatalom nélkül?!
Válaszol
Fdsa!
Ezt gyögyörűen megfogalmaztad! .sir.
Válaszol
Hát zárttal ugyanezt nem lehet megcsinálni, főleg a braunnal nem, de majd gondolkodom rajta.

Válaszol
Köszönöm Neked!

Sokat segítesz mint mindig!
Válaszol
Most már látom mire gondolt Shalafi mester!
Beszereztem egy BassBox 6 Pro-t és így már egésszen más a jelleggörbe!
Eddig Monacor Caad3-at, unibox-ot használtam, az egy kicsit más görbét, értékeket adott!

Egyépként még mindig azt mondom, a zárt doboz egy erősebb Linkwitz transform-nál előny, mivel a hangszóró igen erős csillapítást kap alsó frekin, tehát nem akar szétesni!

Természetessen egy igen meredek vágásra szükség van az F3 pont alatt egy kicsivel megindítva, hogy az igazán nagy kitérésektől megvédjük a hangszórót! De talán ezzel a megoldással lehetne elektronikusan EQ-ni alacsonyan!

A teljesítmény amit a reflex ládához írt (35W) kb. teljesítené is az igényemet, igaz alsó hangon csak. Kompromiszum nélkül viszont nincs megoldás!

Wink
Válaszol
Úgy vélem a könyebb érthetőség kedvéért leírom pontossan milyen elktronikus támogatást kap a ládába illesztett hangszóró.

Az előerősítő a következő elemeket fogja tartalmazni:
-magas, és alacsony jelbemenetek
- bemenetek előerősítése, illesztése
- fellüláteresztő szűrő 12db meredekségű kb. 15Hz-től
-Q jósági tényző állítási lehetőség
-alulátersztő szűrő 40Hz-től
- fokozatmentes fázis álítás 0-180 fokig
- linkwitz tranzform (amit a majdani kész dobozterv alapján számítok ki) ez végzi a dobozba szerelt hangszóró jelleggörbe esésének kiegyenlítését a kívánt frekvenciáig, valamint a Q jósági tényzőt - a fenti állítási lehetőség középállása mellett- 0,707 -re állítja

Mindez egy QUAD405-őst hajt meg végül.

Azt hiszem ha elkészül a kapcsolás, és Shalafi mester és Ti s segítetek nekem, elkészíthetünk egy igen széphangú subwofer-t.
Válaszol
Sziasztok!
Szeretnék itthonra építeni egy mélyládát házimozihoz.
Melyik hangszórót lenne érdemes használni szerintetek?
(ha 25 braun vagy ha 31 vagy egyéb?)
az erősítő 2 TDA7294 lenne hidalva.
Válaszol
Szerintem a hidalást felejtsd el. Nem a legjobb megoldás. A TDA7294 50 W-ig használható. Az sem rossz teljesítmény. Ha több kell, akkor inkább veszél egy quad-ot. Az sem drágább mint 2 db 7294-es.
Válaszol
Hali!
Azért kell hidalnom mivel a trafom csak 2x18V-os. A kapcsoláshoz pedig már minden megvan. De miért felejtős?
Válaszol
Azért mert rossz a hatásfoka. Meg külön kapcsolást kell készíteni hozzá. És egyébként sem tartom valami megbízható megoldásnak. Persze lehet, hogy otthonra jó lehet. De ne várjál túl sokat attól a 2*18V-os trafótól. Ha van benne elég kakaó, akkor megpróbálhatsz nagyobb feszültségű kondikat tenni az egyenírányító mellé. Így valamivel nagyobb feszültség jut a végfokra. Ez legalább valamennyire fedezni tudja az impulzusszerű áramfelvételt, és valószínűleg a torzítás is kisebb lesz valamivel.
Válaszol
"Ha van benne elég kakaó, akkor megpróbálhatsz nagyobb feszültségű kondikat tenni az egyenírányító mellé. Így valamivel nagyobb feszültség jut a végfokra. "

Mar bocsanat, de attol hogy nem 35 hanem pl 63 voltos kondikat tesz be puffernek, nem fog nagyob tapfeszt kapni az IC Smile
A macska egy hülye madár, csak akkor repül, ha belerúgok...
Válaszol
A trafo 250VA, szerintem elég ekkora kakao. A kapcsolás benne van a gyári datasheet-ben. Nem egy nagy dolog nyákot tervezni hozzá.
Ha annyira szar lenne akkor a marshall miért használja ezt az ic-t hidalva?

