A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TL hangdobozok
nos.. belecsapok a lecsoba:
az en "kicsikem":
4Ohmos HA-31 (adatlapja a mellekelt linknel)
adatlap szerinti Fs-re meretezve (23Hz), melloztem minden finomkodast, a kivancsisag hajtott, tehat egy konstans keresztmetszetu doboz lett, mindenfele lekerekites/kitoltes es csillapitas nelkul (egyelore), belulrol kb igy nez ki:
Kód:
-----------
I  ----   I
I  I  I   I
I  I  I  /I
I  I  I H I
I  I  I  \I
I  I      I
I  I------I
I
-----------
befoglalo meretei: 55x37x135 cm(fuggonymosasnal igazi ajandek ;])
25mm-es butorlapbol epult a kulseje, az elso lapjara es belulre mar csak 19mmes jutott. Az elso lalpot merevitettem 10mm-es retegelt lemezzel.
mint a kepeken latszik, csavarral (eleg surun) es epokittel kotottem/tomitettem az elemeket.
[OFF]ketto epult belole, az egyik egy eve lement egy kozeli pincebe "tesztuzemre", szankon... a szanko osszetort a 60kilos tehetetlen tomeg alatt :| igy ott maradt szegeny, azota probalom visszahurcolni, de a pince tulajjal nehez egyeztetni, azota meg volt allitolag terdig ero viz is ott... isten tudja, mi van vele :| [/OFF]
egyebkent a hangszoro felfuggesztese miatt 40W-os ic-s homemade (nemenvotam) csodaval meghajtva is kikopi a membrant, cserebe kis hangeron is kellokepp hatarozottan szol. (igaz, egy ilyen panel-lyukban nem nehez)
es itt a lap (nehany kep nagymeretu verzioja mar elszublimalt):
http://pumaelbusta.fpn.hu/tl/

ui: a kepeken lathato kis jamo-k is tl-ben vegeztek, haver nyaralojaba, (hog ne az aktiv pc-speaker+discman kombotol kelljen hanyni), adatlap hijan sacc/kb meretezessel, es elegge meglepo hangerot produkaltak 140mm -es letukre, melytartomanyban is (emlekeim szerint 35 Hz-re lett faragva a dobozuk). bar erzekenyseguk eleg gyernek tunik
Válaszol
pumaelbusta Írta:....es csillapitas nelkul (egyelore)....
Javaslok bele kb. 1,5 kg fehér töltőanyagot (műanyag vatta):
http://www.peterspaplan.hu/
Ára kb. 1.400,- Ft, szólj oda előtte hogy készítsék ki neked.

Inkább 30 Hz-re van ez méretezve, ahogy elnézem...
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
3740 mm a behajtogatott cso hossza, forduloknal korivvel szamolva daraboltam fel.
koszi a tippet, de nemhiszem hogy mostanaban eljutok bp-re. ha eljutok odaig hogy tudok normalisan merni, utana megoldom valahogy a toltogetest is.
Válaszol
Nem csak Budapesten van ez a cég.
Nekem úgy jött le a rajzból, hogy a cső egy része a hangszóró elé esik, az pedig nem számít bele a hullámhossz számításba. Na nem mintha a 30 Hz kevés lenne Big Grin
Ha a cső egy része tényleg a hangszóró előtt van, akkor kevesebb csillapítóanyag is elég.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
"elotte van", pontosan a teljes hossz 1/3-ahoz esik a hangszoro kozeppontja, nem tudom hogy valoban mukodik -e igy a dolog vagy nem, ezt a javaslatot kaptam a felharmonikusoknal valo tulzott kiemeles csillapitasara.
Válaszol
Szubnak használva egy is elég belőle . Ha már az erősítőt szubosítod , talán csillapítani sem kell .
Válaszol
pagrus Írta:Nekem úgy jött le a rajzból, hogy a cső egy része a hangszóró elé esik, az pedig nem számít bele a hullámhossz számításba. Na nem mintha a 30 Hz kevés lenne Big Grin
Egy hintának van egy sajátfrekvenciája, amit a kötél hossza és a lengő tömeg határoz meg (kicsit pongyolán megfogalmazva).
Ha a hintát nem az ülőkéjénél lökdösöd, hanem valahol magasabban, attól még a lengési frekvencia nem változik, csak csökken a csatolás a gerjesztő erő és a tömeg között.
A cső zárt végén a sebesség 0-ra csökken, ott mindenképpen nyomásmaximum alakul ki. F3 frekvencián a cső 1/3-adába helyezett hangszóró által gerjesztett és a zárt végről visszavert hullám ellenfázisban van. Ugyanezen a frekvencián a hangszóró kb. lambda/2-re van a szabad végtől (leszámítva a torkolati tényezőt), ezért a cső végén nem megy ki a hang.
Válaszol
Idézet:F3 frekvencián a cső 1/3-adába helyezett hangszóró által gerjesztett és a zárt végről visszavert hullám ellenfázisban van. Ugyanezen a frekvencián a hangszóró kb. lambda/2-re van a szabad végtől (leszámítva a torkolati tényezőt), ezért a cső végén nem megy ki a hang.

De ez csak az F3 frekvenciás hangra igaz, ugye?
F3 freki alatt a csőből jön a hangosabb hang, felette meg a hangszóróból.
Vagyis, hogy F3 alatt a hangszóróból kijövő hangok csökkennek, a csőből kilépőek erősödnek.
Ah, na majd leirod szebben én most nem birok fogalmazni. .sir.
Meg talán 24dB/oktávval esik F3 alatt a hangszóró hangereje...
De elvégre Te vagy a nagy TL tudor, én nem mélyültem el benne Smile
Üdv, Péter
Válaszol
.sokk. .forog. :?
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
ilyenkor neked még .zzz. aludnod kéne....
erre fel idejön korareggel kukorékolni és csak forgassa a szemeit. méghozzá hatot Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
.szia. Szép reggelt! Ne tessék offolni, még ha ünepi hangulatban vagyok se' Smile Ha meg nem mélyültél el a csövek világában, akkor nem értem, mér írsz róla. Hát ezér forog az a sok szempár. Smile NNO. Izé. .sor.

Válaszol
fdsa Írta:Egy hintának van egy sajátfrekvenciája, amit a kötél hossza és a lengő tömeg határoz meg (kicsit pongyolán megfogalmazva)......
Jaja, ezt elnéztem, te írtad jól.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
topeti Írta:De ez csak az F3 frekvenciás hangra igaz, ugye?
F3 freki alatt a csőből jön a hangosabb hang, felette meg a hangszóróból.
Vagyis, hogy F3 alatt a hangszóróból kijövő hangok csökkennek, a csőből kilépőek erősödnek.
Ah, na majd leirod szebben én most nem birok fogalmazni. .sir.
Meg talán 24dB/oktávval esik F3 alatt a hangszóró hangereje...
De elvégre Te vagy a nagy TL tudor, én nem mélyültem el benne Smile
Sok mindent keversz, Peti.
A cső lambda/4-es rezonátorként viselkedik F1 frekvencián és ennek páratlan felharmonikusain, F3, F5, F7... frekvenciákon. Legtöbben bassz-reflex módon használják a TL-t, vagyis F1-et kihasználják, de a felharmonikusok csak zavaróan hatnak, ezeket csillapítják. F3-at ki lehet oltani, ha a cső 1/3-ára tesszük a hangszórót, de ezzel esetleg F5 és F7 erősebb lesz, az F1-en leadott hangnyomás viszont csökken a hangszóró távolításával. Nincs igazán jó megoldás, MJK is kompromisszumként a cső hosszának 0,2-szeresére javasolja tenni a hangszórót.
F2 frekvencián a cső végén nem jön ki hang, mindent a membrán sugároz. A cső hossza ilyenkor lambda/2, és egy lambda/2-es hosszúságú cső az egyik végén elhelyezett lezárást áttranszformálja a másik végére, ezért a cső nyitott végén egy virtuális fal jelenik meg, ami nem engedi ki a hangot a csőből. A nyitott vég viszont áttranszformálódik a hangszóró felőli végre, a membrán hátoldalát ezen a frekvencián ugyancsak egy, a nyitott végnek megfelelő sugárzási impedancia terheli, ezért a membrán (csillapítatlan cső esetén) ugyanakkorát mozdul, mint beépítetlen állapotában. Ugyanez igaz a páros felharmonikusokra: F2, F4, F6...
24 dB/oktávval a bassz-reflex dobozok hangnyomása csökken az alsó rezonancia alatt, a zárt dobozé 12 dB/oktávval, a TL-é viszont ismereteim szerint csak 6 dB/oktávval.
Válaszol
fdsa Írta:.....24 dB/oktávval a bassz-reflex dobozok hangnyomása csökken az alsó rezonancia alatt....
Szerintem 18 dB/oktávval.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Hangolás függő. Sztem meg. .nyelv. És nekem van igazam.

Válaszol
Igen, hangolásfüggő. Pl. B6 üzemmódban 36 dB/oktáv
Válaszol
fdsa Írta:Igen, hangolásfüggő. Pl. B6 üzemmódban 36 dB/oktáv
Akkor a 24 dB/oktáv válasz sem jó Big Grin
Igaz, sokféleképpen lehet hangolni, én a 18 dB/oktávost jobban szeretem.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Én meg a maximális laposságút szeretem, az pedig 24. Ez pedig itt offtopic Smile
Válaszol
pagrus Írta:
fdsa Írta:Igen, hangolásfüggő. Pl. B6 üzemmódban 36 dB/oktáv
Akkor a 24 dB/oktáv válasz sem jó Big Grin
Igaz, sokféleképpen lehet hangolni, én a 18 dB/oktávost jobban szeretem.
Ideális eset:Klinger B4-nek csúfolja,ahol a totálkú=0,38, f3=hsz. rez.freki,Doboz= Vaspergyökkettő blablabla... .szia.
Üdv Doki!
Válaszol
A BOSE 20 évi kutatómunka eredményeképp feltalálta a TL-t: http://www.bose.de/DE/de/learning-centre/waveguide-problem/index.jsp
Válaszol
Annak, aki a másik művelt európai nyelvet jobban ismeri: http://www.bose.co.uk/GB/en/learning-centre/waveguide-problem/index.jsp

Válaszol
Hú, ebben még több ábra is van! És az a legszebb, ahol látszik, hogyan hullámzik longitudinálisan a csőben a levegő Smile

És egy dobozban kompakt sztereó...
Válaszol
Esztmá télleg PVC lefolyócsőből kell csinyálni... .zold.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Az nem jó, mert rossz a kitöltési tényezője
Válaszol
Viszont mekfelelő mennyiségő viz hozzáadásával remekkül javítható a vizkitöltési tényesző... .zold.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
De vizet???? .sokk.

"Az történt ugyanis, Enyedre béjövet
Szörnyen megszomjazott, s vizet kért a követ.
De vízzel Enyeden, ó, nagyságos követ,
Akkor sem kínáljuk, ha kerékbe töret!
Kortyolt egyet-kettõt, de minthogyha tüzet,
Lett a bortól egyre szomjasabb a követ.
Lement a pincébe... Elég is a szöveg.
Még most is ott iszik az elveszett követ."

Válaszol
Eredetileg nem is ezért néztem meg a Bose oldalát, hanem azért, mert (offtopic, go to hangváltók és egyebek)
Válaszol
Üdv!

Ha 20-484p(körperemes vátozat) hangszóróval szeretnék tl dobozt barkácsolni.Kiszámoltam egy-két a méretezéshez szerintem szükséges adatot.A "csövet" 30hz-re szeretném méretezni.Ez az MJK táblázat szerint 2-ről 1-re szűkülés esetén(sl/so=0.5) 2464mm hosszú csövet eredményez.Ebből ki kell vonni a torkolati tényezőt ami szerintem 86,9mm.Így kapom meg a végleges csőhosszt,ami 2377mm.A hangszóró qts-éből(0,538) az so/sd =2,879,(sd=229cm2)tehát a zárt vég 659cm2.A nyitott vég 329,5cm2.Az driver offset ratio az A-4-es táblázat alapján 0,339,de az ajánlott 0,2(itt olvastam valahol .oh. ).Nagyon kezdő vagyok ebben a Tl témában(is),ezért szeretném a segítségeteket kérni.Jól számoltam?Egyáltalán ezek az adatok kellenek a doboz méretezéséhez?
Barna

"Fejjel a falnak-és az ütött résen tovább!"
Válaszol
Ez a hangszóró nem igazán TL-be való. Az EBP kissé magas hozzá. Inkább zárt. Wink
Üdv: spexcel!
Válaszol
Vagy talán b-reflex. Egy TL méreteiből az is kijön. A mostani hangszóróknak kicsit jobb az elektromos oldala, látható ez az 598-as mérésén is. Az az oka, hogy másféle csévetestre tértek át az üzemben, úgy látom.

Válaszol
Üdv!

Találtam egy TQWT méretező programot tqwt calcolo.
Elég fura .sokk.
Barna

"Fejjel a falnak-és az ütött résen tovább!"
Válaszol
http://audioportal.ru/acoustics/p2_articleid/76
АУДИО ПОРТАЛ - Акустика Торнадо - Акустические Системы

igazi orosz tornádó....
pia nyer
Válaszol
pionyer Írta:http://audioportal.ru/acoustics/p2_articleid/76
АУДИО ПОРТАЛ - Акустика Торнадо - Акустические Системы

igazi orosz tornádó....
Biztos vagy benne? Rugalmasan függeszti fel a hangszórókosarat, ezáltal az egész hangszórókosár a membránnal ellentétes irányban mozog - feltételezése szerint ezáltal csökkent egy csomó káros rezonanciát. A ledott hangnyomás közben erőteljesen csökken.
A rendszer tulajdonképpen egy MLTL, vagyis tömegterhelt TL, a TL és a bassz-reflex kombinációja, a reflexcső hosszát spirál-megoldással csökkenti (vagy növeli, nézőpont kérdése).
Válaszol
....akkor ezt most megvitattuk....Makrolon polycarbonate hatása a százszorszépekre.....

[PDF]
Thermomechanical and optical properties of Makrolon
Fájlformátum: PDF/Adobe Acrobat
covery, vibrocreep, and the relaxation behavior of Makrolon have been ... The vibrocreep tests*

wAEC Daily: 13080 - Sound, Vibration and Seismic Control
13080 - Sound, Vibration and Seismic Control. Request a free listing ... Consisting of multiple layers of Makrolon polycarbonate and polycarbonate/acrylic ...ere conducted on vibration equipment de- ...

Makrolon Polycarbonate and Vivak PETG Sheet from Sheffield ...
For best results, be sure to use sharp cutting tools and minimize vibration of the material. Please refer to the fabricating section of the Makrolon ...

///szerkConfusedhalafi66
pia nyer
Válaszol
http://www.picosound.de/BerichtForumstreffenPico.pdf ...ráadás...ez lehet az eredeti....fotók és mérések is vannak.

Tornadobox bei Valentin: Die Diskussion im Forum um das für und wieder des Tornadoboxprinzips ist irgendwie an mir vorbeigegangen, so dass ich das erste Mal damit in Berührung kam.
///szerk: shalafi66
pia nyer
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég