A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUB
@Admin

A (legutóbbi) tervem 2db HA31-es isobarik elrendezésben, 90 L-es reflex dobozban, 25 Hz-re hangolva. F3 = 27 Hz. Kis érzékenységet beáldoztam, de így F3 elég alacsony lett. 90 Wattot bír max, ha a membránkitérést nézem, szóval ilyen szempontból ideális a SAL SUB 100-hoz (én amúgy elég finom kezű vagyok, de ha vki megzavarja, nem akarom, hogy baja legyen). A csoportkésését és a fázismenetet nem tudom jellemezni, de az ábrára azokat is ráraktam.

http://www.eclipse2004.tar.hu/HA31iso.png

Nézd meg légyszi, és véleményezd. Ha nincs benne szarvashiba, akkor máris megyek és bevásárlok mindent. .ehes.

( Sajnos többfélét olvastam, és nem tudom eldönteni, hogy mi az igaz:
A reflexcső és a benne lévő térfogat ugye nem számít bele a doboz térfogatába, Vb-be? )
Válaszol
Kisebb doboz lenne ideális a két hangszórónak, elvileg 72 liter Vb körül. Pont a 25Hz környéki kiugró GD érték elsimítása miatt. De 24ms-ig egész nyugodtan belefér, tehát nem kritikus a dolog.
A doboztérfogat a hangszórók elrendezésétől is függ most, mivel isobarik rendszer lesz. De a reflexcsőben lévő levegőt ki kell vonni. A doboz és a cső két külön eleme a rezontáronak (amit b-reflex doboznak hívunk. Big Grin ).
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
@Admin
Nagyon köszi a válszt! Ja, a 72 litert ajánlja a progi optimumnak; még gondolkozom kicsit, aztán eldöntöm. De jelen állás szerint valszeg a 90L-es marad.

Ha (el)készül, akkor majd rakok fel képeket is vhová.

.ehes. .ok. .ehes.
Válaszol
Azért gondolkozz el a 72 literen! Nem véletlen ír annyit a BB és Shalafi is. Ha a 72 l-es és 90 l-es görbét egymáson nézed, szinte alig van különbség. Általában arra törekszünk, hogy a doboz, minél kisebb legyen, mert valahova rakni is kell. A nagyobb doboz kevésbé csillapítja a membrán mozgását, így a hsz. mech. terhelése megnő. Ráadásul a doboz méret változtatással nem csak a görbék változnak, hanem a hangja is!!! És lehet, hogy nyersz néhány Hz-et vagy dB-t, de a hangon ennek többszörösét veszítheted.
Lex
Válaszol
Érdekes, h. itt a program is eltalálja nagyjából a helyes dobozméretet. Végülis ~60-80 literig használható a HA31 a tapasztalatok szerint. A kilencven több kicsit, de sztem nehéz lesz lebeszélni eclipse-t. Big Grin

Válaszol
Nem akarom én lebeszélni, csak elmondtam a véleményem. Az ő doboza, az ő pénze, az ő ideje, az ő ... Big Grin
Legfeljebb dob az aljába 15 liter homokot és meg van oldva. Nagy dobozból még lehet kicsit csinálni, csak fordítva macerás.
Lex
Válaszol
Biztos van olyan dolog, amit a BB nem mutat meg; bár a csoportkésésen és a membránkitérésen látszik, hogy a 72L jobb neki.

@Lex
"És lehet, hogy nyersz néhány Hz-et vagy dB-t, de a hangon ennek többszörösét veszítheted."
Valszeg az a baj, hogy nekem hiányosak az ismereteim. Elhiszem, amit mondasz, de szeretném érteni is. Miben lesz jobb a hangja, ha kisebb (és miért)? Ha ráérsz, akkor légyszi magyarázd el.
Válaszol
Na, annyira én se értek mindent. De a megfelelőnél nagyobb doboz döngeni, kongani szokott, ahogy eddig másoktól olvastam. Ráadásul a nagy doboz miatt, jobban kileng a membrán és lassabban csillapodik, így nem lesznek elég gyorsak, feszesek a mélyek. De majd a nálam okosabbak/tapasztaltabbak leírják.
Lex
Válaszol
Jólvan; hallgatok rátok: 72L-es láda lesz!

@Admin
Mi az oka annak, hogy a HA31 kosarának a pereme kifelé áll ?
Nekem ez rengeteg problémát okoz: a külső oldalit be kell süllyesztenem (mert különben hogy néz ki); a belső oldalit meg nem tudom így hátulról csavarozva felrögzíteni (ez mondjuk nem olyan hatalmas probléma). De a besüllyesztés... (már örültem, hogy mély és nem kell süllyeszteni)
Válaszol
Végülis az az oka, h. ilyen a szerszám amivel készül a kosár, ilyenre vágják az acélt, mielőtt végeleges formára húznák. Ezen egyelőre nem is akar a cég változtatni, hogy a régi hangszórókhoz legalább külsőre hasonlítsonak az újak.

Válaszol
Amennyiben a régi hangszórókhoz való külső hasonlóság a cél, akkor érthető. Azt meg Ti tudjátok, hogy mi a követendő üzlet- és marketingpolitika.
Válaszol
A dobozom compound lesz, és a szoros csatolás miatt közel kéne helyezni egymáshoz a 2 sugárzót.

Szeretném, ha az egyik membrán látszana, és nem a mágne; szóval az egyik kifelé néz. Ezek után marad az azonos fázisú bekötés.

Mennyire lehet egymáshoz közel tenni őket ? (Csak a membránkitérésnek kell helyet hagyni; vagy a mágneseket nem szabad már annyira közel tenni egymáshoz.)
Válaszol
Az a jó, ha a két mágneskör egymás felé néz, úgy erősítik, ellekező esetben gyengítik egymást.

Válaszol
Eszerint ellenkező fázissal kéne bekötni őket (push-pull). Ha pedig látszó membránt szeretnék, akkor úgy, hogy a 2 mágnes egymás mögött legyen. (Csatolás szempontjából ez a szerencsétlenebb megoldás, de vmit vmiért.). Amikor (még "becsomagolt" állapotban) egymás fölé raktam őket, és a mágnesek voltak közvetlen egymás felett, akkor nem lehetett őket pont egy tengelyre rakni, mert a felső eltolódott oldalra.

Amikor olyan közel vannak, hogy taszítják egymást, akkor jelentkezik az erősítés? Vagy annyira nem rakhatom közel a mágneseket egymáshoz?
Válaszol
Ha taszítják egymást, akkor erősítik a mágneskörüket: Link
Lex
Válaszol
Akkor ez is tiszta!

Köszi Lex!
Válaszol
NNa igen, ha a mágneskörök túl közel lesznek, épp az erősítés miatt elhangolod kicsit a ládát. Tehát a legszebb az volna mágneskör és hangolás szempontjából, ha a két membrán nézne egymással szembe. Smile

Válaszol
A BB nem veszi figyelembe a mágnes közelségét; legalábbis én nem tudtam belőle kicsikarni. Melyik paraméter változik, ha a mágneseket taszítás mellett egymáshoz közel tesszük (talán BL??)? Tegyük fel, hogy "X" paraméter változik meg.

A Gliszkilabor-féle oldalon olvastam, hogy az eredetinél 1 kicsit nagyobb mágnessel +2-4dB érzékenységnövekedés tapasztalható a lineáris részen. Szerintetek modellezhető ez a hatás úgy, hogy "X" értékét módosítom addig, amíg a lineáris részen úgy +2-3dB-t nyerek (mert ugye én ugyanakkora mágnest teszek mögé), és utána ezen adatokkal megyek tovább?

Vagy van vmi más ötletetek ennek a figyelembevételére?
Válaszol
Qes, Qts csökken. Ennyi biztos. Ezektől pedig az f3 feljebb csúszik majd.

Válaszol
Gondolom, ha tudnád mennyivel változnak, akkor leírtad volna ...
Válaszol
csak próbaként megnéztem, hogy mi van, ha
fs=16 -> 20Hz
és Qts=0,316 -> 0,300
Hát ja; nyertem +3dB-t a lineáris rész érzékenységén, de F3=29 helyett 37Hz.

Mi az a távolság ahol már a mágnesek egymásra hatása elhanyagolható mértékra csökken?
Válaszol
Ja; mindig elfelejtem:

Ugye a csatlakozó saru ami panelon rajta van, arra van dombornyomva egy pozitív jel. Nos, nekem a panel mindkét oldalára van nyomva egy > persze ellentétes pólushoz.

Melyik az igazi "+" ?
Válaszol
A + kivezetés egy piros festékpöttyel van megjelölve a kosáron. Smile Egyébként az az igazi + amit szebmől látsz, természetesen nem kell a forléc alsó felét nézni. Wink Nagyjából 10cm. Még az is kimutatható, de talán nagy változást nem okoz.

Válaszol
Köszi a gyors választ!

(Akkor az egyiket sikeresen fordítva kötöttem be.) Én is szemből néztem a forrlécet, és aszerint a bal oldali a plusz; de a piros pötty az ellenkező oldalon van.

Eszerint 10 centire rakom őket egymástól; úgy hogy 1 irányba nézzenek. Így legalább nagyjából tudom, hogy mire számítsak a végén.
Válaszol
Shala! Szeretnék egy szubot összerakni. Az eddigiek alapján egy HA25-672M kompenzált braun lenne az áldozat. Az árnyékolthoz is jó a Vb=64 liter, Fb=28Hz? Másik kérdésem, hogy ennek is 5.400,- Ft az ára?

Szerk: Ahogy próbálgatom, a 32 Hz jobb lenne. Mit szólsz hozzá? Vagy inkább a nem kompenzálttal jobb szubot lehet készíteni?
Lex
Válaszol
Igen az erősebb mágnes természetesen rontja a mélyátvitelt, az érzékenységet emeli. De kisebb doboz is elég hozzá. Az ára kb. 500,-Ft-tal több.
Szubnak viszont jobb a sima változat.

Válaszol
Rendben. Sehogy se sikerült jobbat kipréselni belőle, mint a simából.

PS: A web oldalon az M-eseknek nincs megadva külön az ára.

Még két kérdés:
1. Szubnál mennyire lényeges az oldalméretek aránya? Jó a kocka is?
2. Mennyire szükséges csillapítás? Fél vastagságnyi csillapítóanyag 3 oldalra elég, vagy még annyi se kell?
Lex
Válaszol
Ha több csövet akarok, akkor ugyanakkora legyen mindegyik, mint amit egynek ad ki?
Válaszol
Lex, az oldalak mérete nem lényeges túlzottan. A csillapítást pedig hallgatni és mérni kell, mennyi az optimális. Neked.

KeserűCukor, ha több csövet akarsz akkor azzal a többel kell számoltatni. Megadja a program, mekkora kell, ha kettő-három reflexcsővel készül a doboz. De nem kell mindig szigorúan betartani ezt az értéket, lehet kicsit kisebb átmérőjűt is használni, addig míg a levegő áramlási sebessége megfelelő határok közt mozog.

Válaszol
Melyik progi tud 2 csövet számolni?
Azt hol kell beállítani?
Válaszol
Sztem bármelyik. Melyiket használod?

Válaszol
shalafi66 Írta:Sztem bármelyik. Melyiket használod?
Hi
Azokat, amik az oldalon is fennt vannak.
Amúgy én olyan dobozt vágatok, ami a SAL katalógusban is van, hogy alul a cső és a hangszóró, kb 5-6cm-es láb és ugye alul megint egy lap...
Ez így ugye nem ront a minőségen, nem változtatja a hangminőséget?
THX
Fatipnivel és ragasztóval elég masszív lesz a doboz?
Csak 18-es bútorlapot tudtam vágatni, MDF csak táblában van Sad
Válaszol
Kedves Mindenki!

Újabb ötlet egy egyszerű szubládához:

Készítünk egy zárt dobozt, a mondjuk 30cm-es mélyhangszórónak megfelelően, de az oldallapok előre kijjebb állnak, 4-6cm-re és erre jön egy újabb előlap, amin viszont csak 20cm-es kör alakú nyílás a kilépője. Ezt a nyílt üreget vékony filccel be kell burkolni és máris kész a szubláda. Nyilván a zárt dobozt meg kell tömni, hogy megfelelően csillapítsa a bennmaradt levegőt.
Ez egy kvázi-negyedrendű doboz, de nem olyan "élesen" hangolva és tisztább a hangja.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves SMA, vallamit írhatnál a hatásmechanizmusáról ennek a ládonak, hogy is mükködik?
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Kicseréltem az autónkban a két hátsó hangyszórót , amik valószínü akkor sem szóltak rendesen mikor megvettük . Azóta elképesztő mélyeket lehet hallani , mindenféle kiemelés nélkül . Ezek a tenyérnyi hangszórók csak autóban tudnak ilyet produkálni ?
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 18 Vendég