Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Tisztelt shalafi66!
Szeretnék segítséget kérni 5.1-es rendszer építésével kapcsolatban.Az előző hozzászólásokat olvasva láttam, hogy fontosak az egységes hangszórók.
Erasiel által készített dobozok nekem nagyok.Főleg a center sugárzó.Gondolom ezek az ideális méretek a 170mm-esekhez.
Kérdésem az, hogy érdemes e 170mm-nél kisebb hangszóróból is építeni?
Én 150mm-esre gondoltam. Természetesen h2000-es hangszórókból.
Ha érdemes,akkor milyen méretűek lennének a hangfalak?
Milyen programmal érdemes tervezni?
Előre is köszönöm válaszát!
Üdv: István
Szia, a 150-es mélyközép kevésbé jó középtartományban, ezért szokták inkább a 17-eset használni kétutas alkalmazásban. A minimum hozzá egy. kb 8 literes zárt doboz /hangszórónként/.
Ettől kisebbek közül a HA10-ek jöhetnek szóba.
A tervezés melyik részére gondolsz programmal kapcsolatban?
Olyan program érdekelne,amivel a doboz kinézetét tudom szerkeszteni a kiválasztott hangszórókkal. Láttam hozzászólásokban a jbl programját, de azt nem sikerült futtatnom windows 7-en.
Van esetleg más?
Itt általában az akusztikai tulajdonságok tervezéséhez használt programok fordulnak elő leggyakrabban, az a bizonyos JBL-es dobozméretező is ilyen, a formaterv, kinézet alakításához valamilyen CAD program lenne a jó megoldás szerintem, de ebben sajnos bővebben nem tudok segíteni, innen a fórumról pl. Zupp87 foglalkozott ilyen dolgokkal, meg kell kérdezni őt. :-)
És te hogyan számolod ki azt, hogy egy adott hangszóróhoz mekkora doboz kell?
Megmérem a T-S paramétereit, és abból próbálok modellezni egy felhasználási célhoz-helyiséghez megfelelő mélyátvitelt.
Köszönöm a gyors válaszokat.
A 10eseket választom. Zárt dobozokat fogok készíteni.
Ha elkészültem a tervekkel még kérném a véleményedet, tanácsodat.
Persze csak ha nem probléma
(Van szerkesztési lehetőség - Wagnerur)
Sziasztok!
Olvasva a fórum hozzászólásait ,a következő összeállítást készítettem el:
16mm-es MDF lapból
Háttér: 2-3 l zárt
Méret: 150 x 200 x 150 mm
Hangszóró: 1db HA 10-436
1db HD5-612
Center: 5-6 l zárt
Méret: 150 x 300 x 200 mm
Hangszóró: 2db HA 10-436
1db HD5-612
A frontba két darab HA10es menne,de meg lehet azt valósítani,hogy a magassága a doboznak 900 mm körül legyen?
Várom tanácsaitokat és észrevételeiteket!
Köszönöm!
Itt van pár dolog amivel átgondolod a hangsugárzókat a Dolby Digital-nak megfelelően. 5db egyforma doboz, azonos hangszórókészlettel. Ez mondjuk csak ajánlás, de azé' megfontolnám.
Köszönöm szépen!
Értem én, és megfontolandó.De miért van az sok helyen,hogy 5.1es rendszerekben különbözik a front a háttértől, a centertől, nemcsak méretben, de hangszórókészletben is???
Azokat hogyan hozták össze?
Azért, jó, hogy van Moderátor a fórumon, Wáginak teljesen igaza van, ugy könnyebb az élet, ha egyformák a hangsugárzók.
A gyakran látott rendszerek inkább kirakat-dizájn stb. céloknak vannak alárendelve. Ezért léteznek pl. a háromhangszórós centerek is.
A HA10-zel kis méretű dobozok könnyen építhetők, álló forma akkor lesz belőle, ha a szükséges térfogathoz tartozó magasságnál lezárod, és alul esetleg feltöltöd valami nehezékkel.
Ennek a hangszórónak nagyobb terheléseknél mindenképp b-reflex doboz kell, tehát a frontot érdemes arra tervezni, kicsit nagyobb belső térfogattal.
Rendben.Így fogom készíteni.
És azt meg tudnád mondani, hogy mekkora legyen a b-reflexnek a térfogata?
JA és hogy megfelelő a HD5-612-es magas?
A HD5 is megfelelhet, nem egy tökéletesség, de olcsó, és működik 3500Hz fölött.
Egy HA10-re nagyjából 7-8 liternyi reflexdoboz kell.
És ez a 7-8 literes doboz 2 hangszórónak is elég?
Magas hangszóróból melyiket ajánlanád, ami nem is túl drága, de szebben szól a HD5-nél?
Köszönöm a segítséget!
Bocsánat, így este fele már nem látok rendesen.
Köszönöm szépen a magasakat.Majd a pénztárcám eldönti.
Még egy kérdésem lenne: A s-reflex doboznál mekkora csövet használjak?
Találtam a Klinger féle Hangdobozépítésben egy táblázatot a reflex cső méretezéséről.
Az alapján csinálhatom, vagy inkább felejtsem el??
A cső átmérőjét a hangszórók tulajdonságai és a dobozméret/hangolás alapján lehet meghatározni. Olyan 60-65Hz közé kell hangolni, ehhez a 16 literes nettó doboztérfogatnál kb. 60*90mm-es cső jöhet szóba.
:-) A magasnál mondjuk megéri a befektetést egy jobbféle dóm, sokat számít, ha felső-középtartományban kisebb a torzítás, szebb az átvitel.
A Vifa magasat kicsit drágának találom. De a HG jelzésűek ára még beleférne.
Azok között van olyan, ami jó lehet?
(Esztétikai okból olyan, ami 100mm-nél kisebb.)

Ilyen csak egy van, a HG1,9, de inkább valamelyik másik magashszt javasolnám. :-) Könnyebb lehet összeváltani.
És melyiket?

Hááát nehéz. Nehéz. Ismerem a hangszórókat, de nem könnyű eldönteni. Talán inkább a sonyt, mert itt nincs szükség az alacsonyabb frekvenciákra 3kHz körül.
A magasra majd alszok még párat.

Most elkezdem a dobozokat összerakni, ha ezekkel a méretekkel jó:
15-ös rétegelt lemez mellett döntöttem, ha az is megfelel. (Az ár itt nem számít

)
Surrond: 3l zárt
Teljes méret: 150 x 200 x 180 mm
Front: 16 l s-reflex
Teljes méret: 170 x 960 x 240 mm
Netto térfogat: (140 x 550 x 210) mm
Center: 6 l zárt
Teljes méret: 150 x 350 x 180 mm
A hangszórókat meg kell rendelnem, vagy lehet kapni a fehérvári üzletben?
Mivel fehérváron gyártják, ezért ott biztosan lehet kapni, ott a magasakat is meg lehet nézegetni. Én lennék a legboldogabb, ha tudnék egy könnyű, olcsó, jó magashszt ajánlani, de jelenleg nem megy.
Voltam a boltban a héten,csak körül nézni nem volt időm. Egy régi vidi hangszórót csináltattam meg.
Majd ha készen vagyok a dobozokkal, kérnék még egy kis segítséget a hangváltókhoz.
Gondolom találok a boltban olyat, ami kell nekem.
Köszönöm a sok segítséget!
Szerintem olyat nem találsz. Csinálni fogsz.

Akkor nem is kicsi segítségre lesz szükségem

Szia Shalafi!
Elkészültem a dobozokkal.(végre

)
Úgy döntöttem, hogy először a két surround-ba veszem meg a hangszórókat.
No meg a hangváltót:
Tehát adott a HA10-436 és a Sony 102-es magas.
Végig olvastam pár hangváltó készítéssel foglalkozó oldalt.
Már látom,hogy a sony-t 3khz körül kell vágni.
A DUO UNI/90 crossover megfelel ehhez a párosításhoz?
Tudom sokat variálok,de a HD6,5 PSS magas nem jobb a sony-nál?
Látom árban több, de jobb is?
Én is fontolgatom majdan egy, a surround-jaidjoz hasonló páros építését.. bár nem sietős, karácsonyra szánom majd, aktív kivitelben, amolyan kellemesebb fajta, PC mellé való "monitor" szettnek, lecserélendő a műanyagdobozos prüncögőket. A HA 10 nekem is eszembe jutott, viszont a HD 6,5-össel. Közeltéri használat miatt valószínűleg nem lenne túl kritikus az irányított magas. Én speciel tartok ettől a kis fényes kónuszú sony dómtól, bár reméljük Shalafi megfülelte már. A HD 6,5-tel gyanítom, hogy van tapasztalata. Hosszú távon elviselhető, középkategóriás dolognak készülne, nem akarok többezres dóm magasakra beruházni. Még a DX-25-ösök se kaptak normális váltót

(bizony.. az a projekt kb. két éve áll).
A 65mm-es PSS-el is megoldható, a Sonyval is. A papíros talán szélesebb sávban kisebb torzítású, de irányítottabb a felső oktávban, a kicsi 70W-os univerzális váltóval valószínűleg működne a szintek illesztése után.
Én sem tervezem megvenni a Vifa magast,amit Shalafi ajánlott. Biztosan szépen szól,de nekem sok az ára.Ezért variálok ennyit rajta. Nagyon rosszat sem akarok venni.
Kíváncsi lennék rá azért mit szól a Vifa

Rendben Shalafi, köszönöm.
Tudod mi a legdrágább? Amit ki kell cserélni. Amúgy mi a baj hg2,5-el Lala?
Nem tudhatom mi baj van vele, én nem készítek olyan hangszórót.

Csak mert vifa-t ajánlottál.
Mert az jobban szól, mint a sima HG2,5. De ez az árán is meglátszik.

Az enyémre ugyan Peerless logo van nyomva, de úgy tudom egykutya.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15