u.i: Az eredeti kérdésemre nem tudtok vmit?
Válaszol
Természetesen úgy gondoltam, hogy amit a végfok még elvisel.
Itt egy link tápfeszültség és teljesítmény összefüggéséről:
http://www.d-audio.hu/pub/tda7294v_fig3.jpg

Itt pedig a TDA7294 adatlapja:
http://www.d-audio.hu/pub/tda7294.pdf

Ebből látható, hogy az IC +-40 V-ot visel el maximum, persze számoljunk inkább +-35V-al. Szerintem nyugodtan lehet 50V-os kondikat használni, de 45V-osat egészen biztosan lehet.

Egyébként ezen az adatlapon van egy kidolgozott kapcsolás hidaláshoz. +-25V -os táppal sin: 100 W 8 ohm-on. Akkor már ezt a kapcsolást érdemes megvalósítani szerintem. Ehhez ajánlom a 40V-os kondikat.

Persze, ha van itt a fórumon egy elektromérnök vagy valaki, akinek nagy tapasztalata van a végfok építésben, akkor ő is elmondhatja a véleményét. Kíváncsi vagyok rá én is.
Válaszol
Igen, én is ezt a kapcsolást javaslom.
Nem tudtam, hogy van ilyen hozzá. Azt hittem, külön osztóval akarod hidalni őket.
Válaszol
Carter Írta:Sziasztok!
Szeretnék itthonra építeni egy mélyládát házimozihoz.
Melyik hangszórót lenne érdemes használni szerintetek?
(ha 25 braun vagy ha 31 vagy egyéb?)
az erősítő 2 TDA7294 lenne hidalva.

Erre inkább Shalaffi tud majd válaszolni. A hidalás miatt 8 ohm-os hangszórót vegyél.
Ha én lennék ebben a helyzetben, én a HA31-et venném. Persze ez magánvélemény.
Válaszol
Énis a 31-et venném de ez nagyban függ menyi helyed van. Mert sem a braun és főleg a 31 nem kis dobozba való.
Nemtudom hogy van-e otthon állandó lakosú nőszemély akár anyuka vagy élet társ vagy feleség de minden esetre vele is egyeztess főleg ha a 31-et választod. Wink

üdv: vava

ui: kiszámoltam BB6-al a két hangszóró kívánt doboz térfogatát:
braun 60L fb: 25 hz f3: 34hz reflexben
HA 31: a program szerint az ideális a 142 liter de én ezt nemnagyon akarom neki elhinni (illetve elhiszem de ekora dobozt lakásban értelmetlen építeni)
60L-el az fb:31 hz f3: 42 hz (szintén reflex)
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
A 2x18V trafo fesz. egyenirányítva kb +-25V lesz. Ugyhogy szerintem a végfok megfelelő lesz.

A 142 literes láda az egy kicsit nagyon nagy. A WinISD 153 litert számolt. Big Grin A 60 az elférne.

u.i.: A család hölgy tagjai már megszokták a hangerőt Smile
Válaszol
Keresés funkció... számtalanszor leírtam már. Ha25-672: minimum: 35, maximum 64 liter b-reflex, utóbbinál 28Hz-re hangolva, az f3 pont 30Hz körüli. Ha31-422: minimum 64 liter, maximum 83 liter b-reflex, 30Hz-re hangolva f3 pont 38Hz-körüli.

Válaszol
BalekAlak Írta:Mar bocsanat, de attol hogy nem 35 hanem pl 63 voltos kondikat tesz be puffernek, nem fog nagyob tapfeszt kapni az IC Smile
Erre az igazságra még nem válaszolt senki Sad
Válaszol
killerricsi Írta:Ebből látható, hogy az IC ±40 V-ot visel el maximum, persze számoljunk inkább ±35V-al. Szerintem nyugodtan lehet 50V-os kondikat használni, de 45V-osat egészen biztosan lehet.

Egyébként ezen az adatlapon van egy kidolgozott kapcsolás hidaláshoz. ±25V -os táppal sin: 100 W 8 Ω-on. Akkor már ezt a kapcsolást érdemes megvalósítani szerintem. Ehhez ajánlom a 40V-os kondikat.

Persze, ha van itt a fórumon egy elektromérnök vagy valaki, akinek nagy tapasztalata van a végfok építésben, akkor ő is elmondhatja a véleményét. Kíváncsi vagyok rá én is.

De ha a trafo adott, hiaba rak ra 100V-os kondikat pl, a 25V DC-re az csak 25 marad.... Es ehhez nem kell elektromernoknek lenni Wink
Meg 1kV-os kondit is tehetne ra, ez lenyegtelen (mondjuk ilyen elko mar nem nagyon van ekkora kapacitasban) csak az a fontos hogy a kapocsfeszultseg ne haladja meg azt az erteket amivel a kondi bir.
Kapacitassal sem erdemes nagyon elszaladni, mert a kis trafocskank lekonyokol bekapcsolaskor Smile rosszabb esetben a kismegszakito is.
Válaszol
sziasztok!mi a véleményetek arrol a mélyládárol ami fent van ezen az oldalon (subbwofer2) érdemes ezt megépíteni?
Válaszol
shalafi66 Írta:Keresés funkció... számtalanszor leírtam már. Ha25-672: minimum: 35, maximum 64 liter b-reflex, utóbbinál 28Hz-re hangolva, az f3 pont 30Hz körüli...

Sziasztok!

Annak megértéséhez kérhetnék segítséget, hogy ha a Braun gyári adatlapját betáplálva mondjuk a JBL progiba, akkor az ideális dobozméret szerinte a képen látható, Shalafi által javasolt maximális térfogat+fb-vel rosszabb a group delay és a többi paraméter is, mi ennek az oka, mármint, hogy a progi miért ezt számolja illetve mit csinálok rosszul, hogy nekem nem azt "számolja" amit kellene, jelen esetben a Shalafi által megadott értéket. A progiban kellene máshogyan beállítani valamit? Kipróbáltam például az Unibox-ot az még nagyobb eltérést mutat.

[Kép: Image00004_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

[Kép: Image00006_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]
Üdv, Néhai!
Válaszol
--- nekem nem azt "számolja" amit kellene, jelen esetben a Shalafi által megadott értéket.
--------------

...ejnye csalafinta úr.. a 6,6 ohmot télleg nem írta....

...izé,miről is van szó ?...nahát....
pia nyer
Válaszol
Hát szerintem a program nem tudja az ideális dobozméretet és hangolást eldönteni, erre akkor volna képes, ha helyetted gondolkodna, de mivel ilyet nem tesz, ezért... neked kell.
A GD-nél nem mindig a pillanatnyi érték számít, inkább a lefutása, ill. egyenletessége mélytartományban, ahogy én észrevettem eddig. Más, a maximális doboz mérete többnyire nem GD, hanem lengőrendszer függő. Inkább ebből az irányból kell közelíteni. Szerintem úgy jók a paraméterek, ahogy írtam, és nem a program "gondolata" a jó. De tőlem próbáld ki. Wink

Szerk: esetleg némi csillapítóanyag is szóbajöhet.

Válaszol
Ne érts félre, én neked hiszek, csak azt nem értem ha a progik rosszul számolnak, akkor hogyan lehet méretezésre használni őket?
Üdv, Néhai!
Válaszol
Nem kell nekem feltétlenül hinni Wink én sem vagyok tévedhetetlen. Jól számolnak többnyire, ha jók a bemenőadatok. Azt meg soha nem ígérte vagy mondta senki, hogy képesek meghatározni az optimális dobozméretet vagy hangolást, nem erre készültek, inkább arra, hogy vizuálisan is lásd a számítások eredményét, magyarul helyetted számolnak, és így megspórolhatunk sok-sok papírt. Szerintem.

Válaszol
sziaszok!Mi a véleményetek arrol a mélyládárol ami fent van ezen az oldalon (subbwofer2) érdemes ezt megépíteni?
Vagy ha valaki megépítete írjon már valamit róla légyszikeSmile
Pozitívot negatívot fogadok csak írjatok róla egy véleményt légyszi! .forog.
Előre is köszi! Big Grin
Válaszol
Itt az oldal címe hanszóró.net.hu .oh. bocsi
Válaszol
"subbwofer2"?? olyan itt nincs!

Esetleg SUBWOOFER2 ? .haha. .torz.

szerk: hogy ne legyek teljesen off, en hallottam egy ilyen dobozt.
Mindenkepp aktiv szuressel kell hasznalni, es ha jol emlekszem nem volt tul terhelheto.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég