A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TL hangdobozok
Az a bizonyos RC tag az impedancia egyengetése mellett sokkkal fontosabb feladatra hivatott, méghozzá a szűrő karakterének formázására. Ha jól használod nem okoz semmilyen gondot.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Mócsing Írta:Kicsit tovább morfondíroztam a dolgon . A Zobel csak akkor hozhat + eredményt ha az erősítőt zavarja a sípálya szerű impedancia menet . Olyan erősítőnél ahol ez nem áll fenn , csak ront a hangon . Nem is a doboz hangján javít tulajdonképpen, hanem az erősítőén . A csöves nem egy háklis falyta, valószínü ezért tapasztaltam csak - hatást .
Egyébként nem értem ,a hangszóróval párhuzamosan kötött , viszonylag nagy kapacitásu kondenzátor ,és nem túl nagy ellenállás , miért ne szólna bele a hangzásba . Ha az alap harmonikusokat nem is ,de a felharmonikusokat ,szerintem mindenképp levágja .
Ha ott a Zobel, akkor a szűrő ohmos lezárásra dolgozik, elsőfokú szűrőnél Uki/Ube = R/(R+jwL), tart egy -6dB/oktávos értékhez (R/jwL) a frekvencia növekedésével.
Ha nincs a Zobel, akkor Uki/Ube = (R+jwL')/(R+jwL'+jwL), ez pedig tart egy L'/(L'+L) konstans értékhez a frekvencia növelésével, egy induktív feszültségosztót kapunk. A magasabb frekvenciájú jelek zavaró mértékben kerülnek a mélysugárzóra.
L a soros tekercs induktivitása, L' pedig a lengőtekercs induktivitása, R a hangszóró névleges impedanciája.
Válaszol
Ha jól van méretezve , lényegében olyan mint egy elfuserált másodrendü váltó . Esetleg nem 12 dB ,hanem csak 9 meredekséggel . ??? Viszont akkor megszabja a Fx-et is.
Van róla irodalom ? Magyar nyelvü .
Válaszol
Pl. Whitefül oldalán van asszem.
Üdv Doki!
Válaszol
Beleolvastam, hát van egy-két érdekes mondat. Big Grin .nover.

Válaszol
Mócsing Írta:Ha jól van méretezve , lényegében olyan mint egy elfuserált másodrendü váltó . Esetleg nem 12 dB ,hanem csak 9 meredekséggel . ??? Viszont akkor megszabja a Fx-et is.
Van róla irodalom ? Magyar nyelvü .
3 vagy 9 dB/oktávos szűrőt elég nehéz csinálni.
Válaszol
Lehet, hogy rosszul értelmezem, de sztem a sorrenddel van a hiba. RC-t először, és ha sima az impedanciamenet, akkor könnyebb lehet a váltót számolgatni. 6db/okt-nál viszont egyáltalán nem életbevágó szvsz.
Ha a fülednek hiszel. akkor végy néhány tekercset 1-2mH között és próbálgass, mérj. A zobelnél komolyabb "feladat" lesz eltalálni a baffle step kompenzálásának olyan mértékét, ami számodra megfelelő - ez ízlés dolga, és az érzékenység/mélyátvitel nevű mumus legyőzése... Wink
Üdv: spexcel!
Válaszol
Fdsa .
Szerintem ha a 12dB-s váltó kondenzátorával sorba kötsz egy ellenállást, 6 és 12 között bármilyen meredekséget be tudsz állítani .
Spexcel.
Szerintem is a Zobel időállandója szabja meg a váltás helyét . Ha ez a 2 nincs összehangolva , akkor jön az a zavaró jelenség ami éppen borzolja az idegeimet . Alighanem zobel helyett inkább baflézok majd egy kicsit .
Válaszol
Mócsing Írta:Fdsa .
Szerintem ha a 12dB-s váltó kondenzátorával sorba kötsz egy ellenállást, 6 és 12 között bármilyen meredekséget be tudsz állítani .
Szerintem meg nem. Egy reaktív tag mindig egy 6 dB/oktávos töréspontot hoz be az átviteli függvény menetébe.
A legjellemzőbb példa a rózsazajszűrő, ahol minimum 3-4 R-C tagot kell alkalmazni ahhoz, hogy csak közelítsük a 3 dB/oktávos meredekséget.
Itt is nézz utána: http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=4554&sid=da910e7eda86a973bf73752e784291cb

és főleg itt: http://sound.westhost.com/project11.htm
Válaszol
Én is TL-ekben gondolkozom most, mármint 4db TL a mély hangokra és 4db Zárt a közép-magas hangokra...
Melyik hangszórókból érdemes ilyet összeállítani?(30eFt körül kellene kijönni)
Ha valakinek van konkrét terve, az is jöhet!
Kössz előre is!
Válaszol
30E Ft-ból ez megvalósíthatatlan. SZVSZ még akkor is, ha ingyen kapod a hangszórókat. Számolj utána.

Mócsing: hajrá, hajrá.
Válaszol
Ja igen azt elfelejtettem mondani h. csak a hangszórókra gondoltam+hangváltókra(30-35eFt)
Válaszol
Határeset. Wink Attól függ, milyenek azok a hangszórók. Olvasd végig a TL topicot, ill.a hangdobozépítés többi témáját, találsz infót. Smile
Válaszol
Partyman.
Ha tudsz szerezni kellő mennyiségü , lepukkadt szekrényt , mindenestől kijön belőle . Mármint a 4 db TL . Kétutas TL -ek esetén , fölöslegesek a zártak .
Fdsa.
A töréspont szerintem is marad , csak a lejtő meredeksége változik ,6 és 12 dB/oktáv között . /Nem 3 dB-ről beszéltem ./ Végtelen nagy ellenállás esetén 6 dB , 0 esetén 12 .

Hajrá, hajrá . Egész nap hegesztettem meg köszörűltem .
Válaszol
Mócsing Írta:Partyman.

A töréspont szerintem is marad , csak a lejtő meredeksége változik ,6 és 12 dB/oktáv között . /Nem 3 dB-ről beszéltem ./ Végtelen nagy ellenállás esetén 6 dB , 0 esetén 12 .
egy reaktív elemet tartalmazó áramkör "meredeksége" 6dB,de mivel a hangszóró is benne van a körben ez + egy reaktív elem(nem is akármilyen),így hát ez pont a szűrő "ellen" hat.Na ezt kompenzálnád a zóbellel,azaz ohmossá tennéd a hangszórót,hogy helyreálljon a rend,irgumburgum. .morcos. .cigi. Tehát,ha jól eltalálod az értékét,akkor a zegy tekrenc a mély előtt valóban 6dB/oktávos vágás lesz.Na persze ilyen nincs is,hehehe .forog. .hehe.
Üdv Doki!
Válaszol
Azt a Pénzmennyiséget én csak a hangszórókra értettem! .udv.
2db HA31(gumi szélű) + valamelyik közép+magas
Vagy 2 utasban ez is megoldható lenne?
Válaszol
Mócsing, nézd meg ezt a cikket a baffle-stepről: http://sound.westhost.com/bafflestep.htm
A 4. ábrán úgy tűnik, mintha különböző meredekségű karakterisztikák lennének, pedig szó sincs erről. Mindegyik görbe 2 töréspontot tartalmaz, a különbség csak a két töréspont egymástól való távolságában van. Minél közelebb van a két töréspont, annál kisebbnek látszik a meredekség, ráadásul az egész összefügg a két vízszintes szakasz közti csillapításértékkel.
Az, hogy 3 vagy 9 dB/oktávról beszélünk, egyenértékű, 6 dB/oktávot hozzá lehet adni vagy le lehet vonni bármikor. A kondi és a föld közé tett ellenállás esetén is csak egy pontban, érintőlegesen lesz igaz a 9 dB/oktáv.
Válaszol
A HA31 kétutasba nem lessz jó . TL-ként meg irdatlan méretekkel számolj .
Válaszol
doki Írta:Na persze ilyen nincs is,hehehe .forog. .hehe.
És legtöbbször nincs is szükség rá.

Válaszol
Szerintem a 12 dB-váltó kondijával sorbakötött változtatható ellenállás , a linkben szereplőhöz hasonló görbesereget fog eredményezni . /Most nem Zobelról beszélek ./
Válaszol
elmondom konkrétan hova kell: 4x4m-es szoba, ami gipszkartonozva van, ez ilyen bulihelység....
Ide kellene valami... 5leteket még várok!
Egyébként kössz h. ennyien hozzászóltatok! .??.
Válaszol
Amit én javasolnék az a Braun féle megoldás . Annyi módosítással , hogy a lik ne a tetején legyen, hanem a hátulján . Különben minden második sörösüveg beleesik .
30 Hz-es hossz , 2 Sd-ről szűkül 1 Sd-re . 620 és 639-es hangszórók .
Válaszol
Ahamm vágom...
mennyi lenne így az érzékenység és mennyi láda kellene ebből?
Válaszol
úú még valami egy képlet kellene, mert már megkopott bennem a dolog... 4 éve csináltam TL ládát, akkor MNC Eclipse I 12"-bóll, az sem volt ám olyan rosszTongue
Válaszol
Ha a mélyekkel elégedett vagy , akkor a 620-as szabjameg , kb. 90 dB .

Szerintem kettő is bőven elég egy akkora helyiségbe .

Meg kellene kérdezni Braunt , ő hány Hz-re méretezett . Van számoló program is .
Válaszol
nem tom én szeretem az extra nagy hangerőtBig Grin inkább 4db....mivel buliba lesz nem club délutánokraBig Grin
Ha tudtok tervet küldeni(rajz) azt megköszönnémWink
Válaszol
Mócsing 160mm-es hangszóróval, meg 2,5-es dómmal akrod buliztatni szegényt? Ajjaj. .cool.

Válaszol
Shalafi! Sz.ted miből lehetne csinálni?
Válaszol
Shalafi.
A mérőjelen kívül hallgattad már mással is a 620-ast ? Alábecsülöd a képességeit . Nyolcvan m2-en hallgatom , de nem kell szégyenkeznie .
Ugyanez egy 4*4-es szobában , Partyman se tudná folyamatosan hallgatni .
Válaszol
Persze a hülye én vagyok. Wink A képességei 3,5mm Xmax, és "partyman"-t ismerve (bármennyire stabil is a hangszóró mechanikailag) ez igen hamar elfogy, annak ellenére, hogy a TL viszonylag széles sávban jól csillapítja a membránkitérést. Partyman sztem jobban járna a cemende hangszórókkal. Wink Ott nincs mit veszteni.

Válaszol
Ha a cemende hozza a szükséges hangerőt ,és a minőség nem számít ,biztos jó választás . Feltéve ha kettőt épít , viszont négy esetén már jobb a 620-as . A hangerőnek elégnek kell lenni ,és még zenét is lehet rajtuk hallgatni . Az "extrém" hangerőt meg úgyis kinövi .Én is kinőttem .
Válaszol
Hát majd eldönti, csak előbb azt döntené el, mit akar csinálni Big Grin (addig úgysem lehet mit tenni, hogy te döntesz helyette, az nem megoldás). Smile A 300-as cemendétől meg legalább 3dB-vel érzékenyebb a 620-ad Mócsing, Big Grin tehát hangerőben nem vezet, de mechnaikailag jobban terhelhető... mivel nagyobb a membránfelület.

Válaszol
a nagy hangerő utáni vágyat nem hiszem h. kinövöm egyhamarBig Grin most 21 vagyok, de már 8 éve "gyóntatom" a cuccaimat, eddig csak 1db MNC-s magas esett áldozatul, de mint utóbb kiderült a váltó miatt....
Na szal. ha tényleg annyival érzékenyebb akkor persze h. a 620-as kellWink
Csak írjatok konkrét dolgokat... pl.: milyen magas kell hozzá+milyen váltó+milyen láda!

konkrét tervet mailben is várok(remélem nem hiába):
partyman20@vipmail.hu
Kössz Wink
Válaszol
Nem akarok helyette dönteni ! Amit írtam az csak egy lehetőség a sok közül ,és csak arról tudok véleményt mondani amit ismerek .
Partyman.
Az én javaslatom már le vagyon írva . Biztos van ennél jobb megodás is .
Kérdezd a többieket .
Válaszol
Azért van annak varázsa, amikor a Tour de France mélyei itthon a 40 cm-es Beymán szólalnak meg. Egyáltalán nem azért, mert olyan mélyre megy, nem szub hangfalnak készült, a -3 dB-s pontja 40 Hz-nél van.
Hanem hát a hangerő... amikor érzed, hallod, hogy nem lehet megfingatni, könnyen és természetesen sugároz le olyan részeket is a zenékben, amiknek a gond nélküli visszaadásához általában nem vagyunk hozzászokva.
És pl. konkrétan ez a Kraftwerk zene a koncerten is ilyen hangos, a biciklisek amikor a tűző napon tekernek és minden szívdobbanásuk majd szétveti az agyukat... na ezt csak azon a hangerőn lehet érezni.
A HA31-gyel biztos össze lehet ilyesmit hozni, legfeljebb nem TL-ben.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég